IMT

na katalogu proizvoga iz 1984 za 539 pise da na max 2000 obrtaja ima 750 kardana a na 542 na max 2250 ima 750 kardana.

Nezz za katalog ja sam gledao pločicu prijateljevog iz 82 2250 27,5 kw, a na susjedovom nov motor 2011 kupio ista stvar , dok moj 31 kw 2250, a jedan je kupio isto nov motor ali je uzeo za 33 ali isto kao moj s 31 kw .
To su znači snage motora koje je postavila tvornica tako ako ja nisam u pravu onda je tvornica glupa koji su postavili pločice
I zanimljiv je novi koji kad pogledate tablicu ima 31 kw
http://www.imt.co.rs/Prospekti_traktori-PDF/IMT-539S.pdf
 
542 i 549 su konstrukcijski potpuno razliciti, iako je 549 bolji motor, to je kao kod vw ako usporedujes TD i TDI motor, razlika ogromna u samoj glavi motora kao i kod 560 i 565

Neznam zasto vas muci tih 2-3 ks, kad se to nemoze ni primjetiti, jer svaki koji se proba od ta dva traktora moze biti u drugacijem stanju, i necete dobiti stvarnu sliku snage, pogotovo ako se usporeduju u oranju, jer je razlika u mjenjacu, prema tome to nemoze nitko osjetiti

Ti 540, 542 po meni su bezveze napravljeni, i nisu za nista

Trebali su ici samo s modelima 539 i 549, 565 i 577, drugo nije potrebno, jer sto vrijedi motor 542 sa 5 brzina kad nema neku snagu, da u 5 po cesti moze povuci ozbiljan teret, sa fergusonom kad vucem 1,5 kubika sljunka na 1500-1600 obrtaja pocne skakat zadnji kraj, to nije ni 20km/h, sto onda da pricamo o tom teretu i 542 koji ide 30tak km/h a nemoze toliko s teretom jer bi plesao, a 1,5 kubika sljunka i nije nekakav ozbiljan teret, ako se racuna da kubik ima 1,8 tona
IMT 542 je po meni dobar traktor posebno za površinske radove, setvu, baliranje....
A što se tiče vuče, 539 vuče bez problema jednoosovinku sa 2,5 pa čak i 3 kubika šljunka
 
542 je dobar za ravnicarske krajeve zbog menjaca od 5 brzina i za lake poslove, za brdske predele ga ne preporucujem, u brdu se bas oseti da mu za njegovu konstrukciju fali snage.
 
542 i 549 su konstrukcijski potpuno razliciti, iako je 549 bolji motor, to je kao kod vw ako usporedujes TD i TDI motor, razlika ogromna u samoj glavi motora kao i kod 560 i 565

Neznam zasto vas muci tih 2-3 ks, kad se to nemoze ni primjetiti, jer svaki koji se proba od ta dva traktora moze biti u drugacijem stanju, i necete dobiti stvarnu sliku snage, pogotovo ako se usporeduju u oranju, jer je razlika u mjenjacu, prema tome to nemoze nitko osjetiti

Ti 540, 542 po meni su bezveze napravljeni, i nisu za nista

Trebali su ici samo s modelima 539 i 549, 565 i 577, drugo nije potrebno, jer sto vrijedi motor 542 sa 5 brzina kad nema neku snagu, da u 5 po cesti moze povuci ozbiljan teret, sa fergusonom kad vucem 1,5 kubika sljunka na 1500-1600 obrtaja pocne skakat zadnji kraj, to nije ni 20km/h, sto onda da pricamo o tom teretu i 542 koji ide 30tak km/h a nemoze toliko s teretom jer bi plesao, a 1,5 kubika sljunka i nije nekakav ozbiljan teret, ako se racuna da kubik ima 1,8 tona

Očigledno da ne poznaješ traktore 542 i 549 i da ih nisi nikad upoređivao.542 i 549 su potpuno isti traktori i nemaju nikakvu razliku u menjaču,već samo u motoru.Verovatno da postoji neko na forumu ko je vozio ta dva traktora i upoređivao ih pa bih molio za njegovo mišljenje.Najviše me zanima potrošnja goriva.
 
