IMT

Za bosch pumpu svaku ti pise na plocici niz brojeva. Jedan ce biti izdvojen tipa xxx/5/xxxx Taj jednoznamenkasti broj oznacava polozaj federa u jednom od 9 mogucih polozaja (postoje i tri rupe na poklopcu pumpe). Npr. broj 5 oznacava srednji polozaj na obadvije poluge...

attachment.php



Sto se tice reparacije mog anlasera, radjen je kod majstora koji je poznat uzduz i poprijeko kao jedan od boljih. Ovlasten je serviser za IMT traktore u garantnom roku i vjerujte mi da zna sta radi.

Brena je jednostavno star, umoran traktor koji nije bas puno mazen kod prijasnjih vlasnika. ja gledam da makar mehanika bude donekle ispravna tako da se neke stvari rjesavaju u hodu. Rijesit cemo i ovaj misterij, samo polako ima do jeseni vremena ;)
 
Zar nisi pisao da je zapušten kod prethodnog vlasnika ali mehanički bez greške?Bez uvrede ali ličiš mi na tip ljudi kod kojih je sve u tip-top stanju dok ne ode iz dvorišta a posle nije valjalo i tome slično.
 
U bre kod vas nista nema,samo neka sumljiva roba.Kod nas ima mali reduktorski anlaser za S44,ugradio sam jedan takav na kombajn 132 ovog leta,a i Rakovica ugradjuje na 76-ce te anlasere i lukasove.Mana tih malih anlasera je sto nemogu dugo da verglaju kao ovi veliki,oni su za sistem upali i teraj i za te pare su odlicni!!

Evo ga 14000 din
http://www.agrim.rs/product/anlaser-12v2-7kw-10z-s44-magneton-brzi/

- - - - - - - - - -

Evo ga sve ima za male pare,narucu ima na stanju za smesne pare.
http://www.agrim.rs/product/poklopac-anlasera-lucas-zadnji/
Vise nemaju taj problem ovi jeftiniji lukasi,imaju pojacano zadnje deklo.

Da ali gle piše i tu nema na stanju u par trgovina u hr nema za s 44 alansera više samo bio taj i na kraju ne valja .
Jedino nov iskrin imaju u tri trgovine
Češki da ima uzeo bi odmah jer je sigurno bolji od indije ima ga susjed na 39 vrti ko lud
 
Daleko je taj traktor bio u mehanickom pogledu bez greske... Hidraulik nije radio ispravno, kardan prednje vuce s jedne strane nije imao uopce lezajeve u krizu i samo sto ispao nije, jedan krajnik poprecne spone potrosen toliko da ispada i covjek ga je povezao paljenom zicom. ulja u prednjoj vuci nije bilo u mjenjacu je bilo samo 18l kad smo kod kice ispustali ulje da vidimo u kakvom je stanju, volan nije radio dobro sve do proslog ljeta, koljevka nikad podmazivana, lufta na centralnom klinu bilo toliko da sam mogoa kaziprst ugurati izmedju klina i koljevke, samo pola bronzane cahure je bilo, druga polovica potrosena i zajela se u koljevku. Zadnje gume KATASTROFA... Jedino covjeku svaka cast sto je uvijek imao antifriz u njemu. Drugo nista nije bilo uredno ali je cjena bila takva da se nije mogla naci nikakva zamjerka tom traktoru. Traktor je palio na guranje kad smo ga isli gledati, mjenjac nije zujao nista, bio je kompletan i ima novi tip zadnjeg kraja sto mi je prevagnulo da ga kupim. Da je bio stari tip ne bih ga sigurno kupio.

Malo po malo ga sredjujem ali ga ne koristim puno tokom godine pa se to jos uvijek moze racunati u "krpanje rupa". Do sad sam sredio dizne, brtvu poklopca ventila, remont vodne pumpe, pumpe volana, zamjenjan orbitrol, pravljena nova klipnjaca za cilindar volana posto je stara bila pomotana. Popravljena poprecna spona, popravljen kardan prednje vuce i ugradjena rucna ukapcalica. Izmjenjana sva ulja i antifriz, napravljen servis hidraulika i sad dize normalno i prepakovana obadva podizna cilindra. I naravno kupljene nove zadnje gume.

