IMT

Brtvu glave je dobro na tanko namazati mašču, po mogučnosti bakrenom.
Ono stezanje glava bez kilo ključa neču komentirati, isto kak ni one izvučene šarafe na glavi. Meni još nijednom to nije uspjelo, možda sam samo sreče imal.
Vijci glave na S motoru su iste debljine kao i na M motoru i stežu se na veču kilažu nego na M motoru
 
Brtvu glave je dobro na tanko namazati mašču, po mogučnosti bakrenom.
Ono stezanje glava bez kilo ključa neču komentirati, isto kak ni one izvučene šarafe na glavi. Meni još nijednom to nije uspjelo, možda sam samo sreče imal.
Vijci glave na S motoru su iste debljine kao i na M motoru i stežu se na veču kilažu nego na M motoru
I ja sam cuo da je dihtung glave najbolje mazati babakrenom. U nedostatku iste mehanicar je dihtung mazao grafitnom. Kaze dihtung usled stezanja kao da klizi po metalu i bolje zadihtuje. U pitanju nije bio traktor, vec stojadin, ali ni na traktoru nema nikakve razlike u montazi
 
Ja tak oduvjek radim i zadovoljan sam.
Na suvo se ni one stvari ne rade
nonona.gif


100_4342.jpg
 
Ajde, sad i ovo znam, mada to nikad u zivotu cuo nisam...

Nego sto se izvucenih sarafa tice, to sam cuo od ljudi ovako, usputno kroz neke razgovore. Pitao covjeka koji je radio u IMT servisu kod nas i on mi je to i potvrdio. Na 539, ako gledas motor kao sto je Muhanicar postavio sliku, najdonji desni saraf se izvuce samo tako.

Kad mi je majstor radio generalku, rekao je da je totalno nepotrebno poslije nekog vremena dotezati glavu ponovno ali nisam ga slusao i nakon nekih 200 odradjenih sati sam podotezao glavu i kad sam naisao na ovaj saraf, uhvatio moment kljuc, malo odvio vijak i isao je sumnjivo lako i pri dotezanju nikako ga dotegnuti i sad tako stoji, sta da mu ja radim... Ne zivciram se puno.
 
Kad mi je majstor radio generalku, rekao je da je totalno nepotrebno poslije nekog vremena dotezati glavu ponovno ali nisam ga slusao
Nikad ne slušaš, ne brigaj nije ti to majstor rekel bezveze. Majstor zna kaj i kak je napravil ::namigivanje::

Ovo je slika 549 motora, mada to je manje bitno. Misliš na onaj desni kaj je nabliže rubu bloka?
Jer najdonji desni je vijak (brezon) na kojeg idu dize na 539 motoru, ovdje je drugačije jer su sve vijci
 
Bas taj, skroz uz rub.

Ne znam sta da odgovorim na ovo da ne treba dotezati glavu ali ja sam se uvjerio suprotno. Bio je i komsija sa mnom, jer je i njega zivo zanimalo zasto ja to radim... Najprije sam isao redom i provjeravao na kojem momentu kljuc okida da vidim jesu li svi dotegnuti i otprilike na koliko. Onda sam odvrnuo srednji vijak, podmazao ga i dotegnuo na 9 kila. Isao je dosta dalje nego sto je bio prije dotegnut, i tako svi vijci redom. Svaki se dotegao "jos malo" ali dosta "sareno". Neki cak i do pola kruga sto mi ukazuje da ipak nisu svi bili dotegnuti na isti moment posto su se "sareno" dotezali.

Par dana nakon tog mog sarafanja komsija je zvao "strucnu osobu" da mu dodje povaditi i provjeriti brizgaljke, postelati ventile a kad su vec sve pootvarali bas da covjek pokusa dotegnuti glavu. Isto je isao na 9 kila i isto smo pratili kako je koji saraf bio dotegnut i na svakom sarafu je bilo pomaka iako je ovaj sarafe dotezao "na suho" ali opet jace nego su prije bili dotegnuti.

Cim je 549 dosao od majstora sa zamjene karika, proslo je neko vrijeme i zvao sam kolegu mehanicara da mi on dodje dotegnuti glavu. Kad je dosao, trazi od mene gedore pa da on to podoteze?!?!? Reko, nula bodova, kod mene neces tako raditi, otisao i posudio moment kljuc, nategli ga na 8 kila i dao ja ovom da to doteze posto ja tad nisam znao ni redoslijed dotezanja nit ista. S podsmjehom je uzeo moment kljuc u ruke, i kad je kljuc "opalio" na 8 kila, ovaj jos dodato doteze sarafe "po osjecaju"... Opet sam digao dreku i galamu, i onda je dotegnuo na 8 kila ali me gledao s podsmjehom i nije mogao vjerovati da cu je s tako "slabo dotegnutom glavom" ici raditi s traktorom.

Svaki majstor ima svoj nacin rada ali ako se glava doteze na 8 kila, prihvacam odstupanje na 9 kila i nista vise... Ako se mene pita, "od oka" se takve stvari ne rade.
 
