IMT

Ok to mi je sad jasno. Kad vracam vratim obrnutim redom i odmah je u fazi ili ims i za to postupak?
 
Kad vracas, odmah je u fazi samo pazi na kajlu jako dobro. ako ti ispadne kajla ne gine ti skidanje hladnjaka, koljevke, kartera i trazenje kajle... Zupcanik se ne moze razubiti nikako samo dobro pazi da ti stogod ne upadne u karter od sarafa ili podloski.

Problem kod vracanja pumpe je taj sto na linijskoj osovina nece stajati na mjestu kako ju ti namjestis, vec se otima ovisno o polozaju bregaste osovine, ti ju namjestis da kajla gleda gore i taman da ubodes u zupcanik, osovine se okrene i ispadne kajla i opet vadi pumpu, namjestaj osovinu i ispocetka. Zna biti sitnih zajebancija al sve u svemu nije problem.
 
Ok hvala ljudi. Zamenio sam semering na pumpi koji se stvrdnuo i u isto vreme plocica na kojoj se nalazi semering je bila labava pa je verovatno tuda ubacivao silno ulje u pumpu. Sutra cu poceti sa sklapanjem pa ce biti i obavestenja sta sam uradio. Probacu da zalepim kajlicu mada dosta knap lezi u osovinici ali cu se ipak obezbediti lepljenjem.
 
Ne zaboravite da pricamo o IMT-u koji nije imao odakle da ulaze u bolje materijale u razvoj tehnologije i kakav je izasao iz fabrike prvi takav je izasao i zadnji. Nije mu za zamjeriti nista.
Bar da je tako bilo,nego su isli u rikverc,tako da su najkvalitetniji izasli oni na pocetku,a najlosiji na kraju.
 
Taj traktor 5106 je poluproizvod i tacka. Poredjenja radi MTZ 1025 je azdaja spram tog traktora. Tu jedno da se ugradi neki ZF menjac ili nesto slicno sto NE MOZE da slomi. Ovo sve ostalo nije resenje. Kad radim traktorom necu da razmisljam sta ce puci ili ne. Motor mora biti najslabija karika da padaju obrtaji kad je tesko i da moras u manju brzinu.
 
Mislio sam u tehnoloskom smislu...

na 539/549 je za sve te godine dodan hidro volan, suhi filter zraka i bolja limarija + kabina

na 560/565 je od 98 ugradjivana bolja hidraulika i kocnice te "obrtna limarija" i zatvorenija kabina

na 577 kao i na 560 s tim da su na srednje modele poceli ugradjivati noviji tip prednje vuce i rucno ukapcanje iste.

Brena je dobila u 30 godina postojanja rucno ukapcanje prednje vuce, poboljsan kardan, mjerac ulja u diferencijalu i malo pregledniju kabinu s prednjim radnim svjetlima.


Jel ti vidis koji je to strmoglavi napredak u tako kratkom vremenskom periodu ;)

Zapadne firme u 30 godina izbace po 3 modela jednog te istog traktora s raznim poboljsanjima i novitetima. IMT nije ni priblizno usporediv s nekim zapadnim traktorom i pravo je cudo sto vecina tih traktora vozi i radi dan-danas bez nekih vecih poteskoca...


Taj traktor 5106 je poluproizvod i tacka. Poredjenja radi MTZ 1025 je azdaja spram tog traktora. Tu jedno da se ugradi neki ZF menjac ili nesto slicno sto NE MOZE da slomi. Ovo sve ostalo nije resenje. Kad radim traktorom necu da razmisljam sta ce puci ili ne. Motor mora biti najslabija karika da padaju obrtaji kad je tesko i da moras u manju brzinu.

Uuuuuuu, Rus je olicenje udobnosti i kvalitete... Zamoljen sam da prestanem pisati u MTZ i Torpedo temi jer malo malo neki kvar se desi a ja dodjem ko narucen da podjebavam. Koliko pratim forum malo-malo se razletavaju lezajevi na poluosovinama, cure razvodnici hidraulike, hidraulik blokira, prednja vuca, prednje gume zderu ko blesavi...

Rusa hvale samo poljoprivrednici Vojvodine i ovi nasi Podravci jer je madjarska blizu zbog djelova. Nemojte se zavaravatii da je rus toliko bolji od IMT-a jer niste u situaciji kupiti neki bolji nov traktor na kredit a za polovan zapadni nemate toliko para na hrpi kao sto nemam ni ja.

