IMT

Pa ne zuji ni sad nista... Samo rikverc se cuje, traktor nema 3000 sati... EEEEEEEEEEEJ... Gledam da si napravim komfornije radno okruzenje a ova sranja sto pricaju o usporavanju originalnog mjenjaca mi ne padaju ni na pamet... Ako vec budem isao na sredjivanje brene zasto da ne ulozim 1000€ u ZF mjenjac. Rijesio sam rucno ukapcanje prednje vuce, navukao sam si djelova za svaki slucaj da se nadje posto "Fahreta" ne ide od mene narednih 30 godina.

Sad ce dusebriznici poceti sa kenjazama kao: "Kupi si masseya, kupi si john deere, rus je naj bolji traktor na svijetu..." Da sam htio biti nekome duzan, digao bi kredit i ne bi mirno spavao. Krpam se s onim s cim imam a vi se samnom samo ismijavajte do mile volje, ne ljutim se ja nista. Sprdaju mi se i u mom kraju sto sam kupio stari, drndavi traktor a mogo sam lijepo dat ko covjek 40 000€ i da mu budem rob... Neka, hvala.

Pojedinci mi zbilja ne idu u glavu ponekad...
 
Taj tvoj traktor ce se prijatelju uz malo novcanih sredstava uvek moci dovesti u radno stanje za razliku od velike vecine ovih novih stranaca ciji delovi kostaju basnoslovno .
 
I dalje sam zbunjen..... Menjač ne zuji i nema lufta,nemože mu ništa tvoj tip zemljišta,čak ni asfalt da ore! Pa zašto onda šmekaš ZF-a? Ono sranje,kako ti kažeš,od menjača (prepravljeni) se ne stidi ZF-a uopšte i uz minimalno održavanje,koje ne dobacuje do 1000e,će trajati 30g koliko,vidim,planiraš voziti IMT-a. Ako si želiš bolje radno okruženje,onda turi tih 1000e u kabinu. Barem bih ja tako uradio..... Ali ne treba ni toliko! Sedište ~250e,tapaciranje nzm ali nije više od 100e. Znači ostane tu još oho-ho do 1k.
Što se tiče kupovine novog traktora,koje god marke bio...... Ne bih da pravim O.T. i ovako,što kaže Matić,postovi se samo gomilaju i gomilaju.....
 
ja razmišljam malo drugačije...ljudi se dovijaju na razne načine da dobiju što efikasniju mašinu...kad se već nema novca ili želje,potrebe za nekim savremenijim čitaj skupljim traktorom...ubacuju jače motore ili čak motore drugog proizvođača,zašto ne bi onda mogao i menjač zamenuti ako bi dobio nešto time kao bolje usklađen prenos,veći broj brzina i sl.
baš razmišljam bilo bi dobro ako bi mogao leći na brenu menjač od starih maseja 12+4
 
Slažem se. Nisam nikad bio protiv inovacije. Ali pazi sad ovo. Daću 1000evra na ZF menjač koji mi ni ne treba jer s'ovim mož i asfalt orat,nego eto onako,čisto da se nadje i da mi bude komfornije. Samo ne znam kako tu menjač pomaže.... Barem ne ovaj tip menjača.
A sedeću u kabini koja nije ni zvučno izolovana niti zadihtovana a sedište je ko izmišljeno za kamen u bubregu. Kako onda shvatiti izjavu ulažem u komfornije radno okruženje....?
Po tom ispadaju blesavi svi oni koji su odradili menjač i sve ostale nedostatke tog traktora i kojima nije padalo napamet da kupuju ZF-a,što se i ispostavilo ispravnim jer nijedan,ponavljam,NIJEDAN više nije uspeo skenjati isti.
Po meni,ako se ulaže u komfornije radno okruženje onda se ne menja (traži) menjač nego se uteže kabina,sedište,izolacija,osvetljenje.....
 