Nikad je taj traktor nisam hvalio da je u TIP-TOP stanju. Dan danas me zeza strujna instalacija ali i to se dogovara s elektricarem da se kompletna uradi nova. Mjenjac cu raditi naj vjerovatnije ovog ljeta ako bude sve islo po planu.

Da sam za te novce mogao kupiti 577DV kupio bih ga sigurno. Ne treba mi ovoliki traktor za obim zemlje koji radim al sta je tu je. Traktor je kupljen prvenstveno zbog usluznog rada na dvije velike table jer se povecao obim posla koji radim za jednog privatnika. Brena mi je prve sezone u oranju i tanjuranju zaradila novca toliko da je zaradila samu sebe i jos je ostalo sa strane ;)

Samo opusteno, kolega... Makar ja nista ne sakrivam na mojim traktorima. Do sad nisam sakrio nista sto su moji traktori i strojevi prezivjeli. Od pragrijavanja, izbacivanja ulja, raznih pucanja do varenja i popravljanja... Slao sam slike kroz sta sam vukao berac i kroz sta sam terao kombajn. Nema lazi, nema prevare. Ne znam zasto me prozivas na ovaj nacin kad ima puno gorih ljudi na ovom forumu po tom pitanju.

Sjecam se jednog traktora kojeg je jedan forumas kupio i hvalio kako je dobar i da je dobro s njim prosao. Prodan je kasnije za vecu cifru pod izlikom da je slab i kasnije se tek ispostavi da je traktor trosio ulje i sta ti ja znam...
 
Bitno mi je da redovno mjenjam ulje, da imam antifriz u traktoru, da su gume dobre, da ne curi nigdje ni ulje ni gorivo ni voda, da sva signalizacija i instrumenti na tabli rade. Da je traktor s tehnickog stajalista ispravan. Sic uvjek ispravan i federa u rezervi ima koliko hoces, ulja ima i redovno se mjenja kao i filteri, redovno im sve trojici mjenjam ulje u mjenjacu, podesavam ventile i mjenjam uloske u brizgaljkama sto 90% vlasnika IMT-a ne radi u redovnom odrzavanju jer "ne treba".

Bobo da ne delis profil sa komsijom ? :osmeh:
 
@Bobo

Sve sto si ovo gore naveo od kvarova, po meni nije nista preterano ozbiljno za masinu kao sto je IMT. Kao prvo, kupio si traktor koji poznajes u detalje i koji mozes sredjivati i tri godine -i pri tom obavljati sve planirane poslove.
Od tih poslova koje si odradio, jedino ti je kolevka bila ozbiljnija vise po neugodnosti i glomaznosti delova, nego po ceni kostanja.
Sav taj posao moze da se odradi vansezone kao vrsta rekreacije i zabave. Mislim da i sam gledas na to na taj nacin..
Ako iskljucimo gume iz racunice, sve to sto odradis na njemu da ga dovedes skoro u top stanje nemoze preci 1500€, i po meni je to smesno za traktor tezinske klase 5-6 tona..
 
Nosio sam anlaser kod majstora. Zamenio automat. Probao sam ga 21.01. po onoj zimi, nije upalio ali je verglao, nije bilo da skljoca. Nije paljen od jesenas a baš je bilo hladno pa ima i to veze što nije upalio. Uglavnom, automat je bio problem.
 
Bobo da ne delis profil sa komsijom ? :osmeh:

Kolega, sta ti nije jasno, da pojasnim?

Opisao sam u kakvom sam stanju kupio traktor i zasto sam ga kupio. DA, bitno mi je da je sve na traktoru ispravno a ne da ga prvo farbam a iznutra "kako mu bog da". Farba i redovno pranje ne radi radnju i moj komentar koji si citirao se odnosi samo i jedino na taj dio "odrzavanja".

Ljudi koji redovno peru traktor, pokrivaju ga krpom pod supom da ne ide prasina na njega a ne mjenjaju redovno ulje u mjenjacu ili kucistu volana za mene NE ODRZAVAJU traktor...

Evo vam malo slika pa pricajte kako sam ja neozbiljan i lud sto kupujem kojecije "krseve" i sto ih hvalim po internetu.