Ljudi zanima me po vasem misljenju kakav je traktor imt 565, 91 je godiste traktor. Kaze mi covek da je malo radio a zadnjih 4 godine nije upaljen, e sad se plasim da je zapekla radilica. Ovih dana bi trebao da idem da ga vidim i probam(naravno ako upali), i zanima me koliko je generalna za njega ako je potrebna da se uradi. Inace trazi mi covek 3500e.
 
Nebrini se nije mu nista,upalice sigurno,samo odmah zameni ulje u njemu i gas,to je isti kao 560 samo ima ostriji motor DM34,motor kao na rakovici 65.

3500,jeftino,kupuj!!:ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Bas taj, skroz uz rub.

Ne znam sta da odgovorim na ovo da ne treba dotezati glavu ali ja sam se uvjerio suprotno. Bio je i komsija sa mnom, jer je i njega zivo zanimalo zasto ja to radim... Najprije sam isao redom i provjeravao na kojem momentu kljuc okida da vidim jesu li svi dotegnuti i otprilike na koliko. Onda sam odvrnuo srednji vijak, podmazao ga i dotegnuo na 9 kila. Isao je dosta dalje nego sto je bio prije dotegnut, i tako svi vijci redom. Svaki se dotegao "jos malo" ali dosta "sareno". Neki cak i do pola kruga sto mi ukazuje da ipak nisu svi bili dotegnuti na isti moment posto su se "sareno" dotezali.

Par dana nakon tog mog sarafanja komsija je zvao "strucnu osobu" da mu dodje povaditi i provjeriti brizgaljke, postelati ventile a kad su vec sve pootvarali bas da covjek pokusa dotegnuti glavu. Isto je isao na 9 kila i isto smo pratili kako je koji saraf bio dotegnut i na svakom sarafu je bilo pomaka iako je ovaj sarafe dotezao "na suho" ali opet jace nego su prije bili dotegnuti.

Cim je 549 dosao od majstora sa zamjene karika, proslo je neko vrijeme i zvao sam kolegu mehanicara da mi on dodje dotegnuti glavu. Kad je dosao, trazi od mene gedore pa da on to podoteze?!?!? Reko, nula bodova, kod mene neces tako raditi, otisao i posudio moment kljuc, nategli ga na 8 kila i dao ja ovom da to doteze posto ja tad nisam znao ni redoslijed dotezanja nit ista. S podsmjehom je uzeo moment kljuc u ruke, i kad je kljuc "opalio" na 8 kila, ovaj jos dodato doteze sarafe "po osjecaju"... Opet sam digao dreku i galamu, i onda je dotegnuo na 8 kila ali me gledao s podsmjehom i nije mogao vjerovati da cu je s tako "slabo dotegnutom glavom" ici raditi s traktorom.

Svaki majstor ima svoj nacin rada ali ako se glava doteze na 8 kila, prihvacam odstupanje na 9 kila i nista vise... Ako se mene pita, "od oka" se takve stvari ne rade.
Logički je da se šaraf usljed stezanja rastegne, pa i zagrijavanje .... i nikad ga dvaputa nebudeš stegnul na isto mjeso iako koristiš istu kilažu i isti kilo ključ.

Iz mojeg iskustva za te motore je 8 kg premalo, a naročito za DM motor, uostalom ti znaš na kolko ja stežem. Baš kak veliš, svaki ima svoj način stezanja i ako nema problema s tim načinom smatra da je njegov način najbolji ::namigivanje::
 
Ja DM34/33 stezem na sledeci nacin:

Pri postavljanju glave momentisem na 90Nm(sto bi rekli 9kila). Potom upalim motor i pustim ga da se zagreje na 50-60 stepeni.
Potom ugasim i onako toplog dotegnem na 110Nm(11 kila). To je sve, nikad kasnije ne diram.
Uvek tako radim i nikad mi nije produvao dihtung, ili svukli navoji sa brezona.

Nekada su postojali Perkinsovi bakarni dihtunzi i to je bila milina raditi, a sa ovim sadasnjim nikad nisi siguran.
 
Imam jedan prblem na IMT 539 naime kad berem sad nocu desava mi se da ponekad svatla oslabe (znaci komplet osvetljenje) i posle par trenutaka sve normalno ponovo su jaka...
Ne oslabe ona skroz ali se da primetiti... I jos na kontrolnoj lampici za alternator svetli izizetno slabo kad popalim sva svetla + na beracu.. Jel je to znak da je Alternator pri kraju ili da mi je akumulator oslabeo???
 
Ljudi da se pohvalim, bio sam danas da vidim onaj imt 565 ( i pazario naravno) upalio ga i kaze mi majstor da je perfektan, a pre nego sto je parkiran stavljeno je novo ulje i filter i posle toga stojao 4 godine. Traktor je 90" godiste ima 1084 sata rada nove zadnje gume :) ,covek je radio samo 6 hektara godisnje. Traktor je prvobitno bio oko 4000 i posle mi covek rekao da ako hocu da mi proda jos neke stvari. Za 4500e sam dobio sledece stvari: elevator, tanjiracu, plug, prskalicu, spartac, sejalicu(mehanicku), bocnu kosu i prikolicu(spediter).... Mojoj sreci nikad kraja :) :bravo::ppozdrav::ppozdrav::veseljak::::traktor1::
 
Nazad
Vrh