IMT

Traju kocnice dosta dulje ako se ne koristi obicna mast za podmazivanje kuglica i zljebova na koje nailaze lamele i kad se vec sve rastavlja nije zgoreg ugraditi i opruge koje pomazu cilindrima vracanje u pocetni polozaj. Znam za dosta 558 i 560 kojima kocnice rade i po 10 godina uz periodicno dostelavanje bez ikakvog blokiranja i problema.

Ulozite novce u malu tubu masti na bakrenoj bazi (otprona na jako visoke temperature i vodu) i s njom namazite sve klizne djelove u kocnicama i dugo cete biti mirni.
 
Na mom 560 odrzavam kocnice stalno ispravne i pre mi se pokidaju pakne oko poluosovine nego sto zaribaju kuglice ili procuri UK ulje.Maksimalno 2 godine izdrže
 
Svasta... Evo kolega je prije 4-5 godina radio kompletan remont na 560 starog tipa. Tad je preslozio motor, prednji trap i kocnice je sastavio od polovnih djelova koji su bili u boljem stanju nego njegovi. Kocnice rade i dan danas nit blokiraju naprijed, nit blokiraju nazad. Prije remonta su kocnice radile ali su u rikverc znale tu i tamo zablokirati ali naprijed su uvijek radile... Mozda imate djelove losije kvalitete pa se zato lamele kidaju oko osovine, ja zbilja ne znam.

Kod mene na SKIP-u kocnice nemaju ni one tuljke gore na koje idu zastitne gume, sve su otvorene... malo naprskam s masti u spreju (ne WD-40) i koliko mi bager treba toliko i kocnice rade...

Daleko od toga da ljudi nemaju problema s kocnicama ali jos dalje od toga da se ide na prepravljanje na mehanicke posto hidraulicne kad se sloze kako treba moraju durati NAJMANJE 2000 radnih sati... i da radi netko s 560 500 sati godisnje to je opet 4 godine ekspolatacije.
 
Sve se može kad se hoće. Problem je sa našom malom privredom i fušerajom od cilindara i lamela. Nekad radi mesec dana. Nekad dva meseca a nekad i prvih nekoliko kočenja. Lamele se raspadaju takođe. Obrne se na nutevima i nije više nizašta. Ne stigne ni da se zaprlja.
Znam za proverenu varijantu da bolje radi glavni kočioni cilinda sa nekog kombija nego "original" imt ali onda nema razdvajanja kočnica.
 
S glavnim cilindrom nikad nisam imao problema ni na kombajnu, ni na bageru ni na breni nikad za nikad. S kombajna i bagera su zbog mog neznanja skidani i cisceni ali nista nije mjenjano i vise stoje nego rade i jedan i drugi pa bi po nekoj logici trebalo i to stojanje na mjestu imati nekog loseg utjecaja na same kocnice (hrdja, kondenzacija, blokiranja razna)

Vidjao sam po forumu da su ljudi montorali i od ursusa 355/360 glavni kocioni cilindar (mislim da su isti na zetorima te velicine) ili kako nesko kaze s nakog auta, ali onda nema razdvajanja kocnica... Glavno da radi i manji je problem doraditi hidraulicne kocnice ako je potrebno nego prepravljati 560 na mehanicke kocnice, zar ne?
 
Mislim da GK ide sa nekog zastavinog kamiona. Zadnjih par godina sam trazio resenje za te kocnice, na kraju sam zakljucio da od mehanickih nema jeftinijih i dugotrajnijih. Remont standardnih kosta isto kao i ugradnja mehanickih. Sigurno ce duze trajati i jednostavnije su za odrzavanje.
 
[video=youtube_share;P-wVEt9FyX8]http://youtu.be/P-wVEt9FyX8[/video]






Evo kako koči sa mehaničke
 
mislim da nemoze sa zastavice jer tamo nemaju istu silu kocenja prednji i zadnji točkovi
 
Po vama koji su najbolji delovi da se uzimaju za kocnice treba da odradim na 558 kocnice curi mi semerning na tocku pa kad vec rasturam da odradim i kocnice neznam šta je prethodni vlasnik menjao i dali je nešto radio,dali komplet da sve menjam ili sve zavisi od stanja pa samo ono što se mora da se menja.
 
@bobo ma to znam ali na zastavi je cilindar dupli kao na imt ali nekoce istom snagom
 
Napravi se nosač od parčeta lima i učvrsti ili zavari i teraj! Malko se cevi srede i to je to.
Zanimljiva mi ona varijanta sa ubacivanjem opruge koja odblokira kočnicu.
 
Ja sam pre nekih 3 godine sredio kočnice na 565 i to sam odesnu stranu, evo do dana današnjeg nemam problema, a dobro koči.
Recimo ove godien sam več posejao preko 80 kj kukuruza s njim i kočnice se koriste kroz celi dan konstantno i evo traju, sve u originalu nikakve prepravke, samo mora biti uredno održavano i mora da traje!
 
kod mene su kocnice radjene pre 6 godina i radile su besprekorno do prosle godine i onda ih je kum spalio :sta:
 
Mislim da GK ide sa nekog zastavinog kamiona. Zadnjih par godina sam trazio resenje za te kocnice, na kraju sam zakljucio da od mehanickih nema jeftinijih i dugotrajnijih. Remont standardnih kosta isto kao i ugradnja mehanickih. Sigurno ce duze trajati i jednostavnije su za odrzavanje.

Glavni kocioni se najlakse ugradi od zetora.Dva cilindra posebno i doda se peti cilindar od zetora.Tad traju dugo a mogu kociti odvojeno.Sto je najbitnije kad crkne neki od ova dva cilindara nije skup.Peti cilindar na Zetoru ionako skoro nikom nije crko.
 
najlakše je ugraditi fabrički,kupiš nov zašarafiš i sigurno si nekoliko godina miran
 
Nazad
Vrh