IMT 5100-5136 diskusija, dorade-prepravke

Znaš da su kod mene zadnje gume 540.....neproklizavaju,orao sam po kiši, a on samo ide i ide, da radi dv, motor bi bio slab, preslab.....
 
Zbog cega mislis da ce biti slabiji ? Imam manji traktor i ne primecujem bas nikakvu razliku. Jedino sto sa ukljucenom prednjom ima toliko trakcije da moze da ugusi motor i u 4. sporoj, bez prednje proklizava 1. brzom (menjac 4+4).
Svako proklizavanje je lose, ako imas 5-10% proklizavanja, sto je tesko primetiti, to je 5-10% bacenog goriva, umesto da se prenese na zemlju snaga se trosi na grejanje zemlje i pneumatika, povecava se habanje guma itd itd...
Drugo ti svakako pokreces ceo prednji most bez obzira na to sto nije ukljucena vuca i nema kardan, tockovi pokrecu reduktore i reduktori okrecu diferencijal. Sve to ima trenja i koci traktor. Mada je to zanemarivo u radu u njivi, jedino je primetno u transportu
 
Generalno, najveći gubitak snage je generisana parazitska snaga, tj. snaga koja se stvara usled nesinhronizovanosti prednjih i zadnjih točkova.
Dakle, ako imamo nove zadnje gume a stare prednje, i umesto da imamo isti pređeni put prednjih i zadnih točkova, mi imamo razlike, recimo, oko 5cm, to može jedino da se kompenzuje klizanjem.
Taj slučaj je izuzetno nepovoljan i po transmisiju i po gume koje konstantno proklizavaju(neprimetno), a na to klizanje se troši znatna snaga.
Rešenje za to bi bio međuosovinski diferencijal, ali koliko je meni poznato, niko od proizvođača traktora to ne ugrađuje.
Ako, prednja vuča već postoji, ja je se nikako nebih odrekao, nego bih je osposobio da bude ispravna. Za mene je najupotrebljivija baš u oranju, i kretanju u rikverc na uzbrdici gde 2wd odmah proklizava..
 
Da, zadnje gume koje imam su veeće širine, al su po opsegu manje, i prednju vuču bi mogao uključiti na uzbrdici u oranju ili da se izvučem iz blata, za drugo nebi koristila.....
 
Sve ovisi i gdje..... Kod mene je ravnica, jedne godine na 533 dok sam ga imao, uključio šperu u oranju, na 560 samo probao da li radi i nekoristim ju.... A ne da treba prednja vuča..... Ako se nemože orati, čekam bolje uvjete..... Dv ima svojih prednosti, al na večini traktora ju treba servisirati, što nije jeftino....
 
Generalno, najveći gubitak snage je generisana parazitska snaga, tj. snaga koja se stvara usled nesinhronizovanosti prednjih i zadnjih točkova.
Dakle, ako imamo nove zadnje gume a stare prednje, i umesto da imamo isti pređeni put prednjih i zadnih točkova, mi imamo razlike, recimo, oko 5cm, to može jedino da se kompenzuje klizanjem.
Taj slučaj je izuzetno nepovoljan i po transmisiju i po gume koje konstantno proklizavaju(neprimetno), a na to klizanje se troši znatna snaga.
Rešenje za to bi bio međuosovinski diferencijal, ali koliko je meni poznato, niko od proizvođača traktora to ne ugrađuje.
Ako, prednja vuča već postoji, ja je se nikako nebih odrekao, nego bih je osposobio da bude ispravna. Za mene je najupotrebljivija baš u oranju, i kretanju u rikverc na uzbrdici gde 2wd odmah proklizava..


Koliko sam upoznat, NIKADA se ne može ujednačiti prednja vuča sa zadnjom ako zbog ničega drugog, samo zbog različitih kalupa proizvođača guma... MITAS gume nemaju isti vanjski promjer kao komplet GOOD YEAR kompleta guma. (pričam o razlici prednje - zadnje). Mnogi proizvođači navodno rade traktore tako da je prednja vuča uvijek malo brža (do 5% se tolerira) i to je to. Da sve bude u idealnom slučaju, u oranju bi se uvijek morala koristiti blokada diferencijala, jer točak u brazdi uvijek ima bolje prijanjanje na podlogu od točka koji se vozi "po njivi"...

