IMT

Bobo, sto bi ubacio m34 motor? Za koji prikljucak bi to bilo dobro?

Prvenstveno za jednoosvinsku prikolicu i sjetvospremac. Moze pomoci i za druge poslove jer manje njive koje 549 radi su mahom na brdeskacama kojekakvima pa nek ima malo viska. Kad bih i stavljao jaci motor, trazio bih s linijskom pumpom i zaglavio bih gas na 2000 obrtaja bas zato jer brat i otac ne znaju slusati motor, nego samo po gasu i mora da ide...

Bobo,jel se tebi ovo desavalo? Da li je semering ili nesto drugo? I da li je problem otkloniti ovaj kvar?

Moze biti da se potrosio semering na radilici pa da ramenica razbacuje ulje svud okolo a moze biti da pod teretom na odusak iz glave malo baci ulja po remenici i da ga ona razbaci okolo. Ili je jedno ili je drugo. Ako na odusak navucete komad crijeva i izvucete ga negdje van kroz koljevku, onda cete vidjeti da li i dalje masti. Ako masti do semeringa radilice je a ako ne masti, onda je odusak mastio. Semering smo mjenjali na 539 stare linije bez skidanja haube i hladnjaka, malo smo se natezali sa sarafom na remenici radilice, iscupali stari semering ubacili nov i vratili remenicu na mjesto. Vrlo jednostavan posao.
 
Nismo se razumeli.Ne radi se o radilici,nego o prednjem mostu.Primetio sam da,dok traktor stoji,tad malo kapne ulja i zato je felna masna.Pretpostavljam da postoji neki semering negde na zglobovima...? Traktor kao tvoj 549 DV
 
AHAAAAA...

Gledaj ovako, podigni tu stranu u zrak i klimaj tocak i vidi koliko lufta ima. ako jako puno klima (mora jaaaako malo, skoro neprimjetno) otisli su lezajevi u tocku i samim time guzvaju semering u glavcini. Ako trebas mjenjati semering, skines tocak, ispustis ulje iz reduktora, skines poklopac s glavcine, izvuces srednji zupcanik i pokusas dotegnuti maticu koja se nalazi ispod sredisnjeg zupcanika. Ako se ne da vise dotegnuti, red je mjejati lezajeve i semering. Odvrnes maticu, izvuces sve napolje i glavcina ide kompletna dolje. Samo pripazi kad budes vracao glavcinu nazad da ne zdrobis semering pa Jovo nanovo.

Kod mene je lijevi tocak malo slinio pa sam dotegao malo lezajeve koliko idu i poceo koristiti polutekucu mast u reduktorima i od onda ne curi nista.

U reduktore NIKAKO ne sipati hipenol jer on ima svoja isparavanja a na reduktoru nigdje nema oduska i to isto zna terati ulje iz reduktora. Ili transhidrol sipaj u reduktore ili neku polutekucu mast i bog da te vidi.
 
Oko onih klipova za DM33/34:
U klipu se bez problema moze urezati zleb za cetvrtu/petu(uljnu) kariku ispod osovinice.
Mada ima teorije od pojedinih majstora da je za klip zdravije da se obilno podmazuje uljem i da klipni sklop tako duze traje. Potrosnja ulja je znatno veca, ali po toj teoriji bi trajnost trebala biti veca.
Tako da ispada da bi taj novac kod tebe Bobo mogao ostati dosta dugo u steku cekajuci da ti klipovi otkazu..
 
E najbolje je palit zimsko i ja sam svoj 39 sad testirao ne treba mu ni 5 sec da upali s grijanjem kao da je topao milina .
 
Nije ovo paljenje nista naspram onog sto pamtim iz davnina...pozvao me drugar da odemo do njega jer zaboravio da ispusti vodu iz 542 pa da ga upalimo tj razmrznemo bilo negde malo ispod nule po secanju mozda -3 do 4,nikada to ne mogu da zaboravim bez grejaca samo sto je takao kljuc nije okrenuo garant nijedan krug vec je opalio prvi klip koji je bio na paljenju znaci ko mina,i neverovatno nije prsao blok valjda samo bese jedno crevo naprslo.E ali taj traktor nije imao mnogo sati necu da lupam sa cifrom ali evo za uporedjenje ima svojih 3-4h za obradu a traktor je bio nekih 7-8 godina starosti,pa o koliko se sati tu radilo procenjujte sami.
 
neznam, iz navike da palim u desno, tako mi radi na 533, grijač u lijevo, a paljenje desno, kod ovoga radi i paljenje u oba smjera, trebao sam samo produžiti u lijevo, al nisam razmišljao o paljenju, pa ruka odradi svoje.....

to mi se sviđa kod njih, da dobro pale, i gledao sam 558, i starih 560, sa lošim motorima, masni, al pale jako dobro......tu sam dobro gledao pri kupnji svoga, jer dobro paljenje kod nijh neznači da je motor odličan, pogotovo ako je dobar akumulator i anlaser, da tako barem 533 hoće upaliti.....
 
