IMT

Proracun cvrstoce zupcanika daje mere zupcanika prema momentima koje prenose.
Poprecni presek zupcanika 5 brzine je puno manji od poprecnog preseka prve brzine.
Napponska stanja u zupcima zupcanika su prakticno ista ako je proracun izvrsen adekvatno.
Zupcanike u menjacu vaseg Brene su poodavno proracunali Engleski inzenjeri a ne IMT-ovi kako mnogi misle.
Teoretski bi usporeni menjac sigurno dao bolje rezultate u teskim operacijama kao sto je oranje, jer bi u stvari imali veci izbor optimalnijih brzina.
 
Teoretski bi usporeni menjac sigurno dao bolje rezultate u teskim operacijama kao sto je oranje, jer bi u stvari imali veci izbor optimalnijih brzina.
I praktično usporeni menjač daje bolje rezultate jer se izbegava korištenje planetarnog reduktora koji se nalazi na izlazu menjača. A njegovim ne korišćenjem izbegavamo stvaranje opiljaka koji direkt padaju na pumpu hidraulike. Inače pumpa to naprosto obožava..... Izbora optimalnih brzina nema,jer drugom brzinom nije kadar bilo šta da vuče zbog svoje težine i slabijeg motora. Barem ja tako mislim.....
Znači sva mudrolija oko usporavanja prve brzine je ustvari radjena da bi se izbeglo stvaranje opiljaka-strugotine,koji prave dar-mar po menjaču. E sad što kod nekoga nema potrebe za takvu prepravku,ja to razumem i ne tvrdim da svako to mora uraditi. Jbg nije svuda isto zemljište,nisu ista naprezanja u menjaču.... količina zemlje je takodje jedan od faktora.... Na kraju krajeva i od vozača dosta zavisi,naravno i od održavanja. Ali niko ama baš niko me neće ubediti da usporeni menjač tj usporena prva brzina nije bolje rešenje od voznje petom sporohodnom. Dokazano na više traktora.
Mirosti hvala na objašnjenju.
 
Od kada sam usporio 6 brzinu na 5106 zaboravio sam sta je to planetarni reduktor i hidraulicne pumpe::novac::!A imam dvoicu kolega oni isto imaju 5106 i svake druge godine menjaju planetarni reduktor jer oru 5 sporom,a jesenas su im zupcasta i klipna pumpa dobile po p...i zbog spona od reduktora!I da opet kupim 5106 odma bi mu ubacio usporenu 6brzinu!
 
Bolje je usporiti ceo menjac umesto samo 1. brzinu jer 5. tj. direktna svakako ostaje. Znam jos jednog sto je imao slicne kubure sa 5136 dok ga nije usporio. Zapravno, ne bi ga on ni usporio da se nije raspao reduktor pri oranju sa trobrazdnim plugom 4. i 5. sporohodnom. I sto je najgore, to se bas meni desilo, na -x stepeni, posle ponoci i pri blagoj vejavici u decembru mesecu..
 
Moj 5106 ide prvom brzom na 1700 obrtaja oko 7,5 km/h
sad dal je usporen ili ne ne znam,meni tako odgovara i tako ga vozim u oranju
Meni je veća zamerka na 5-tu,spora mi je u transportu
 
Od kada sam usporio 6 brzinu na 5106 zaboravio sam sta je to planetarni reduktor i hidraulicne pumpe::novac::!A imam dvoicu kolega oni isto imaju 5106 i svake druge godine menjaju planetarni reduktor jer oru 5 sporom,a jesenas su im zupcasta i klipna pumpa dobile po p...i zbog spona od reduktora!I da opet kupim 5106 odma bi mu ubacio usporenu 6brzinu!
Evo ispravke od mene ipak smo ceo menjac usporili ja sam mislio da je samo 6 brzina usporena ali mi otac kaze da je ceo menjac usporen!:ppozdrav:
 
Mislio sam na usporavanje celog menjaca.
Vise puta sam radio na vozilima modifikacije ulaznog zupcastog para.
Traktore nisam ali kamione i automobile sam i ubrzavao i usporavao.
Dali je neko mozda imao priliku voziti na auto putu iza kamiona koji ide160 na sat?
 
Sinisa, zahvaljujem ti na lijepim zeljama i za mene i za gospodju Brenu.

Ja sam iznio svoje misljenje kao i ti svoje i svako od nas ima pravo da ga iznese. Takodjer svatko od nas ima pravo da li ce uvaziti tudje misljenje ili nece. Iskreno sam ti rekao da mislim da grijesis.

Rekao sam isto tako da u mom kraju ima dosta takvih traktora i da svi rade dugi niz godina i podosta zemlje. Na brdovitom sam terenu, usitnjene su parcele, cesce se okrecem pa moze biti da jednostavno reduktor ne stigne podici temperaturu da krene praviti opiljke. Zemlja je lagana za obradu pa se ni trektor nesto narocito ni ne muci. Radimo na gasu do maksimalnih 1800 obrtaja i ja i brat i vjerujem da i to ima neku ulogu u ocuvanju tog mjenjaca.

Jasno vam je svima, valjda, da postoje razlozi za koje se bunim oko takvih prepravki (kako vi kazete poboljsanja) na mjenjacu traktora koje je netko izmislio a nije tvornicko rjesenje posto kod nas tvornicki traktori rade dugo godina u zdravlju. Naj veci problem za koji sam cuo je da se kriz diferencijala hoce podrobiti ito bas na 5136 posto odnos motor-mjenjac nije izbalansiran. 5106 vecina izbjegava ato sto je lijen i sto ne moze u 1. direktnoj orati, jednostavno, ne moze toliko brzo vuci 3x14" plug.

