IMT

Taj alat se zove subitor(samo sat na njemu se zove komparator) i sluzi za poredjenje mere(odredjivanje odstupanja) za ne za merenje.
Da bi se nastelovao, neophodan je i mikrometar.
Mada se moze i jednostavno uporedjivati mera, jer na cilindru uvek imamo i nepohabani gornji deo.
 
Glackop,najjeftinije i najbolje je samo razbusis hilzne na 91,i ovako ces sigurno menjati klipove a ovako ces dobiti generalnu za male pare i koji konj vise.
 
Pa svi to rade na 533 i landinama,vec se pisalo o tome,ima clanova koji su to uradili a i ja sam radio na nekim 533,ljudi rade s njima.
Zid hilzne tanji za 1,2mm
 
Tako je,i ja sam na 577 ubacio motor od tamica 98,5,bio je u losem stanju i razbusio ga na 101,evo ga radi i danas.A na svakoj rakovici ili imt gde je bio 98,5 generalna se radila sa razbusivanjem na 101,najjeftinija varijanta i jos se dobije malo snage.
Steta sto nema specijala za 539,560 ili neka varijanta:osmeh:
 
Ovaj motor nije mesao ulje i vodu vec je to od blica efekat,sa ovim ostecenjima cak nije ni trosio ulje,evo na primer istocio sam sad iz njega oko 5.L,fale tih dva litra ali doduse nije menjano evo vec dve godine/ne hvalim se time ali je tako/.Mislio sam pre rastavljanja da ga razbusujem,ali sad kad vidim debljinu hilzni spolja su oko 93.7, pa to mu dodje da ce biti zid tanji od 2.mm,i iskreno plasim se,pa cu najverovatnije ici na nove hilzne,OSIM ako me ne ubede majstori kada blok odnesem njima na obradu.Ja jesam razbusivao s-46 na 101 ali mislim mada sam vec zaboravio spoljnu meru njihovih hilzni da nije debljina ostala ispod 2.mm.A gledajuci katalog izgleda da ni hilzna kod 539 nije deblji zid tj ispada da su spolja iste debljine hilzne kao i 533.
 
Da kaze nesto cika Lacin,rupa u bloku od 533 i od 539 je ista samo su deblje hilzne na 533 zato nema specijala za 539,558,560 i slicne,tako je i kod 577 S44,blokovi su isti samo je razlika u debljini hilzne pa kao sto kaze kolega Matic sa klipovima 101 ima jako tanku hilznu ali je to tako predvidjeno i radi,a sto radi i provereno je ne treba menjati:osmeh:

Kremator je jos krace objasnio postupak radnje:osmeh:

Svi ti motori sa suvim hilznama mogu da rade i na hilzni debljine zida 1mm,sto sam imao prilika raditi na nekim autima,hilzna ko flis papir.
 
Jedna preporuka ako budete kupovali alanser za s44 motor preskočite lukasov jer je niš korsti.
Nit može upaliti samo drobi po njemu i čak se moralo brusiti i rezat da uđe .
I sad ide nazad odakleje došao
 
Lukasov je palio moj 5106 godinu dana. Pitaj boga koliko star, dobio sam ga na traktoru. Ja sam imao iskrin u rezervi i bolji je sta je JE da se ne lazemo tako da je on zavrsio na 5106 a onaj lukasov i dan danas pali kod kolege s44 motor na najvecoj zimi bez ikakve greske...
 
Ma ovaj odmah nije valjao tako da bolje ih zaobići .
Jer ovo je koma malo veća u ponedeljak ide u kutiji i nose ga nazad pa cemo vjerojatno iskrin nov.
Iskrinog ima dva vrste jačine kad sam zvao od 3 kw i jedan malo jači taj jači je očito za brenu
 
Iskrin koji sam na brenu stavio je s mog starog motora koji sam s kombajna skinuo... Anlaser iz 1980.g. Pred to da cu ga na traktor stavljat, odnesem ga kolegi elektricaru da ga pregleda i kaze da je sve u njemu jos original (kombajn ne pali ni blizu cesto koliko traktor) i zamjenuli smo mu pikse, cetkice i mislim nosac cetkica. Sad me kablovi prcaju, dosta se griju kad traktor pali, pitaj boga kolike gubitke imam na njima jer su oni stari kao i traktor...

Lukasov je palio. ne bez poteskoca i nikad "na zub" ali je palio, ne mogu se na njega pozaliti. Eno, kod kolege radi bez greske.
 
Da problem je s kablovima orginal su bili neki tvrdi unutra debel pa okolo tanje niti .
Ovi novi samo tanji
 
Iskrin koji sam na brenu stavio je s mog starog motora koji sam s kombajna skinuo... Anlaser iz 1980.g. Pred to da cu ga na traktor stavljat, odnesem ga kolegi elektricaru da ga pregleda i kaze da je sve u njemu jos original (kombajn ne pali ni blizu cesto koliko traktor) i zamjenuli smo mu pikse, cetkice i mislim nosac cetkica. Sad me kablovi prcaju, dosta se griju kad traktor pali, pitaj boga kolike gubitke imam na njima jer su oni stari kao i traktor...

Lukasov je palio. ne bez poteskoca i nikad "na zub" ali je palio, ne mogu se na njega pozaliti. Eno, kod kolege radi bez greske.

Vecinom pise na anlaseru tip, po kome mozes naci snagi jer postoje podaci za iskrine na netu, ili snaga , pretpostavljam da je taj iskrin jaci pa je imao vise snage odnosno brzinu kod pokretanja motora ali zato vuce i vise struje i imas to zagrijavanje kablova i vece opterecenje akumulatora.
 
Nazad
Vrh