IMT

sa prskalicom rau 440l, stavim jedan uteg od rusa naprijed i nema problema, nosi ju gdje hoću, sa psk 4 reda je malo lakši prednji kraj kada sijem grah i posude budu puno da vrha, al sa drugim kulturama nije problem, žitnu sijačicu olt gama 18 sa punim košem također vuče bez problema, da imam potrebe sijati sa psk 6 redi, zakačio bi za 560, i nebi brinuo, kao i veću prskalicu
 
Dobro ti... ja samo da sam znao snimati da vidis sta 539 radi s prskalicom 440l kod mene koji nemam tegova nikakvih a ne bi bilo lose da nabacim pokoji naprijed... Put kad sumarijski radnici poderu pa tu bude problem proci da vidis kako ga baca kao igracku.

PSK bez gnojiva 539 moze nositi ali isto prednji kraj "lebdi". Ako sijes na strani, odvuce prednji kraj traktora nizbrdo i moras ga ili drzati na kocnici ili dici sijacicu pa rikverc. Kutije za gnojivo na 539 da ni ne spominjem...

Zitnu sijacicu moju i tvoju nije problem nositi a ko nosi IMT 2.5m opet problemi kad se natoci puna sjemena pa ona nosi traktor a ne traktor nju. Vukao sam 3 godine 2.5m IMT pa kad sam kupovao svoju, trazio sam s 15 redi i taman mi je ;)

Kultivator 4 reda je takodjer "siva zona" za 539. U ravnici ide po brdima ga zanosi a uz brdo ga ne moze vuci ako ga ne "varas" na hidrauliku. Kolegi se potrgao 560 pa je isao kultivirati s 539, kaze da je to bila patnja i za njega i za traktor.

542 linije kao tvoj 560, radi sa svim nabrojanim strojevima osjetno lakse i komfornije nego 539, hidraulik jaci i ne pati se i ne pregrijava se ulje unutra, jace trube, jace poluge, tezi prednji kraj, jace zadnje gume... Komforniji rad kud i kamo nego s 539... Zato kazem da su za povrsinske redove 542 i 549 jako dobri traktori i covjek se u njima odmori naspram 539.
 
Nije svaki traktor podjednako brz, neki kazu Rakovica je najbrza imao sam je pa znam da nije tako isti slucaj je sa 539 imam ga u varijanti sa gumama 12 ide kao zmaj imam trojku skoro mi se olabila membrana na pumpi pa je primao gas vise nego sto treba isao je ko lud.reko koji model 539 ide isto brzo mnogo faktora igra ulogu ako bi gledali katalog izmedju 539 i 542 je razlika 2km a sa vecim gumama 539 ide i brze.igrom slucaja radio sam u firimi gde smo imali 549 novi tip i 539 sa gumama 12. ovaj prvi nije bio brzi i to sa novim gumama to je moje licno iskustva znaci siguran sa, 100% u ovo sto pisem.mislim da ako bi stavio teg od 100kg na 539 dosta bi pomoglo za ta veca opterecenja ali realno nije ni 542 namnjen da nosi 600kg na polugama to moze samo u ravnici a nije uopste problem izbalansirati tezinu na 539 mogu se lepo ugraditi tegovi i napred i pozadi i resti problem ali zato postoji imt560ili558 koji su bolji za teze poslove.
 
558 nosi pumpu od 533 i 539 pa i on nije specijalac na hidrauliku.
Sto Bobo rece 540,42,49 nosi jace trube,na izgled iste ali jace su na pomenutim traktorima,imaju oznaku 547 a na fergusonu su 533 trube.Takodje podizne ruke 40,42 i 49 imaju od 560,577.E sad godine su letele i dosta su ljudi menjali pa se i na 539 mogu naci 547 trube.

Pustite te knjige i informacije o brzini,to se moralo tako pisati po zakonu a u praksi svi traktori su leteli preko 30-35 na sat

- - - - - - - - - -

U svakom slucaju je bolje za iste pare kupiti 540,542 nego 533 ili 539.
 
558 nosi pumpu od 533 i 539 pa i on nije specijalac na hidrauliku.
Sto Bobo rece 540,42,49 nosi jace trube,na izgled iste ali jace su na pomenutim traktorima,imaju oznaku 547 a na fergusonu su 533 trube.Takodje podizne ruke 40,42 i 49 imaju od 560,577.E sad godine su letele i dosta su ljudi menjali pa se i na 539 mogu naci 547 trube.

Pustite te knjige i informacije o brzini,to se moralo tako pisati po zakonu a u praksi svi traktori su leteli preko 30-35 na sat

- - - - - - - - - -

U svakom slucaju je bolje za iste pare kupiti 540,542 nego 533 ili 539.


