IMT

Ja sam na otpadu uzeo tri vodne pumpe za "M i DM" motore jedna je bila rastavljena a druge dvije su u komadu ali klimaju. Uzeo sam ih bas zbog kvalitetnih djelova koje na sebi imaju a ljudi ne vjeruju u remont tih pumpi. Turska mi je durala na 539 stvarno dugo, totalno je drugaciji odlijevak i rotor nego na tesanjskoj pumpi ali je radila zbilaj dugo. nekako sam ju sam remontovao i durala je jos 2-3 godine i onda sam u zurbi polomio rotor a na njezinu osovinu ne pase tesanjski pa smo morali ici kupiti novu pumpu i to neku pravljenu u HR. cim smo ju namontirali i nasuli antifriz, kroz supljinu na odlijevku kucista je pisala antifriz u mlazu debelom kao igla... nista, skidaj, nosi na reklamaciju, radi dupli posao zbog necije nekvalitete. Sad kako imam ove tesanjske pumpe, jedna uvijek remontovana ceka za svaki slucaj, jednu sam dao kolegi da ju remontuje sebi i jednu jos imam "sa strane"...
 
Jbt, za 5106 vodna pumpa nova je oko 80€ nesto su se u Tesnju preracunali. Na 539 imam neku HR pumpu i radi radnju, na 549 sam radio remont pumpe prije 2 ili 3 godine i ne curi nista, na 5106 prije godinu i pol dana radio pumpu i ne curka...
Ovde kod nas je 100e ili 12000din.Pre 2 meseca sam gledao jer mi je na kombajnu gotova,a Indijske su 6000din ili 8000din ne secam se najbolje.
 
Ja sam na mojoj radio remont posto je zadnja cjena bila kad sam pitao nesto suludo, rekli su mi da je kostala nesto manje od 500€jer za taj motor se kao vise ne prave. Nisam ni trazio po internetu a moja pumpa je kod prijasnjih vlasnika traktora bila krpana, vareno po kucistu kojecega, nema segera da drzi lezajeve na mjestu, jedva smo nekako iskombinirali da se sastavi. Da sam samo potrezio po googleu, nasao bih pumpu za 100€ i ne bi ni trepnuo nego bih ju kupio da se s ovom ne igram. Na kraju je ispalo OK i pumpa drzi savrseno. Dokle ce, nemam pojma ali dok radi necu ju nista dirati.
 
Pored obrade turbine na mestu gde naleze semering obavezno i sam semering poravnajte u celo,tako sto cete na nekom parcetu stakla staviti brusni papir tipa oko 220 i laganim ravnomernim kruznim okretajima malo poravnati zaptivni grafit,i to radite sve dok se ne vidi da je potpuno ravan,ne vucite levo desno jer cete tako povrsinu jos vise iskriviti.To se preporucuje zato sto novi semerinzi no name idija-turska nisu fabricki tu lepo izliveni i nakon sklapanja pumpe ona odmah curka,to curkanje traje kratko tj samo nekoliko dana odnosno dok sam rotor tu povrsinu usled trenja sam ne ispravi tj poravna,ali je tako kasno jer se vodom vec lezaji dobro isperu i tako onda na suvo za nekoliko meseci ponovo ista stvar.I lezajeve po mogustvu kupujte 2RS a ne ZZ.
 
Glackop, izmedju semeringa i rotora dolazi prsten (mislim da je teflon u pitanju) koji opet ima svoju gumenunavlaku s jedne strane. Taj gumeni dio ide do rotora i cjeli taj prsten se vrti skupa s rotorom. teflonski dio se okrece po semeringu tako da tu ne treba nista poravnavati. Bar kod nas u HR prodaju takve setove za reparaciju, nisam jos vidio da rotor nasjeda direktno na semering (bar sam ja tako razumio ovo sto si napisao).
 
Kod nas u ponudi su takvi rotori da ide direktno na semering a tako je i bilo i na pumpama prve ugradnje na mojim traktorima
to je možda bolje rešenje ali treba poseban rotor za takav prsten ili kod strugara skinuti ga za debljinu tog keramičkog prstena i kumice
 
Nista posebno ne treba... Samo se rotor maaaalo poravna toliko da nije hrdjav i ovo se ugradjuje u standardnu vodnu pumpu na taj nacin. Pre mlad sam bio kad se radila pumpa na 539 da bih se sjecao sta je bilo unutra. Semering je takodjer standardan sto se ugradjuje tako da se moze on kupiti posebno ili u kompletu za reparaciju.
 
Posle svih ovih postova procitanih na temu vodene pumpe zakljucih da ako se sipa kisnica tj.destilovana voda iste duze traju nego sa antifrizom, e sad ako nekom bas cesto treba i zimi traktor onda je lakse usut antifriz nego zavitlavat se sa sipanjem i ispustanjem vode.
 
Ja sam 2X remontovao pumpu za vodu za Rakovicu. Prvi put je trajala godinu dana i propisala mi proletos u setvi. Imao sam komplet za reparaciju i ugradio sam ga. Od tada traktor nije puno radio, a pumpa je propisala po drugi put:sjasi:. Oba puta su setovi bili bez tog teflona o kom Bobo prica. Na kraju cu kupiti novu pumpu Pobjeda Tesanj jer oni izgleda trenutno rade najkvalitetnije.
 