542 i 549 su konstrukcijski potpuno razliciti, iako je 549 bolji motor, to je kao kod vw ako usporedujes TD i TDI motor, razlika ogromna u samoj glavi motora kao i kod 560 i 565

Neznam zasto vas muci tih 2-3 ks, kad se to nemoze ni primjetiti, jer svaki koji se proba od ta dva traktora moze biti u drugacijem stanju, i necete dobiti stvarnu sliku snage, pogotovo ako se usporeduju u oranju, jer je razlika u mjenjacu, prema tome to nemoze nitko osjetiti

Ti 540, 542 po meni su bezveze napravljeni, i nisu za nista

Trebali su ici samo s modelima 539 i 549, 565 i 577, drugo nije potrebno, jer sto vrijedi motor 542 sa 5 brzina kad nema neku snagu, da u 5 po cesti moze povuci ozbiljan teret, sa fergusonom kad vucem 1,5 kubika sljunka na 1500-1600 obrtaja pocne skakat zadnji kraj, to nije ni 20km/h, sto onda da pricamo o tom teretu i 542 koji ide 30tak km/h a nemoze toliko s teretom jer bi plesao, a 1,5 kubika sljunka i nije nekakav ozbiljan teret, ako se racuna da kubik ima 1,8 tona
veliki plus 542 naspram 539 je sledeca, po mom radnom iskustvu.
542 je brzi u transportu
bolja kabina
bolji mjenjac- veci raspored
jaca hidraulika
efikasnije komande kvacilo kocnica gas
tezi traktor
i sto se tice vozenja tereta. sa 542 jednoosovinku prikolicu sa 3 kubika sljunka po ravnom u 5 vozim pun gas i nista se ne osjeca. nisam jednom vozio tu kubikazu vec bezbroj puta. superiorniji traktor u mnogo cega naspram 539.
ovo sve za 542 sto sam napiso se odnosi na liniju iz 91 godine.
 
Ima tu snagu u motoru al nemoze da je prenese na tockove ,posto je laksi za skoro 400kg,pa pisano je vec da mozes ugraditi i motor od 577 na 539 al nedobijas nista,nema tereta.
 
Očigledno da ne poznaješ traktore 542 i 549 i da ih nisi nikad upoređivao.542 i 549 su potpuno isti traktori i nemaju nikakvu razliku u menjaču,već samo u motoru.Verovatno da postoji neko na forumu ko je vozio ta dva traktora i upoređivao ih pa bih molio za njegovo mišljenje.Najviše me zanima potrošnja goriva.

Ja sam radio što se tiče 549 ga prešiša .
A potrošnju nisam gledao.
Brzi jesu super ,stari tip je lošiji i lakši novi tip je bolji.
Glas je za 549 što se tiče za transport su milina.
Sve ovisi za što ti treba vukli su s njim 2x12 plug motor ide super samo nije imao kabine pa je dosta klizao i stari tip 49


Evo s slike razlika 39 i 42.

free image host




picture host
 
Potrosnja je opasna stvar kad se usporedjuju 542 i 549...

U teskim poslovima 542 ima veliku tezinu a slabasan motor da vuce samog sebe i jos dvobrazni plug 755.20, na primjer. Tu potrosnja skace toliko da 539 u oranju s istim plugom na istoj dubini trosi manje nego 542. 542 je tezi, sporiji od 539 i ako se uvjeti potrefe da 539 moze orati istu njivu kao i 542, tu 542 postaje OPASAN potrosac. Veci prikljucak ne moze vuci, opet slab motor tako da je to dvosjekli mac. Ako su vremenski uvjeti takvi da 539 ne moze, 542 ce moci raditi bas zbog sirih guma i vece mase te sporije 1. brzine. Sposoban traktor ali po mnogima PROMASEN bas zbog slabog motora za njegovu tezinu. 549 ga u teskim poslovima ostavlaj daleko iza sebe. puno sposobniji i sparniji traktor nego 542 za teske poslove.

