IMT

Maticu, jbg, off topic ili ne pricamo o IMT-ima, pritisak u gumi sam spomenuo jer jedan tvrdoglavac pise da nije brog pritiska da se guma trosi po sredini...

Jeste OFF ali ovaj fenomen jedenja svakog drugog krampona i sredine gume je specifican za IMT 542 zbog 12-ke gume na 533 felni pa je mozda malo glupo pisati o tome u toj temi.Kod mene su se sve gume jele po sredini na pomenutom traktoru dok ljudi u selu na Univerzalu sa istim 12-kama nemaju taj problem.


Jel vi citate sta se pise... 542 i 549 imaju jednake felge, iste kao sto nise i 533 i 539. NE PISITE GLUPOSTI. Ako je do felgi, kako se onda na 549 ne jedu gume neravnomjerno... S vama ne vrijedi o nicemu raspravljati. "Komsija je reko da je zato i tocka"...
 
Moj brat ima Ursusa, skoro je kupio neke polovne gume 16.9.28 isto su pojedeni kranponi i to svaki drugi,gledali smo sta je razlog nismo sigurni tacno sta je ali verovatno zbog gume i zbog nacina na koji se koristi mozda je vozena tvrda ili meka nisam siguran sta je razlog ali znam da nije razlog felna a ni model traktora.prosle godine sam video isto to na massey ferguson 2620 to nema nikakve veze sa imt542.moj tast ima 539 i gume 12 namestene pre 7godina i trose se ravnomerno nevidim nista lose, desava se na pojedinim traktorima ali sta je razlog neznam.
 
Pa i kod mene na Rakovici je svaki drugi krampon pojeden, a to sam vidjao i ma 533 i 539. Mislim da je uzrok tome samo nepravilan pritisak u gumama. A kako je kod mene Rakovica radila najvise oranje, leva guma je mnogo vise potrosena od desne i to trosenje svakog drugog krampona je izrazenije na toj gumi :ppozdrav:.
 
Jel vi citate sta se pise... 542 i 549 imaju jednake felge, iste kao sto nise i 533 i 539. NE PISITE GLUPOSTI. Ako je do felgi, kako se onda na 549 ne jedu gume neravnomjerno... S vama ne vrijedi o nicemu raspravljati. "Komsija je reko da je zato i tocka"...
Bobo,do juce sam imao 549 od 1987 god. i namenjano je na njemu guma kao opanaka.
Koja je sirina felne na fergusonu i na 542,549(znam da su iste) a koja je sirina felne na Univerzalu,Stori,Torpedu za gumu 12,4 28.
Ako mozes podeliti sa nama tu informaciju u centimetrima.
 
Bobo,do juce sam imao 549 od 1987 god. i namenjano je na njemu guma kao opanaka.
Koja je sirina felne na fergusonu i na 542,549(znam da su iste) a koja je sirina felne na Univerzalu,Stori,Torpedu za gumu 12,4 28.
Ako mozes podeliti sa nama tu informaciju u centimetrima.

IMT ima felge siroke 10" a store ili torpedo mogu imati samo 11" jer je to standardna mjera za felge.

Komsija je na 539 na original gumama imao lijevu koja se trosila iznutra (svaki drugi krampon) a desnoj nista nije bilo...
 
Dok pišemo o trošenju guma na IMT traktorima, mislim da smo u temi.

Imam 539 već 35 god. i promenio sam nekoliko setova guma. Jedan set mi je bio takav, da je trošio svaku 2. ripnu. Ljuljao me nekoliko godina. Samo taj par. Ni jedna ni pre ni kasnije. Zašto? Ne znam. Isti traktor, iste felne. Zato sumnjam u priče da neki traktor može zbog konstrukcije ili čega već, da troši svaku 2. ripnu. Na koji način? Preskače ove što se ne troše? Mislim da je isključivo kvalitet guma u pitanju. Imao sam i set sa 80% ripni, ali se raspalo na sastavu, ili puca sama od sebe, pa sam morao baciti... Jedan set semperitovih guma sam vozio 12-13 g, bio je već potpuno slick kao za formulu ali nigde naprsla nije.
Znači nije kriv ni IMT ni model po mojem iskustvu.
 