Dao bog da pozivim pa da vas za 30 godina pitam gdje su vam rusevi...
 
Ok hvala ljudi. Zamenio sam semering na pumpi koji se stvrdnuo i u isto vreme plocica na kojoj se nalazi semering je bila labava pa je verovatno tuda ubacivao silno ulje u pumpu. Sutra cu poceti sa sklapanjem pa ce biti i obavestenja sta sam uradio. Probacu da zalepim kajlicu mada dosta knap lezi u osovinici ali cu se ipak obezbediti lepljenjem.

Nema potrebe lijepiti.Izvadis kajlu i lagano cekicem lupis utor na osovini za kajlu. Tad kajla se tvrđe nabije i to je to..Za zamjenu netreba bosista.Ko se imalo razumije moze to odraditi i sam.Bitno je neostetiti kuciste semerimga prilikom vađenja.
 
@Bobo
MTZ je jako zastupljen na nasim prostorima. Recu ti samo u prevozu secerne repe ti traktori rade u NEHUMANIM uslovima, na takvim terenima 5106 ne moze ni sam sebe da izvuce a ne jos 15-20t repe u prikolicama.:osmeh: Pojedinci teraju i bolje zapadne masine. Jeste bolje, ali je i SKUPO kad nesto otkaze poslusnost. Neka moja teorija ko radi sam treba da kupi Claas/JD i slicne ako ima mogucnosti, kome radnici teraju samo MTZ tu i kad slomi nesto kosta 2-3 crvene i gas dalje.
 
Sve to stoji na mjestu ali nemoj mi pricati da je MTZ bolji od IMT-a... TO su gluposti kojima se tjese ljudi sto su kupili nov traktor. Pitam te ja sta ce biti kad i ako ti famozni rusi dodju do 30 godina starosti tog "nehumanog" rada... Usporedjuje Rusa s IMT-om istog godista pa cu te pitati sta i kako.

Nitko od nas nije terao IMT-a sa sinhroniziranim mjenjacem nit itko nema brenu s 12-4 mjenjacem koji se uz nju nudio tamo 80-ih godina. Rusa dan danas mnogo ljudi ne zna pravilno presaltati a ovi sa sinhro mjenjacem lijepo saltaju ali kako citam da im "fali brzina" za neki komforan rad...

Sve je to ista kasa i to su tehnoloski zastarjeli traktori... Tjesimo se da su dobri iako i sami znamo da je lakse raditi u udobnoj, klimatiziranoj kabini gdje je sve na dugmice ali meni je nekako ljepse raditi u drndavom traktoru i mirno spavati nego da se patim sto nemam para za iducu ratu. Radije od "viska" kupim koji komad zemlje i polako naprijed.
 
Pusti to bobo.Rade rusi i posle dosta godina dosta dobro.Stare 52ke već imaju 40-45g i dan danas idu.Ne kažem da je bolji ili lošiji ali da su zveri jesu.

Послато са SM-G355HN уз помоћ Тапатока
 
Bobo niko ovde ne pominje cene servisa,evo ti primer brat je kupio clas od 115 ks prvi servis ulje i filteri 60000 din ili 500 evra sad treba da dodju da menjaju komplet ulje i opet filtere pitao koliko ce kostati ,cena 140000 ili skoro 1200 evra znaci da bi ga stavio u pogon coluj jos 1700 evra.Jako skupo osnovno odrzavanje,koje za imt i rusa ispadne bagatela spram ovog.
 
Svi misle, novo je novo, ja se nebi složio s tim, vozim IMT jer je jeftin, i djelovi su dostupni na 5-6 mjesta, i bilo što da se dogodi kroz par dana meni je IMT sposoban za rad, kod drugih marki to nebi bilo tako, npr JD, MF, landini.....

da je JD skup, pa i nije, kod nas za cjenu solidnog imt 577 dv, ako se dodaju 2-3000€ se kupi JD od 100ks, star isto kao i 577, a daleko bolji......ili novi rus 820, za njegovu cjenu se uzme JD sa možda 5000-6000 sati, sa isto konja, star 7-8-9 godina, koji ima klimu, bolju kabinu i da dalje nenabrajam.....al da na njemu nešto ode, onda bi popravak trajao tjednima, i dosta bi koštao......da se na imtu i generalka treba napraviti, to je samo 1000-1200€ djelova i tjedan dana posla, i traktor je opet sposoban.....
 