Na 549 smo probaval isve i svašta kad smo ga kupili, koliko snage krade prednja vuča kad je uključena, kako se traktor ponaša uz brdo s njom i bez nje, pa niz brdo sa i bez, pa u rikverc uz brdo sa i bez i tako, sve i svašta. razliku u snazi traktora nisam osjetio a mali trocilindraš motor bi osjetio svaki novi teret vrlo brzo. u bacanju gnojiva po potanjuranom zemljištu bez prednje vuče zadnji kraj propada do pola gume, kad uključim prednju vuču, propada puno manje jer zadnji točkovi više ne moraju gurati prednji kraj, nego nose samo svoj dio tereta.

Na breni prednja vuča da se pokida, bez nje je taj traktor kod mene gotovo neupotrebljiv sa strojevima koje sad vučem, možda bi vukao gruber pošto je 9 radnih tijela ali i tu bi bilo veće proklizavanje, brena treba nositi i sama sebe a treba još i neki priključak vući za sobom. Prednja vuča je na velikom, teškom traktoru, za mene, obavezna oprema. Znam kad se kolega preselio u Inđiju i prevezao tamo 5106, kaže kad je krenuo orati ni ne pomišlja na spore brzine, kod nas nije volio s tim traktorom orati jer u 1. nije mogao na nekom normalnom gasu a nije htio u sporima orati a da ga furi pun gas, nema smisla, traktor bio bukvalno nov kad ga je kupio. Možda u ravnici i ne treba prednja vuča ali neka je na traktoru, neka se kotrlja u prazno, ako zatreba, tu je...
 
Verovali ili ne u zadruzi je bio 5100 bez prednje vuče i rusi 105 duplaci
Brena je pevala uvek i uvek išla možda 80_81god
A eno je stoji bez točkova u jugokomerciji ali mnogo traže
Na Čeneju čovek ima 5100 2wd isto matora drtina uopšte mu ne fali prednja vuča
U firmi dam imao jd 4440 prednji most stavljen od 5100 nije mu trebala prednja vuča
Drugar ima zetor 120ks 2wd osim što je smešan ne fali mu prednja vuča


Poslato čelo bašče uz pomoć 'levatora
 
Imam J.D 4630 fabrički bez prednje vuče i bilo je situacija kada mu je falila.Ide on nije da ne ide ali bilo bi bolje da je ima.
 
Jd koji imaju hidrauličnu prednju vuču, koliko sam vidio da rijetko koja valja, pa bolje da ju i nema..... Ove zadnje dvije gume su dobre, bezveze da skidam, komad dođe 1200€......kad odu, a to vjerojatno neće dočekati kod mene, onda stavim original 18.4-38.....sada su gore 540/85-38
 
IMT 5106-5136 ti traktori bez prednje vuce su krave od traktora.Ja sam dugo radio bez prednje vuce kada sam ugradio ugradio sam automatsku vucu ljudi to vise nije bio taj traktor bukvalno kao da je ispred imao neki da ga slepa koliko je snaga bila osetna sa prednjom vucom.U oranju kad mraz otpusti i svi idu kuci ja sam orao bez problema,a dok nisam imao prednju vucu ni ja nisam mogao mnogo da se kerim.
 
Neznam jel uključuje, nisam probao, kardan je skinut..... Vjerujem da je netko skinuo kad je stavio ove široke gume..... 250€ je prepravak ukopčalice..... Sada da vratim kardan, mislim da bi stalno ukopčavala.....
Bobo je slikao kod sebe, i njegove gume su original, skoro do blatobrana, dok su moje puno niže..... Opcija je i zamjeniti prednje gume, one su 11.2-24, ali koje staviti da budu manjeg promjera
 
Kolega, već sam ti rekao, skini te gume zadnje, stavi na oglase i prodaj ih a kupi u originalnoj dimenziji... Odmah će ti višlje podizati poluge, bit ćeš brži na cesti, sve kako je i zamišljeno...
 
Gume su 90% dobre, zato mi žao skidati..... A 18.4-38 ima već od 400€ na dalje......

Možda bi se i mogli dogovoriti.... Evo vidi kolika je ripna.....

 
Nazad
Vrh