IMT

Zakon je jasan svetla moraju davati svetlost ISTOG INTEZITETA ( misli se na levi i desni far ) kao i rastojanje između samih farova , pod uslovom da postoje srednja i duga svetla koja osvetljavaju dužinu puta propisana zakonom .E sad ako ova svetla to ispunjavaju izgled nije bitan .

Kod vas mozda... Ovdje je propisana i jacina sijalica i cak je propisano da sva svijetla koja se koriste na javnim cestama moraju imati za to potreban atest. Npr, cetvrtaste lampe za prikolice (zmigavac, pozicija, stop svijetlo) se u HR masovno prodaju i na deklaraciji debelim masnim slovima pise "NIJE ZA CESTOVNU UPORABU" no to nitko ziv ne gleda.

Al ovaj pacijent sto naprijed ima dva reflektora od 100W je stvarno idiot vecih razmjera.

Isto tako voznja cestom s upaljenim radnim svjetlima je strogo kaznjiva jer se zna za sto se radna svijetla koriste. Na cesti je dovoljna oznaka sporog vozila i rotacijsko svijetlo.

Ovdje jos ima i manijaka koji po noci po savrsenoj vidljivosti pale svijetla za maglu na autima. Da sam policajac KRVI BI IM SE NAPIO kao i ovima sto po cesti pale radna svijetla...
 
Ja mislim dabi 533 isto palio kao i 39 samo da ima brzi anaser,jer u principu to su isti motori doduse sa malim inovacijama koji nemaju veze sa paljenjem,pogotovu sto im je stepen kompresije isti.
 
Kod vas mozda... Ovdje je propisana i jacina sijalica i cak je propisano da sva svijetla koja se koriste na javnim cestama moraju imati za to potreban atest. Npr, cetvrtaste lampe za prikolice (zmigavac, pozicija, stop svijetlo) se u HR masovno prodaju i na deklaraciji debelim masnim slovima pise "NIJE ZA CESTOVNU UPORABU" no to nitko ziv ne gleda.

Al ovaj pacijent sto naprijed ima dva reflektora od 100W je stvarno idiot vecih razmjera.

Isto tako voznja cestom s upaljenim radnim svjetlima je strogo kaznjiva jer se zna za sto se radna svijetla koriste. Na cesti je dovoljna oznaka sporog vozila i rotacijsko svijetlo.

Ovdje jos ima i manijaka koji po noci po savrsenoj vidljivosti pale svijetla za maglu na autima. Da sam policajac KRVI BI IM SE NAPIO kao i ovima sto po cesti pale radna svijetla...


to na njima piše, OK, ali zašto, jer pored tog svjetla, onog kockastog moraš imati mali trokut, ili komplet svjetlo sa već ugrađenim trokutom, kao što se ugrađuje na nove autoprikolice ili prikolice za amione, onda netreba imati poseban trokut......plus trokut za spora vozila ako se radi o traktorskoj prikolici......

Glackop, neznam zašto dosta ljudi priča kako 533 teško pali, nakon 40 godina rada......i obično ljudi ako nešto i rade na tim traktorima, nenaprave sve, i onda traktor teško pali, a da je pumpa dobro odrađena sa diznama, napredak je velik, pa razvodni lanac, pa štelanje pumpe kod fibera, pa dizne, pa da li je dobra kompresija.....i traktor mora paliti ko 539, a još ako se ubace 539 klipovi na 533, onda bi i st. kompresije trebao malo i porasti, a time i tlak kompresije

na ovom bez kabine 533, neradi grijač, on mora okrenuti na prazno 15 puta, i onda kresne i radi bez ikakvih problema, al mora malo verglati, danas sam radio s njim i morao je verglati, al nekako lijeno, jer izgleda da akumulator neće dugo.....a tek da ima brzi anlaser, koji već duže vrijeme planiram uzeti, traže 80€ za njega, pa bi probao uzeti za jedan traktor, ako valja, onda ću uzeti za oba......dok iznad 10 stupnjeva nema verglanja, možda 2-3 kruga i upali

dok 560 pali bez ikakvih problema
 
Ja mislim dabi 533 isto palio kao i 39 samo da ima brzi anaser,jer u principu to su isti motori doduse sa malim inovacijama koji nemaju veze sa paljenjem,pogotovu sto im je stepen kompresije isti.

