IMT

Antifriz se menja po nekom pravilu na svake 2 god. radio traktor 100 sati ili 1000 sati godišnje.:ppozdrav:
 
Modricin 100%tni se mijenja na 60.000km ili 2 godine. Ima onaj malo skuplji na istoj kilometrazi ili 3 godine.
Za g12 ne znam. Dva put ga sipo, nisam ni gledo koliko sta.
 
Ja nikada nemenjam antifriz i nikada nisam imao nikakvih problema, samo prekontrolišem i ako treba pojačam
 
Kakav termostat ide u imt,jel ima samo jedan model ili kad se kupuje treba naglasavati na koliko da otvara?
Pisao sam jednom vec kod mene je radna temperatura 60 stepeni(imt 577) a vrlo retko malo predje navedeni podeok.
Kako ide postupak zamene,nisam dosad nikad menjao?
 
Ne diraj.To znači da ti je motor dobar.Kod mene je isto tako čak i ispod 60 po hladnom vremenu.Leti u težim poslovima ide do 85 i to je to.Dok nije urađen motor bilo je kuvanja i svašta nešto.
 
Poslije generalne je traktor drzao temperaturu na 80°C na leru, u transportu, u oranju... Nema veze motor dobar ili los, ima veze koliko je hladnjak cist i u kakvom je termostat stanju. Ako je sipana voda pa se poceo od kamenca zaglavljivati, moze biti da ne zatvara skroz i da stalno voda ima protok kroz sistem i zato ne grije.
 
Gledaj, moze biti pomjereno paljenje na ranije pa da se grije al daje motor bas los, los ne znam zbog cega bi se pregrijavao ako ima ispravan termostat i cist hladnjak. Prije generalne je moj 539 nosio dvolitrenu flasu u koju sam kupio ulje koje je CORJELO iz oduska glave pa se nije pregrijavao a radio je dok nije 549 dosao sve operacije na zemlji samo ga patilo kad se popne uzbrdo i dodje na ravno, da ga taj tren ne ugasim, u stanju je bio izbacati svo ulje iz kartera kroz odusak motora. Pirio je kraj karika da je to cudo jedno ali je imao snage i isao kao mutav... Imao je prije generalne termostat ugradjen 3 godine, do tad radio bez termostata na cistu vodu jer se mene do tad nije nista ni pitalo.
 
Takodje sam misljenja da ranije palenje nema veze.I sto kaze Matic kondicija motora je bitna za radnu temperaturu.Kod mene se 540 grejao pre generalne,isao je na 75-80 stepeni a posle generalne 50-60 i jednom sam ga uspeo naterati na 70 u tarupiranju na 40 stepeni napolju.
Takodje kod strica se Zetor grejao na 80-90 i uradi generalnu temperatura spala na 60 nemoze vise.
Kod mene 560 duva i kad uradim generalnu ima i temperatura da spadne.
Hladnjak ociscen,nije bio strasan unutra kao sto je izgledalo.
 
Motoru skace radna temperatura kombinacijom kasnijeg paljenja i vece turaze. Kad je ranije paljenje onda bas i nece da se ugreje motor i cekica.

Otkud sad to da se ranijim paljenjem motor vise ne grije. kasnije paljenje sevise osjeti na dvotaktnim benzincima nego na dizel traktoru. Ranije paljenje hoce na dizel motoru protopiti klip kolika se temperatura stvara i koliko grije pa bas i nisam siguran u ovo sto tvrdis...

Nebitno, ne vidim razloga da dotrajali motor vise grije od motora koji je u boljem stanju. Sve u svemu, termostat treba odrzavati temperaturu u zelenom podrucju. Jel to 80 ili 85°C manje vazno, samo da nije 40 i sve je OK.
 
Nije uvek los motor razlog zagrevanju meni je na 533 motor vukao odlicno,palio je solidno zagrejem upalim iz prve i teram nije se zagrevao od kada sam hladnjak rasturio i ocistio e sada sam uradio motor i stavio nov termostat i zagreje se brzo na 70 i tu negde drzi.kada bi skinuo termostat zakucao bi si na 0.
evo jedna slika zaboravio sam da ubacim kada sam radio motor nisam ni slikao sve zurio sam. prvi i treci klip nisu imali prve dve karike cele,ispucale su na jednom klipu bile su dve karike u jednom kanalu neznam kako su se spakovale ali tako je bilo. traktor je imo dobru vucu i bez prvih karika,torosio malo ulja nije se pregrevao od kada je hladnjak sredjen.
20161024105043.jpg
 
Kupio sam u Jagodini milim da je teleoptik oko 1000dinara kosta.kupio sam ga prosle godine i namestio vozio sm malo pa sam skinuo dok nisam nasao uzrok zbog cega se traktor pregreva posle nisam ni namestio jer sam planirao da radim motor jenog dana.Veoma je bitana stvar termostat ovde na primer u mom selu od 150 traktora mozda 2.3 traktora imaju termostat a i antifriz,Pre par dana jedan ucitelj me pita zasto sipam antifriz u traktor ja mu kazem zasto on kaze nevalja to, njemu izbaca na visak kada napuni hladnjak pa mora da doliva. izgleda da nezna da svaki traktor izbaci 3-4cm vode i tu ostane al jbg. Ljudi navikli da zagreju vodu pa ga tako pale a posle kad zaborave da ispuste onda lom do guse.
 
Nazad
Vrh