U lakim poslovima, prskanje, sijanje, kosnja, transport, 549 bi trebao biti jednak potrosac goriva kao i 542 zato sto ima motor s direktnim ubrizgavanjem koji efikasnije sagorijeva gorivo i na malom gasu 549 ne trosi uopce puno. ako treba zapeti u nekom teskom poslu, ima dobru rezervu snage i puno bolji odziv na gas. Za lake poslove vjerujem da svi znamo kakav je potrosac 539. Istu potrosnju ocekujte s 542 samo sto cete u transportu od njive do njive ici osjetno brze tako da je u biti potrosnja 542 dosta manja nego kod 539 kad se sve zbroji i oduzme.
 
Kod mene su se prodala dva 549, jedan za 3600, drugi za 3700. Oba su imali nesto vise od hiljadu sati, oba bez kabine. Ali eto kasno sam saznao I za jedan I za drugi.
 
Ja sam vozio i hvala bogu jos uvek vozim 539,540,542,549.Od njih 549 je najostriji,bas grize i u teskim uslovima rada bas otkida sve u njemu,menjac,konus,tanjir.dok 542 manje grize a manje i kida.540 je tu kao i 542 samo manji izbor brzina.539 je lepo traktorce i stekao je slavu zato sto je bio najjeftiniji za gazde da radi sitne poslove i za sirotinju da radi sve poslove jer nisu imali para za bolje.Tad nije bilo polovnih traktora kao sad pa za 2500 eura biras traktor od 30 do 80 konja.Potrosnja je relativna stvar i zavisi od milion faktora,stanja motora,guma,dizni,pumpe,vozaca,uslova rada,operacija i tako u nedogled.Nedostatak 540,542,549 je nerasporedjena tezina traktora pa je prednji kraj zbog pojacanog prednjeg mosta i karlice dosta tezak a pozadi fali tereta.Inace tacno je da 533,539,555 i 558 imaju skroz drugaciji menjac i uzi trup,slabiju hidrauliku i plocu iste u odnosu na 540,542,549 koji nose menjac od 560,578,588 odnosno 5-brzinci 567,577.
Transmisija i sam odnos brzina je drugaciji kao i ulaz i izlaz na menjacu pa otud jaci 540,542 od 539.

539 ima isti motor kao 540,542 u detalj,razlika je u onom srafu na pumpi(granicniku)za patos gas.Na 539 je max 2000 i 39ks a na 540,549 je max 2250 i snaga 42,5ks.Svako od vas moze da poveca max gas i eto vece konacne snage.

Nezaboravite razliku u gumama 539 i 540,542 ne nose iste pogonske guma otud i neke razlike.
 
542 traktor sa dovoljno snage ali ne sa previse ako ga terate punim gasom u transportu i potrosnja mu je veca.Teret previse napred i skloniji je proslajfavanju kada je solo ili vuce dvoosovinku prikolicu sto po meni ima i prednosti pre proslajfuje nego sto ce pokidati nesto u menjacu.
549 sam imao prilike da vozim i da orem sa njime traktor azdaja ali jedna mana prejak motor i kida spojnicku u menjacu ko nista ako je vozac malo vise nervozan.
Sva tri traktora 539,542,549 su izmisljena za povrsinske radove jedinu prednost nad 539 je komfornija kabina ostalo su sitnice.
 
Za 15 godina koliko je kod mene 542 navukao se prikolica i prikolica nekada i po dve prikolice sa 8-9 tona tereta i hvala Bogu jos mu nijedan zupcanik nije crkao tako da ta prica o tankim zupcanicima ne pije vodu!Komsija je isto kupio pre par godina 542 kada je video sta mi sa nasim radimo i mogu ti reci da ga taj tek ne stedi jbu mu kevu i on i radnici i kukavac vazda po dve pune prikolice u zetvi vuce jedna od 5t i druga od 6t i jos ga nigde nije izdao! I nas 542 vuce presu ne ladi sa njom pretezno 4-5 spora ako je teren grbav,a ako je ravno 1 brza.
 
Ljudi, sta mislite da prodam 539 i kupim 542 stari tip? Mozda I novi tip, ako nadjem nesto da odgovara, mozda i neki 549?
Imam neke masine koju su malo povece za 539. Prskalica 600l, zitna sejalica 23 diska, Pa sam zato mislio. Malo mu je problem sa tim masinama.
Sta mislite o toj zameni? Da li 542, 549 trose dosta vise od 539?





