IMT

Pardon,u pravu si 565 ima DM motor i nije isto što i M,znam to samo nisam se dobro izrazio..... Moja greška! Uglavnom,po pitanju potrošnje oni su meni isti,DM i M motori,ali ok,možda-verovatno nisam u pravu. Verujem da popije 15 lit/kj ali ispravićeš me ako grešim.
 
Imt-a te snage je najveci hendikep sirina zadnjih tockova pa dolazi do jake vuce u stranu ( dzaba dobar motor) pa deo snage trosi na to kao i lose rasporedjena tezina nazad pa odma kopa . To dolazi do izrazaja u oranju . skini tocak obavezno da hidraulika optereti zadnji kraj i nabaci neke tegove na zadnje tockove samo ces tako moci ici " u korak " bez blokade u losijim uslovima . Ovako kako si naveo ako je motor guran preko 2000 obrtaja pojeo je sigurno od 15 do 20 lit po kj .
 
Bobo...tebe sam čekao, znam da si imao onaj problem s dizama na 549...

na površini od 3,5 kj mi je srknuo 60 litara plavog.
kad se to preračuna dođe se do cifre od 17 litara po kj s 2x14" plugom, znači puno proklizavanja i dosta tvrdo zemljište.
Dok pak s 2x12" i Kverneland glavama 565 potroši oko 12-13l plavog po kj da je neznam kakva dubina i da je neznam kak tvrdo, a traktor doslovno leti s tim plugom.
 
Onda kolega moj imas jako tesku nogu na gasu... Nemas ti nista teze obradivu zemlju nego ja... Cak stovise imas vise pjeska i opet tolika potrosnja. Nema druge nego "gas do poda"... 549 trosi u oranju (s ispravnim diznama) 9.5l/kj s 2x12" a brena 12l/kj s 3x14" doduse oranja 30-ak cm sto jako rijetko radim...

Covjek iz susjednog sela je jednom davno posudio na nagovor drugih za svoj 560 IMT 757.20 plug. Do tad je orao s 2x12" i radilo mu fino i dobro. mislio je da ga zezaju za 2x14" ali je ipak otisao po njega vise iz svoje znatizelje nego icega. Kaze da nije mogao vjerovati da je traktoru s vecim zahvatom lakse orati. Da ima vise zemlje mjenjao bi plug al na 6-7 jutara zemlje mu se nije isplatilo posto je njegov 2x12" tad bio skoro pa nov.
 
Neznam Bobo, nisam orao pun gas, možda 200-300 okretaja manje, dubina oko 25, plug odlično poštelan, samo je plovio za traktorom, blokada stalno uključena, a proklizavanje sigurno 30% po mojoj procjeni i onda se ne čudim previše šta je toliko potrošio!
Brazda se lijepo rasipala, ali je nevjerojatno koliko je sabito zemljište bilo!

I ja sam uzeo 757 plug baš čisto iz znatiželje da vidim kak se bude traktor ponašao i čak sam i iznenađen kak uopče može i raditi s njim. Moram probati još na nekim drugim parcelama orat da bi mogao neku usporedbu napraviti, no na dubini oko 20 cm ide sasvim solidno.

Svi se kunu u mom kraju da se dosta teže ore ove jesni i zime u odnosu na lani i preklani, navodno su ove obilne jesenje kiše toliko sabile tlo i tu dolazi do težeg oranja, a potrošnja raste, po pričama nekih kolega i više od 30% po jedinici površine.
 
Nemam osobnog iskustva sa 757.20 pa ti ne znam reci nista...

Sto se gasa tice. 300 okretaja manje od ibera je dakle 2100 okretaja motora sto je PREVISE... ja orem recimo 1600 do 1800 maksimalno. Druga je stvar kad negdje treba povuci i tu kratkotrajno gazim koliko god treba ali u normalnom oranju po ravnom, preko 1800 mi ne pada na pamet, traktor sasvim fino radi, fino vuce, ne pati se a orao sam stvarno svega i svacega.
 