Ma kaki nije mu 33 blizu eto radim s 33 više od 15 godina ali m33 t me očarao danas dođoh do njega ujutro taknu ključ on upali na zub.
Što reći ali tek sad vidim razliku danas sam ga završio tek kako poteže prema 33 razlika dan i noć.
Nije 33 loš ali da pali kao ovaj nemože ipak je on njegov nasljednik.
 
vozio sam nekoliko 539, nijedan me nije očarao, da nešto bolje vuče od mog 533, na pola njih broj obrtaja nije htio otići preko 1800 obrtaja, neznam zašto, kad sam dao gas do kraja, ode do 1900 i vrati se na 1800......za primjer taj bez kabine ide do 2400 obrtaja, iako sve s njim radim do 1800 obrtaja, u transportu vozim na 2000 obrtaja, i bio sam u velikoj dilami, da prodam 33, oba i kupim jedan odličan 539, al mislim da ću ipak ostati na 533, i volio bi kada bi mogao kupiti potpuno novu PVP pumpu za 533, to je velika prednost što se može uzeti za sve druge traktore, samo nema više nova za 533, 555 i zmaj 780 sa šestakom

549, sam vozio koji je bio na izdisaju, mislim da je glava bila problem, išao je ko metak

i novi tafe 42 di jako lijepo reže gas, a radi u leru ko da nije dobro podešeno ubrizgavanje
 
Napali vi na Acu kao "smrt na babu"!Malo se šalim ali ima i istine.Čim sam to pitao,znači da nisam "izvorni paor" već ostalo od babe,i sad se polako privikavam na traktor,a uz to,nije mi ni osnovna delatnost!Svake druge godine menjam ulje(4 ha) ali nisam nikad u pumpi.Jednom me pita komšija a ja kažem da nemam pojma oko toga i on mi pokaže neki šaraf,odvrnem i dospem oko pola litre.Odmah sam primetio drugačiji zvuk a počelo i ulje da curi dole.Objasni mi čovek da sam malo više nalio pa sad izbacuje višak.To je bilo pre dve godine i na proleće planiram da menjam ulje ponovo.Da li treba ponovo da samo dospem malo ulja ili ne,a možda i sve da promenim ali gde da ispustim staro ulje?Jel ide isto ule kao i za motor?Kako je moguće da 20 godina ne sipam ulje u pumpu a ona ćuti?Ferdža ima oko 2 hiljade sati,nisam ništa diraooko motora i pumpe,samo potrošne redovne stvari.Mislim da će Bobo imati za ovo moje "čudno pitanje"posebne živce!

Ja cu pokusati da odgovorim ovo oko sipanja ulja u linijske pumpe. Kad sam radio generalku skinem PVP i odnesem do bosh majstora, on je otvori u mom prisustvu i konstatuje da je pumpa u dobrom stanju i da bi zamjena ovih djelova iz Titinog doba sa ovim novim napravila vise stete nego koristi. Da je potrebno samo provjera tariranja , kaze da jako rjetko donose ovakve PVP koje su odrzavane odnosno sipano ulje u njih. Krivac je moj otac koji je kod svake izmjene ulja sipao ulje u nju. Majstor mi kaze da vecinom 99% donose te pumpe u strahovito losem , ljudi ne znaju da je trebalo sipati ulje u njih.
 
vozio sam nekoliko 539, nijedan me nije očarao, da nešto bolje vuče od mog 533, na pola njih broj obrtaja nije htio otići preko 1800 obrtaja, neznam zašto, kad sam dao gas do kraja, ode do 1900 i vrati se na 1800......za primjer taj bez kabine ide do 2400 obrtaja, iako sve s njim radim do 1800 obrtaja, u transportu vozim na 2000 obrtaja, i bio sam u velikoj dilami, da prodam 33, oba i kupim jedan odličan 539, al mislim da ću ipak ostati na 533, i volio bi kada bi mogao kupiti potpuno novu PVP pumpu za 533, to je velika prednost što se može uzeti za sve druge traktore, samo nema više nova za 533, 555 i zmaj 780 sa šestakom

549, sam vozio koji je bio na izdisaju, mislim da je glava bila problem, išao je ko metak

i novi tafe 42 di jako lijepo reže gas, a radi u leru ko da nije dobro podešeno ubrizgavanje

