IMT

Viđao sam 539 sa 14 9 28 čovjek ih montira po potrebi kaže da se bolje ponaša u oranju. Ima 542 -549 sa 13 6 28 stoje na standardnim felgama .Razlika od proizvođača postoji .Tigrove 12 4 28 i galaksijeve isti broj po veličini tigrove izgledaju puno više i šire su 2 cm Rekord su 11.2 uže od galaksi 11.2 itd
 
Mislim, da vas nisam dobro razumeo. Mi i na 533 i na 542 imamo 12ice.

- - - - - - - - - -

Mislim da vas nisam dobro razumeo. Mi i na 533 i na 542 imamo 12ice.

ja ne razumijem zasto je tesko procitat sta je neko napiso. ja nisam napiso da ne moze, da je nemoguce. nego sam napiso da se 12ke na 539 i 542 nejednako trose. pod time mislim svaka druga ripna je poderanija i sredinu gume poderes dodje do balona a na krajevima ripne imas jos. i dan danas takve ima na traktoru nekoliko u selu. marka je galaxy, trayal i rekord.
 
ja ne razumijem zasto je tesko procitat sta je neko napiso. ja nisam napiso da ne moze, da je nemoguce. nego sam napiso da se 12ke na 539 i 542 nejednako trose. pod time mislim svaka druga ripna je poderanija i sredinu gume poderes dodje do balona a na krajevima ripne imas jos. i dan danas takve ima na traktoru nekoliko u selu. marka je galaxy, trayal i rekord.

Istu sirinu felge ima i 539 i 542 i 549 mjerio sam... 12-4 gume mi se na 549 trose skroz jednako a to sto se jedna strana gume trosi brze od druge je samo do smjese gume ili do postupka izrade same gume. Ujak je na staarom JD 330 kombajnu imao naprijed njegove tvornicke gume 12.4 i trosila se samo jedna strana gume i to na obje gume vanjska mislim...

Opet se vracam na problem od ljetos sto se gume nejednako trose. Seljacki mozak je po nekim pitanjima zatucan i svi prepumpavaju gume i zato se sredina brze trosi, drugog razloga nema. Na 549 samu zetvi za transport jednoosovinki s 4 tone zrna pumpam zadnje gume na 1.5 za sve ostale poslove 1 bar i nema problema s nejednakim trosenjem, em bolje hvataju u radu, em po cesti ne skace kao jarac. Na 539 isto tako 1 bar ili 1.2, nikad vise.
 
Koliko mi je poznato da se NIKAKO ne mogu nabaciti trube od 539 na centralno kuciste 54x traktora jer je na 54x centralno kuciste isto kao i na 560... Nisam siguran al mi se cini da je bas na forumu raspravljano o tome i da je netko od majstora napisao da je raspored sarafa drugacili ili sto vec i da to ne moze pasati jedno na drugo nikako. Tako da trube s 549 na 539 isto tako ne idu...
)
Raspored srafova isti,mozes zasrafiti i trubu od 577 na fergusona,a trubu 547 sam montirao na 539 vec nekoliko puta.
 
ja ne razumijem zasto je tesko procitat sta je neko napiso. ja nisam napiso da ne moze, da je nemoguce. nego sam napiso da se 12ke na 539 i 542 nejednako trose. pod time mislim svaka druga ripna je poderanija i sredinu gume poderes dodje do balona a na krajevima ripne imas jos. i dan danas takve ima na traktoru nekoliko u selu. marka je galaxy, trayal i rekord.
Pogresno ste me shvatili, nisam razumeo kada ste napisali da se gume "ruzno deru", nisam znao sta ste mislili pod tim izrazom. Jasno mi je da su potpuno iste felne na 539 i na 542. A to da se gume deru po sredini sam dosta vidjao. Mi smo na 533 od '94 do pre 2 godine imali Tigrove 12.4-28 al' onu seriju sto je radjena u korporaciji sa bf goodrich, mogu da kazem da su gume savrsene. Trosile su se sasvim ravnomerno, a bocni zid gume je skoro duplo deblji nego Cultora istih dimenzija koje su sada na trakotru. Slikacu cim budem stigao. Srecan nova godina svima!
 