Teško da će 33 tako upaliti ja sam s svojim sad oduševljen odkad sam 33 skinuo pali samo tako .
Više nemam brige oće upalit ili ne po hladnom al imaš 560 pa opet potegneš 33 i ne mučiš ga tako sam ja radio s sedmicom.
 
Treba uvek da se pali ulevo kada se koristi grejac zato ta opcija na bravi i postoji,udesno se gasi grejac i za sekund dva ga vazduh ohladi i time mu funkcija bar za 50% prestaje.I kod automobila iako to ide preko automatike grejac ne samo da greje i za vreme verglanja vec ostaje pod naponom jos 2-3 sekunde iako motor upali./to vazi za starije modele poput golfa/E sad to ima i male mane kada akum.nije bas nesto dobar ali da tako treba,treba.
 
kod auta se ugasi lampica, pa ako onda nekreneš sa paljenjem slušaš relej, i kada on prekine još minimalno 5 sec, onda se gasi grijač......tj grijači

taj 33 me muči, jer sada imam vremena za razmišljanje, posla skoro da nema, pa kalkuliram što je najpametnije napraviti, odličan 539 se kupi za 3800€, na kojem netreba baš ništa raditi, ima originalnih 2300 sati

evo slika:









ili 542 za 4000€





al ovaj 539 definitivno vrijedi te pare
 
Uzmi 542. Neki put ce ti zatrebati malo jaca hidraulika i tezi traktor. Primer, prskalica malo veca, zitna sejalica 3m. To su za 539, teske masine.
Pa onda kada se skida kukuruz, ako malo kisna godina, hoce biti i malo muke kada , udjes kroz u njivu, pa kada izadjes sa punom prikolicom, hoce da se zaglavi. 542 vuce 756, 539 ne.
Zar nisi kupio 560?
 
kupio sam 560, i on ostaje, al imam 2 imt 533, jedan ima kabinu, stari tip, motor treba raditi i dvostepeno, njega sam mislio kompret srediti, sa novom kabinom, i to bi me izašlo oko 2000-2200€, pa neznam što napraviti, al žao mi ga prodati........drugi imt 533 je bez kabine, odličan motor, al jednostepeno kvačilo, i sada za njega sam našao mjenjač 200€ plus 2 lamele, jer kvaličo ima isto kao dvostepeno, samo je jednostepena lamela unutra, tako da bude dvostepeno treba zamjeniti hidrauličnu i pogonsku lamelu, i naravno staviti drugi mjenjač, najveći problem je što nemože tjerati pneumatsku sijačicu, sve ostalo odradi bez problema, najljepše mi tjerat berač s njim, frezu, prskalicu, i kada radim grah, jer bude vručina......jer ta dva 533 naprave dosta posla, jedan je vozio grah, a drugi tjerao vršalicu, pa prikolice imam za njih dvije tehnostroj kiperice, registrirane, pa kada se nešto vozi, zakačim za oba i samo se presjeda iz traktora u traktor, i tako......a 560 samo za oranje i sjetvospremač mi je potreban

i kada bi opet prodao ta dva 533, vjerujem da bi mogao kupiti taj 539 sa slike, ili taj 542, iako sam više za 539......jer neznam koliko se isplati tako temeljito sređivati 533, da bude ko novi, a ovaj 539 dođe 3800€, al vjerujem da bi se još pustila cjena, i na 539 ima kompresor, na 33 ga nebi imao.....
 
OK, nema ovaj kompresor, al za 4000€ mislim da se može naći 539 sa kompresorom, dosta sam ih vidio, pa mi je to promaklo više, hehe.....imaš oko

- - - - - - - - - -

Bome ako imaš pare nezz šta čekaš a što se tiče ja bih ostavio jedan 33 drugi prodo i uzo 42 radi brzine .
Imaš petaka i milina

ni to nije loša opcija, jer svakako uzimam više zemlje, pa će biti posla za njih, 542 ima prednost što je brz, pa na udaljene njive sa PSK 4 reda stigne se brže nego sa fergusonom, kao i sa prskalicom
 
Nazad
Vrh