IMT

Sad cu i ja jedno neobicno pitanje postavit,da li za nase imt traktore i nije bas najbolje gorivo "euro4" cuh razgovor izmedju starijih traktorista,mozda su i u pravu jer to je verovatno za novije diesel motore a na nasim motorima se nista nije menjalo vise od pola veka.
Nije valjda sad da je bolje loz-ulje nego euro4 a D2 vise i nema
 
Sad cu i ja jedno neobicno pitanje postavit,da li za nase imt traktore i nije bas najbolje gorivo "euro4" cuh razgovor izmedju starijih traktorista,mozda su i u pravu jer to je verovatno za novije diesel motore a na nasim motorima se nista nije menjalo vise od pola veka.
Nije valjda sad da je bolje loz-ulje nego euro4 a D2 vise i nema
U Temi ''Dizel D2_Eurodizel razlika'' imas o tome, a clan Stalker se ubio od objasnjavanja o tome (vise puta).
 
Eh, treba odlijepiti s prave strane... Ako se potisna ploca odvoji od lamele ne znaci da je i lamela odvojena od zamajca. Nisam strucna osoba po tom pitanju ali logika nalaze da je to prvo sto treba gledati...

Kad ugasis traktor, ukljuci kardan i neka netko u kabini drzi kvacilo a ti uhvati za kardansku osovinu pa pokusaj rukom okretati. Trebao bi se rukom bez vecih poteskoca moci pokretati, a ako ne, zaljepila je lamela za zamajac...
 
Koliko znam na IMT-u kardanska lamela je u sredini a ne do zamajca,to je vucna i veca je.Zanimljivo,kad nema nista zakaceno za traktor i za kardanski izlaz tad ukljucuje kao u sir,a kad se naprimer zakaci prazna prskalica i uredno namesti kardan na traktor onda nece da ukljuci,nekako uleti ali iz vise pokusaja.
 
kroka A koliko mm ti je zazor između sekundarne potisne ploče i šarafa za štelovanje ?
 
Probaj smanjiti na 1,5 a možda ti je i srce lamele adios amigos. Ne znam podatke za 549 ali na 558 se šteluje drugi stepen na 2 mm ali meni se bolje pokazalo na 1,5 mm zbog berača.....
 
Napisao sam do zamajca al se znalo na sta mislim...

Ovo sto kazes kad nema nista zakopcano iza da se ukljcuje bez brige... ukljucuje se na prazno bez problema ako i ne stisnes kvacilo, rucka samo uleti...

Hmm, da ce 0.5mm zazora odigrati dovoljno veliku ulogu da malo vise odvoji lamelu? Svakako treba pokusati ako kolega kaze da njemu tako bolje funkcionira.
 
2 mm je zazor,odlicno rastavlja lamelu,sve se vidi odozdo,jedan stiska kvacilo,drugi gleda...

Po knjizi se podešava na 2mm a u praksi to zna ići i do 1.2-1.3mm, što kaže Kameni pokušaj na 1.5 da smanjiš pomoćiće još kako! A već kad vas ima dvojica. Uključite kardan (ali nemojte paliti traktor) i neka jedan stisne kvačilo a neka drugi pokuša rukom da okrene kardansko vratilo. Ako može rukom da se okreće onda bi trebalo i u radu da lepo uključuje tj da odvaja...
 
Opet ja,Lamela je dobra to znam,sad trenutno kad se stisne kvacilo gledano odozdo kroz rupu kardanska lamela se rastavi skoro jedan centimetar,znaci rastavlja je izuzetno dobro i previse,a sto kaze Bobo da moze da se ukljuci na prazno bez kvacila dok je traktor upaljen to ovde nemoze,jedino nesto da polomimo unutra i ukljucimo na silu,nece bez kvacila da pipne,ustvari i kad se stisne je isto ali iz nekoliko pokusaja uleti u jednom momentu zgodno.
Sinisa to smo probali,moze rukom da se okrece kad je traktor ugasen a kardan ukljucen,naravno stisnemo kvacilo do kraja i lepo rastavi,sve je to ok,ali kad upalimo traktor onda nastaje problem.
 
Mene interesuje dali se na 558 moze nastelovati sekundarna lamela prikljucnog vratila kroz neku prorez na zvonu, a da se ne rastavlja traktor.
 
Ako krči kad ubacuješ probaj kad stisneš drugis tepen da sačekaš malo (5-10sec) da se zupčanici smire u menjaču pa probaj onda.Kao kad iz lera ubacuješ menjač u brzinu sačekaš malo da se snopovi zaustave.Jel zaustavlja mašinu kad u radu stisneš drugi stepen?Ja sam se izveštio prskalicu palim kardan u hodu samo ga malo zagušim u leru i upadne začas
mirosti naravno da može isto kao i na 539-533 ploča sa donje strane 4 šrafa
 
Opet ja,Lamela je dobra to znam,sad trenutno kad se stisne kvacilo gledano odozdo kroz rupu kardanska lamela se rastavi skoro jedan centimetar,znaci rastavlja je izuzetno dobro i previse,a sto kaze Bobo da moze da se ukljuci na prazno bez kvacila dok je traktor upaljen to ovde nemoze,jedino nesto da polomimo unutra i ukljucimo na silu,nece bez kvacila da pipne,ustvari i kad se stisne je isto ali iz nekoliko pokusaja uleti u jednom momentu zgodno.
Sinisa to smo probali,moze rukom da se okrece kad je traktor ugasen a kardan ukljucen,naravno stisnemo kvacilo do kraja i lepo rastavi,sve je to ok,ali kad upalimo traktor onda nastaje problem.

a da li ste okretali motor dok to gledate da li celom duzinom korpa odvaja mozda je kriva lamela ili korpa ne odvoji celom duzinom
 
Hvala Pesut.
Kod mene je sada na traktoru nosac za utovarivac, pa nevidim tu plocu.
Moracu skinuti ceo nosac da nastelujem, jer mi sad ne odvaja uopste drugi stepen.
Imam i problem, kad freziram u teskoj zemlji ponekad mi proklizava. Obe lamele su menjana pre nekoliko godina.
 
Hm jeste proveravali onda u kakvom stanju je ona tanjirasta opruga koja pritiska lamelu?da negde ne curi ulje iz menjača recimo pa zaliva i podmazuje?
 
Ja nisam bio prisutan kad su menjali lamelu, najverovatnije da je malo zamastila, jer ne smrdi kad prokliza. Moguce da je tanjirasta oslabila, ipak je to traktor 66 godiste.
Inace, traktor je MF65, ali je sve kao na 558.
 
Nazad
Vrh