Vijek trajanja motora pored održavanja ,isto tako zavisi i od načina exploatacije.Postoji nešto što se zove max obrtni moment.Prevedeno :najveća dobit u odnosu u uloženo.
Malo je off al da ispričam.
Kupio ja 97 JETA 1.6 gtd. Kaže čovek ,to je sranje od auta. Nema goreg po njemu. Ima on takvu i već tri puta menjao glave i dihtunge ,svaki put se smota glava ili izgori dihtung.Jedva čeka da je proda.
Znam da ima štand na pijaci Arizona i pitam ga kako vozi.
Kaže.Idem dva puta sedmično u Bugarsku po kasete i CD-ove. Kad izadjem u Kuzminu stisnem do poda i nepredišem dok nemorama.Samo popušta na naplatnim ...Natovarim je tamo do krova i opet nazad . Nazad ide 160 a tamo 170. Jebeš budalu.A kod mene i danas ta ista glava na motoru prešla preko 500 ooo.Samo lagano .
 
Tacno, za sve masine vazi. Ako se vozi na podrucju fabricki deklarisanog najboljeg obrtnog momenta, tu je potrosnja goriva najmanja a rad motora najzdraviji. Za automobile je po pravilu to negde oko pola gasa, plus - minus, procita se u knjizici pa se vozi na tacno koliko pise. Najveca snaga je drugi pojam i to se po pravilu nalazi oko punog gasa, ali taj rezim nije zdrav za dugotrajnu upotrebu. Za traktore najbolji obrtni moment je oko 1200 - 1600 obrtaja, kako koji (procita se u knjizici), a najveca snaga na oko 2000 - 2300 obrtaja, opet kako koji. Najnoviji traktori daju najvecu snagu oko 2800 - 3000 obrtaja, videcemo koliko ce ziveti. Dizeli su nacelno dugohodi motori i ne podnose visoke obrtaje, u principu. Sto lenji, to dugovecniji.
 
Titani u zimskom snu.


1487421_578086325600667_1904075537_n.jpg
 
Nemam osobnog iskustva sa 757.20 pa ti ne znam reci nista...

Sto se gasa tice. 300 okretaja manje od ibera je dakle 2100 okretaja motora sto je PREVISE... ja orem recimo 1600 do 1800 maksimalno. Druga je stvar kad negdje treba povuci i tu kratkotrajno gazim koliko god treba ali u normalnom oranju po ravnom, preko 1800 mi ne pada na pamet, traktor sasvim fino radi, fino vuce, ne pati se a orao sam stvarno svega i svacega.
Sve to stoji, probat ću drugačije pa da vidimo jel bude razlike.
 
oko 1600 obrtaja ti je otprilike najbolje sto se potrosnje tice. obrtni moment je najveci otprilike gde mu mere moto casove na satu. mada sa tim plugom i tim traktorom nema mnogo razlike u potrosnji. 565 radi jednostavno na ivici mogucnosti a pod blokadom stalnom prilicno se dodatno napreze i potrosnja je mah. jedino u boljim vremenskim uslovima raditi i potrosnja je manja donekle. probali smo sve varijante ali potrosnja sa 757 -14col je uvek na granici oko 30 L po ha. imt577 sa istim plugom trosi daleko manje oko 20-24L po ha. znaci moze ga vuci 565 i slicno ali se to u potrosnji oseti i namuci traktor. jedino u laganim zemljistima dobra kombinacija. drzi se sanana starog pluga i te kombinacije 2/12.
 
Samo da kazem da nije tacno ono da svaka masina najmanje trosi u podrucju najveceg obrtnog momenta.Imam kola sa 1.8 16V masinom kojoj je najveci obrtni moment na 4800 o/m i ne smem ni da pomislim koja je potrosnja da vozim na tim obrtajima.
Kod 565 je max obrni moment na 1300 o/m ako se ne varam ili 1500.Kod mene vidim sa 558 i 560 normalno ljudi vucu 2x14",pa cak po neko i sa C-355/360.Tako da ne bih reko da je veliki to plug za 565,pre je tu nesto drugo u pitanju.
 
Dali je tacno ili ne za taj obrtni momenat ne znam ali ko slusa motor nece puno da pogresi sa obrtajima da ne broji sagorevanja ( koliko sporo se vrti ) i isto tako da se motor ne vrti u prazno ( prebrzo ) ...

Za obrtni momenat na mome je oko 1400 . To sam zakljucio kada mi je pumpa bila za stelovanje i ja vucem nesto tesko uzbrdo i obrtaji krenu da padaju a ja uporan ne menjam brzinu na nize , padali su do 1400 ne ispod , i onda kada tesko savlada sa 1400 ponovo vata zalet .
 
Nazad
Vrh