Sinisa, prihvacam tvoju kritiku no ne prihvacam kritike na moju kabinu. Imam debeli filc na podu presvucen gumom, sva stakla na kabini dihtuju vise-manje dobro (skupili se kederi oko stakala tokom godina pecenja na suncu), mjenjac ne zuji ni naj manje, dok orem ili tanjuram u turazi bez ikakvih problema pricam na mobitel. Od tapecirunga fali samo ona krpa oko mjenjaca. Sjedalo bi trebalo promjeniti ali kad nista ne stane od rezervoara. Ovo mi je dosta udobno, samo da su maaaaalko jaci federi. Glomazan je traktor pa ne osjeti rupe ko neki skakavac. Mehanike sto se tice kad sam vec spomenuo mjenjac, zar bi falilo da ima malo finiji raspored brzina, da bude sinhronoziran, da ima radni i transportni rang, mozda malo vecu putnu brzinu? Ne daj boze da radne i rikverc budu jedne nasuprot drugih pa da to racunamo pod mehanicki reverzer...
 
Ok,nisam znao da ti je kabina aj recimo sredjena. Pa zar taj rezervoar nemože da se malo modifikuje da bi moglo bolje sedište da se ubaci? Baš ti treba,kolko ono beše rezervoar 200 i nešto lit? Ti kako hoćeš ali menjač je zadnja stavka gde bih ja ulagao. Barem ne takav vid ulaganja-zamena drugim. Moje mišljenje. Ima tamo drugih slabijih tačaka.... No,da ne zagadjujemo više temu,ja se povlačim iz diskusije.
 
Menjac je jako bitna stvar. Dobrim menjacem se moze postici da se adekvatnom brzinom vuce prikljucak i da potrosnja goriva bude sto optimalnija. Kako i ja nisam dovoljno strucan vec samo iz prakse znam koliko menjac znaci, povlacim se iz rasprave.:ppozdrav:
 
Džaba,moram da se vratim.... Jeste bitan je menjač tj raspored brzina kako bi se iskoristila snaga,izvukla najniža potrošnja.... Ali oridji menjač ima,kao što i prepravljen menjač ima dobar-solidan raspored brzina (na stranu sad šta je bolje od ova dva). I čemu onda ulaganje u nešto što nije problematično na tom traktoru? Da taj traktor ore u Banatu,pa hajd.... Ali ore u Hr i koliko sam ja primetio po postovima,zemljište uopšte nije teško za obradu. Ili jeste?
 
Nije na kraju krajeva stvar u zemljistu je li tesko ili nije. Meni je ovdje naj bitnije da se onaj koji radi u traktoru ne umara previse. Brenu vozi brat vise nego ja posto on zna gdje su velike njive koje radimo a ove male coskove sledujem ja s 549. Nebitno... rekao je da ga ubija u pojam 4. spora <-> brzi rikverc i da on to ne moze nikako svariti, raspored brzina za transport ajde jos nekako ali ovo za oranje ga ubija. Rekao je da ce on financirati par zupcanika za usporavanje mjenjaca s cime se ja ne slazem. Ipak vjerujem da je sve rasterecenije ako ide preko reduktora i da je tako mjenjacu lakse. reduktoru kako bude, imam i njega u rezervi...

Problem je sto se svako malo treba okretati a brat nije pazljiv toliko s tim mjenjacem, nego ga salta ponekad i na silu a to taj mjenjac ne oprasta lako. ja imam smirene zivce i kod mene ce to trajati i vec sam se navikao da se treba lakse s njim posto je rucka u kabini dosta dugacka pa se toliko sila i ne prenosi a dolje dar-mar ako ga silis. Razmisljam u pravcu mjenjaca kakav je bio na 5135 ili s nekog drugog traktora, rakovica 120, neki staaaaari mf sto je imao i tako. Kolega je nasao MF 4255 s mehanickim reverzerom kojem je prednji kraj izgorio mjenjac i hidraulik su citavi. Taj mjenjac je cisti mehanicki 12+12 Ako bi isao za neke normalne novce, sto ga ne bi uzeo?? Znam da sam makar s njim miran neko dulje vrijeme.
 
Bobo ugradi drugi par zupčanika i zaboravićeš na ZF-a i ostale peripetije! Imaćeš istu brzinu oranja ali reduktor neće trpeti opterećenje,automatski neće proizvoditi opiljke,pumpa hidraulike će se "kupati" u čistijem ulju (bez obzira na filter ona ipak može nadrapati zbog spoljašnje prljavštine),šaltanje će biti lakše.... Ma sve je na strani drugog para zupčanika,a ti kako hoćeš. U principu to ti je najjeftinija kombinacija,pa iako ne budeš zadovoljan lako možeš izvaditi zupčanike.
 
