IMT

Za one sa antifrizom u sistemu postoji odavno izmisljena stvar a koju niko ne pominje START sprej,i nema necu mora upali pa kakav god da je motor.Za protivnike tog resenja odmah cu da demantujem da se u Catapilare/skip/ fabricki ugradjuje boca od tri litra i iz kabine se na taster aktivira,sto znaci da ne steti motoru ali naravno u malim dozama.
 
Kazu da se traktor navuce na start kao narkoman,normalno da se "navuce" kad je iz dana u dan starija i losija masina. Na 560 kad sam uradio PVP i dizne start sam izbacio iz kabine a do tad hladan i vruc na start palio,jedino mlak bez starta palio.
 
Za one sa antifrizom u sistemu postoji odavno izmisljena stvar a koju niko ne pominje START sprej,i nema necu mora upali pa kakav god da je motor.Za protivnike tog resenja odmah cu da demantujem da se u Catapilare/skip/ fabricki ugradjuje boca od tri litra i iz kabine se na taster aktivira,sto znaci da ne steti motoru ali naravno u malim dozama.

To sa ugradjenim start sprejom su nekad imali i JD, ali za ostale kad koriste start sprej znaci da motori gledaju generalku.
 
Ja na 578, kao i većina, nemam termostat. Tako je kupljen. Zašto je uopšte u izbačen ne znam. Znam samo da mu nije baš potaman da radi pothladjen jer se brže haba a i više troši. I ovako teško pali kad je hladno. A mogu misliti šta bi bilo kad bi imao antifriz u sebi. Vrlo teško ili skoro pa nikako ne bi upalio. Ali, ipak, treba imati termostat da bi uvek imao optimalnu radnu temperaturu a zbog navedenog smrzavanje vode dok ne otvori termostat treba antifriz. Ja konkretno nemam potrebe da palim traktor po ovoj zimi tako da mu je dobra i voda jer radi samo kad je plus. I to minimum +10.
 
- - - - - - - - - -

da podijelim svoj danasnje iskustvo. oko podne krenem da razgrcem snijeg. u traktor sipam kljucalu vodu, da lakse upali. sacekam dok se blok zgrijo i verglam. traktor je upalio poslije 30sek verglanja. zakacim homemade grtalicu i gas. razgrnem sebi sve ok. krenem komsiji. od mene do njega ima nekih 800 metara. i kod njega se okrecem i pogledam na sat od temperature ona 80 i raste svakom sekundom, odma ugasim traktor i pocnem da bacam snijeg na glavu motora. pogledam na sat ono okruglo 110c. i bacaj bacaj snijeg dok ga nisam oladio. drugar me odslepa kuci. kontam negdje crijevo zacepljeno. sve poskidam i prijatno se iznenadim. u donjoj polovini hladnjaka voda je zaledila. skinem donje crijevo sa istom i kljucalom vodom otopim led i iste sekunde u auto i benzinska i kupim permant. naspem i zavrsim poso koji je trebo trajat pola sata ispo je 4 sata. sreca je da glava nije pukla, nit kvasi na dihtung. izgleda da sam uspio da spasim situaciju. da sam prilikom raznoraznih opravi oko traktora otiso i kupio permant nista se ne bi desilo. zamalo da me kosta motora. nisam mogo vjerovat da je u radu voda stegla. treba otvorit cetvore oci i radit kako je zamisljeno. :ppozdrav:
Imam i ja iskustvo sa zamrzavanjem hladnjaka samo je temperatura bila -20 Sipao toplu vodu sve bilo dobro nakon kilometar vožnje traktor zapušio sreća bio blizu kuće. Odtad permant 100-postotni može i na -25 napravljen.Inače smo ja i komšije danas imali polemiku na temu voda ili permant njima isto ˝"skup" permant a vodene pumpe nemogu namjenjati hladnjaci im cure ona kriva cijev propala sve zbog vode
 
Cuo sam neku pricu da ljudi stavljaju karton ispred hladnjaka da im se ne bi zamrzla voda dok traktor radi...E sad kako mi je rodjak pricao njemu je pre neki dan mrzla samo polovina (dal unutrasnja dal spoljasnja) pa su valjda na drugi traktor stavili karton ispred hladnjka da voda ne bi smrzla i tako su odslepali smrznutog...( ja sam ga tako razumeo )
 
Ima. Nije da nema. Kao što drug kaže da izvadi lance kad nije zima da mu ne opterećuju auto pa da ima veću potrošnju. I, da, u pravu je, apsolutno. Samo je pitanje koliko to povećava potrošnju? Slično koliko ovde ta zavesa pomogne da se ne zamrzne.
Ok, ipak malo više znači ta zavesa nego njegovi lanci kad ih vadi.
 