Koliko mi je poznato da se NIKAKO ne mogu nabaciti trube od 539 na centralno kuciste 54x traktora jer je na 54x centralno kuciste isto kao i na 560... Nisam siguran al mi se cini da je bas na forumu raspravljano o tome i da je netko od majstora napisao da je raspored sarafa drugacili ili sto vec i da to ne moze pasati jedno na drugo nikako. Tako da trube s 549 na 539 isto tako ne idu...

Sto se brzine tice, moji traktori su takvi kakvi jesu. 539 je iz tvornice isao 2300 i vise ako je "niz vjetar" isto tako je 549 od prvog dana okretao do 2400 okretaja. Ovo pisem koliko su satovi pokazivali na ova dva traktora. 539 pun gas sa praznom sijacicom i 11.2 gumama a za njim ide 549 sa sjetvospremacem i 12.4 gumama. I jedan i drugi pun gas. 549 u 4. drzi korak s 539 a u 5. ga obilazim kao od sale. Bas je osjetno brzi. Kad smo kupili 549 isli smo isprobavati na asfaltu jedan kraj drugog na istim okretajima u istim stupnjevima prenosa i na oko je izgledalo da su identicno brzi u prve tri brzine al to se na 10-ak metara puta ni ne osjeti. Na cesti i pri punom gasu se i te kako primjeti razlika u brzini.

Da napomenem da smo na 549 dobili zadnje gume kakve se nisu u trgovini mogle kupiti, valjda po narudzbi radjene za IMT neke jeftinjare totalne... Nize i uze od bilo kojih 12.4-28 guma koje sam nalazio po trgovinama, cak sam naisao na rekord ista oznaka kao i na 549 isti model gume samo je ova u trgovini bila kud i kamo "mesnatija". Prije dvije godine promjenili zadnje gume, razlika nebo i zemlja u transportu ali se izgubilo i na snazi. Al 549 tek sad leti kao sumanut ;)
 
Nije jednako brz ni svaki 539,verovatno je fabrički izlazio sa različitim konisno-tanjirastim parom.

Ne vjerujem da su ikada na 539 bili razliciti konusno/tanjurasti... Nikad nisam naisao na takav podatak. Znam da postoje "spori" i "brzi" 558 al za 539 nemam pojma, ne vjerujem da su ga ikad dirali jer je i on isao po licenci. Kad nesto provjereno radi, ne diraj nista ;)
 
Trube su najbitnije na tim traktorima,pucaju cesto na 539 i na 533 skoro svakog dana po neko je izlomi jer ipak teret je to, ja sam ranije vozio lubenicu nekada davno na kvantas sa trojkom,imajuci u vidu teren prema Kragujevcu brdovit a teret nikad manje od 3t skoro uvek sam imao rezrvnu cizmu i konusno tanjirasti jer nikad se nezna,dalek put 35km.
 
To da nije svaki 539 isto brz, to sam i ja cuo prilikom izrade one kardanke za 533. Vidim pominjete dosta da 533/9 nosi 11-ice, koji je glavni razlog tome, je l' se bas toliko oseti izmedju 11 i 12? Nas 533 od prvog dana ima 12-ice, dok kod nas vecina na 533/9 ima 11-ice i svima je uglavnom jedini razlog sto su dosta jeftinije. Meni licno sa 11-icama deluje nekako dosta nizak, traljav i nesposoban.
 
Ja sam pogresio sto sam kupio 11ove godine al sada je kasno, vise mi se svidjaju 12,traktor bolje vuce na klizavom terenu,dublja je sara brzi je,jeste u oranju teze moralo bi trecom sporom tamo gde ide prvom ali taman dobro.ima dosta sereija 539 sa 12gumama fabricka varijanta.
 
Kakvo je vase iskustvo sa Rekord gumama, da li su losijeg kvaliteta nego kod drugih proizvodjaca? Trenutno imam dvije razlicite gume na ferdzi (Originalna Rekord guma kad je proizveden 10-ka i neka poljska 11-ka). Pa sam mislio da uzmem obe nove.

Послато са E2105 уз помоћ Тапатока
 
Moze 539 nositi 12.4 gume ali samo ako radi lakse poslove, sto da ne bi mogao. Kod mene je do nedavno orao i tanjurao pa 12.4 guma nikako nije dolazila u obzir. prosle godine je dobio nove 11.2 i opet ide zadovoljavajuce dobro jer sad je on "potrcko" kod mene i nema potrebe za vecim gumama.

Jovice, ako su ti gume u dobrom stanju, sto bi ih mjenjao? Oznake neka te ne bune, jer stare oznake na gumi su bile "okrugli" brojevi (10, 11, 12...) i oni su oznacavali sirinu FELGE dok novi brojevi (11.2, 12.4, 13.6...) oznacavaju sirinu gaznog sloja gume.

Stara oznaka 10 je jednaka novoj oznaci 11.2, tj jedna te ista guma.