Kod mene 549 troši malo manje nego 539 u lakim poslovima
 
Očigledno da ne poznaješ traktore 542 i 549 i da ih nisi nikad upoređivao.542 i 549 su potpuno isti traktori i nemaju nikakvu razliku u menjaču,već samo u motoru.Verovatno da postoji neko na forumu ko je vozio ta dva traktora i upoređivao ih pa bih molio za njegovo mišljenje.Najviše me zanima potrošnja goriva.

Ovdje sam pisao o motoru, a ne o drugim djelovima traktora, a usporedba mjenjaca je isla izmedu 539 i 542
 
imao sam 542 iz 1994 godine... to je traktor isto kao i sto je vladimirac traktor,mozes sa njim ici samo do prodavnice i u obilazak njiva,moj je bio kao nov,1400 rc ,sa kabinom,ma to je bila jedna obicna igracka i nista vise... cim se optereti malo on skrca KT,ili popucaju lezajevi na poluosovinama... snage je imao tek toliko koliko mu treba da prazan moze poskociti i imati zisku,a kad se malo-malo optereti mrtav konj... i posto smo cesto menjali te konusno-tanjiraste,i lezajeve na poluosovinama,jednom prilikom smo mu skinuli kabinu, radi lakseg pristupa,i po zavrsenom servisu probali ga bez kabine,to je bilo cudo kako je traktor isao,imao je za trecinu vise snage,nigde se i ni u cemu nije davio,ali kad smo mu opet vratili kabinu opet mrtav konj,a trosio je kao tenk...tako da taj 542 nije za neke ozbiljne poslice,to je za vozanje...jedna obicna arbatotina... i na kraju izbacio sam ga u oglas na 4200e,dosao covek ponudio mi 3200e i prodao sam ga...otarasio se bede...
 
Vozio sam bar 100traktora raznih i u firmi i kod kuce i kod drugova, imam puno iskustva oko istih ali neke stvari su prilicno jednostavne sto se tice tih traktora imt533pa sve do imt549.to je skoro sve isto nijanse ih dele,ovi nesto manji traktori mogu da urade nesto bolje od onih koji su veci mislim na 549 a takodje i obrnuto.po meni najkvalitetniji je 539 to se moze zakljuciti i u praksi i kada se malo bolje pogleda koliko tih traktora ima u Srbiji a ima ih mnogo.nemogu da shvatim da je traktoru teska kabina od 150-200kg.Ja koristim imt 533 u dorom stanju ima vucu priblizno kao 539,traktor grize u oranju odlican nevidim zasto bi 542 orao dublje jer razlika u masi vise u prednjem delu nego u zadnjem u sustini to je skoro isto.Menjac ko menjac nije se bolje pokazao bar kod mene petostepeni od ovog sa tri brzine.sto se brzine tice tu je razlika u gumamama, po katalogu cini mi se da 542 ide oko 29 a 539 27 kada se nameste gume 12 na 539 to mu dodje isto.nevidim da je bitno i da je usteda ako ides 2km brze na maksimalnom broju obrtaja. Mislim da retko ko vozi sa gasom do daske.Ja sa mojom torjkom Nosim prskalicuod450l ove godine sam orao sa plugovima 756 a prosle sa 754,tanjirao sam sa tanjiracom od 28diska sve to nosi bez problema a traktor nije namenjen za to.to je malo preterevinje.nevidim zasto meni trebaju jace poluge ili hidraulik kada nemogu da nosim 1000kg na polugama a nemoze ni 549 jer nije tu neka velika razlika u masi.najveca mana kod tih traktora je to sto nemaju bocne reduktore jos kada je motor jak a teska zemlja onda brzo ode Tanjirasti,to se cesto desava u mom kraju treba i voditi racuna o tome ponekad rasturiti i dotegnuti da bi se izbegle komlikacije.
 
Jedina mana 542 549 je 4 i 5 brzina na kojima su zupčanici tanki i nisu za velika opterećenja . Stradavaju i u transportu ako se vuče teret prikolicom.