Veliki deo imt traktora pali tesko vec posle 1000rh najcesce su to motori 560 i 558,to je isto ali nebitno takodje i 533tesko pali.ovi ostali pale mnogo bolje,539 ako je ispravan pali kao od sale.Ako radi grejac i ako su dobre dizne i pumpa nemoze da neupali.Moj 533 ima dotrajao motor,moze da sluzi jos par godina ali u njemu je antifriz i on pali na -10,tri cetri puta zaverglam na kratko i grejem i upali bez problema a alnaser je toliko spor da je to strasno.nezelim da ga navikavam na toplu vodu i ja se mrznem i mucim a moze i on a kada nebude vise palio onda kljuc u ruke i rasturanje.Antifriz je veoma koristan i jeftin,dosta je sipati 5l 100% to je 10eu i kraj.narocito ovi koji ne voze zimi.Ja ga takodje ne vozim ali dodje dan kada mi treba a posto sam stavio termostat nezelim da razmisljam o vodi jer za cas ode motor,jedno grejanje je dovoljno da osteti motor.svaki ispravan traktor mora da upali na -4ili -5.imam primer 539 produvao skroz pred generalnu palio na minus sada je uradjen netreba grejac pali odmah. kada sam uradio 533 pre 5-6godina palio je bez grejaca na mraz. sve moze da funkcionise.
 
Kažeš da 533 pali teško. Brat ga ima. Pali kad hoće. I ima dosta od generalke, doduše ok je, ne troši ni gram ulja. A radi sve. Sem što ove godine nije orao ni spremao. Setva, prskanje, paranje, branje, transport, kosenje, baliranje, utovar stajnjaka, rasipac...
 
Alnaser strada kad motor lošije pali pa duže vergla.Kod mene na 533 izgorele pomoćne špule (namotaji)prije generalke.Željko probaj alnaser ubrzati novim četkicama kvalitetnim i špulama
 
Ja na rakovici imam fabricku zavesu na hladnjaku tj. sve rakovice 65 je imaju za 60 ne znam ali to jedino sluzi za regulisanje temperature kad je mnogo hladno.
Kod mene na traktoru ta zavesa ne funkcionise bas najbolje pa ja kad je hladno kao pre par dana bio da zavrsim nekih 10 ari oranje stavim karton na masku u gornjem delu i ako imam termostat opet bez kartona tesko podigne neku temperaturu.
 
Pali on kada je dobar motor ali nemoze da uporedi sa 539 po tom pitanju. 533 spada u traktore koji teze pale ali ipak kada je dobar motor pale dobro.
 
Ako 533 teže pali mogu misliti šta je sa 539. Borko, ako je termostat ok onda je karton nepotreban. Jer termostat neće otvoririti dok se motor ne zagreje. Kod tebe termostat otvara rano pa se motor hladi kroz hladnjak.
 
Prijatelju zaledila ti cev u kolevci i nema protoka.Na toj cevi ima sraf za ispustanje ali nemoze da mu se pridje.Ja nemam termostate,sipam vrucu vodu i traktor odmah topal i spreman za rad.Taj motor na minusu bez vruce vode i odlicne kompresije nemoze ni gospod bog upaliti.Moj560 sad kad je prepravljen na 565 samo okret kljuca i upaljen bez vode ali uvek naspem,bolje je.
Kako ces ga paliti sa antifrizom ako si sa vrucom vodom verglao pola minuta?
kolega. sipo sam vrucu vodu da traktor lakse upali da ne habam alnaser akumulator ako ne moram. nisam ja ispustio antifriz da naspem vruce vode da samo upali. nego nije nista bilo u traktoru. i kad se to sve izdesavalo tek onda naspem antifriz i sad sam miran. a moj 560 pali kad hoces. alnaser remontovan kompletno ISKRIN i akumulator silver horse 100ah. palio je prosle nove godine kad je bilo -17. tako nesto.
 
Nazad
Vrh