Ajd dok moderator ne podeli crveni karton da i ja nesto kazem.Guma se pravi u kalupu prema istoj sirini kao sto je i felna,znaci ako se sira guma stavi na uzoj felni ona odmah pri pumpanju dobija loptasti oblik na povrsini i zato ce sredina najpre da se trosi.Ali ako je stavljena na propisanoj felni a isto se trosi vise po sredini to je onda losa izrada tj nekvalitet i nema tu vise mudrovanja.
 
Lepo si rekao, nije do traktora vec do guma ako su felne na 533,539,540,542 i 549 iste a i zadnnji most je isti samo prednji nije a on je nebitan sto pokazuje da jedino kvalitet gume moze da bude razlog.
 
IMT na svim malim traktorima u standardnoj izvedbi ima felge koje su siroke 10". Na njih se montiraju u fabrici 11.2 na 533 ili 539, neke serije 533 su dolazile i s 12.4. Na istu felgu su montirane 12.4 gume na modelima 540, 542, 545, 547, 549 a po zelji su isle i 13.6 gume na te jedne te iste felge. Vidjao sam takve traktore s 13.6 gumama i gume su lijepo lezale.

IMT takodjer ima u ponudi i sire felge za 13.4 i 14.9 gume, koje su 12" sirine, ali takve felge su isle po narudzbi i vidio sam ih u zivo samo na jednom traktoru (542) koji je nosio 13.6 gume fabricki

2j34qxc.jpg


5agj1d.jpg


A ovako izgleda 539 na koji su namontirane potrosene 14.9 gume sa zmaja 133:

j0eck0.jpg


jfkbhy.jpg
 
Vec sam pisao da sam sasvim slucajno dobio novog 545 koji nije otisao za izvoz,valjda zbog one konfuzije u zemlji u to vreme.Dobio sam ga u plavoj boji motora i felni.Prednje felne sasvim drugacije kao od 558,560 ili 577 a zadnje gume su bile 13,6r28 i sire felne ,sire su od standardnih ali nisu bas siroke kao na 558.Kao sa ove slike iznad.Medjutim kad sam otisao u IMT po traktor videlo se da su zadnji tockovi skidani,farba na srafovima je skinuta.Pitao sam sta se to radilo na traktoru,poslovodja u smeni mi je rekao da je traktor vracen zato sto je imao zadnje gume 12 i felne koje ne podlezu standardu pa su namontirani drugi tockovi ali traktor zbog problema sa izvozom nije uspeo da ode pa ga ja preuzimam takav kakav jeste umesto uplacenog 549.Do tad nisam znao za neki standard,meni to sve isto,receno mi je da vecina ugradjenih delova na domaci traktor za nase trziste ne podleze standardima i da tu fali mnogo stvari pa mnogi u to vreme nisu dobijali vucnik gornji i donji,topling,bar jedan izlaz za kipu i mnogo sto sta.Kod mene ima 4 izlaza za kipu i onu budzu na kadanu kao na 565.Dok smo zavrsavali papire za traktor neko je vec ukrao onu rudicu za vucnik koju sam kasnije kupio u rumi na vasaru.
Da zavrsim,kad su se poderale prve gume 13 ugradjene su gume 12 pirotske i sad su opet 13 galaksove,drugih nije bilo u toj meri.Nisam imao problema sa pucanjem guma dok je komsija na 549 imao problema i nekako kod njega guma kao jaje sto bi rekao neko iznad,kod mene su gume duplo duze trajale a traktori su prilicno isto radili i oba su garazirani.
 
IMT ima felge siroke 10" a store ili torpedo mogu imati samo 11" jer je to standardna mjera za felge.

Komsija je na 539 na original gumama imao lijevu koja se trosila iznutra (svaki drugi krampon) a desnoj nista nije bilo...
Univerzal,Store,Zetor i Torpedo imaju felne sirine 30cm,to je oko 12coli i gume 12,4 28
 
IMT ima felge siroke 10" a store ili torpedo mogu imati samo 11" jer je to standardna mjera za felge.
Bobo lose si diplomirao,533,539,540,542 i 549 imaju fabricki ugradjene felne 25,5cm sirine mereno spolja a to je 10 coli,unutra mereno su 9 coli.