Istu sirinu felge ima i 539 i 542 i 549 mjerio sam... 12-4 gume mi se na 549 trose skroz jednako a to sto se jedna strana gume trosi brze od druge je samo do smjese gume ili do postupka izrade same gume. Ujak je na staarom JD 330 kombajnu imao naprijed njegove tvornicke gume 12.4 i trosila se samo jedna strana gume i to na obje gume vanjska mislim...

Opet se vracam na problem od ljetos sto se gume nejednako trose. Seljacki mozak je po nekim pitanjima zatucan i svi prepumpavaju gume i zato se sredina brze trosi, drugog razloga nema. Na 549 samu zetvi za transport jednoosovinki s 4 tone zrna pumpam zadnje gume na 1.5 za sve ostale poslove 1 bar i nema problema s nejednakim trosenjem, em bolje hvataju u radu, em po cesti ne skace kao jarac. Na 539 isto tako 1 bar ili 1.2, nikad vise.
ne znam zasto opet pises o pritiscima kad nisi u pravu. nazivas nekog seljakom a ti prvi sam sebi zadajes pitiske za odredjene poslove. savjetujem ti se da se svratis kod kadra vulkankzera i nek ti malo izlista knjigu o tome. a koliko sam ja iskusio kad je na 542 pritisak u zadnjim gumama oko 1.2 tad traktor pocne lagano da zvace, zavisnosti od puta. al kad naderem na oko 2 samo gas. prikolica jednoosovinka sa dobre 4 tone kukuruza.
 
Pre 5-6 godina radio sam generalnu na 533 i koristio sam te indijske u konzervi igrom slucaja jedna karika je falila ustvari bilo je 4mazajuce a falila je kompresiona pa sam kupio jos za jedan klip posebno u sustini su dobre i jedne i druge.

- - - - - - - - - -

ne znam zasto opet pises o pritiscima kad nisi u pravu. nazivas nekog seljakom a ti prvi sam sebi zadajes pitiske za odredjene poslove. savjetujem ti se da se svratis kod kadra vulkankzera i nek ti malo izlista knjigu o tome. a koliko sam ja iskusio kad je na 542 pritisak u zadnjim gumama oko 1.2 tad traktor pocne lagano da zvace, zavisnosti od puta. al kad naderem na oko 2 samo gas. prikolica jednoosovinka sa dobre 4 tone kukuruza.
Mnogo je 2bara za te gume, neznam mozda su tvoje gume drugacije pa im odgovara jer nisu svi pneumatici isti.ja maksimalno duvam na 1.5 -1.6 i to samo kada vozim neki teret oko 3-4t
 
Lepo pose sve ali to je maksimum i nema potrebe voziti maksimalno napumpane mogu one 3bara da izdrze ali nije dobro.ja ih vozim oko 1.5 jer mi tako odgovara skoro sam vozio 3kubika peska nije bilo nikakvog uvijanja ni cepanja sve je islo dobro. za veci teret je bolje naduti dobro gume,meni odgovara ovako jer vise koristim traktor za lakse poslove.
 
ne znam zasto opet pises o pritiscima kad nisi u pravu. nazivas nekog seljakom a ti prvi sam sebi zadajes pitiske za odredjene poslove. savjetujem ti se da se svratis kod kadra vulkankzera i nek ti malo izlista knjigu o tome. a koliko sam ja iskusio kad je na 542 pritisak u zadnjim gumama oko 1.2 tad traktor pocne lagano da zvace, zavisnosti od puta. al kad naderem na oko 2 samo gas. prikolica jednoosovinka sa dobre 4 tone kukuruza.

U transportu 1.5 sam napisao jednoosovinka s 4 tone zrna. I treba da zvace ali sasvim malo, zato se zove GUMA. Guma ne smije biti tvrda kao kamen. Sto se pritisaka tice, s tobom na vrijedi pricati NISTA, kao i ljetos kad se o tome pisalo. Ti i dalje pumpaj na 2.3 bara i pricaj kako guma ne valja i kako se trosi po sredini i cudi se zasto je to tako.

Sto se vulkanizera tice, ne znam sta da napisem a da ne uvrijedim nekoga. Zanat kao i svaki drugi, trogodisnja skola za posao za koji ne moras ni malo upregnuti mozak, kao i zidar, kao i automehanicar. Nek se vrijedja tko god hoce... Radi kako hoces ali ne pisi da je guma kriva zato sto ju ti prepumpavas...

Svatko imalo normalan zna da se gume pumpaju ovisno o opterecenju i uvjetima u kojima se koriste. Traktorske gume idu i po mekanom i po tvrdom i traktor ide sam ili nosi neku laksu ili neku tezu masinu, nekad vuce prikolicu ali vecinom radi na zemlji ili cjelu zimu stoji. 2.3 bara na ovakvoj gumi, pogotovo jedan TRAYAL koji je kvaliteta NULA vise steti gumi nego nizak pritisak.

Kad se samo sjetim kad su ljudi doterali iz vana traktorcinu 160ks a prednje gume na njemu nove, radijalne no oni nisu tad bili upoznati s traktorskim radijalnim gumama (poslijeratne 90-e). Pumpali su gume do 6 bara ali one nikako da se napumpaju pa su okolo pricali kako su im uvalili gume s greskom...
 
Koje karike uzeti za fergu,šure hoće da prekariči malca?.
Nema od karicenja nista bolje ako hilzne ne budu zamenjene.tj obradjene,to kod benziskih motora ima smisla zbog duplo manjeg pritiska a kod dizela ne.Tako da ne bacate dzabe pare.A evo i kako se hilzna trosi u praksi....u donjoj mrtvoj tacki je najmanje pohabana a prema povrsini bloka u zadnjih 50-60mm najvise i to naravno u konusu,plus ovalnost jer svaka a najvise gornja komresiona pohaba hilznu sa njene leve i desne strane u odnosu na njen sastav.A zasto je gore najvise hilzna prosirena?Taj fenomen nejednakog trosenja hilzne iz donje do gornje tacke je posledica zato sto klip kako ide postepeno navise tako i pritisak linearno raste koji se naravno tako deluje da njegovim rastom sve vise prislanja kariku ka hilzni.I zato onda nema ponovo dobrog zaptivanja sa novom karikom kada ona nema pravilnu kruznu povrsinu za naleganje,neko ce reci pa nalegnuce se,jeste hoce a dotle ce njen sastav ponovo da bude siri od 0.5mm,jeste malo je to ipak bolje ali ne opravdava posao i ulozene pare,ali naravno kako za koga.
 
Takodje se kod mene gume jedu samo sredina,pogotovo izrazeno svaki drugi krampon.Jedna guma Rekord a druga je Tigar iz 2000god.nju sam stavio polovnu na 60% sare i svi kramponi su bili jednaki i ravno pojedeni,bila je na Univerzalu,kod mene je 2 godine i sada je pojeden svaki drugi krampon i sredina je drasticno vise pojedena kao i ova druga Rekorderka.Pritisak sam u pocetku duvao 1 bar i vidio da se jede guma pa sam povecao na 1,5 i opet je isto tako da sam preduzeo radikalne mere da nebi menjao gume svake 3-4 godine.Umesto ovih 12,4-28 sledece ce biti 13,6-28.
Veliki traktor nema problema sa nepravilnim jedenjem gume 16,9 28.
 
Jeste OFF ali ovaj fenomen jedenja svakog drugog krampona i sredine gume je specifican za IMT 542 zbog 12-ke gume na 533 felni pa je mozda malo glupo pisati o tome u toj temi.Kod mene su se sve gume jele po sredini na pomenutom traktoru dok ljudi u selu na Univerzalu sa istim 12-kama nemaju taj problem.
 
o tome sam ja i napiso kolega da se jedu 12ke na 542 i slicnim koji nose ferginu felgu. a bobo odma napo na pritisak.


ja na svom 560 nemam problema sa tim. naduvane su na 2 bara i dobro im je. saradnikov 558 na 14kama je na 2 bara i deru se ravnomjerno u svakom pogledu a stare su vec 3 godine i traktor radi koliko covjek moze da ga vozi.
 
Malo sam ja to pratio po oglasima,vaserima,slike po internetu i zapazio sam da vecina tih traktora ima pojeden srednji deo gume vise od bokova kao i u dosta slucajeva svaki drugi krampon.
Pomislio sam da sa moji traktorom nesto nije uredu ali ima slucajeva u problemu.
 
Nazad
Vrh