IMR - Rakovica

Pa po tome sudeci, kako koja tura naleti..
Mozda je off, ali isto tako ja sam kupio prošle godine novembra nov IMT i meni je super, osim jedan semering na prednjem levom točku, ali je uradjen, dok je jedan član samo mesec dana pre kupio isti traktor i njemu duva...
 
Da kazemo rodio sam se na rakovici i sve sto sam napisao potpisujem a ti reci da nije tako,koristim je i danas od drugara kad moram,vozim sad malog ursusa koji je takodje pun nedostataka ali sudbina je tako htela:osmeh:Dosta ima rakovica u selu ali polako kako ko proda i kupi IMT obicno kaze gde su mi oci bile.Vidim druze da ces reci da je rakovicin hidraulik savrsen ali moje misljenje je da je to sklepan poluhidraulik i sto rece jedan majstor sa youtube niko nece uspeti da napravi hidraulik kao masej ferguson.



Naslusao sam se dosta tih prica-rodio se na traktoru, uzimam od drugara, uzimam od brata, ali nema veze ti imas svoje misljenje, a ja moje
 
Prijatelju nisi me razumeo,imali smo mi rakovicu 15 godina,novu,ostao sam bez oca zbog nje,prevrnuo je na sebe,odmah sam je prodao.To sa tegovima mogu da pricaju u ravnici,u brdu se ona dize napred kao luda sa celom garniturom i trenutak....
 
Nisam bas razumeo,ali ako se misli na landinu brat je ima,ona se podize napred i kad se brze rastavi kvacilo a nema prikljucak pozadi:osmeh:
 
Moje misljenje i nova i stara nevrede corav dinar,to je polu traktor,imas a nemas.Sve nedoreceno i nedovrseno.Dobra strana su okretnost i dobra blokada a sve ostale su lose osobine.Hidraulik je vrhunac fabrickog promasaja uz previse lak prednji kraj,lamela se lako zapali,menjac borba coveka i palice,spor kardan,jednom recju Promasaj veka.U srbiji je u masovnoj upotrebi samo zbog niske cene,inace da je cena kao i nekog konkurenta u toj klasi nebi je ni pogledao narod.Ovako narod kupuje ponajvise sto je jeftina i sto je komsija kupio.
Hajde posto vidim da poznajes Rakovicu u prste,ja cu da ti uporedim na primer imt 558 sa Rakovicom to su dva veoma slicna traktora preformanse su gotovo iste,Hidraulik na 558 je jednostavniji i laksi za rad onim ljudima koji neznaju da nameste plugove a hidraulik rakovice je jaci i nisam nikada video da nece da podigne.sto se tice tezine Rakovica je teza napred od 558 i ukupno je teza neko kilo,moze da vuce isto kao i on.dolazim do glave stvari Rakovica 60 bar u mom kraju je daleko kvalitetniji traktor od bilo kog imt-a u toj klasi kvalitetniji i trajniji imaju ljudi rakovice stare preko 40 godina rade pojedini 30hektara samo sa njom,moj kum je jedan od njih radio je dve generalne sto je i normalno za tolike godine jer ima na hiljade radnih sati,jos nisam video da se neko zalio da mu je lamela upaljena,ili da je crko menjac koji je daleko jaci i bplji od imt-a,jeste da ide teze ali taj ne izbaca kad ukopca,deferncijal je kvalitetan kocnice dobre,kvacilo je moralo biti bolje jer tu lezi caka njenog propinjanja kao kod bocnog reduktora to je ojasnio Borko,veoma je tesko krenuti uzbrdo sa teretom a da ne cimne jako zato podskoci svaki traktor bi skocio kad bi pustio odjednom kvacilo,Rakovica ima mana i vrlina ali daleko od toga da je losija od imt-a koga samo hidraulik vadi a u suprotnom nebi imao cime da se pohvali,za mene licno 577 i ovi jaci imt vrede nesto ali nikada nebi dao rakovicu.ovo pisem iz licnog iskustva,imao sam imt 533 i bio je super,sluzio dobro kasnije sam ga prodao nemam nista protiv imt ali ubedjen da nije bolji od rakovice jer ima mnogo vise nedostataka i mana u tome je stos.
 
Poslednja izmena:
imao Rakovicu 65,trenutno imam 60-ku,kajem se sto sam 65 prodo,u međuvremenu sam promijenio 2 IMT-a, i po meni Rajka 65 ima daleko bolje rjesen hidraulik nego imt,na imtu stalno neki k. s problemima!
 
Mana rakovice je sto hoce da pokvasi lamelu u vodi a da povuce to imt nece nikada moci sa njom/ i u vodi dok ne pokvasi lamelu ,a stos je samo ne staj na kvacilo neka grebe u mestu dok ne zakaciz drugi da slepa i u ili i mulju ,oranju kao i na tvrdom/ Prednost imt-a je samo precizan​ hidraulik i nista vise.
 
Слажем се да су Раковице одлични трактори,да је мало бољи хидраулик имао бих и ја једну нову,ал претераште са Имт колико га кудите,поготово 577 је измислио трактор за раковицу..Ја волим оба и имам неко реално мишљење,исто такао мсм да је раквица 120 боља од Брене..
 
