IMT

UVIJEK bi trebala spora... Ali u slucaju 757.20 ne razumijem kako se isplati orati na takav nacin.

Jesi li kad mjerio potrosnju u oranju?

Sinisa: Dobro izgleda. Jel to neka ponova u pitanju?
 
577 pri oranju sa plugom 757.20 i 5. sporohodnom u losijim uslovima oranja trosi max 2l vise po kj u odnosu na oranje 1. brzom.

Nije preporucljivo raditi teske operacije u sporohodnim ali ako se mora onda ne vredi izbegavati. Dzabe sto ti Bobo mislis da je traktor rasterecen, taj planetarni reduktor se vrlo lako raspadne iako je sve ostalo ispravno i ima dovoljno adekvatnog ulja. Mozda ti zvuci to sada smesno ali napravi 500-700 radnih sati samo u teskim uslovima i u sporohodnim brzinama na Breni pa se znati o cemu ti pricam.
 
02818c97-d8d6-4deb-ac03-52defa40e407.jpg
973118d1-3df0-497b-ba5f-d62d624fe5c7.jpg

Zna li neko ciji su ovo motori ugradjivani na 539?
 
577 pri oranju sa plugom 757.20 i 5. sporohodnom u losijim uslovima oranja trosi max 2l vise po kj u odnosu na oranje 1. brzom.

Nije preporucljivo raditi teske operacije u sporohodnim ali ako se mora onda ne vredi izbegavati. Dzabe sto ti Bobo mislis da je traktor rasterecen, taj planetarni reduktor se vrlo lako raspadne iako je sve ostalo ispravno i ima dovoljno adekvatnog ulja. Mozda ti zvuci to sada smesno ali napravi 500-700 radnih sati samo u teskim uslovima i u sporohodnim brzinama na Breni pa se znati o cemu ti pricam.


Cuj, s obzirom da imam kolegu koji vec SIGURNO 10 godina tuce 3x16" u 5. sporoj i u tezim uvjetima 4. spora BEZ I JEDNOG KVARA osim druk lezaja imam razloga da vise vjerujem IMT inzenjerima nego blesanima koji oru 12 km/h u prvoj direktnoj... Svaka cast svakome, ali ja sam vec uradio 300-tinjak sati samo u oranju i tanjuranju te sto sam dvije ture odvezao na silos. Kod mene se taj traktor ne odmara i oranje se vrsi 90% vremena u 4. sporoj. To nije moje misljenje to je, dragi kolega, CINJENICA. Ako direktnim pogonom zupcanik od prvog stupnja prijenosa ima "debljinu" 3cm a preko reduktora koji ima npr odnos 3:1 zupcanik od 5 stupnja moze komotno imati tu istu "debljinu" 1cm i prenesti isti teret kao i ovaj puno jaci zupcanik. S "malom" razlikom da ce traktor u reduciranim stupnjevima prijenosa lakse odrzavati moment i u situacijama "na knap" ce primiti gas prije nego kad se radi o direktnom prijenosu.

Ne znam kakav je raspored na 577 ali valjda imas 1. direktnu i 5. sporu da su "tu negdje" pokusaj mu zakopcati neki teret dobar (757.30) i ori u prvoj na 1600 obrtaja motora i u sred brazde mu zakucaj gas do poda i prati koliko mu vremena treba da podigne odredjeni broj obrtaja. Ponovi to isto u 5. sporoj pa ces se iznenaditi i dokazati sam sebi ono sto pokusavam objasniti. Ovo se naj bolje vidi gdje su stupnjevi prijenosa dosta "blizu" sto je slucaj kod 549. Ne vrijedi provjeravati npr na 539 1. direktnu i 3. sporu posto su osjetno razlicite i pre velika je razlika u prijenosnom omjeru i jasna stvar da se zrtvovala brzina za veci obrtni moment na tockovima.

Druga je prica sto se ulje ne mjenja redovno i sto sam ga kuci doterao bez i kapi ulja u prednjem diferencijalu i s 18 litara u centralnom kucistu...

Odrzavanje je pola posla a pametno i smireno rukovanje je druga polovica bar kad se o Breni radi. 5136 je promasen traktor jer sta jest-jest pre jak je taj motor za taj mjenjac i diferencijal. Na dodir pedale gasa "skoci" kao vrag a to nikako nije zdravo za taj slabi mjenjac. 5106 je traktor koji nije za zivcane sofere. Lijen na gasu, spor u ubrzanju, uz brdo se salta i 3 stupnja nize pod teretom i to mu je ogroman plus sto se dugovjecnosti mjenjaca tice u usporedbi gdje je na istim tim brdima 5136 s 2 vagona tereta uzlazila u 3 direktnoj, sto 5106 nije mogla svladati u 5. sporoj sa slicnim teretom.

Polako i smireno i ima da traje i traje i traje. S obzirom da su mi SVI govorili da uzmem 577DV i da radim kao covjek tek sad vidim koliko u biti nisu imali pojma. Imam srece pa nisam nikoga slusao pa sam uzeo ovaj "krs" i stajem s bilo kojom sedmicom na crtu u bilo kojem poslu. Ja sam s traktorom pre zadovoljan s obzirom na to koje poslove radi i da sam uduplao povrsine od kako ga imam koliko mi je olaksao zivot.