- - - - - - - - - -

Inace, sirina felge se mjeri IZNUTRA i ak ocemo bas po pravilu za 12.4 gumu bi felga trebala biti siroka 11", opet napominjem UNUTARNJA mjera...
Znaci Zetor,Torpedo,Univerzal,Store,Massey i strani traktori su greskom i van nekog standarda stavljali felne siroke 30cm(mereno spolja)na gume 12,4 28.
Znami svi da je fabrika stedela i stavljala sta je mogla samo da sklopi traktor,i sam pises o tome.Mozda je to cena njihovog uspeha gledano sta se desilo s fabrikom.Pa vidis coveku ukrali vucnik s traktora dok ga kupovao.Ma najbolje da su na felnu od bicikla montirali gume za traktor.Usteda-zarada.
 
Bobo lose si diplomirao,533,539,540,542 i 549 imaju fabricki ugradjene felne 25,5cm sirine mereno spolja a to je 10 coli,unutra mereno su 9 coli.

Vodio sam se oznakama guma koje su montirane u tvornici na te traktore. ako je 11.2 gume, to bi trebala biti 10" unutarnja mjera felge. Po nekim tvrdnjama koje su iznesene na ovom forumu, onda i gume koje su u tvornici ugradjivane trebaju biti jajaste posto su namontirane na "broj uzu" felgu.
 
12-ke su namontirane na 2 broja uzu felnu.Pa zar nije bilo lakse napravis 2-3 vrsti felni i samo udri ko te pita nego sad da se pravi 6-7 vrsta felni,ovako se ustedi i na materijalu pa puta 10000 traktora.Fizicki sve moze da se namontira pa i 16,9 na ferdzinu felnu,ali jel to zdravo.
 
Neverujem da su inzinjeri u imt-u glupi,oni su napravili felnu za 533 jos sezdesetih i nisu nista menjali,takve kakve su dvoljne da nose gume 12.mislim da tada nije bilo kradje i ustede materijala kao ni sedamdesetih kada je Imt radio odlicno.kod mene u kraju ima 100traktora imt539 ili 549 nisam video ni na jednom da su gume pojedene kao u gore navedenom opisu,video sam na vecim traktorima.imajuci u vidu da vecina domacina ne vodi racuna o pritisku u gumama a mnogi imaju i rasparne gume pravo je cudo da nema nepravilno pojedenih guma.i kako objasniti to sto se svaki drugi kranpon jede?ako jefelna uska onda bi se svaki deformisao a ne svaki drugi.
 
12-ke su namontirane na 2 broja uzu felnu.Pa zar nije bilo lakse napravis 2-3 vrsti felni i samo udri ko te pita nego sad da se pravi 6-7 vrsta felni,ovako se ustedi i na materijalu pa puta 10000 traktora.Fizicki sve moze da se namontira pa i 16,9 na ferdzinu felnu,ali jel to zdravo.

Imas slike na prethodnoj stranici 14.9-28 guma na tvornickim felgama IMT 539. taj traktor je kod kolege tako radio sigurnih 4-5 godina i nikad problema. TO su potrosene gume s kombajna pa vjerujem da su bila malo gipkije nego da su imale pune krampone na sebi. Kosio je s njim, bacao gnijivo, prskao, vukao je veliku samoutovarnu prikolicu za sijeno, nosio utovarivac za djubar a nekad je i vukao tu prikolicu za djubre, i u zetvi transport s tom istom djubretarom, zatvorenom i preradjenom da vozi zrno.

Najsire sto bih se usudio montirati na IMT standardnu felgu je 13.6 guma ali ni moj 549 s prednjom vucom u teskim poslovima ne bi imao dovoljno snage da ih "nosi" po mojim brdima tako da je 12.4 neka "zlatna sredina" za 549 i neke normalne uvjete rada.
 
Mislim da je fabrika napravila veliku gresku,kad su napravili tu famoznu felnu na 533 trebali su je ugradjivati na sve traktore pa i na 577 sa 16,9 28.Guma moze da se namontira i sta tu ima dalje da se prica,i ovako smo jedinstveni po tome,proizveli dve vrste 28-ca felni i jednu vrstu 30-ki i opsluzili celu paletu od 40 vrsta traktora.Ali zato bato za izvoz se merilo sublerom sirina felne i svaki deo.Nama su mogli i drvene tockove da uvale,ovi preko nisu sisali vesla.
 
Sta li su onda englezi radili na Maseyu koji je predak imt-u? ajd sto nasi neznaju nego ni Englezi.
 
Nazad
Vrh