IMT

Sto kazu decki, nikakav problem nije saltati iz vise u nizu i pod teretom...
na 549 iz 5. u 4. bez medjugasa a vecinom slucajeva to bude iz 5. u 3. s duplim kvacilom i medjugasom... Potrebno je samo malo koordinacije ruka-noga i da vidis kako to ide.

Zanimljivo mi je kad cjeli dan vozim traktor pa sjednem u auto i od navike saltam s duplim kvacilom ;)
 
pa kako drugacije saltati mjenjace bez sinhrona nego medjugasom i duplim kvacilom,pa svaki mjenjac krci iz vece u manju ako nekoristis tako,a iz manje u vecu samo duplo kvacilo i opleti,pa sjetite se dajceva kamiona i fapa 13-ke,a dok sam imao zetora taj tek nikad nije presaltan nego tako.
 
Citam pisanja i da vam kazem posteno svasta se pise,saltanje u ravnici i u brdu su dva razlicita pojma,kakav medjugas u brdu sa punom prikolicom uzbrdo-nizbrdo,pa to su stotinke za presaltati kad nemoze da uzidje uzbrdo a mora se presaltati,tu se uteruje u brzinu bez pitanja menjaca jel moze ili nemoze,ima da udje i na sve to blokada mora da uhvati ako treba na patos gasu inace veoma lako se gubi glava.To 4-tom sa 16 metara drva je neka prica za forum i zamisljanja,a ko je radio u sumi i po brdima zna da sa tom kolicinom drva 577 u brdu nizbrdo ili uzbrdo moze samo da sahrani vozaca bez predhodne konsultacije s istim:osmeh:

Znate sta je umetnost,u sumi Rakovica koja se teze salta,tvrd menjac,kvacilo nema da se zadrzava,stisnes pistis inace rajka pod teretom pali lamelu samo tako,mora da uzvuce uzbrdo ali popusta,saltanje na misice i blokada na patos gasu a ona ide uzbrdo i svo vreme prednji kraj metar od zemlje,i sve to treba obaviti u sekundi.E ko to salta s medjugasom i kombinacijom menjanja X brzina tom kod kuce spremaju strudlu.
 
Poslednja izmena:
Ja u svom zivotu nisam saltao s medjugasom jer je to u brdu prilicno neizvodljivo,samo grrrrr i gas,i evo jos nisam sahranio trobrzince ali zato na 549,svoj zivotni vek proziveo krezub,bez zuba u menjacu i brzina:osmeh:

- - - - - - - - - -

stisnes kvacilo izbacis iz brzine pustis kvacilo pa opet stisnes i tek onda ubacujes u zeljenu brzinu.
Posle te operacije je obicno sledeci zahvat kako skociti s traktora:haha:
 
niz brdo je lako samo iskocis, ali kad ides uz brdo pa da presaltas a on potegne nazad. orjentir izgubis onda samo sjedis za volanom i stisces kocnicu a oci ko u vola. :osmeh:
lijepa ravnica, ali sta ces. nisam biro mjesto gdje cu se rodim. :ppozdrav:
 
- - - - - - - - - -


Posle te operacije je obicno sledeci zahvat kako skociti s traktora:haha:[/QUOTE]
Ako nemas kabinu bice lakse izvodljivo, ako imas , bice problem da li ces uspeti
 
suma i kabina ne idu nikako zajedno. jedino ono po yutubu gdje nagib 0,01% i nista vece od 20ak cm na panju. :haha:
 
16 metara drva bi trebalo imati tezinu od 10-14 tona, zavisno od vrste drveta.
Voleo bih videti kako izgleda taj utovar od 16 metara.
Ja nikad nisam smio ni pomisliti da natovarim vise od 4-5 metra po mojim vrletima(jednoosovinka prikolica uvek sa dobrim kocnicama).
 
Mirko, s 4 tone u prikolici uredno mjenjam brzine s medjugasom i uzbrdo i nizbrdo tako da ne znam o cemu pricas... Kakvi djelici sekunde, nije to formula 1. Inace, stariji ljudi kad su ucili voziti traktore, receno im je kojom brzinom ides uzbrdo, tom brzinom teraj i nizbrdo. U pravilu se na sred brda i pod teretom saltanje treba izbjegavati ali ako mora, nije problem. A ove gluparije s prednjim tockovima metar u zraku necu ni komentirati kad je pojedincima tesko ici dva puta pa se zajebavaju s pretovarom. U pogibiji traktoriste NIKAD nije traktor kriv, nego traktorist, to dobro zapamtite. Ili pretovar ili alkohol, ili kurcenje i na kraju nepaznja... Treba znati raditi s traktorom a ne ga samo znati voziti.

Eto, sahranio si mjenjac na 549 i opet pricas neke bezvezne price. Osim 4. brzine koju smo spominjali zadnjih dana, moj 549 sa skoro 4000 sati ima diferencijal kao nov bez imalo lufta a pricao sam bezbroj puta pod kojim teretom on radi i kako mu je "veselo" kad treba vuci sjetvospremac...
 
Mirko, s 4 tone u prikolici uredno mjenjam brzine s medjugasom i uzbrdo i nizbrdo tako da ne znam o cemu pricas... Kakvi djelici sekunde, nije to formula 1. Inace, stariji ljudi kad su ucili voziti traktore, receno im je kojom brzinom ides uzbrdo, tom brzinom teraj i nizbrdo. U pravilu se na sred brda i pod teretom saltanje treba izbjegavati ali ako mora, nije problem. A ove gluparije s prednjim tockovima metar u zraku necu ni komentirati kad je pojedincima tesko ici dva puta pa se zajebavaju s pretovarom. U pogibiji traktoriste NIKAD nije traktor kriv, nego traktorist, to dobro zapamtite. Ili pretovar ili alkohol, ili kurcenje i na kraju nepaznja... Treba znati raditi s traktorom a ne ga samo znati voziti.

Eto, sahranio si mjenjac na 549 i opet pricas neke bezvezne price. Osim 4. brzine koju smo spominjali zadnjih dana, moj 549 sa skoro 4000 sati ima diferencijal kao nov bez imalo lufta a pricao sam bezbroj puta pod kojim teretom on radi i kako mu je "veselo" kad treba vuci sjetvospremac...

Bobo bez ljutnje ali meni se cini da si jednom pisao da si otvarao diferencijan na 549 (tacnije skidao trubu) i zalio si se da ima lufta, a sad odjednom nema??? Ne mogu da nadjem post. Nemoj mi zamjeriti ali ti kad zapnes sa nekom tvrdnjom ne popustas. Mirko je dobro objasnio kako sve to funkcionise u sumi. Vozio sam jedno vrijeme LKT 81 koji je bio skoro pa skroz bez kocnica tako da znam sta se desava kad treba stati u brdu ili saltati, a o "malim" traktorima sa prikolicom da i ne pricam. A ovaj junak sto je vozio 16 metara drva neka izbaci jedan broj, pa po zelji koji ce, dajte ljudi urazumite se.

- - - - - - - - - -

Imam osjecaj da se i ja javim...

Ajmo redom:

540: Dobar traktor, pre jak zadnji kraj za ostatak. U oranju je dosta dobar. Za sitnarije rodjen, pregledan, visok...
542: Jedan od vecih promasaja IMT tvornice... Motor slab za tezinu traktora (pricam o novijem 542) potrosac u tezim radovima, anslag malen nezgrapan nekako. U transportu trosi dosta...
549: Jedan od bolesnijih IMT proizvoda, takodjer... Boluju na 4. i 5. brzinu, 90% ovih traktora tvornicki dolazi s losom 4. brzinom i nizbrdo kad ga samo malo pogura neki teret izbacuje... Jos nisam upoznao vlasnika 549 koji nema ovaj problem... Takodjer kazu da je diferencijal slaba tocka na 549, a ja znam i zasto... Konji koji ih sastavljaju stelaju zazor od oka i kod mene tu ima lufta da te glava zaboli... "majstori" kazu da pri stelanju treba nastimati zazor da prodje novinski papir da se ne osteti, a kod mene mogu prci citave novine skup s 7-dnevnim TV programom... Ovo moram rjesavati pod hitno, no nikako da se nakanem...

Tako da ste svi u pravu, a sve ovisi najvise od tvornice, a dosta toga i o odrzavanju traktora... Eto, ja imam nakanu svoj rastavljati i stelati zazor diferencijala, sto NIKOME u mom selu ne bi padalo na pamet. Cak i covijek koji mi odrzava traktore kaze da je to "dobro" i da "nije strasno"... Vjerovatno da izbjegne sarafanje, pa cu ja to sam odraditi i bez njega.
..

Taman pregledam diferencijal, ali mislim da je tu sve OK za sad...