Onda si loše vozio bio je tu tafe kraj mene i običan je krš gazda ga prodo i kupio 539 pošto ovom nije mogo nadat ulja .
Do tada sam mislio da tafe vrijedi nešto a prodat je za manje od 5000 eeura pa ti reci nešto star par godina sa 1800 sati.
Moj susjed je kupi nov motor od 39 iz rakovice montirao na 33 preporod ja radio s njim i zato sam i ja ubacio.
Ma 33 mu nije do koljena , a moj 33 nije loš nova glava motor zuba nema dostribucija nova generalka je prije rađena .
Sve u redu ali upaliti ga ispod minusa moš ga šljivit stalno grijač treba.
Dok ovaj sad taknem ključ pali kao topao.
Jednostavno po vuči i snazi 33 mu nemože parirati.
Iako je dobar motor 33 ljepo radi za neke poslove i to ali kad ovaj probam više na 33 se ne vraćam.
 
Ma kaki nije mu 33 blizu eto radim s 33 više od 15 godina ali m33 t me očarao danas dođoh do njega ujutro taknu ključ on upali na zub.
Što reći ali tek sad vidim razliku danas sam ga završio tek kako poteže prema 33 razlika dan i noć.
Nije 33 loš ali da pali kao ovaj nemože ipak je on njegov nasljednik.
Tataloviću daleko da 539 nije žešći traktor po vuči al nije ni 533 za potcjenjivati.Nemože se suditi generalno o traktoru po pojedinačnim slučajevima. Ja sam s tim traktorima već 35 godina,radio sam sa najmanje 20 traktora što 533 što 539 nijedan ne pali isto nit poteže isto. Razlika je ogromna ima 33 vuku bolje od 39 il su startniji iako traktori nisu namjenjeni za trke pa im to nije mjerilo.Neznam postavljati video da vidiš kako 533 pali što mnogi misle da nemože sa orginal alnaserom Sve je do stanja motora alnasera i fine regulacije na PVP
 
Tataloviću daleko da 539 nije žešći traktor po vuči al nije ni 533 za potcjenjivati.Nemože se suditi generalno o traktoru po pojedinačnim slučajevima. Ja sam s tim traktorima već 35 godina,radio sam sa najmanje 20 traktora što 533 što 539 nijedan ne pali isto nit poteže isto. Razlika je ogromna ima 33 vuku bolje od 39 il su startniji iako traktori nisu namjenjeni za trke pa im to nije mjerilo.Neznam postavljati video da vidiš kako 533 pali što mnogi misle da nemože sa orginal alnaserom Sve je do stanja motora alnasera i fine regulacije na PVP

Ima u selu mom oko 15 33 i tri 4 pale i to je to.
To su iznimke ja sam u svog brdo novaca utukao i više neću.
Tako da od kad sam stavio ovaj motor preporodio se u svemu.
A da vuče kao on nema šanse imamo 33 dugo i radio sam s puno njih a samo s kojim 39 i razlika je velika.
Rijetki pale u čemu je kvaka neznam ali smo ta od cjelog sela pale.
Ovi drugi ispod minusa zaboravi.
Nedavno sam radio jedan 33 i izludio pola sata mi trebalo po hladnom da ga upalim a ide vuče radi a nikako ne pali.
 
To je samo do fine regulacije na bošpumpi ko ne vjeruje nek se poigra i samo za pola crtice pomjeri lijevo ili desno pod uslovom da je kompresija ok A to što samo tri četiri pale tako je i kod mene to nije do traktora već do gazde koji ga drži u lošem stanju
 
Imam ja živce umesto Bobe. Aco, nemoj se ljutiti ali mislim da sam te i ja uputio da pročitaš uputstvo za upotrebu IMT 539 koje se može skinuti sa foruma. Ovo se odnosi ne samo na tebe, već i na druge, koji bi ''instant'' rešenja i odgovore. Znači tu imaš podatke, od pritiska vazduha u gumama do svih servisa i radova oko traktora. Konkretno, na 37.-oj stranici je dat odgovor na tvoje pitanje. Napomena, zamenili su mesta oznakama H i E!

A na pitanje kako je moguće da 20 godina radi bez ikakve zamene ulja?

Dao bih jedan odgovor, (neki koji se danas odriču IMT-a i pljuju po njemu bi rekli duhovit) - zato što je napravljen kvalitetno.

