IMT

Imaju limeni podmetači koji se postavljaju pod spoljnu košuljicu ležaja(sa slike) i oni se nalaze u čizmi, sa njima se šteluje zazor na k.t. paru.
 

Trebalo bi biti kako je kolega Kosjerac napisao... U cizmama stoje vanjske kosuljice lezajeva i pod njih idu tanki limeni podmetaci. Dodavanjem ili oduzimanjem tih podmetaca se podesava i "prednaprezanje" lezajeva a ujedno i pomicanje kompletnog sklopa diferencijala u lijevu ili desnu stranu. Plocicu koju vadis s lijeve strane treba podmetnuti desno i obratno kako se ne bi pojavio velik zazor izmedju lezajeva...

Ovo kad sam pricao komsiji kad je sastavio 560 i pokazuje mi koliko lufta ima na K/T paru ja mu kazem za te podmetace i da to treba postelati on se poceo prepirati sa mnom da to u IMT traktoru ne postoji, da je to neki inzenjer tako zamislio al da to u tvornici nisu ugradjivali u traktore i da "to tako mora" klimati...
 
Mada sad posle 34 godine, pitanje je sta bi napravio kad bi menjao polozaj, posto su zupcanici vec oblikovali jedan drugog na ovom rastojanju, podesavanje treba raditi kod novog zupcastog para.
 
Trebalo bi biti kako je kolega Kosjerac napisao... U cizmama stoje vanjske kosuljice lezajeva i pod njih idu tanki limeni podmetaci. Dodavanjem ili oduzimanjem tih podmetaca se podesava i "prednaprezanje" lezajeva a ujedno i pomicanje kompletnog sklopa diferencijala u lijevu ili desnu stranu. Plocicu koju vadis s lijeve strane treba podmetnuti desno i obratno kako se ne bi pojavio velik zazor izmedju lezajeva...
Zato sam i napisao.Sluze samo za prednaprezanje lezaja.Ja kolko sam upoznat osovine u cizmama nikakav pritisak ne vrse na diferncijal.Nisam mehanicar po struci pa ne poznajem dovoljno teoriju ali,mislim da je tako.
 
Pa niko nije ni pominjao osovine u čizmama nego podmetače ispod košuljice lagera na onim pločama koji nose ceo diferencijal zajedno sa tanjirastim.to nema veze sa osovinama i poluosovinama. Kada se propisno pritegne lager na konusnom onda se meri zazor tanjirastog u lagerima i doda se se ili oduzme podloška ispod te košuljice. a onda se utvrdi i zazor izmedju konusnog i tanjirastog pa se onda prebacuju levo-desno i tako se tanjirasti pridližava i udaljava od konusnog koji je fiksan u svom kućištu.
nije dobro kada je veliki luft izmedju zupčanika ali je još gore čini mi se kada su pretegnuti
 
Pozzz,trebao bih u ferge zamijeniti ulje u posudi zračnog filtera ali ne znam koliko da naspem.U uputstvu piše do oznake ali kod mene nema nikakve oznake osim tri rupe na inom komadu cijevi u centru posude.Ja sam nasuo do vrha te cijevi jer je tada tek filter u dodiru sa uljem.
 
Ispustio i opro filtere jer su se zamastili malo,donji je lako ali gornji ne mogu izvaditi.inače fergo ide dobro ima 75 sati odrađen servis i naštelane dizne.Dizne bile na 115 i dotjerane na 125 a na ventilima nije bilo malih opruga ni donjih podloški.Toliko o ozbiljnosti firme.
 
Nazad
Vrh