IMT

imt 539 dli rotaciona pumpa malo su zivahniji...a stariji su sa linijskom po meni boljom za smece od dizela na pumpama
 
Osim ostrine nisam primetio nijednu drugu prednost rotacione pvp, cak ni famoznu manju potrosnju, bar je tako bilo kod mene.
 
Pošto je ovo tema IMT dali neko zna malo više o novom IMT 2050, zanima me koji je motor kod njega, dali je isti kao i što je bio i prije dvije tri godine koji su imali neke probleme ili je neki novi motor i kakav je mjenjač pošto vidim u tehničkim podacima da je mjenjač sinhron.
 
Decki moji, kakva je mene "nesreca" snasla... Moj 549 se odao picu...

Jos davnih dana sam primjetio da curka ulje na sastavu glave i bloka ali tako smo ga terali posto je traktor bio uposlen i nismo mogli priustiti stajanje... Cim sam uhvatio vremena, skinuo glavu, odnesao poravnati za svaki slucaj posto se pregrijao dvaput, uzeo novi dihtung glave, nov termostat, nove uloske brizgaljki, sve slozio, podotezao i krenuo dalje u rad...

Sad krecu problemi...

Ne mogu natociti koliko on moze popiti pa da ga bog boguje... Evo ovih dana duzim doticni 549 i 2x12" plug. u oranju lane sam mjerio potrosnju oko 9.5l na jutro s cim sam bio super super zadovoljan, nisam mogao doci sebi. Danas sam ga kod kuce natocio punog do cepa i ponesao na njivu jos 20 litara. od 10 ujutro do 7 navecer bez stajanja potrosio sve do zadnje kapi, dakle nekih 50litara... U tom vremenu sam poorao nekih 3.5 kj na malim parcelama koje nisu udaljenija 50m jedna od druge... To sad ispada oko 14l/kj sto je jako jako puno s obzirom na proslogodisnjih 9.5.

Prije sam ga ujutro natocio (nikad ne krecem rano s poslom) i dok mi ne dojadi ne idem kuci tj. debelo me mrak hvata u ovo doba godine. Nikakva dodatna tocenja nista.


Sta mislite, zasto mi sad traktor osjetno vise trosi u oranju u odnosu na proslu godinu?? Otpor zemljista je vise-manje tu negdje posto je lane mjereno u neuradjenoj zemlji na 25-27cm dubine a i sad radim neke zakupe gdje plug nije bio 2-3 godine u zemlji pa je to tu negdje. Jedine razlike u odnosu na proslu godinu su nove zadnje gume na traktoru, te remont koji je opisan na pocetku ovog komentara.

I jos da napomenem, ovo danas, jucer i prekjucer je radjeno iskljucivo na eurodizel, posto sam ispucao ovogodisnju kvotu za ovaj nas "plavi dizel". I plavog je u spremanju za zito trosio osjetno vise nego lane...
 
Ne dimi apsolutno nista... jedva malo da se vidi dima.

Dizne pred mojim ocima radjene i nema greske. Ja sam ih kupovao i provjereno valjaju. Poorat cu sve sto imam pa cu vidjeti koliko ce potrositi u transportu...


Ovo je zbilja uzas jedan s obzirom na lanjsku godinu... od 10 do 14 00 on stuce pun rezervoar tj. lampica od rezerve stalno gori, nema da blinka a to znaci jos pola sata vremena...
 
Moze da bude i do gorivo nemoj da te cudi, ja sam potrosu goriva primetio po kola najvise kada uzmem na Nisovim pumpama navozim se ko covek i traktor i kola,kad uzmem kod drugih retko mogu da kazem da sam zadovoljan i hoce isto da bude potrosnja od bio gorivo, proveri filteri za gorivo i ace pumpu (PNP) i grejac jer hoce da pusta gorivo i kad je dobar pozdrav
 
Onda pumpa da ide na stelovanje, tako bi i trebalo u principu kad se menjaju ulosci al niko od nas nema para za luksuziranje :haha:
 
Ne moze zbog ne/kvalitete goriva biti ovolika razlika u potrosnji... Bar mislim da ne moze. Stalno upujem na jednoj te istoj pumpi i napominjem da je ovo eurodizel koji se u aute sipa tako da tu nema da puno muljaju...