Je ja kupio razlika nje u i stare odmah opala tempratura za nekoliko stupnjeva.
Stara počela curkat tešanj je broj jedan
 
Ja sam na otpadu uzeo tri vodne pumpe za "M i DM" motore jedna je bila rastavljena a druge dvije su u komadu ali klimaju. Uzeo sam ih bas zbog kvalitetnih djelova koje na sebi imaju a ljudi ne vjeruju u remont tih pumpi. Turska mi je durala na 539 stvarno dugo, totalno je drugaciji odlijevak i rotor nego na tesanjskoj pumpi ali je radila zbilaj dugo. nekako sam ju sam remontovao i durala je jos 2-3 godine i onda sam u zurbi polomio rotor a na njezinu osovinu ne pase tesanjski pa smo morali ici kupiti novu pumpu i to neku pravljenu u HR. cim smo ju namontirali i nasuli antifriz, kroz supljinu na odlijevku kucista je pisala antifriz u mlazu debelom kao igla... nista, skidaj, nosi na reklamaciju, radi dupli posao zbog necije nekvalitete. Sad kako imam ove tesanjske pumpe, jedna uvijek remontovana ceka za svaki slucaj, jednu sam dao kolegi da ju remontuje sebi i jednu jos imam "sa strane"...


za 533 imam aluminijsko kučište, sve komplet, samo moram uzeti set za reparaciju, da ju odradim, pa neka stoji, mislim da su dobri dosjedi ležaja na njoj, pa će se lijepo moći srediti
 
Posle svih ovih postova procitanih na temu vodene pumpe zakljucih da ako se sipa kisnica tj.destilovana voda iste duze traju nego sa antifrizom, e sad ako nekom bas cesto treba i zimi traktor onda je lakse usut antifriz nego zavitlavat se sa sipanjem i ispustanjem vode.
Ali zato treba se napatiti dok upalis traktor zimi. A ovako naspes tople vode (dosta ih govori sto vruca, a ne treba) i nema verglanja.
 
Vodena pumpa na masinama bilo koje vrste ovisi o kvalitetu lezaja.Ja licno na 99% pumpi za vodu uz pomoc tokara ugradio sam pakung od IMT traktora.Uvijek se trudim da nabavim lezaje FAG i sl.U zaptivanju vod.pumpe imaju pare nacina.Znaci gusana rozetna dihtuje na keramiku ili grafit.To je najlosija varijanta s obzirom da je gus porozan.Po mom misljenju najbolje je kad ima mogucnost spoj keramika i grafit.
 
Danas sam radapcigerom skinuo remenicu sa vodene pumpe, jel cu moci da je vratim da je zagrejem? da li smem da udaram po remenici da naidje, ili moram celu pumpu da skinem da to odradim sa osloncem da ne bi pokarabasio nesto?
 
Ja sam govorio o ovom klasicnom tipu semeringa koji je inace za 539,i koji naravno direkno naleze na rotor tj radno kolo.
sem.-52e654.jpg

A ti si Bobo mislio na ovaj tip,koji inace nema mesta da stane,jer je duzi za debljinu tog keramickog prstena i same gumice.
se.n.t.-601747.jpg

A ovaj je za 533.
sem.533-c5d348.jpg
 
Glackop: Da na taj srednji sam mislio i kako nema mjesta da stane kad ja imam takav semering s tom keramickom plocicom u dvije vodne pumpe. Kad sam radio pumpu na 5106 rotor sam odnesao tokaru i ako je skinuo "desetu" s njega, nista posebno. Na 549 kad je pumpa radjena rotor nista nije tokaren samo je pumpa sastavljena.

Semering grafitni i izmedju njega i rotora ide ova keramicka plocica bez problema. Vidjeli su da ovaj stari sistem ima poneku manu pa su smislili ovaj moderniji koji se pokazao odlicno, jos mi nikad pumpa nije procurila prije su lezajevi stradavali i pumpa se rasklima...

Neka radi ko kako hoce ali ovaj sistem s tom keramikom mogu samo svima preporuciti...
 
Samo sto nemoze da stane "da izvines na izrazu"remontovao te pumpe 100 puta i kao sto kaze kolega Glackop nemoze,a verujem da si ti Bobo to upakovao bez problema iako nas hiljadu nije uspelo:osmeh:
 
Kako ne moze, covjece??? Pa znam sta pricam. Podrobili smo semering iz kompleta za reparaciju i otisao sam u trgovinu, kupio drugi, obican semering i on je dan danas u vodnoj pumpi od 549 skupa s ovom keramickom plocicom... Pa ne bih tupio bez veze o ovako banalnim stvarima.

Prije sam pumpe sastavljao na sarafstuku i polako upresavao lezajeve, rotor i ostale djelove a sad nosim kod kolege na hidraulicnu presu, jednostavnije je raditi kad je pumpa okomito postavljena...

Na 5106 ista prica, isto stavljen semering s keramickom plocicom bez ikakvog velikog skidanja rotora.

Rotor je vracen "na mjeru" u pumpu i pumpa se nakon remonta lako okrece rukom.

Ne znam u cemu je fora ali ja vam pisem kako je kod mene...
 
Danas sam radapcigerom skinuo remenicu sa vodene pumpe, jel cu moci da je vratim da je zagrejem? da li smem da udaram po remenici da naidje, ili moram celu pumpu da skinem da to odradim sa osloncem da ne bi pokarabasio nesto?
Tako sam radio sa lezajevima nije im nista falilo(pumpa za pretakanje tecnosti) ,trebalo bi da moze i remenica,rernu na 150-200 stepeni 15-20 minuta je dovoljno da se lepo ugreje.Cekic je zadnja opcija.
 
Nazad
Vrh