Moj vuce Majevicu 4t cjelo ljeto. imam dvije pa stari za mnom vuce praznu i kad j unapunim brat s 549 taman dodje sa silosa s praznom drugom, prekopcaju i odmah se vraca s punom nazad i tako po cjele dane dok traje zetva. Stovise, nikad nisam cuo da je problem sa zupcanicima u mjenjacu, na 542 i 549 problem pravi sinhron koji u 99% slucajeva ne nalijeze dobro pa iz 4. hoce izbaciti kad ides nizbrdo ili kad po ravnom pod teretom usporavas, uglavnom svaki put kad te neki teret cimne, on iskoci iz 4. brzine i zato ju koristim samo kad ubrzavam pod teretom i za nista vise. To je opcepoznat problem tih mjenjaca. Kamo srece da nosi mjenjac kao 577...

Vozio sam bar 100traktora raznih i u firmi i kod kuce i kod drugova, imam puno iskustva oko istih ali neke stvari su prilicno jednostavne sto se tice tih traktora imt533pa sve do imt549.to je skoro sve isto nijanse ih dele,ovi nesto manji traktori mogu da urade nesto bolje od onih koji su veci mislim na 549 a takodje i obrnuto.po meni najkvalitetniji je 539 to se moze zakljuciti i u praksi i kada se malo bolje pogleda koliko tih traktora ima u Srbiji a ima ih mnogo.nemogu da shvatim da je traktoru teska kabina od 150-200kg.Ja koristim imt 533 u dorom stanju ima vucu priblizno kao 539,traktor grize u oranju odlican nevidim zasto bi 542 orao dublje jer razlika u masi vise u prednjem delu nego u zadnjem u sustini to je skoro isto.Menjac ko menjac nije se bolje pokazao bar kod mene petostepeni od ovog sa tri brzine.sto se brzine tice tu je razlika u gumamama, po katalogu cini mi se da 542 ide oko 29 a 539 27 kada se nameste gume 12 na 539 to mu dodje isto.nevidim da je bitno i da je usteda ako ides 2km brze na maksimalnom broju obrtaja. Mislim da retko ko vozi sa gasom do daske.Ja sa mojom torjkom Nosim prskalicuod450l ove godine sam orao sa plugovima 756 a prosle sa 754,tanjirao sam sa tanjiracom od 28diska sve to nosi bez problema a traktor nije namenjen za to.to je malo preterevinje.nevidim zasto meni trebaju jace poluge ili hidraulik kada nemogu da nosim 1000kg na polugama a nemoze ni 549 jer nije tu neka velika razlika u masi.najveca mana kod tih traktora je to sto nemaju bocne reduktore jos kada je motor jak a teska zemlja onda brzo ode Tanjirasti,to se cesto desava u mom kraju treba i voditi racuna o tome ponekad rasturiti i dotegnuti da bi se izbegle komlikacije.

E, kolega 542 ima 5 brzina mjenjac koji ima prvu brzinu malo sporiju nego traktor s tri brzine (539, 540). Ima manje gubitke snage u cjelom nizu i vise snage dolazi do zadnjih tockova koji su na 542 za broj veci nego na 539. Kako kazes dodje na isto ali opet prevelika tezina 542 ga ukopava kao sto ste vec i napisali. Na cesti se nikako ne slazem da je 542 ili 549 neznatno brzi. Trkali smo se koliko puta brat i ja s 539 i 549. 549 samo proleti kraj 539 na cesti, brzina na cesti i te kako veca i ko ima puno vozikanja i te kako se isplati imati 5 brzina.

Mislim da su 542 i 549 otezani s prednje strane i imaju pojacan hidraulik bas zato sto 539 ne moze nositi neke sire sijacice, prskalice vece zapremnine i tako. Ti traktori su i rodjeni za te poslove. Moj 539 se s prskalicom 440l i krilima 10m propinje ko jarac. Nosi on to ali glava je u torbi po brdovitom terenu. sijacica 4 reda pneumatska i ako zelis gnojivo bacati s njom, nema sanse za 539 dok ju 542 nosi, kao i kultivator 4 reda. Sve su to sitnice koje jako puno znace.
 
Nazad
Vrh