Tako je jedan ovdje na kombajnu (zmaj 131) imao gume 13-28 i jednu podere i ode i kupi novu 13.6-28 jer nije znao za razliku u oznakama i kad ju je namontirao pocela prica kako sparaju na materijalu, kako je stara proizvodnja na oko bolja, da je sira i bolja stara guma od nove itd...
 
Ova poljska sto mi je desna je u dobrom stanju i moze jos dugo da ide, ali lijeva rekordova guma je iz 1972. godine i doslo vrijeme da se mijenja. Imam neke pare pa sam mislio da ga malo osvjezim hidrauliku, prenos i par estetskih detalja i gume ili samo jednu gumu.

Послато са E2105 уз помоћ Тапатока
 
Ne vjerujem da su ikada na 539 bili razliciti konusno/tanjurasti... Nikad nisam naisao na takav podatak. Znam da postoje "spori" i "brzi" 558 al za 539 nemam pojma, ne vjerujem da su ga ikad dirali jer je i on isao po licenci. Kad nesto provjereno radi, ne diraj nista ;)
Moj rodjak ima dva 539, jedan je 2003 god. i on je ono kao i svi standardan. Drugi je, mislim 2007, i on je drasticno sporiji, ali bas drasticno, ali je u oranju daleko jaci. Za oba traktora ovo vazi naravno pri istom broju obrtaja, i oba su u savrsenom stanju u svakom pogledu.
 
Ok 2003 jos i nekako al 2007 je razdoblje IMT-a kad su sklapali od cega su imali. Tako moj kolega ima 539 OL s hidro volanom i motorom DM33 a kupljen je pod 539 i na naljepnici pise 539 i trobrzinac je al motor kud i kamo jaci ;)

Tako je moj 549 slagan od pitaj boga cega. Prednje felge su bile farbane u "izvozno-zelenu" boju pa kad su namontirane na traktor prefarbavane su u sivu, kabina nije imala grijanje pa je naknadno ugradjivano jer mi je brisac montiran u sajbu a ne u krov kabine. Motor sam dobio polovan samo osvjezen i na 60 radnih sati je prijavljeno trosenje ulja da bi na 280 sati rastavljali traktor i mjenjali mi karike i to mi je receno da imam klipove u motoru kakve majstor nikad nije vidio da se prave za 549. Navodno 2 kompresijske karike i jedna uljna i to je to...

Lako moguce da je i taj rodjakov 539 sklapan od necega sto su imali "pri ruci"... Ako je taj traktor bas toliko sporiji, nek mu namontira 12.4 gume, malo ce ga ubrzati i malo ce snage izgubiti.
 
Nije jednako brz ni svaki 539,verovatno je fabrički izlazio sa različitim konisno-tanjirastim parom.
To je tačno ima 539 kod mog strica dosta je sporiji KT par mu je različit. S njim kad sijem kukuruz 2 brzina za nijansu brža od moje prve. Mali je broj tih traktora ali postoji a to što neko nije naišao ne znači da ne postoji. Moj 533 je došao sa rekord gumama nakon 5 godina su popucale nije ni vukao jednosovinke. Od tad nosi 12-ke jedne je poderao tigrove koje su bile poširoke na gazu Sad nosi galaksi 12-ke .Ja i kolega smo mjerili njegove 11-ke i moje 12-ke oboje nove razlika je dva cantimetra u visini i dva u širini Ovaj 539 je 85 godište
 
Ima negdje na forumu slika u temi gume moj 539 s galaxy 11.2 i 549 s galaxy 12.4 jedan kraj drugog 549 ima godinu dana gume a 539 je tad imao ganc nove. Razlika je ocita kod istog proizvodjaca a dva razlicita proizvodjaca, razlika moze biti i veca a moze biti i manja kaeo sto je s tobom i tvojim kolegom.

Vidjao sam 539 s 12.4 gumama i to je islo.

Vec sam prije pricao kako je kolega mjenjao gume na kombajnu (zmaj 133RM) i stare gume stajale sa strane. Kad je nesto skidao tocak sa svog 539 iz zezancije proba namontirati jednu staru gumu s kombajna. kad je vidio da to fino lezi i na felgi i na traktoru, namontira i drugu i tako je godinama radio s tim 539 a na njemu 14.9-28 (doduse potrosene) gume. Radio je s njim samo kosnju, sjetvu, prskanje i ostale lakse radove godinama bez i jednog jedinog problema. Tako ga je i prodao s tim gumama...
 
Kod nas ima dosta 549 traktora jedan samo ore.Svi nose 14.9 28 gume i proširene felne.Kazu da je to odlična kombinacija zbog jednoosovinki 5+ tona koje se kače za njih.Kazu da i u oranju lepše ide.

Послато са SM-G355HN уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh