IMR - Rakovica

Treba nekako "ukrasti" protok direktno iz pumpe, sprovesti do spoljnog razvodnika i ond iz spoljnog razvodnika nazad u sistem da bi napajao podizne poluge. E sad kako to tačno izvesti ne znam, jer ne poznajem IMR hidrauliku. Nagadjam da je taj sraf za prebacivanje čvorište protoka i da bi se pracenjem kanala u ploči moglo doći do resenja.
Ili pošto je u pitanju R60 postaviti dodatnu pumpu na motor, da za razvodnik bude nezavistan sistem
 
Treba nekako "ukrasti" protok direktno iz pumpe, sprovesti do spoljnog razvodnika i ond iz spoljnog razvodnika nazad u sistem da bi napajao podizne poluge. E sad kako to tačno izvesti ne znam, jer ne poznajem IMR hidrauliku. Nagadjam da je taj sraf za prebacivanje čvorište protoka i da bi se pracenjem kanala u ploči moglo doći do resenja.
Ili pošto je u pitanju R60 postaviti dodatnu pumpu na motor, da za razvodnik bude nezavistan sistem
Pozdrav Petar97. Od prilike da bi tvoja logika za rešavanje ovog problema bila "najprihvatljivija" uz upotrebu najminimalnijeg broja delova za izvodjenje ove radnje. Ploča razvoda hidraulike je ista za sve 65 i 76 Rakovice bez obzira na to gde je pumpa hidraulika ozubljena ( razvodnik paljenja, spoljna ili pak na osovinu odvoda pogona, spojnička ispod sedišta). Potisni vod pumpe u oba slučaja dolazi na plocu razvoda hidraulike u istu tačku. Kod spoljnih preko cevi i oko holendera ulazi u razvod( ploču ), a kod pumpi ispod sedista preko kanala dodje u istu tačku, s tim da je u tom slučaju holender zaštopovan slepim šrafom i dihtujućom podloškom. Višak ulja iz pomoćnog razvodnika kipovanja se pomoću cevi u oba slučaju vraća u rezervoar (poklopac sedišta). Sa tog slepog šrafa moguće je "ukrasti" deo ulja potisnog voda i odvesti ga direktno na pomoćni razvodnik kipovanja a višak iz njega odvesti u rezervoar. Time praktično napajamo dva potrošača jednom pumpom u isto vreme. Ventil prioriteta nije moguce postaviti u ovom slučaju. Ne znam da li je u opšte moguć rad oba potrošača u isto vreme, poluge i kipovanje makar radili jedan pa drugi bez okretanja šrafa na ploči hidraulika. Plašim se da pomoćni razvodnik kipovanja u nultom položaju samo pretače ulje od potisnog voda prema višku koji ide u rezervoar i time onemogući nesmetan rad poluga. Smatraš li da bi "ukradeni" deo ulja sa potisnog voda kroz mali fi (npr. 4mm) mogao da reši problem ma koliko sporo radilo kipovanje?

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока
 
Radi se o ovom slepom šrafu, štopli.
7f438e9c0c541b67596548036053eaf4.jpg


Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока
 
.....Sa tog slepog šrafa moguće je "ukrasti" deo ulja potisnog voda i odvesti ga direktno na pomoćni razvodnik kipovanja a višak iz njega odvesti u rezervoar. Time praktično napajamo dva potrošača jednom pumpom u isto vreme. Ventil prioriteta nije moguce postaviti u ovom slučaju. Ne znam da li je u opšte moguć rad oba potrošača u isto vreme, poluge i kipovanje makar radili jedan pa drugi bez okretanja šrafa na ploči hidraulika. Plašim se da pomoćni razvodnik kipovanja u nultom položaju samo pretače ulje od potisnog voda prema višku koji ide u rezervoar i time onemogući nesmetan rad poluga. Smatraš li da bi "ukradeni" deo ulja sa potisnog voda kroz mali fi (npr. 4mm) mogao da reši problem ma koliko sporo radilo kipovanje?