24wa80j.jpg


2efufxu.jpg


opqy2x.jpg


m7anbk.jpg


vqpdvr.jpg


x2qesw.jpg


Neki pricaju da previse lajem po forumu i da sam naporan ali znam sam popraviti na ovoj hrpi zeljeza sve sto treba i ne bojim se sarafanja ni malo i zato volim pomoci ljudima koji su u istim "problemima" kao i ja. Kako kome ali ja makar mirno spavam i nije mi zao da brena kisne vani pod pola metra snijega. Kad ju upalim da nesto radim ja to radim sa srcem, ne zato sto MORAM. Ako danas sutra u truloj drzavi krene po zlu ja mojoj breni izbetoniram postolje kao najvecem ratnom junaku i parkiram ju na njega neka trune u znak sjecanja na neka sretnija vremena a ne da i dalje radim u bescjenje jer netko drugi tako kaze... Neka, kredita nemam, sve sto mi moje krame zarade je SAMO MOJE.

Nikad se na tudja misljenja i podjebavanja nisam previse obazirao pa necu ni sad.

Mirosti me u potpunosti razumije. Sto da sam kupio polovnog "svabu" u stanju na oko duplo boljem a iznutra moze biti pitaj boga sta a za triput vise para. Tako je kolega kupio uglancanog JD s novim gumama pa je odmah nakon 2 mjeseca dao vise novaca za remont mjenjaca nego ja ukupno za brenu i sve njezine popravke.

Ja sam od prvog dana samo iskren. Nista vise, nista manje. Imam srece pa sam zadovoljan i s malo...
 
lajkujem samo zbog slika. ako ti nije mrsko baci koju sliku kokpita. mozda se i ja ponovim nekad. mada su kod nas skupe.
 
@Bobo

Da se ne ponavljam, ipak je to jako 'kvalitetna' hrpa gvozdja, koja kod onog ko zna sa njom moze obavljati sve poslove i hraniti porodicu godinama.
U gume ne ulazim, menjas ih kada zelis.
I jos nesto: ovo je sigurno bolja kupovina od 577, a sada je drugo sto bi ti voleo imati i njega.. Na kraju krajeva, i njega ces na kraju kupiti u slicnom stanju i dovesti da izgleda kao i onaj od 7-8k€.
Obzirom na situaciju sa poljoprivredom u regionu, najsigurnija kupovina/investicija je ona koju ne osecas kao teret kredita ili potrosene ustedjevine(zar je neko ima?).
Sve sto odradis na toj masini ti je cista zarada jer automatski uvecava vrednost masine, narocito za tebe jer znas da je pouzdanost pojacana za jos n-godina..
 
Evo dvije slike "kokpita" slikane isti dan kad i ove slike. Taj dan smo skidali kod kolege Kice prednji utovarivac s traktora i bivsi gazda ga je odvezao na pranje i registraciju. Kad je to rijeseno, odvezao sam gume gore u Bjelovar, napravili smo mali servis i pregled traktora da vidimo da li je spreman za put do kuce, skinuli kardan prednjeg pogona (vidi se na jednoj slici zglob koliko je pozderan) da se ne raspadne putem. Rucali kod Kice, malo se oprali i gaaaas.

23r1qar.jpg


Sve djelove unutrasnjosti (filc za pod, ova okomita pregrada, manzeta sto ide na mjenjac...) imam i dobio sam ih uz traktor samo se na ovim slikama ne vide...
jb03o8.jpg


Ovo je trenutak kad sam doterao traktor kuci u dvoriste, ugasio ga sjeo s ocem u auto i osli smo kuci u Pozegu. Malo je ljudi iz sela znalo da cu doterati traktor (za 549 je bio odbor kao za docek Tita) al ujutro je bila guzva u dvoristu kao da su svatovi...

307z38w.jpg


Sutradan smo odmah poskidali haube i mjenjao sam brtvu na poklopcu ventila, prestelao ventile, izmjenjao uloske dizni, prebrtvili smo i poklopce podizaca ventila, nov dihtung AC pumpe, podotezali crijeva za gorivo, ulje i tako par sitnica. Kardan prednje vuce sam napravio, poprecnu sponu popravio i desni zadnji tocak smo pomakli prema unutra jer prijasnji vlasnik traktora nije znao da se to uopce moze...

