IMT

Здраво свима.
Отишла ми пумпа воде на ИМТ 533.
Потребан ми је пакунг или графитни семеринг.
Лежајеве ћу узети неке добре СКФ или Којо.
Да ли зна неко, где онај семеринг има да се нађе, преко интернета, и која му је цена.
 
Da bi se zamenilo prikljucno kardansko vratilo na imt 533,jeli je potrebno poloviti traktor ili se moze od ploce hidraulika?
 
Ne znam da li sam u pravu,ali mislim da se ono skida bez rastavljanja traktora.

Jedan od laksih poslova na 533 ili 539 je zamjenja kardanskog vratila.Cak nemoras ni ispustati ulje.Parkiras traktor niz malo vecu stranu ,Odvrnes tri vijka m12 i sakines plocu .Izvuces ga iznutra tako sto nataknes kardan na vratilo i pajserom na vagu ga iscupas.Na slici je prikazan nacin skidanja.Normalno prije pajsera moras skinuti vijke i plocu.Najbolje ti je prije skidanja da polugu za ukljucivanje gurnes skroz prema naprijed(polozaj za rad preko brzina).
newima3.jpg
 
- - - - - - - - - -

Zamenio sam membranu u svi simptomi su nestali. Radi kao sat. Nema dima.
Jedino mu nekada variraju obrtaji. Npr radi nekim konstantnim gasom, ja malo dodam ili oduzmem, i onda krene da varira. Blago dodaje i oduzima naizmenično gas 3-4 puta dok se ne stabilizuje. Nadam se da ću to srediti štelovanjem šrafa s prednje strane pupme. Pošto se nova membrana očigledno razlikuje od stare, pretpostavljam da je to toga. Ali to je baš blago variranje obrtaja tako da se danas nisam njim bavio jer mi je traktor trebao.
Sa starom membranom nije reagovala šipka za gašenje motora. Nije hteo da se ugasi, pa sam morao da ubacujem u treću :) Sada i to radi. Nalio sam malo ulja kod one tri opruge unutar pumpe. Kažu da ne škodi, a čim ne škodi verovatno koristi :) .

Hvala svima koji su pomogli :)

jel to liniska pumpa bila na 533 ovaj moj ima iste siptome .Ako moze malo preciznije kako se menja i da li se steluje nesto
 
Linijska pumpa.
Evo postupka:
Prvo i osnovno: Kratkim verglanjem dovesti onaj pokretacki tocak na pumpi u polozaj da recka koja je na pumpi bude prema spolja, tj prema auspuhu. Time ste izbegli mogucnost da se pumpa uzubi pogresno za 180 stepeni i da traktor nece da upali posle.
Dalje, skines auspuh(ako je donji), skines cevke od dizni, otkacis sipku za gasenje, skines dovodno crevo, otkacis cev koja ulazi u ulivno grlo za ulje i lagano je savijes ka spolja da ti ne smeta. Otkopcas sponu (mozda i ne mora ali olaksava). I otkacis cev vakuuma. Ispod pumpe zu 3 srafa za 17 kljuc. Odvijes. Polako izvadis pumpu. Lakse je ako fiber koji je pokrece ozvadis sa pumpom, nego da ostane na traktorskom delu jer su u opisanom polozaju pokretacki zupci sa strane traktora postavljeni horizontalno i lako vadis pumpu, a i lako ju vracas nazad. Kad si je izvadio, s njene prednje strane su 4 srafa za srafciger. Odvijes. Vadis poklopac i veliku oprugu. Povues polugu za gasenje traktora i ona izbaci membranu napolje. Tankim klestima vadis rascepku koja drzi membranu, a onda svuces membranu sa osovinice.

Sastavljanje ide obrnutim redosledom. Kada sve sklopis, odvijes na vrhu pumpe sraf za srafciger. Iz tog srafa vodi cev desno pa na dole. Tu ispustas vazduh tako sto neko druka na AC pumpi par puta dok ne izadju mehurici. Zategnes srafcigerom. Palis i teras :D

Jednostavan test za membranu je da kada traktor radi, izvadis onu cev koja uvodi vazduh u filter i zatvoris je dlanom. Ako su membrana i crevo na usisnoj grani celi, traktor mora da se ugasi. U suprotnom će kroz iscepanu membranu uvlačiti vazduh i nastaviti da radi. Tako je bilo kod mene.
 
Dragane nije ništa komplikovano a sa karikama ćeš postići manju potrošnju ulja ukoliko stublina nije ovalna i oštećena. Znači karike sigurno a možda i stublinu. Ili ga skini ako ga ne koristiš...
Nije komplikovano, zamenuo sam karike bez problema, samo nisam nasao dihtung glave i stubline pa sam pazio pri demontazi da ne ostetim stare.
zamenjen semering radilice, mada sam trebao i remenicu jel ima mali kanalcic, al nisam ga stavio na istoj poziciji tako da ce moci jos.
biksne centralne zamenjene i olaksanje za ruke :)
posejano popodne 6kj.
 
Jel moze neko da mi kaze kako da podesim pravac tockova na 539.Menjao sam rukavac i leva spona mi je bila malo iskrivljena,ispravio sam je ali mi sad tockovi krivo stoje ?
 
potrebna mi je pomoc posto mi je teco autoelektricar pre neki dan dodje kod njega jedan 577p sa prednjom vucom on mu je uradio komplet instalaciju vlasnik traktora mi je rekao da trazi za traktor 9500e dali je to mnogo para traktor je 92god
 
Jel moze neko da mi kaze kako da podesim pravac tockova na 539.Menjao sam rukavac i leva spona mi je bila malo iskrivljena,ispravio sam je ali mi sad tockovi krivo stoje ?
Podesavanje se radi odvrtanjem ili zavrtanjem spona, jer je na jednom kraju levi, a na drugom desni navoj. Samo pre toga olabaviti selne kod krajeva. Onda postavis tockove na pravac i izmeris da rastojanje s prednje i sa zadnje strane tockova bude jednako, tj da budu paralelni. U principu svaki 533-539 ima luft u glavi upravljaca i tockovi nikad ne mogu idealno da se usteluju. Nije to auto, pa da ga teras na opticku reglazu. Ja to stelujem merenjem pomocu letve i traktor ide pravo i ne haba gume, sto mi je bitno.
 
Eto i moj IMT 542 napunio 33 godine nikada ništa nije rađeno.
Imam problem kada malčiram pri uzbrdici koja nije mala izbaci mi na odušak ulje i to podosta da ostavlja trag.
Na ravnom i nizbrdici nema problema.
Kako ublažiti to a da ne radim generalku jer iovako ove jeseni mislim kupiti novi traktor.
 
Stavi jos jedan odusak i rijesio si problem.On se postavlja na poklopac ispred PVP.Najbolje je ako mozes naci odusak od TAMICA 60.On je original.
 
Nazad
Vrh