Ja ne kudim ni jedan samo iznosim njihove mane i vrline. Svaki je za nesto bolji a za nesto losiji. Dpbra su mi oba i znam sta cu sa kojim da radim bas iz tog razloga, a za te pare su super.
 
Ajde da kazem i ja koju rec,od malih nogu radim sa Rakovicom i Landinom odrastao sam na njima.Tvrdim da je u svojoj klasi 50-60ks najbolji traktor, menjac malo tvrdji za saltanje ali sa medjugasom ko nauci salta se ko i imt ili bilo koji drugi traktor al je zato skoro pa neunistiv.Lamela joj je mana i to stoji...Hidraulik?Aj da vidim koji ce imt 560 ili drugi traktor te klase podici i nositi teret 700-800kg duze vremena bez posledica po isti.Neprecizan?Kako za koga,sto se oranja tice ko se zali na Rakovicin hidraulik ili je nesto neispravno ili nezna da da nasteluje 3 nema pa nek se ljuti ko hoce,postavicu snimak mog oranja kao dokaz za to.Los orac?Ne bih rekao,godinama orem Rodjacima imanje sa Imt-om 560 i nikad ga nebih menjao za Rakovicu pogotovo R60.Prva direktna je brza nego prva na 560,3 sporohodna takodje.Iz iskustva pisem,gde nece rakovica prvom direktnom nece ni 560 potpisujem...Jednostavno preslab motor za taj traktor.Proklizava?Pa proklizava,kad se nabace 16-ce na rajku(koju vecina imt-a 560 nosi) ajde onda da vidimo,komsija godinama ima na svojoj r60 16-9 R30 i uvek manje proklizava od mene a orali smo par puta zajedno em je brzi em bolje prijanja tocak u brazdi.U transportu je takodje najbrza,okretnost joj je bolja,kocnice takodje.Jednostavno u toj klasi je sigurno dobar izbor,pogotovu ako je jedini traktor u domacinstvu.Imt 577 je bolji traktor od recimo R76 ali u svojoj klasi R60-65 je puno bolji traktor od imt-a a i drugih.Na kraju Rakovica je traktor kao i svaki drugi, ima svojih mana daleko od toga da je savrsen al vidim da se cesto podcenjuje bez razloga,a vecina je taj traktor samo probala,a nije radio duze vreme sa njim pa prica napamet.
 
Poslednja izmena:
Sa r-60 sam godinama skidao zeljezne buntove RMK Zenica cca 1000 kg. hidraulik + zeljezna greda i nikada nije bilo problema nijedne gumice nikad nisam promenuo godinama sve do pojave viljuskara kod nas i u okolini. Kada kazem preciznost mislim pri utovaru oblove gradje i sl. ona ili podigne maksimalno ili kad spusta pusti odjednom da zemlje, treba biti pravi majstor pa bezbedno zaustaviti na zeljenoj visini. a to se stice dugotrajnim radom kao i u svemu ostalom. Sto se tice oranja i ostalog nastelujes bobro radilo i nema problema ,lepa brazda ne kliza/ naprevis joj opterecenje na tockove pomocu pluga i gas/ Ja inace orem sa tockom na plugu oduvek/ drugacije mislim da nebih ni znao/ tako da i nemam problema.
 
Sa r-60 sam godinama skidao zeljezne buntove RMK Zenica cca 1000 kg. hidraulik + zeljezna greda i nikada nije bilo problema nijedne gumice nikad nisam promenuo godinama sve do pojave viljuskara kod nas i u okolini. Kada kazem preciznost mislim pri utovaru oblove gradje i sl. ona ili podigne maksimalno ili kad spusta pusti odjednom da zemlje, treba biti pravi majstor pa bezbedno zaustaviti na zeljenoj visini. a to se stice dugotrajnim radom kao i u svemu ostalom. Sto se tice oranja i ostalog nastelujes bobro radilo i nema problema ,lepa brazda ne kliza/ naprevis joj opterecenje na tockove pomocu pluga i gas/ Ja inace orem sa tockom na plugu oduvek/ drugacije mislim da nebih ni znao/ tako da i nemam problema.
Postoji rucica sa desne strane ispod sedista kada je na dole tada spusta do kraja i tada nemoze da kontrolise polozaj to je za oranje mozes da podignes samo do kraja nema izmedju finog dizanja,kada povuces rucicu na gore onda imas kontrolu polozaja slicno kao na imt malo podignes rucicu i on malo podigne hidraulik i tu drzi i to radi odlicno,postoji jedan sraf m8 iza na dekliju i na njemu ima kontra matica tu se steluje reagovanje hudraulika ja sam skoro menjao gumice pa sam sve rasturio da vidim kako su napravili,moj hidraulik je kao nov unutra jedino mu zameram to sto mora vratilo da radi da bi dizao a i to cu nekada da sredim,,unutra postoji jedan breg na debeloj osovinu koja nosi poluge i preko njega reaguje fino dizanje to mnogi neznaju ali moze da se nasteluje da podize po malo.mogu da snimim ako neko neveruje i da pokazem.
 