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока
Pozdrav, po meni ne bi funkcionisalo istovremeno. Problem je sto je pumpa zupcasta i ima neki svoj protok po obrtaju. Moze se reci da je protok konstantan ako zanemarimo sve gubitke zbog zazora pumpe itd. Kad nije aktivna hidraulika sav protok se preusmerava nazad u rezervoar ulja i nema pritiska. Kad hidraulika treba da bude aktivna taj povrat se blokira, a ulje preusmerava na potrebnu stranu npr da podize klip. Ako samo vezemo paralelno, u ovom slucaju na slepi sraf, to ce se ponasati kao T račva, i ulje će ići gde mu je lakše. Tad neće raditi ni podizne poluge ni spoljne komande jer će se ulje prelivati na onu stranu gde mu je lakše, ako aktiviramo podizne poluge ići će kroz razvodnik i u rezervoar, ako aktiviramo spoljne komande ići će kroz ventil koji reguliše poluge i opet imamo ništa.
Treba preusmeriti kompletan protok ulja da ide kroz razvodnik, a zatim izlaz iz razvodnika spajamo na ulaz u ventil koji kontroliše podizne poluge.
Kod traktora sa spoljnim pumpama to je vrlo lako izvesti. A sa unutrašnjom treba dobro ispitati gde koji kanal vodi, šta je moguće blindirati i gde je moguće vratiti ulje.
Večeras ću probati da nacrtam neku šemu protoka,kako je to sada a kako bi trebalo da izgleda.
Da li znaš možda čemu služe ovi čepovi sa gornje strane ploče i kuda vode ? Da li neko ima sliku kako izgleda ovaj obrtni ventil na 17 ključ i kako se on skida ?
 
Ja sam mislio ugraditi tandem pumpu umjesto ove, ali pitanje je da li bi količina ulja u rezervaru14L bila dovoljna da obe pumpe radi dobro u isto vrijeme, drugu mogućnost sam mislio ukrasti sa dovoda sa pumpe prije ulaska u ventil i spojiti na pomoćni razvodnik hidraulike samo je pitanje kada bi poluge bile gore a otvori se ventil na razvodniku da li bi poluge onda pale dolje jer bi cilindar izgubio pritisak?
Ne znam kako da stavim sliku sheme?
 
Pozdrav, po meni ne bi funkcionisalo istovremeno. Problem je sto je pumpa zupcasta i ima neki svoj protok po obrtaju. Moze se reci da je protok konstantan ako zanemarimo sve gubitke zbog zazora pumpe itd. Kad nije aktivna hidraulika sav protok se preusmerava nazad u rezervoar ulja i nema pritiska. Kad hidraulika treba da bude aktivna taj povrat se blokira, a ulje preusmerava na potrebnu stranu npr da podize klip. Ako samo vezemo paralelno, u ovom slucaju na slepi sraf, to ce se ponasati kao T račva, i ulje će ići gde mu je lakše. Tad neće raditi ni podizne poluge ni spoljne komande jer će se ulje prelivati na onu stranu gde mu je lakše, ako aktiviramo podizne poluge ići će kroz razvodnik i u rezervoar, ako aktiviramo spoljne komande ići će kroz ventil koji reguliše poluge i opet imamo ništa.
Treba preusmeriti kompletan protok ulja da ide kroz razvodnik, a zatim izlaz iz razvodnika spajamo na ulaz u ventil koji kontroliše podizne poluge.
Kod traktora sa spoljnim pumpama to je vrlo lako izvesti. A sa unutrašnjom treba dobro ispitati gde koji kanal vodi, šta je moguće blindirati i gde je moguće vratiti ulje.
Večeras ću probati da nacrtam neku šemu protoka,kako je to sada a kako bi trebalo da izgleda.
Da li znaš možda čemu služe ovi čepovi sa gornje strane ploče i kuda vode ? Da li neko ima sliku kako izgleda ovaj obrtni ventil na 17 ključ i kako se on skida ?
Hvala najlepše na želji da nam svima sa ovim i sličnim problemom pomognete da ŕešimo ono što je trebalo da odavno reše oni koji su ovakav sistem i konstruisali i pustili u eksploataciju. Ja sam neuk čovek i samo me zdrava logika vodi kroz ovu priču. Koliko moguda primetim Vi ste stručni po ovom pitanju i još jednom Vam najlepše hvala na odvojenom vremenu i želji da nam pomognete i pojasnite ovu problematiku. Negde imam katalog rezervnih delova za moj traktor sa razvijemom šemom sklopova, ali se iz tih crteža ne vidi sklop kanala koji vode ulje do i od razvodnika. Više bi Vam pomogle slike rasturenih sklopova i delova. Vaše objašnjenje mi je u potpunosti jasno i na moju žalost moraću da odustanem od zamisli da na "moj način" od rešavanja ovog problema. Potražiću crteže i postaviti ih ovde, možda Vam budu od pomoći da u potpunosti shvatite i uočite "put ulja" kroz razvodnik. Još jednom Vam najlepše hvala na svemu. Ako Vam nije previše teško napišite koju reč o tome kako se ovaj problem rešava u varijantama traktora sa spoljnom pumpom i napojnim i potisnim vodom izvedenim cevima od spolja. Unapred hvala.