Ne razumijem samo zasto svi na silu rade teske poslove u 1. direktnoj, pa se ulazni par mijenja, pa se sarafa po diferencijalu, milijun preinaka se radi a na ravnijem ste i boljem terenu nego ja 50 puta. kod vas traktor ne traje a ovdje radi i ne staje. Ne znam u cemu je problem nego do sofera koji je do negdje prije terao 560 ili 577 i sjeo u brenu.
 
@Bobo
Jedno pitanje. Zasto nisi uzeo MTZ 1025 umesto Brene? Da li je samo cena polovnog bila u pitanju ili ?
 
Cjena je bila naj veci faktor. Dobavljivost djelova i sama pouzdanost je igrala OGROMNU ulogu. Puno je takvih traktora na sirem podrucju u kojem se krecem i nitko ziv ga ne kudi i ne proklinje. Ljude koje osobno poznam su terali brene dan i noc i to svakako uz minimalno odrzavanje radilo se i po 150 jutara zemlje s jednim 5136 ali se i trgao no nista pretjerano. Pokazali su se kao jako dobri i ja sam pre zadovoljan s traktorom.

Bio je u planu par godina prije brene rus 820.2 ali mi je "utekao". Cjena je bila takva da se nije mogao kupiti posten 539 a rus je imao 1100 radnih sati (hiljadu i sto radnih sati, da ne bi bilo zabune)... Onaj volan u stranu na rusu ne mogu svariti nikako ali za te pare da ga i nema dobar je. Poslije sam citao temu "mehanicarska radionica" i "mtz belarus" i zaredalo se da je par clanova u mjesec dana na novom rusu radilo mjenjac, da su lezajevi zaribavali, da su klinovi pucali, da razvodnici cure...

Vagao sam se godinu dana i trebao sam kupiti od kolege "kice" s foruma njegove "ostatke" sto je od dvije brene sastavljao jednu pa me on odgovorio od toga i nasao mi je ovu moju koji sad imam i taj dan je i kupljena u dvije rijeci i nije mi niti naj manje zao.
 
Siniša lep traktor,jel to onaj sa novim motorom i još nizom prerada?
Ako pazariš kojim slučajem da se menjamo za cev vazdušnog filtera,kod mene je upola kraća :osmeh:
Bobo trebao si uzeti mtz 82 jer je on sličan a možda i jači od 5106,taj 1025 što pominje Bojčetić ti je već prejak jer on je jači od 5136 :ppozdrav:
 
Sinisa: Dobro izgleda. Jel to neka ponova u pitanju?
E vidiš Bobo tako izgleda jedan od Đurđinskih 5106 (ustvari sad je u susednom selu i novi vlasnik je prezadovoljan s njim) koji je šrafan uzduž i popreko,prepravljen,rastrgan..... A pravili su ga ljudi koji (ni)su pametniji od inženjera,samo su nešto bolje smislili jer su uvideli grešku. Tu grešku,na ovom forumu,ti ne želiš da vidiš i tebi je ubacivanje drugog ulaznog para zupčanika totalno bespotrebna stvar. Ok,niko te ni ne tera da ubacuješ. Ali fala Bogu pa nisam jedini na forumu koji tvrdi da je to mnooogo bolje,ali da ne bi bilo opet bezvezne rasprave,sa ovim postom zaključujem,sa moje strane,dalju raspravu.
Bubu,ne vredi. Jednostavno čovek ne shvata da se ubacivanjem drugog para zapčanika izlazno vratilo okreći istim brojem obrtaja ali opterećenje ne ide preko planetarnog....



Da Montoya to je taj i da se nije pojavio čovek koji ga je kupio,možda bih ga mi kupili. Znam za puno već krševe koji su otišli za 1.000evra jeftinije od ovog. Ali jbg treba imati sreće kada nešto prodaješ..... Ili treba kupcu reći ono što želi da čuje. Ma bolje da ne tipkam više....
 
Poslednja izmena:
Ja da ne shvacam... kako ne bi shvacao. Mogao bi ti iznijeti i proracun sila da se malo potrudim al dzabe kad ti to ne shvacas kao i niz tih samozvanih "inzenjera"...

Kad lijepo kazem da tih traktora ovdje ima cjelo cudo i da osobno poznam dosta ljudi i da s reduktorom u 10 godina oranja nema problema. Ja ispadam budala i neuk samo zato sto ne zelim prihvatiti "izum" nekog tamo "majstora" koji kaze da je to bolje i tocka. U to se slijepo vjeruje bez pogovora a ono sto su uceni ljudi radili to nista ne valja. Sto se onda cudite kad IMT proapda kad tamo rade ljudi koji traktora nisu ni vidjeli, kamo li se s njim koristili. Treba tamo da zaposle desetak "pravih majstora" s cekicima i brusilicama da pokazu inzenjerima neke stvari...

Ne budi smijesan, molim te, samog sebe sramotis slicnim izjavama.