Kod mene je taj traktor poorao vise zemlje u godinu i pol dana nego kod prijasnjeg gazde u 3 godine. Ja sam prvi koji ga kako treba opterecuje i ako mi se sto i zareda od kvarova, lako moze biti da cu i ja (koji se tome grcevito protivim) prepraviti (kako kazete: poboljsati) mjenjac ubacivanjem "sporijeg" ulaznog para kako bih dobio prvu direktnu brzinu za oranje. Za sad mi to ne pada na pamet posto i ovako radi da ne kazem savrseno ali nitko od nas ne zna sto ce se desavati u buducnosti.

Montoya: Ako u 1. na 1700 okretaja ides 7.5 to je usporen mjenjac i to je to o cemu se ovdje prica. ja tu putnu brzinu imam u 4. sporoj a na cesti kad vozim razlika izmedju 4. i 5. brze se ne osjeti i komotno pod naj vecim teretom se moze saltati iz 3. u 5. direktnu.

Bubu: Kako mislis da ga teram kao da ima 80ks? Ako cemo biti iskreni, stari izradjeni traktor koji je za svoju tezinu pre slab i ima iskoristivih 80-90ks od tvornicki deklariranih 110. vucem s njim 3x14" plug i vucnu tanjuracu 36 tanjura. ove godine dobiva rotodrljacu 2.5m i ja ne znam sto mi vise treba na 60 jutara zemlje. Kako bi ja trebao terati taj traktor po tvom misljenju? da mu kacim ne znam ja sta i da ga patim kad za to nema ni snage ni potrebe, a vecu tanjuracu ne trebam, nekad je i ova prevelika iako je lagane izvedbe.
 
Ja verujem da ga u svakoj operaciji teras za brzinu manje nego sto zaista traktor moze da postigne pa ti zato i potrosi malo vise nego sto si spominjao da ti 549 potrosi. Kada se skinu svi tegovi onda nije pretezak za svoju snagu ali sam isto tako video kako 5136 bez turba proklizava sa trobrazdnim plugom.
 
Ja verujem da ga u svakoj operaciji teras za brzinu manje nego sto zaista traktor moze da postigne pa ti zato i potrosi malo vise nego sto si spominjao da ti 549 potrosi. Kada se skinu svi tegovi onda nije pretezak za svoju snagu ali sam isto tako video kako 5136 bez turba proklizava sa trobrazdnim plugom.

Ne znam sta da ti odgovorim... Pogodio si da ga teram za brzinu manje nego sto moze, samo zato sto u 5. sporoj dimi i purnja ko sam vrag ali ide. Imam osjecaj da ce se zapaliti, osjetno se vise grije nego 4. sporom. Orali smo nesto malo u 5. sporoj ali strnjake u jesen koji su tokom ljeta u dva navrata bili tanjurani pa racunam da je to neka vrsta preorice. Motor ne znam u kakvom je stanju, dobro pali, ima snage ali "brzinu vise" osjeti.

Tegove prednje nemam nit ih za sad planiram nabavljati, zadje iz tockova imam sve i ne zelim ih vaditi posto ima stvarno losih terena gdje svaka kila vise pomaze.

Jedostavno receno, nemam ga potrebe stiskati i ganjati kad se sve i ovako stigne...
 
Vise nemam IMT, ali godinama sam vozio 558, a i sada je ovo neki traktor- MTZ pa bi izneo moje mišljenje. Slicno kao Bobo vozim, nemam potrebe da teram traktor na granici svojih mogucnosti, sem u spratanju(Štore). Često sam orao u 3 sporohodnoj, jer je zemlja teška za obradu. Išao je on nekad i prvom, na lakšim zemljama još i nekako, na teškim nikako, a na srednjim sa prvom brzinom u oranju umeo je da prilično zagreje situaciju(vodu).
Jesenas sam u oranju opet imao takvu situaciju, ide rus i 6, ali kad izađeš osetiš da se više greje, nego jednom brzinom niže(ili pola brzina). Tako da razumem ljude koji rade sa brzinom niže(kad mora), jer sigurno to čuva mašinu, u odnosu na varijantu gas patos.
Svaka mašina je kod mene od usta odvojena, i nemam želju da je saranim za dve godine.
 
Ja vec jednom pitah za one dve rucice(razvodnik) kod ojacanog hidraulika na imt 577 sa leve strane pored sedista, jedna od tih rucica mi ide tesko,mozel se to kako razradit tj.podmazat i kako
 
Ja vec jednom pitah za one dve rucice(razvodnik) kod ojacanog hidraulika na imt 577 sa leve strane pored sedista, jedna od tih rucica mi ide tesko,mozel se to kako razradit tj.podmazat i kako
Može evo kako verovatno je došlo di neke korozije ili su prisutna strana tela odnosno špen .Ovako sa zadnje strane onosno od zadnjeg točka na toj sekciji ima šolja poklopac skini njega ispod njega ima imbus odvrni njega zatim šolju na ručici skini i odvoji od klipa izvuci klip i šmirglu hiljadarku u ruke i to dobro ispoliraj ( upasuj )ili može pomoći skočbrajt krpa da se ispolira malo poliraj malo probaj pa kad bude išlo lakše montiraj to je to nemoš ništa zeznuti
 
Nazad
Vrh