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока
 
Pozdrav, po meni ne bi funkcionisalo istovremeno. Problem je sto je pumpa zupcasta i ima neki svoj protok po obrtaju. Moze se reci da je protok konstantan ako zanemarimo sve gubitke zbog zazora pumpe itd. Kad nije aktivna hidraulika sav protok se preusmerava nazad u rezervoar ulja i nema pritiska. Kad hidraulika treba da bude aktivna taj povrat se blokira, a ulje preusmerava na potrebnu stranu npr da podize klip. Ako samo vezemo paralelno, u ovom slucaju na slepi sraf, to ce se ponasati kao T račva, i ulje će ići gde mu je lakše. Tad neće raditi ni podizne poluge ni spoljne komande jer će se ulje prelivati na onu stranu gde mu je lakše, ako aktiviramo podizne poluge ići će kroz razvodnik i u rezervoar, ako aktiviramo spoljne komande ići će kroz ventil koji reguliše poluge i opet imamo ništa.
Treba preusmeriti kompletan protok ulja da ide kroz razvodnik, a zatim izlaz iz razvodnika spajamo na ulaz u ventil koji kontroliše podizne poluge.
Kod traktora sa spoljnim pumpama to je vrlo lako izvesti. A sa unutrašnjom treba dobro ispitati gde koji kanal vodi, šta je moguće blindirati i gde je moguće vratiti ulje.
Večeras ću probati da nacrtam neku šemu protoka,kako je to sada a kako bi trebalo da izgleda.
Da li znaš možda čemu služe ovi čepovi sa gornje strane ploče i kuda vode ? Da li neko ima sliku kako izgleda ovaj obrtni ventil na 17 ključ i kako se on skida ?
Spojio sam tako i radi sve normalno, jedino ne znam u HR gdje mogu kupiti filter hidraulike?
 
Pozdrav diabola1210. Reci nam samo kako si povezao sistem, da li po preporuci Petar97 ili onako kako si svojevremeno sam hteo povezat? Unaored hvala i pozdrav još jednom.

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока
 
Pozdrav diabola1210. Reci nam samo kako si povezao sistem, da li po preporuci Petar97 ili onako kako si svojevremeno sam hteo povezat? Unaored hvala i pozdrav još jednom.

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока
izlaz iz pumpe u novi razvod, iz razvoda u hidraulik i jedno crijevo u povrat i to je to, jedino na razvodu sam ugradio c ventile da ne trpi
 
Tvoja pumpa je verovatno spoljna, al kako sve to izvesti ako je pumpa pod sedištem (ispod rezervoara ulja)?.
c19846fb99b3382e69a85ee5e28e2c62.jpg


Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока
 
Trebalo bi da menjam obe lamele na Rakovici 65, je l' imas neko predlog koje da uzmem i gde ih može kupiti (poručiti)?
 
Pozdravljam vas postovane kolege!Imao bi za vas vlasnike rakovica traktora jedno neobicno pitanje:kupio sam jesenas jednu rakovica kabinu,ovaj tip: https://www.mojtrg.rs/oglas/ostalo/prodaje-se/beograd/novi-beograd/kabina-od-rakovica/2023844 u zelji da stavim na drugi tip traktora-ursus c 355 je u pitanju,ali sad to i nije ni bitno-jer sam bio podstaknut sa strane ovdasnjeg tehn pregleda da necu imati problema prilikom registracije.Medjutim kao sto se to uvek zbiva - stizem ja da pocnem fine radove posle montiranja-ajd nazvacu ih jos jednom pa da opet pitam-kad ono:bummm...pa to nece moci...pa atest...pa saglasnost od uvoznika Ursusa itd itd...da bi mogao uopste da razmislim o ovoj proceduri trebam da imam plocicu na kabini...mesto sam nasao gde je bio nekad ali plocicu ne...ako je to mesto uopste...na limu iznad haube-izpod zatvaraca prednjeg prozora...pitanje glasi dali sam dobro pretpostavio da tamo treba da bude plocica i isto pretpostavljam da bi trebalo da bude udaren neki serijski broj jos negde drugde,ali gde?Plocicu cu moci kupiti drugi,samo da nadjem broj sta da ukucam.Eventualno ima neko iskustva sa ovakvim situacijom oko atesta,koliko je to zajebana stvar,dali uopste vredi da udjem u to?
 
Pitaj na drugom teh pregledu, pa na trecem i tako redom, nisu isti uslovi svugde.
Atest zaboravi, to je otimanje para.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh