IMT

Zapremina je u in³ ne u cm³
Razlika je 12 in³ nije bas zanemarljivo a tacno je da oba motora zavisno od aplikacije razvijaju od 67 do 82ks verovatno ovaj od 101 na nizim obrtajima.
 
Pozvao sam se na ono što si ti napisao, a napisao si kubne centimetre.
Relevantna je površina klipa, jer srednji efektivni pritisak deluje na nju, a ona je prilično zanemarljive razlike.
I dalje ti tvrdim da će dobar majstor taj motor namunjiti da bude jači od tog sa većim klipovima.8-)
 
Da uvek se moze vrlo lako dodati par ks ako je motor zdrav dodavanjem punjnja narocito lako na roto pumpi
Nisam nigde napisao u cm³ zapremine su 236 i 248 in³ dobro sam napisao
 
Da, sada vidim, sračunah sada razliku zapremina, i to iznosi oko 190 kubika(množiš in3 sa 16,3 i dobijaš cm3)..
To bi teoretski dalo dodatnih 3-4 konja, kada bi bilo isto podešavanje i stanje oba motora, ali pošto nije, zadržavam svoju tvrdnju..8-)
 
Baš ovi sa manjim prečnikom klipa imaju veću deklarisanu snagu i ugrađuju se u kamijone,tamiće.Naravno ta snaga je pri mnogo većem broju obrtaja nego što je potrebno za traktorski motor.Za traktore je predviđen motor sa većim klipovima i razlikuju se po snazi od 70 i 76 ks.Ta razlika se ostvaruje zbog različite rotacione pumpe.Jedna je sa korektorom a druga bez korektora ugla ubrizgavanja.Moguće je da su poslednjih godina proizvodnje i u traktore ubacivali motore sa manjim prečnikom klipova,sa onim od 98,4mm.
 
Na Perkinsu motor sa klipovima 98.4 ostvaruje 3860 kubika i 71ks, ( turbo verzija 85ks). Dok sa klipovima 100.96 ostvaruje 4060 kubika i 80ks.
 
Jel neko cuo za starije traktore mislim 587 sa rotacionom, koja navodno ima 4 krila za ubrizgavanje umesto 2? navodno je taj motor vatren... Mi smo u procesu sklapanja 577 uradjen je s44 u njega namestena linijska pumpa od tamica 80 koja je bila kod bosiste na podesavanju rezima i ostalih specija... jos nije zavrsen da se proba ali upaio je i kad ga pipkas po gasu ljulja se ceo traktor.. videcemo ishod na kraju kad se upregne.
 
Ako sam ja sve ovde dobro razumeo, kad kupiš neki polovni 577 pojma nemaš jel ima 70 ili 80 ks.
Samo je moj pokojni deda sigurno znao kad upregne samo Dragišu ili upregne i Lastu, jel ide na njivu sa 1. ili 2 . ks.(Dragiša i Lasta su imena konja).
 
Ja imam Rakovicu 76 i Imt 577, oba traktora vrte do 2250 obrtaja, tako stigli iz fabrika. Na Rakovici na plocici pise 56kw pri 2250obr a na sedmici 51,5kw pri 2000obr, napominjem da oba rade na istim obrtajima i jedino Rakovica je zbog kolektora na pumpi malo ostrija. Svaki 577 ima 76ks, ako slucajno nema dovoljno obrtaja vi ga odvrnite do 2250obr. Novije sedmice su imale blokadu gasa na 2000obr dok se ne razradi i postavljala se u kabini ispod instrument table, kao parce lima od kojeg nemozes pedalu stisnuti do kraja.
 
Razlika nije zanemariva, oko 5% vise radne zapremine sa vecim klipovima (4060cm3 protiv 3860cm3). Verujem da i sa manjim klipovima motor moze ostvariti fabricku snagu 577 (70ks i 273Nm), ako je pumpa pravilno podesena, zato sto sa vecim klipovima Perkins 4.248 ostvaruje 80ks i ~300Nm. Kada bi se sa malim klipovima podesilo punjenje za 80ks imali bi samo dosta crnog dima bez nekog velikog povecanja snage. Maksimalna snaga pri 2000 ili 2200 obrtaja i nije toliko bitna koliko obrtni moment pri ~1600 obrtaja, pri kojima se obavlja vecina poslova.
Inace motor u praznom hodu bez opterecenja mora da ide ~200 obrtaja vise od obrtaja deklarisane snage, kako bi regulator mogao da odreaguje i doda gorivo. To cesto pravi zabunu , npr motor deklarisan na 2000 obrtaja u praznom hodu mora da ide do 2200, motor deklarisan na 2250 obrtaja u praznom hodu ide na oko 2400 obrtaja.
 
Stavio sam tablice, opet niste pročitali.....
Za s46 sam se najviše interesirao, jer sam uzeo traktor s tim motorom, koji nije imao traktorsku pumpu..... A snaga za taj motor deklarirana od 48-99kW.....pa čak i na kamionu mislum da je fap, ima i 3000 obrtaja, a takav motor ima i veću snagu.....

Pusti perkinsa, jel ste sigurni da ima isti ugao otvaranja ventila kao i imr??

Dao sam podatak kako se namješta pumpa i dizne, i to je to

 
Poslednja izmena:
Druze Petre, mnogo gresis. Imao sam do skora tamica sa tim motorom sa malim klipovima, 80ks pri mislim 2800obr, isao kao lud i nije dimio.
 
Jos cu samo jedno pitat u vezi ovoga,da li je igde u saobracajnoj ili po fabrickim podacima ispisano nesto drugo za IMT 577 osim 51,5 KW eto to me zanima,da li prodavac kad tvrdi da taj traktor ima 55 KW da li mu to pise i u racunu od kupovine istog tj.u saobracajnoj?
 
Koliko mi se cini ni 560 nije svaki isto kw.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
558 je u narodu veliki ferguson.
Po meni sasvim lepo ide ne manjka mu snage ni malo dok 560 i nije bas hitar kao pomenuti.
Ipak ja ne bih zudeo za nekim izmenama na njemu, za nesto ce mozda biti bolje ali za nesto drugo i nece bas.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Pa ja mislim da je 558 suvise lagan pozadi... Kakvo je vase misljenje za kombinaciju petar drapsin klipova i petar drapsin hilzni i prima karika, motor mi je prilicno los pre 27 god je prekaricen i od tada radi 15 hektara moje zemlje plus usluzno sto radi... Nadao sam PDM klipove i PDM hilzne, da li to valja?
 
Nazad
Vrh