IMT

pozdrav svima, u planu mi je kupit imt 5170 posto mi se povecao obim posla pa mi je 5136 mali, e sad me zanima dali ima dijelova za 170tku
Uf,uf... 5170... Spremi se na popravke menjača i diferencijala. A delova? Nisam siguran da ćeš ih lako pronaći.
 
Meni treba ostatak traktora. :)
Nego, treba mi pomoć nekog ko je bolji u matematici od mene (a svako je bolji od mene).
Traktor mi pri punom gasu 2200obrtaja i gumama visine 145-150cm ide 25km/h.
Hteo bih sa zamenom guma da dobijem brzinu oko 35-40.
Pitanje glasi koliko bi trebalo da budu visoke gume?
Bez sečenja blatobrana bih mogao staviti gume visine 180-185cm. Jel bi bilo mLogo?
@iostra, nemoj da se smeješ, znam da pratiš. Pogrešno sam onda računao, nije 4lit razlike nego 8lit. :)
 
Majstori, da li moze neko da mi kaze za IMT 542 koliki hod klipa treba za hidro volan? Ako neko ima ugradjen mogo bi mozda i da premeri.
Ход је 220мм сад сам мерио, предња вуча. Летос сам мењао рукавац на једном 542 са фабричким хидрауличним воланом и чини ми се да је исти цилиндар.

Послато са RMX3624 помоћу Тапатока
 
Ход је 220мм сад сам мерио, предња вуча. Летос сам мењао рукавац на једном 542 са фабричким хидрауличним воланом и чини ми се да је исти цилиндар.

Послато са RMX3624 помоћу Тапатока
Hvala Mirko. Ovaj nema prednju vucu, ali vlasnik ima neki cilindar kome je hod oko 300mm, tako da ce on da zavrsi poso.
 
Завршиће посао сигурно.
Почео да ми избацује мењач из 3. Пре неки дан док сам возио дрва низ лепу низбрдицу, само искочи, јуче опет, скоро у метар на истом делу пута. Асфалтни пут, терао сам колко може, скоро све је низбрдо.

Послато са RMX3624 помоћу Тапатока
 
Oko tih cilindara, vidim da kojekakvi majstori prave sve i svašta, po nekoj svojoj logici.
Cilindar bi trebao da ima hod tačno toliko koliko je potreban da spona odradi hod.
Sve preko toga nije dobro jer kod hidraulike nije dobro da graničnici na točkovima odrađuju posao krajnjih položaja, već bi to trebalo biti u cilindru.
Dakle, dvosmerni cilindar ako se stavlja poprečno, treba da se napravi prema potrebnom hodu.
Isto tako i za servo na uzdužnoj sponi, hidraulika nebi pritiskati bilo šta od elemenata upravljanja na kraju 'ajnšlaga'.
 
Znači mora biti veći prečnik 40-60%...
Znači ipak sam i ja dobro izračunao.... 25km/h x 12,5km/h (tj 50% od 25) = 37,5km/h.
@sinisa1979 Ako staviš previsoke točkove natrag stajaće ti traktor kao Reno 4. 🤣
Ako su uski točkovi nabaci mu 13.6-38 i vatra, može da se vozi al' ne može se zaustavi. 🤣
Pa i sad izgleda kao Reno 4, al natovaren! :) Ali rešio bih ja to. Prednje točkove bih stavio balonke od prikolice, uz strejt pajp bi izgledao kao monster traktor. :haha:
Imam neke valjda ruske radijalne gume pozadi (480/75-30) koje su niže od 18,4-30 koje ga inače sleduju i na sve to 3-stepeni menjač. I za ove 22 godine od kako su namontirane nikad nisam poredio potrošnju sa 577 i 5-stepenim menjačem. Pre neki dan smo vukli đubre i slučajno je ispalo da možemo uporediti potrošnju 558-577 i ovog mog frankenštajna 577-88..... kad se nisam šlogiro.... I to na prvobitno izračunatih 3-4 lit razlike, međutim ubrzo sam shvatio da sam se zajeb i da je svuko ustvari 8lit. A to mi baš mnogo za nekih 6 sati rada (jbm ga nzm tačno). Uglavnom, svuko mi je 1lit po turi. Mnogo kume 10 marki.
 
Oko tih cilindara, vidim da kojekakvi majstori prave sve i svašta, po nekoj svojoj logici.
Cilindar bi trebao da ima hod tačno toliko koliko je potreban da spona odradi hod.
Sve preko toga nije dobro jer kod hidraulike nije dobro da graničnici na točkovima odrađuju posao krajnjih položaja, već bi to trebalo biti u cilindru.
Dakle, dvosmerni cilindar ako se stavlja poprečno, treba da se napravi prema potrebnom hodu.
Isto tako i za servo na uzdužnoj sponi, hidraulika nebi pritiskati bilo šta od elemenata upravljanja na kraju 'ajnšlaga'.
Da mu skratim klipnjacu? Da moze da radi na izvlacenje do kraja, a na uvlacenje da udari usica u cilindar.
 
То уопште није страшно. Више товари и буде егал.
Ne može. Sve tri prikolice su jednake i natovarene jednako do (kr)jaja. Ali stvar je u tome da sa tim traktorEm idem u prevoz. Ne ore, ne tanjira (vrlo vrlo retko) pa kad pogledam koliko rs napravi godišnje.... Nije to uopšte malo. Jedini je plus što su mi te niske gume sačuvale motor koliko toliko. Lakše podnosi teret koji vuče.
 
Treba podesiti potreban hod pa kako god smisliš. Najefektnije je u samom cilindru. U postojeći cilindar se mogu ubacivati odstojni prstenovi.Čak i silu bi trebalo konstrukcijom cilindra podesiti.
Zato je idealan cilindar sa prolaznom klipnjačom na obe strane jer ima istu silu na obe strane i istu brzinu kretanja.

Evo ti presek jednog tipičnog cilindra, čisto da znaš šta je unutra, i kako možeš da odradiš eventualno ograničenje hoda.

2fe1cc64fd428aee26cb60e53de2ad82.jpg
 
Poslednja izmena:
To sto je idealno ni sam IMT nije pravio. Gledamo sta moze da se uradi od toga sto covek ima. Da nije skupo, da je jednostavno i da radi. Najjednostavnije mi da skratim klipnjacu i tako da dobijem potreban hod.
 
Nazad
Vrh