Mirosti, kazem da me razumijes u potpunosti. Ne zelim biti kreditno opterecen kud i ovako nema neke velike sigurnosti u poljoprivredi, jos da i na rate mislim. Da je brena bolja kupovina nego 577DV se s tobom ne slazem. Jos i nekako da radim 40ha u 6-7 tabli ali ja imam dosta sitnih parcela a brena okretna kao parna lokomotiva... Sedmica bi mi odradjivala posao bez da se oznoji, sta je 40ha za njega poorati, potanjurati i pripremiti? 577 je sigurniji (jednostavniji) traktor za rad jer bi ga mogao voziti i moj brat i otac a ovako ni jedan ne voli brenu jer je ogromna, troma i neokretna. Moras planirati na kraju njive sta ces i kako ces da se okrenes sa sto manje stete.

Da se razumijemo, i 549 odradi tih 40 Ha samo nekad moze biti na knap s vremenom kad se u jesen treba sojiste orati da se sije psenica, fali jos jedan traktor. Tetak je kupio tablu 10ha (najveca privatna njiva u cjelom kraju) i ja sam to morao poorati u jesen i na proljece drljati, tanjurati i proci dvaput sjetvospremacem. 549 je tu dobio po repu jer se u oranju nije 46 sati gasio. Dva dana sam tanjurao tu njivu s njim i 24 diska tanjuracom. Nagnut teren na sve moguce strane, bori se on sa mnom i ja s njim. sjetvospremac mu je bio posebna pokaranija...

Iduce godine tetak opet kaze da cu morati ponovno orati tu njivu i tu je pala odluka na veci traktor. 577 dv nije bilo ni za lijek naci, bio je jedan vrlo uredan bez prednjeg pogona za 5000€ "na poznato" ali nisam htio bez prednje vuce tako da sam ga propustio dalje. Prodan je za 4900€. Kolega Kico mi nadje ovu brenu isto za 5000 s time da ce on s nje uzeti prednji utovarivac. Uz malo cjenkanja, dogovaranja i dobru volju prodavca dobijem brenu za 4600€ bez utovarivaca. S novim gumama, svim uljima i filterima te registracijom me izasla 6000€. Jedino je to plus naspram 577 sto imam jos dobrog "lufta" da ulozim u ovaj traktor umjesto da sam dao 8 000€ za uredan 577DV.

Evo vam jos pokoja slika: Samo me prednja desne guma na njoj pati jer je neka uska a visoka (stomil) dok je lijeva malo niza a na oko sira kud i kamo (rekord). Iste dimenzije a razlicite gume... Vrebam po oglasima takvu dobru rekord gumu ali nikako da naleti...

126b9yo.jpg


2egfuoj.jpg


suzxvc.jpg


5z0xz.jpg



Izvinjavam se na dugackim, zamornim komentarima...
 
Molim Vas za pomoć, gde bih mogao da nabavim/kupim ovu kandžastu spojnicu (ili kako se već zove) za pogon kompresora na traktoru IMT 5106?
Hvala unapred...
[I
MG][/IMG]
 
Da li ti moze pomoci gumena spojnica za visokotlacnu pumpu za 533?

foto_0496.jpg


Postoji fiber spojnica, ona "klepece" i postoji s gumenim uloskom, ona je slicna ovoj spojnici za brenu...

Jusel Šabac drzi i jednu i drugu spojnicu.
 
Hvala gosn bobo na brzom odgovoru. Deluje mi da bi mi to pomoglo. Neznam samo mere da li odgovaraju. Sećam se da sam to viđao na starim 533 traktorima. Da li možeš da mi objasniš malo ove pojmove fiber i klepeće i sa gumenim uloškom. Ne razumem se baš najbolje. Zvao sam par firmi koje se bave prodajom elastičnih spojnica i nemaju ili neznaju mere za spojnicu koja mi je potrebna...
 
Takva spojnica dolazi 'sirova', tj. sa obe strane moras doraditi prikljucke za sebe. Ako pogonis kompresor, tu ti treba oko 3kW snage pa mozes prema tome odabrati u dogovoru sa prodavcima..
 
Nazad
Vrh