IMT

Ne bi smio 539 dođe mi do 80 u ljetu tanjiranju ,vidim 560 ga nema jedva 60 u oranju al neću dirat sad je antifriz u njemu.
 
Ne bi smio da se grije preko 80 nijedan čim ide nešto ga muči.
Sad npr u košnji na 39 sijeno zapuni kiler čudo .
A ako ga pregrije ode odmah sve treba držat do hladnjaka u mom je antifriz i ljeti i ne grije se.
Kad sam složio motor išao je na mjestu na 80 i pogledam pumpa vode malo malo pa popusti vode.
Sad stavio tešanj većinom je oko 60 a 80 kad mu je baš teško.
 
Ja nemam problem sa temperaturom nego sa pritiskom ulja traktor je558 motor jeste pred generalnu i normalno je da kad je motor hladan ima bolji pritisak ulja a kad se ugreje pritisak opadne . Kod mene je suprotno kad upalim motor podigne pritisak do 2at.i istg momentapadne na nulu i stalno tako dok ne zagreje ulje kad zagreje ulje drzi na 2at. pod mali gas padne na nulu.Motor lepo radi( ne lupa) menjao sam manometar isto ulje sae 30 filter dobar ostaje samo uljna pumpa.Dali je neko imao slican problem nisam bas spreman ::novac:: zageneralku.
 
Meni na 533 dok nisam uradio motor pritisak je bio visok dok je hladan,nema one brojeve ali negde oko 5bari a kada se zagreje dobro onda bude 1.5 a na lera padne na 0.5 i to je godinama tako bilo.sada sam sredio motor kada upalim visok je kada se zagreje jos malo doda i ne pada ispod 4 nikako skoro sam orao zagreja se dobro ali pritisak ne mrda drzi visoko i na ler.morao sam da mu popustim onaj ventil jer bio stegnut ali i dalje drzi ovako. Mozda ti je zapusen neki kanal za ulje pa kada se zagreje on propusti da ulje funkcionise normalno
 
Ja nemam problem sa temperaturom nego sa pritiskom ulja traktor je558 motor jeste pred generalnu i normalno je da kad je motor hladan ima bolji pritisak ulja a kad se ugreje pritisak opadne . Kod mene je suprotno kad upalim motor podigne pritisak do 2at.i istg momentapadne na nulu i stalno tako dok ne zagreje ulje kad zagreje ulje drzi na 2at. pod mali gas padne na nulu.Motor lepo radi( ne lupa) menjao sam manometar isto ulje sae 30 filter dobar ostaje samo uljna pumpa.Dali je neko imao slican problem nisam bas spreman ::novac:: zageneralku.

Probaj možda s kvalitetnijim uljem al baš ti je loš pritisak.
Nama na 577 dok je bbio loš motor ispod 0.5 nije padao 4 leden a onda sve 2,5 pun gas.
 
Otkud sad to da se ranijim paljenjem motor vise ne grije. kasnije paljenje sevise osjeti na dvotaktnim benzincima nego na dizel traktoru. Ranije paljenje hoce na dizel motoru protopiti klip kolika se temperatura stvara i koliko grije pa bas i nisam siguran u ovo sto tvrdis...

Nebitno, ne vidim razloga da dotrajali motor vise grije od motora koji je u boljem stanju. Sve u svemu, termostat treba odrzavati temperaturu u zelenom podrucju. Jel to 80 ili 85°C manje vazno, samo da nije 40 i sve je OK.

Teorija je jedno a praksa moze da bude povezana sa teorijom a ne mora da znaci. Probaj pa ces videti i sam. Mozda se tope klipovi kad je prerano paljenje ali kad je malo ranije od fabricki propisanog za odredjeni motor sigurno da motor drzi manju temperaturu. Probali smo svasta.
 
Meni na Univerzalu otvara na 80C.Cim predje 80C u vecem opterecenju,malo otvori i vrati se na 77-78C.Dok nisam stavio termostat nije mogao da predje 50C.
Na 539 nemam termostan,obicno drzi na 50-60C.
 