Svaka vam čast,nemam reči.Na proleće kad budem menjao ulje u traktoru,ima da uzmem i Hipol 90(mislim da se tako zove)za pumpu i Sae 30 za motor pa da zamenim.Gornji šaraf se Bobo kod mene nije pojeo jer nije ni odvrtan do sada!Proćitao sam negde ne ovom forumu da treba i promeniti ulje u kućištu volana.Ide imbus ključ 13 a ulje je valda isto Hipol 90 i nalazi se ispod akumulatora,mada je malo sakriven.Dok omatorim,svašta ću naučiti,a tek ušao u 56.
 
Taj motor je strasan meteoropata,cim se naoblaci nesto ga muci:osmeh:

Na 533 tri faktora,anlaser,pumpa i lanac.(obicno sva 3 faktora nevaljaju)
 
To je samo do fine regulacije na bošpumpi ko ne vjeruje nek se poigra i samo za pola crtice pomjeri lijevo ili desno pod uslovom da je kompresija ok A to što samo tri četiri pale tako je i kod mene to nije do traktora već do gazde koji ga drži u lošem stanju

Nije samo do boš pumpe,533 može malo da se pošteluje i na lančaniku bregaste.
 
To je samo do fine regulacije na bošpumpi ko ne vjeruje nek se poigra i samo za pola crtice pomjeri lijevo ili desno pod uslovom da je kompresija ok A to što samo tri četiri pale tako je i kod mene to nije do traktora već do gazde koji ga drži u lošem stanju

Ja sam svojeg stalno držao u dobrom stanju ali eto alanser svako malo izgori i onda izgubio živce kupio motor složio generalnu 1500 eura me koštalo i gotovo.
Dok za 33 alanser i to nov je preskup oko 300 kod .
I uvjek mu fali malo snage pa sam zato uzeo jači probao sam s 39 raditi i razlika je .
Svidio mi se više s linijskom pumpom i tako uzeo.
Na tom 39 radio glavu otišao dihtung nikad generalka nije rađena oko 7000 sati jednom karike zamjenite.
Pali ide zuba jako malo ima a 82 godina.
Pritisak u crvenom po vrućem i ide ide.
 
Radio sam kad sam bio mladji s dva 533 i ni jedan me nije nesto odusevio, sta ja znam, lijeni, nekako poslije 539 dosta sporiji, opusteniji traktor... Prije 2 godine me baka iz susjednog sela zamoli da joj s njezinim traktorom i plugom poorem bascu. Znao sam da ima 533 koji je rijetko vozen i nije puno radio jer imaju oko 8 jutara zemlje koju ja radim u arendu vec godinama. Nisam nikada ni sjeo na njezin traktor i ajde, idem njeoj za zelju da se i njezin traktor malo razradi. Sjeo ja na njega i bez grijaca BRM upali kao mina. Gledam na sat 2800 radnih sati, zadnja serija 533 s dvostepenim kvacilom i debelom sperom. Braco moja mila sto taj traktor fino i mirno radi, sto to vuce dvobrazni plug da sam se ziv zacudio da li je moguce ta takav 533 postoji... Totalno sam s tim traktorom odusevljen da nemam rijeci kako dobro ide. Ako ga ikad bude prodavala za neke realne novce, ja sam kupac 100%
 
Svaka vam čast,nemam reči.Na proleće kad budem menjao ulje u traktoru,ima da uzmem i Hipol 90(mislim da se tako zove)za pumpu i Sae 30 za motor pa da zamenim.Gornji šaraf se Bobo kod mene nije pojeo jer nije ni odvrtan do sada!Proćitao sam negde ne ovom forumu da treba i promeniti ulje u kućištu volana.Ide imbus ključ 13 a ulje je valda isto Hipol 90 i nalazi se ispod akumulatora,mada je malo sakriven.Dok omatorim,svašta ću naučiti,a tek ušao u 56.
Kad otvoriš taj čep na kućištu volana vidi šta je unutra tu najčešće dođe mast sa stuba volana. Kad se podmazuje na onu mazalicu ispod volana pa višak masti ode dole u kućište onda ulje netreba sipati jer mast je umjesto ulja

- - - - - - - - - -

Nije samo do boš pumpe,533 može malo da se pošteluje i na lančaniku bregaste.
Samo da se pravilno uzubi podrazumjeva se
 
Nazad
Vrh