Proljetos uoci sjetve je jedan moj prijatelj raskopao 106icu zbog loma u mjenjacu i neke zupcanike sam mu ja prodao a za neke se snalazio okolo. Dok je sastavljao iso sam viditi kako stvari stoje i bas smo raspravljeli o usporavanju na ulaznom paru. To bi bilo najidealnije rijesenja ali problem je sto kod nas nema tih dijelova, konkretno oba zupcanika. Ima ko bi ih napravio i vjerujem kvalitetno to odradio ali treba imat uzorak.
Ovih dana jedan susjed je rastavio Jonya 3650 zbog neke gluposti tj obignog zegera u mjenjacu pa sam bio toliko znatizeljan da sam morao otic viditi kako to izgleda unutra. Ulazni par koji pokrece donji snop u mjenjacu je odradjen daleko masivnije i na oko cvrsce nego na 5106/5136, neusporedivo.
Sto se tice ZF mjenjaca kad bi ga uspio naci uzimaj i miran si dok je traktora.
 
evo drugari sam sam skinuo glavu kompresora na 539 i onaj poklopac iza, sad unutra imam neka 3 sarafa, jel treba njih da odvijem da bi skinuo bos pumpu, ima li ona iza pumpe neki saraf koji isto treba odviti?
 
Samo usporiti 6 brzinu i ima da peva brena u oranju a taj par zupcanika u MD comercu iz BG-a je mene pre 3god. kostao 11000dinara,a verujem da ni sada nije nista skuplji i otkada sam to uradio spasio sam se u oranju!Inace 1kj normalne duzi(400m)sa podoravanjem uzorem za 50min.sa 12litara D2 otkako sam usporio 6 brzinu!
 
evo drugari sam sam skinuo glavu kompresora na 539 i onaj poklopac iza, sad unutra imam neka 3 sarafa, jel treba njih da odvijem da bi skinuo bos pumpu, ima li ona iza pumpe neki saraf koji isto treba odviti?

Druže pa ti se već nedelju dana patiš sa skidanjem te pumpe.
Ta 3 šarafa su osigurana limom koji je pertlovan oko svake glave šarafa. Kad ih oslobodiš, odvrni sva 3 a pri tom pripazi da ti zupčanik "ne iskoči iz faze". Ako si pre toga odvrnuo matice koje pričvršćuju PVP posao je gotov. Pri sastavljanju ne možeš pogrešiti jer u zupčaniku imaš NUT a na prirubnici PVP ima TRN ili ČIVIJA i ne možeš nikako pogrešno sastaviti.

Iako mislim da ne može, ali ipak obrati pažnju da ti pogonski zubčanik PVP ne iskoči iz faze :ppozdrav:
 
fergoooooooooooo.jpg

Gledajuci sajtove za prodaju mehanizacije, vidim ovog fergusona gdje vlasnik kaze da je ugradjen Tam motor od 80 konja, eto na slici kako to izgleda, lijepo upakovano samo ne vidim svrhu tog motora kad traktor nema tezine da bi mogao da iskoristi i uposli taj motor.
 
Koliko je i po sta skodljivo oranje sporohodnom brzinom,imal neko volje da pojasni,pitanje se odnosi pre svega na imt 577 premda mislim da to vazi sve traktore?
 
fergoooooooooooo.jpg

Gledajuci sajtove za prodaju mehanizacije, vidim ovog fergusona gdje vlasnik kaze da je ugradjen Tam motor od 80 konja, eto na slici kako to izgleda, lijepo upakovano samo ne vidim svrhu tog motora kad traktor nema tezine da bi mogao da iskoristi i uposli taj motor.


Ovaj je dobar samo za DRIFT... :haha::haha: Ajde da je ubaio neki manji motor ali ovaj mu je previse.. Jedino nesto preko kardana da pogoni a i tad mislim da bi ga brzo pokidao ovaj motor...
 
Nazad
Vrh