Garantiram cime hoces da je traktor sa slike u oranju teran prvom direktnom "jer tako to mora" i da im nije ni padalo na pamet orati i tanjurati u sporim brzinama. sjetvospremac se tera drugom direktnom "jer to tako mora"... Nagledao sam se i takvih traktora, razvaljenih i sarafanih bas kako kazes da je i taj sa slike. Sta mozes kad "to tako mora"...


Ne kazem da nema propusta na tim strojevima ali su se ljudi lijepo ogradili od svega rekavsi da se ulje redovno mijenja i da se traktor servisira u za to predvidjenom roku. Teraj toliko hvaljenog rusa 30 godina bez da mu ulje mjenjas u mjenjacu pa da vidis sta ce mu se desiti...
 
Ajmo ovako. Iznesi ti taj proračun sila a neka učeniji od mene kažu ko je u pravu.
Drugo niko od njih nije samozvani inžinjer. Inovator to je već prikladnije.
Treće niko nije rekao da to što IMT inž. rade da to ne valja,nego je ovo bolje.
Četvrto ti inovatori su videli traktor pre mene i tebe zajedno jer su to ljudi koji sad imaju 60-ak godina,a prvi traktor im je bio 533 de luxe 70 i neke. I nijednog nisu budžili kad su bili mladji i orniji za rad i budžotine,nije im padalo na pamet a i nisu imali potrebe,dok nisu ovog kupili. I ne samo oni nego su i drugi uvideli da je prepravljen menjač bolja solucija. Znači traktor je isproban u svim brzinama i uslovima pa tek onda hemijan. Nije teran u prvoj jer tako mora kako ti kažeš tako da ono čime garantuješ mogu da pokupim u avgustu kada budem išao u Hrvatsku.
Peto,ako misliš da su ljudi napravili čekićima i brusilicama drugi ulazni par zupčanika onda u isto vreme njih vredjaš,imponuješ a samog sebe sramotiš takvim i sličnim izjavama.
Šesto taj traktor sa slike uopšte nije razvaljen kao što si i sam rekao u prethodnom postu kada sam pitao kako vam izgleda ovaj macan. A znao sam da ćeš,ako niko drugi makar ti odgovoriti,samim tim i upecati,samo nisam mislio da ćeš tako ubrzo samog sebe demantovati.
Živio ti nama Bobo 100 godina i da tebe Brena služi još toliko i da ti bude Slatki greh.
 
Zasto mi reduktor vrlo cesto iskace kad ubacujem u rikverc ili drugu brzinu itd.( u gornji polozaj menjaca) da li se to moze resiti i kako,takode me zanima mozel se kako i gde podmazati one dve rucice sa leve strane sedista(razvodnik) , jedna od njih mi se otezano pomera?
 
kd mene je nekidan reduktor odjedanput izbacio na sred brda u sumi prilikom spustanja prazne prikolice,izbacuje mi iz sporih u koju god da ubacim,usput su mi poispadali sinhroni 4 i 5 brzine. danas krecemo sa rasklapajem,pa cemo cidit kako i što! ::novac::
 
Meni se to najcesce desava kad menjam brzine da iskoci reduktor premda zna nekad i u radu,hajde kad ustanovis javi sta tacno treba odraditi da bi se to resilo?
 
Drugari treba mi pomoc oko kompresora na traktoru, kao moze neko da mi pomogne, Znaci, zamenio sam onaj zupcanik koji je na vratilu a sa druge strane ima kao kandze jer se ovom starom ishabale ivice, e sad i dalje ista prica, mnogo se tesko ubacuje kompresor, zamenjena je i osovina koja ubacuje taj zupcanik, i sad da bi ga ubacio moram da zapcen sa pajserom da bi ga ubacio i tek kad napnem onda uskoci ona mala civija u leziste da mu neda da se iskljuci, ali cim ga malo opteretim odma izbaci i krene da krci i moram da podignem tu civiju da bi izzubio zupcanik. Treba mi neko resenje hitno ako moze neko da pomogne. Dali je moguce da je ta civija pojedena (jer mi se cini da jeste malo), najbolje ako bi mi neko dao meru koliko treba da bude, ili je mozda strugar napravio mozda lose tu osovinicu pa tesko ubacuje. I dali ona viljuska koja ubacuje zupcanik treba da bude pod 90 stepeni u odnosu na tu osovinu na koju je pricvrscena ili treba da bude za 5-10 stepeni manji ugao jer kod mene jeste manji, pa da ne zeza to sto mora pajserom da se napne da ubaci...
 
Bobo, ti ocigledno nisi shvatio da ti teras tvoju Brenu kao da ima 80 konja, zato i izdrzava menjac te napore. Ja sam radio i sa redovnim i sa usporenim menjacem i znam zasigurno da bih usporio menjac da sam prinudjen da kupim i radim sa Brenom.

@milos539

Kod nas u selu ima par komada 539 sa tim motorom. Za jednog znam da je prolupao iako radi samo ultra lake poslove a ostali su OK, rade posao ali svi rade samo lake operacije.
 
Nazad
Vrh