IMT

Dobro dobro samo tako posavetuj ga bez diska nit će dobiti ugao palenja nit će ventil bit na mestu kad ide smena izduv usis pa da neznam šta se radi nebi ni piso.

Sta bez tog "diska" nemoze da se uzubi IMT 533?????? :sta: :sta: Konkretno 533 nisam nikad uzubio ali 539 jesam i za to mi nije trebao nikakav alat,samo pratis oznake i kraj price,prvi klip i nema tu mudrosti nikakve...
Prvi klip je uvek do hladnjaka ili do razvoda motora...
 
Prvi klip ti je do hladnjak,na radilici kajli stoji odozgo tada ti je klip u gmt tacku, na lancanik i na dekle imas strelice postavi ih da se poklope ako ti se ne poklope strelice za bos pumpu dok uzubljujes pomeri za jedanu crtu bos pumpu ventili steluj na 0.30 i usisni i izduvni odavno sam radeo 533 nadam se da sam ti nesto pomogo
 
Motor IM33 se postave strelice kao početni koraku u faziranju dalje se prati komparater i disk kod finog podešavanja pumpe pumpa se nige ne rotira pomera se spojka osovine i boš pumpe da se dobije pravilan ugao možda mislite na motor M33 on ima zupčanike u fazi i zakreće se pumpa motor IM 33 ima lanac ako ovo niste radili bolje nepišite svašta
 
Opet ja kao laik nije mi jasno čemu konparater kada ako se promaši za jedan zub to je razlika koja se vidi sa deset metara nema potrebe za tako preciznim alatom.A pvp kasnije može da se šteluje na fino malo ranije kazu lepše pali.Ako sam u pravu a možda i nisam.
 
E dobro tu sam vas čeko pa sa čim ćeš naći GMT a dalje radi disk usisni ventil zateže na 11stepeni pre GMT a u sledećem krugu nafta da krene 29 preGMT kad promašiš jedan zub na pumpi promašio si 9 stepeni činili vam se da je to malo
 
Ovako se ufaziva taj motor.Fino podesavanje ganjas na PVP kad je motor hladan.Ako najdes da lako pali kad je hladan nasao si fazu sto posto.Uslov je dobra PVP i dizne.Kad je vruc motor to neide jer tad najlosiji IMT -533 pali..Komperater nema 99,9 posto majstora .To je instrument koji uglavnom koriste tokari.Ja licno ga koristim najcesce kad mjerim kompresioni prostor i kad stelam diferencijal.
Bio motor M33 ili IM33 isti je nacin ufazivanja.Razlika sto ovaj ima lanac ,a ovaj zupcanike.U oba slucaja pratis oznake.Ostalo ganjas na zakretanju PVP.
72385859.jpg


- - - - - - - - - -

Opet ja kao laik nije mi jasno čemu konparater kada ako se promaši za jedan zub to je razlika koja se vidi sa deset metara nema potrebe za tako preciznim alatom.A pvp kasnije može da se šteluje na fino malo ranije kazu lepše pali.Ako sam u pravu a možda i nisam.

Sto posto ispravna tvrdnja.....
 
.Ako najdes da lako pali kad je hladan nasao si fazu sto posto.
Ovako si napiso jel se to nešto juri u mraku ili pravimo motor koliko majstora ima koparater ili nema nezanima me to se nemože odraditi bez njega sve ostalo će igra ćorobake Posao radim dvadest godina sa diskom se radi sto posto ispravno oseti se to kasnije na radu motora
 
pocetak otvaranja usisnog ventila 13-15 stepeni pre gmt a pocetek ubrzgavanja goriva 29 stepeni pre gmt ovo je fabricki podatak .pozrav
 
Početak da štap podizača ventila krene je 13 stepeni da štap zategne klackalicu ventila 11 stepeni pod uslovom da je zazor ventila podešen na 0,30 mm ovako najtačnije si mislio
 
Ok meni je delovalo prosto jer je kod mene skinuta glava pa vidim kad je prvi u gmt(kad je kajla gore)Sa glavom je stvarno malo nezgodnije i verujem da lako može na radilici da se omaši za jedan zub.Dali bi u tom slučaju ventili udarali u klip tj nebi moglo rukom da se okrene a da negde ne zaglavi?Znači opet ima naznake da nešto nevalja i bez alata ako je ova moja konstatacija tačna.Ili može to tako da se okreće lagano a da nigde ne udara a omašeno za zub na radilici?Priznajem ja disk i komparater nemojte pogrešno da me shvatite, ali ih nemam.Da ima na radilici neka crta ili strelica nebi bilo muke ali nema pa se razmišljam da udarim da novom lančaniku i negde na dekliju sad dok mi je skinuta glava po jednu tačku kako bi kasnije znao gde je gmt.
 
.Ako najdes da lako pali kad je hladan nasao si fazu sto posto.
Ovako si napiso jel se to nešto juri u mraku ili pravimo motor koliko majstora ima koparater ili nema nezanima me to se nemože odraditi bez njega sve ostalo će igra ćorobake Posao radim dvadest godina sa diskom se radi sto posto ispravno oseti se to kasnije na radu motora

Vjerovatno imas i neku sliku tog strucnog ufazivanja.Daj postavi neku slicicu za nas laike-...
 
Pa ja nemam tako sliku iz rukava kao ti nesporim da da si majstor i mislim da nisi laik ali ovo je 100% ispravan put ozubljenja lanca i lančanika Bobane može to da se ozubi da to nekako radi ali ponavljm sve je to otprilike
 
Za neke traktore kad nisam siguran lako otkrijem kad je klip u GMT.. Skinem diznu i srafciger radi... :osmeh: Jeste laicka metoda ali po meni tacna... (Mada mislim da na 533 nemoze jer ima pretkomoru).. A kad je skinuta glava jos lakse naravno.. Ja licno nikad nisam video da neko zubi 533 sa tim alatom svi ovako kako je kolega Lisnik napisao... :sta:
 
u engleskom manualu za perkins p3 (ima na internetu) stoji ovako kako je lisnik stavio + piše za spojnicu bosch pumpe šta treba da se poklopi, međuostalim piše da ima na njoj 11 crtica ( a opet u drugom manualu piše 10 jebi ih sad) i to treba kao bit na sredini (6-ta crtica brojo odgore il od dole svejedno) i da je to onda to (tako je bar kod precizni engleza, dal su u rakovici napravili tako precizno spojnicu to samo oni znaju)
piše jedna crtica odgovara 1 inchu na zamajcu

i sve to složiš i za godinu dvije se istegne lanac , na fiberu i kojedi dobije lufta pa opet šarafaj ako oš da pali kao onog dana kad si ga sastavio, al kom se to da pa su zato ti motori na reputaciji "teški za upalit"
 
Poslednja izmena:
Od pre nekog vremena mi se čuje zvonjava iz auspuha i kada je motor hladan i kada je zagrejan. Ne čuje se na samom kraju auspuha, ali se čuje kada držim uvo pored lonca auspuha. Čuje se kao da neko bije čekićem u cev auspuha, ali nije preterano glasno, ne čuje se kada se odmaknem od auspuha. Da li su ovo ventili, ili nešto drugo?
 
Kada sam radio generalnu na svom 539 koristio sam komparater,poravnao sve oznake na zubčanicima,prvi klip postavio na 4,86 mm pre GMT (20 stepeni) i slovnu oznaku na glavi rotacione Boš pumpe stavio na "E".
Sve ovo je navedeno u radioničkom priručniku, e sad kako je za 533 to ne znam...
 
Nazad
Vrh