Blokada mi radi dosta dobro i kad je malo vlaznija jesen, orem sve pod blokadom. Nikad nisam cuo da je nekome otisla blokada na i jednom malom IMT-u... Jos ima vremena ;)

Evo ga uspio sam naci, sigurno ima jos
 
16 metara drva bi trebalo imati tezinu od 10-14 tona, zavisno od vrste drveta.
Voleo bih videti kako izgleda taj utovar od 16 metara.
Ja nikad nisam smio ni pomisliti da natovarim vise od 4-5 metra po mojim vrletima(jednoosovinka prikolica uvek sa dobrim kocnicama).

oko 11 t bagrema,ta drva se vuku po 3m na priolicama do ceste pa se pretovaraju,od šuma do mjesta istovara ima oko 40km asfaltnog puta,5km je brdovito a ostalo ravnica... :ppozdrav:
 
Da, skidao sam tad poklopac hidraulika a ne trubu i cinilo mi se da tu ima jako puno lufta. Zvao sam majstora koji je rekao da je to OK i da to tako mora biti. Klimao se konusni zupcanik komplet osovina tj. nisu dovoljno bili dotegnuti lezajevi (matica) i ja sam ju dotezao. TO je istina i od tog ne bjezim, ali diferencijal je zbilja OK, kao i konusno-tanjurasti par.

Nedavno sam otvarao opet hidraulik traktora i malo bolje pregledao sklop diferencijala i luft je uistinu zanemariv. Prvi puta je moje neiskustvo dovelo do toga da pisem da tu ima lufta da prodju cjele novine. U medjuvremenu je pomotana viljuska blokade ali to neka za sad ide tako.

Nedavno sam skidao lijevu trubu s traktora i izdavio sam diferencijal i cjelog sam ga pregledao, nema ni jedan jedini ris na cjelom zupcaniku. I konusni i tanjurasti su kao novi sto me zacudilo jer u selu ima 540 koji radi polako i pazljivo nekih 15kj zemlje pa je uspio tri puta polomiti diferencijal. Citao sam i po forumima da cuvam pare za diferencijal jer ce kad-tad otici ali za sad nista za zivo cudo. Mozda je tome pomoglo sto redovno mjenjam ulje u mjenjacu, no ne mogu sa sigurnoscu tvrditi.

Zna cjeli internet prostor bivse juge da ne sakrivam nista sto se mojim traktorima desava. znaju svi za lomljenu koljevku, za pokidanu prednju vucu, za curenje ulja iz kartera, za polomit poklopac hidraulika i sve ostalo sto se dogadjalo. Ne sakrivam nista nit imam namjeru lagati sam sebi. Kad nesto ne valja onda ne valja i tocka. Ne tjesim se jeftinim djelovima nego gledam da mehanika na sva tri traktora i ostalim strojevima bude ispravna sto vise. Da je neka kvaliteta NIJE ni oni IMT traktori iz starog sistema a bome ni ovi iz novog sistema...


Po pitanju sume, nemam rijeci. gledao na svoje oci sto zaposlenici ovdasnje sumarije rade s 560 i kako ih trgaju i lome i bez kocnica i svakako. To za mene nije posao.

Da se razumijemo, jedna stvar je kad teras traktor koji si ti kupio i kad tovaris na prikolicu koju si ti pravio i kad teret duraju gume koje si ti kupio i koje sam moras i krpati a drugo je kad tovaris na tudje pa ko ga jebe nek ide dok ide... Negledao sam se sveg i svaceg i toliko pameti imam u glavi da znam da je za 539 u mojoj sumi 2.5m na prikolici puna kapa za izvuci a da 549 vuce 3m jer vise ne stane u prikolicu. Nije mi tesko ici jedan put vise, manje se naradim a za 5l goriva necu propasti.
 
Mesas babe i zabe,jesi li ti imao 549 bez prednje vuce pa da vidis kako odlasi konusno tanjirasti i menjac po sumi i brdima,ovako sa DV pola posla odradjeno.

Vecina nema iskustva u ekstremnim uslovima brda i sume pa nemojte se bezveze lomiti oko tih tema kao sto se i ja ne lomim oko necega gde nemem iskustva.

A to ako ti presaltas u sred brda traktor s medjugasom s punom prikolicom drva(nema kocnice) ja ti poklanjam oba traktora.Samo neznam sta ti smatras za brdo.

- - - - - - - - - -

Ja i braca imamo veliko iskustvo u prevrtanju i skakanju s traktora,to nam je uza specijalnost:osmeh:Malo smo se smirili u zadnje vreme,a i suma se isekla:sjasi:
 
ja i ne znam da vozim po brdima, letos sa drvima umalo lom da napravim, i od sada ne menjam brzinu kada se spustam sa prikolicom, druga i toliko :D
 
U brdu ako menjas iz trece s. u drugu, to se desava u mikrosekundi :osmeh:, ja bez kocnice menjam iz prve u trecu s. , ali sa obe ruke :osmeh:.
 
Nazad
Vrh