Filteri da su postopani i da PNP ne valja traktor bi crkavao jer ne bi dobivao dovoljno goriva, zar ne? Ovako puca od snage, nije mu tesko ni u oranju...
 
Ja sam isto primetio da 539 trosi za 1/3 vise od 533. I sa jednim i drugim prevozio sam kukurze u klipu i svaki put 539 vise potrosi. Npr 533 15l, a 539 20l, tako je neki odnos za isti posao. 539 ima malo dima kad je hladan, kad se ugreje radi bolje i nema dima. Puca od snage za razliku od 533 ali ipak preterana mi je razlika u potrosnji.
 
Kazem i ponavljam...

PVP nije dirana dvije godine. u plavi dizel dosipam 0.5% dvotaktola posto je to gorivo dosta "suho" i imo sam jako losih iskustava s pumpama dok nisam poceo u njega mjesati ulje.

Traktor je orao za sjetvu psenice sojiste i nisam primjecivao nista cudno sto se potrosnje tice. Bilo mi sumnjivo drugi dan kad me brat zvao i pitao jel imam goriva u breni i kaki kanister da mu malo izvadim, kaze da nece imat dosta do kraja dana... Mislio sam da nije tocio goriva kad je kretao ali se ispostavilo drugacije...

Ja sam takodjer sumnjao na dizne jer su one jedine direktno povezane s gorivom a prckano je po njima. drugo ne znam sta da mislim, zato vas i pitam za savjet

Mirko: kad sam radio glavu, normalno da sam i ventile reko da pregledaju i receno je da su ko novi a traktor ima 3500 radnih sati za sobom... Stelao sam ih na 0.30 na hladno i s njima u 1000 sati nemam neka veca rastelavanja. svake druge godine ih pregledam i brizgaljke nosim na provjeru...
 
Na 3500 sati i jos nisi radio ventile na 549,slagali te 100%.Imao sam taj traktor 15 godina i znam ga u detalj.Ovde su se mnogi ,da kazem svi zalili na ventile na 549 i Rakovici 47.Kad pocnu da propustaju potrosnja raste,inace taj motor je kao zilet ostar da se i ne primeti kad popuste kao na M33 motoru.
 
Bobo, nemoj sipati ED u taj traktor i osmeh ce ti se na lice vratiti. To je sasvim normalna pojava da je ED loseg kvaliteta i redak i onda ga obicni motori trose mnogo vise.

Srdjane, sa 'levom vucom' su noviji 577. Jedina prednost ti je kod oranja sa ravnjakom plugom jer ti je teziste prednje vuce sa leve strane pa ima manje proklizavanja kad vreme bas i nije za oranje, inace je isti ocin.

Fiat615, ako hoces da ti utovarivac dodje do izrazaja onda je nabolje staviti pumpu i multiplikator preko kardana i rezervoar za ulje pride jer je pumpa od 577 fabricka spora za dobar rad.
 
Bobo,slicno se i meni desilo, doduse nije bio u pitanju traktor nego kamper Fiat Dukato 2.5TD.Radio sam nesto na motoru pa reko da proverim pumpu i dizne kod bosiste.Kaze pumpa je dobra ali dizne ne valjaju.Do tada mi je potrosnja bila 8-9lit. na 100km.Kupim nove dizne bosista nasteluje i ugradimo ih.Motor odlicno pali,vuce ko lud malo vise dimi ali potrosnja preko 12lit.Sta sve nismo radili od skidanja turbine,glave,bos pumpe stelovali paljenje ma sve kontrolisali merili kompresiju pritisak ulja ali nista se ne menja.Znaci sve smo probali osim ulozaka dizni jer su stavljeni novi.Na kraju tako reci u ocajanju ja skinem i te nove uloske dizni i stavim stare koje" ne valjaju "i problem resen.Naravno odmah sam kupio nove uloske od drugog proizvodjaca i sve je u redu.Ne kazem da je i kod tebe to slucaj ali kao moguci problem nemoj iskljuciti i dizne bez obzira sto su nove.
 
Nazad
Vrh