Licno nemam Rakovicu ali imam dosta iskustva sa R65, jedino na ovom sajtu i na jos par sajtova mogu da procitam da taj traktor ne valja, sto uopste nije tacno.
Kad je deda(ocev ujak) 91 kupio novu R65 do danasnjeg dana na njoj nista nije crklo, sve fabricki a preorala je stotine hektara crne smolnice. Posto zivi blizu mene a mladji su u inostranstvu, stalno me zvao da mu pomognem oko poljoprivrede. Tako sam polako poceo da vozim ucim kako se radi, to je traktor sa kojim sam naucio da vozim,orem,tanjiram,drljam, transportujem itd itd. Sto je deda bio stariji sve vise me je zvao da mu zavrsim neki posao sa tom R65, danas je deda izdao njive u zakup a rakovica stoji parkirana vec duze vreme(jednostavno covek ima 80god nije mu vise do traktora ni do poljoprivrede)... Danas vozim tastovu kada zatreba da mu nesto pomognem u poljoprivredi , R65 kupljena nova 95te, za razliku od ove dedine tastova ima hidro volan pa se lakse rukuje,cak i sa mehanickim volanom rakovica se lako mota, na njoj se od 95te do danas nista nije pokvarilo, zadnja krila sam mu vario par puta i sva je umazana od ulja, kaplje na pojedinim mestim ali bez obzira na to ona ide odlicno.
Stric ima R60 77god motor sam mu radio pretprosle godine prvi put otvaran, nikad pipan.
R65 u oranju ide bolje od imt560, kada sam orao zajeno sa zetom uvek sam bio brzi za pola kruga, kad zavrsim brazdu za tren oka se okrenem i vec sam u drugoj brazdi dok on sa 560 bez kocnica to ne moze.. Za IMT-a u toj klasi rakovica je limuzina. 558 sa rajkom smesno je porediti.
 
Poslednja izmena:
Slazem se za R60 malo je neprecizniji hidraulik za ta sitna pomeranja mada moze i to da se malo nasteluje(kolega zeljkoo je to lepo objasnio u predhodnom postu )

.Na R65 je precizniji hidraulik nego na r60 i ja mu nisam nasao neke vece mane.Jako bitna stavka je i ta koje se ulje koristi u hidrauliku jer i od toga puno zavisi reagovanje hidraulika i njegova preciznost,takodje mnogi vlasnici Rakovice filter hidraulika ne menjaju skoro nikad,pa i odatle potice deo problema oko preciznosti.Licno godinama u hidraulik na R60 iskljucivo sipam hd 46 i hidraulik radi besprekorno,moje iskustvo je da sto je ulje tecnije tj tanje(mislim na gustinu ulja) hidraulika je preciznija tj bolje reaguje.To pogotovu dolazi do izrazaja u hladnijim radnim uslovima.Inace nisam fan DM motora na Rakovici 65 Mnogo je ostriji M34 i izdrzljiviji od DM motora.Po meni najbolja serija Rakovica je R60 super,hidraulika je kao 65-tici a sve ostalo je kao na R60.
 
Imam 558 , 1971 godiste , prva verzija koja je izasla bez kabine i kompresora .Mi smo prvi vlasnici. Do sad motor jos otvaran nije , od kvarova pre 2 godine pukla je osovinica planetarca i morao sam bocni reduktor raditi
pre 4 god izmerena kompresija 14 bar( ko malo bolji benzinac :D ) , reko teracu ga do kraja necu da pipam da vidim koliko ce i radi i dalje , jedino je problem palenje zimi kad je hladan , treba duze verglati

gume su 16.9 , orao sam pored kumovog 560 kome je uradjena generalna i sa full tegovima ( noviji tip 560 cini m ise 97 god) nije mogao da me zaobidje , i dan danas ide ali ove godine ce dobiti generalnu , ne zato sto nema snage nego me sramota kad se ohladi dimi ko lokomotiva u leru :D a i na iber lauf isto , sipam 20w50 ulje na 10 jutara oranja potrosi litru ulja
 
Šta imaš od navedenih traktora?
Ако на мене мислиш имам 585 542 и 539,али имам искуства у раду са Раковицом...Ако си се увредио због Брене,ја нисам рекао да је то лош трактор,напротив,него ми се виђе свиђа што раковица има ЗФ мењач,и још неке ситнице.
 
tema i rasprava se rastegla...ni mercedes nije ko sto je bio....bio sam na Foton 504 sa 21radni sat propiso ulje hidraulike pozadi...komsija ima John Dir kaze nema deo za njega.komsiji na imt
550 puko zvono menjaca.druga na Maseja otisla elektronika vata se covek za glavu.....Case internacional piski ulje...traktor treba covek da priusti koji moze da odrzava po pitanju finansija..i svaki traktor je dobar na svoj nacin a novo je novo

- - - - - - - - - -

a na traktorima se vise gine nego sa kolima i jednom prilikom umalo da kupim traktor gde je covek nastradoo

- - - - - - - - - -

nisam znao.....tk posle sam doznao
 
Nazad
Vrh