Po nekoj logici i praksi kasnije paljenje utiče na zagrevanje,motor radi teško tromo.Nema tu nikakve matematike ko je rasturao zna kako to funkcioniše.Paljenje ako pomeriš milimetar levo ili desno razlika je velika i u radu i u vuci i u paljenju.Rano paljenje nastaje kada pumpa ubrizga svu količinu nafte pre nego što klip izdaje u mrtvu tačku.paljenje tada počinje ranije i tada nastaje krakteristican oštar zvuk i u komorama za sagorevanje samo čekića.Loša stvar je to što nije zdravo za klipnjace jer ih bukvalno kontrira i razbija ležajeve.Kasno paljenje usporava rad motora e tu negde između pomeri se pumpa i to je to.pod uslovom da je bregaste uzubljena dobro i da su ventili dobri.
 
Teorija je jedno a praksa moze da bude povezana sa teorijom a ne mora da znaci. Probaj pa ces videti i sam. Mozda se tope klipovi kad je prerano paljenje ali kad je malo ranije od fabricki propisanog za odredjeni motor sigurno da motor drzi manju temperaturu. Probali smo svasta.

Zna se cemu sluzi termostat i zna se kako se paljenje podesava. To sto ti volis da sarafas po svojim strojevima da svaki bude po necemu poseban je druga prica. Da si imao ispravan hladnjak, antifriz i ispravan termostat, nikad ne bi imao problema s pregrijavanjem a vi pricajte sto god zelite.

Narod svasta prica, eto po mnogima je bez termostata SUPER i ne moz im dokazat suprotno...
 
Vecina IMT traktora je stigla bez termostata,Rakovica ga u vecini slucajeva nije ni ugradila,i mi smo dobili nov 97god.bez termostata i traktor odradio radni vek,napravio 5000 sati kad je stao sat i posle toga dosta,nije radjen motor,vecito na 60 stepeni.Traktor je zavrsio u selu kod mog drugara s kojim saradjujem i ja sam mu radio motor prosle godine zato sto je on pedantan i oce da ima nov traktor.Samo smo promenuli hilzne i klipove i karike i nove ventile,motor unutra kao nov,uopste neznam zasto ga je i otvarao.Eto i kod njega i danas radi bez termostata.
Budimo realni u Srbiji 80% traktora IMT i IMR nema termostat i sad su svi oni budale i sjebace traktore.....bla...bla....

- - - - - - - - - -

Kao moj rodjak ima 577 stari tip kao nov,garaziran,drzi cebe na njemu u garazi,kao nov i antifriz u njemu ovaj novi G17+ a nema uopste kocnica na traktoru.Da naglasim zimi ga nepali da ne opterecuje akumulatore,njegove reci:haha:
 
Zna se cemu sluzi termostat i zna se kako se paljenje podesava. To sto ti volis da sarafas po svojim strojevima da svaki bude po necemu poseban je druga prica. Da si imao ispravan hladnjak, antifriz i ispravan termostat, nikad ne bi imao problema s pregrijavanjem a vi pricajte sto god zelite.

Narod svasta prica, eto po mnogima je bez termostata SUPER i ne moz im dokazat suprotno...

Samo da znas da u mojim masinama ima i termostata i antifriza, hladnjaci su celi i originalni i nisam se zalio nikada na pregrevanje. Koliko bilo kakvih dvotaktnih i cetvorotaktnih motora si sam rastavio i sastavio i da pritom rade bez problema?
 
Ja nemam problem sa temperaturom nego sa pritiskom ulja traktor je558 motor jeste pred generalnu i normalno je da kad je motor hladan ima bolji pritisak ulja a kad se ugreje pritisak opadne . Kod mene je suprotno kad upalim motor podigne pritisak do 2at.i istg momentapadne na nulu i stalno tako dok ne zagreje ulje kad zagreje ulje drzi na 2at. pod mali gas padne na nulu.Motor lepo radi( ne lupa) menjao sam manometar isto ulje sae 30 filter dobar ostaje samo uljna pumpa.Dali je neko imao slican problem nisam bas spreman ::novac:: zageneralku.

Ja sam imao slican problem na m34 motoru, kad se zagreje motor nije imao pritisak ulja, manometar je bio elektricni, skinuo sam poklopac ventila, ulje nije islo na klackalici,
pa sam skinuo karter i uljnu pumpu, rastavio i pronasao rasteretni ventil pumpe zaglavljen u otvorenom polozaju i imao je riseve sto je radio, ispolirao sam posto nisam mogao da kupim nov i razvukao malo oprugu sto ga gura i sada kad upalim drzi pritisak na 5, a kad zagreje ne spada ispod 3 na ler, da nisam primetio zaribala bi klackalica ubrzo.
 
Nazad
Vrh