@Bobo
Tesko je definisati po cemu je MTZ bolji/losiji od IMT. Ako cemo uzeti 5106 i 1025 mislim da je MTZ apsolutno bolji u svemu. A najpogodjeniji MTZ je po meni 82.1/820, a imt 577. MTZ je jedina mana sto su sada malo nabili cene u odnosu na pre par godina. Sada vec dostizu Hattat, Arma i slicne koji imaju Perkins i malko savremenije vozace. Meni je mnogo zao sto IMT vise nema proizvodnju. 539 je kucevno sleme mnogih domacinstava i traktor koji svakom treba ne bitno da li radi 10 ili 1010ha.
 
Bojceticu, uzmi onaj IMT o kom smo pisali 5140 pa usporedjuj s rusom od 135ks 1221 il koji je vec, ne znam njihove oznake... Ti IMT-i bi se prodavali ko alva samo da je IMT pozivio i da nije bilo rata i sankcija al to je ono "sta bi bilo kad bi bilo"...

Dzabe mi ovdje pisemo, opet ce svatko raditi s onim sto mu pase. Meni pase IMT sto Ivan rece, jeftin, pouzdan za svoje novce, djelova ima i sam ga popraviti mozes. Jos sam mlad i ne bole me ledja al znam sta me ceka kroz 10-ak godina pa gledam i ja da se moderniziram ali ne ide.
 
ja licno IMT dizem u nebo jer svaki poso odradi kako tako a cijene popravke mizerne, kad se pokvari.
iovako jedva se sklapa kraj sa krajem jos da kupujem 20+ godina starog hurlimana, steyr i ostale pa se moram zaduzit polovini sela da kupim dijelove, koji su i daleko daljinom i vremenski. a meni treba sutra. a na to sve tim strancima su cijene naduvane ko da su kupljeni da odleze 20ak godina u tom periodu odrade 4 hiljade sati i cekaju nas da ih kupimo. smijesno.
 
Sve to stoji na mjestu ali nemoj mi pricati da je MTZ bolji od IMT-a... TO su gluposti kojima se tjese ljudi sto su kupili nov traktor. Pitam te ja sta ce biti kad i ako ti famozni rusi dodju do 30 godina starosti tog "nehumanog" rada... Usporedjuje Rusa s IMT-om istog godista pa cu te pitati sta i kako.

Nitko od nas nije terao IMT-a sa sinhroniziranim mjenjacem
nit itko nema brenu s 12-4 mjenjacem koji se uz nju nudio tamo 80-ih godina. Rusa dan danas mnogo ljudi ne zna pravilno presaltati a ovi sa sinhro mjenjacem lijepo saltaju ali kako citam da im "fali brzina" za neki komforan rad...

Sve je to ista kasa i to su tehnoloski zastarjeli traktori... Tjesimo se da su dobri iako i sami znamo da je lakse raditi u udobnoj, klimatiziranoj kabini gdje je sve na dugmice ali meni je nekako ljepse raditi u drndavom traktoru i mirno spavati nego da se patim sto nemam para za iducu ratu. Radije od "viska" kupim koji komad zemlje i polako naprijed.
Pa nije baš da nije niko:osmeh:
 
i što sam gledao na sajmu u NS ove godine, traktore TAFE, ove malo veće 65ks i 85ks, sa i bez kabine, što bi bili isti kao 565 ili 577, 587 sa DV, cjene su im pretjerane, bez kabine, ako se dobro sječam ovaj jači model da je bio oko 20 000€, OK nov je, vjerujem da je i dosta kvalitetno napravljen, kao i imt, prolazna ocjena, i opet ista udobnost i sve ostalo......imt 577, negdje sam vidio da se kod nas prodavao za 25000€, što je po meni puno za takav traktor, a tada je rus bio dosta jeftiniji.....

što hoću reći, kako danas tafe može praviti traktore, a imt ili torpedo nemože, to je sve do države, koja valjda nema interesa za to
 
Nazad
Vrh