IMR - Rakovica

Hajde da pokusam da vam objasnim o cemu se radi. Naime imam Rakovicu R76 iz 97 godine sa novijom verzijom hidraulika i vretena.
Hidraulik je radio perfektno do pre neki dan kada mi se desio peh i pukla klipnjaca hidraulika, sa pesnicama na obe strane. Kupim novu i zamenim kad ne lezi vraze pukne i ona pa sam nakon toga kupio i nosac klipnjace i zamenio i to tako radi komande se korektno odazivaju u oranju drzi dubinu i radi plivajuci rezim osim sto poluge stucaju ali ja iskljucim pumpu i to tako resim. Medjutim desava se sto ranije nisam primetio ili se pak nije desavalo da kad podignem veliku rucicu do kraja cuje se zujanje dok poluge ne dodju u zadnji polozaj i onda zujanje prestaje, ali se nakon nekih 15 20 sekundi opet cuje isto to zujanje kao kad podizetepoluge i ja samo malo vratim veliku rucicu nazad i ono prestane. Ali kad je opet vretim u zadnji gornji polozaj ciklus se ponavlja. Nadam se da sam jasan i da znate o cemu je rec i kako da resim ovo. Unapred hvala.
 
Meni to sve lici na servo ventil u razvodniku, ali opet...
Kad je pukla klupnjaca? Jel bilo neko orudje zakaceno ili u radu?

- - - - - - - - - -

Da se nije ostetio iskljucivac prilikom loma klipnjace, pa sad kasno reaguje iskljucivanje i zbog toga pravi opterecenje pumpi
 
Jeste bio je plug i kad sam hteo da podignem alat na uvratu cuo se lom. Isto tsko je bilo i drugi put. To se desilo pre desetak dana . A iskljucivacem zoves ventil sigurnosti jel tako.

- - - - - - - - - -

Jeste bio je plug i kad sam hteo da podignem alat na uvratu cuo se lom. Isto tsko je bilo i drugi put. To se desilo pre desetak dana . A iskljucivacem zoves ventil sigurnosti jel tako.
 
Cim se to desava da poluge tako poskakuju i pumpa zuji moze da bude servo ventil ili blokirajuci ventil. Ti ventili se nalaze u kucistu razvodnika na samom hidrauliku.
Blokirajuci ventil sprecava da istice ulje iz cilindra,a otvara se pri dizanju i pri odredjenom pritisku, e sad moze tu da se javi problem , a moze i kod servo ventila koji se otvara kad su poluge skroz podignute i tada ulje cirkulise slobodno kroz sistem.
E sad moze da bude i jos dosta toga, meni je isto sumnjivo pozadi poluge uklkjucivanja i iskljucivanja koje je mogla polomljena klipnjaca veoma lako da osteti.
Jel bio malo neravan teren tu gde si orao ili je bila neka obala
 
Danas sam resio problem sa iglom i razvodnikom dize poluge dobro,ali kada prebacim ventil na kipu opet nece da kipuje dogod negurnem rukom onaj tockic nazad kod toplinga napred ka traktoru,verovatno treba nesto nastelovati ili na igli ili na sipkama

Kod mene na Rakovicama kipovanje radi ovako: Prvo moram da spustim poluge, onda okrenem ventil na kipovanje, onda da bi poceo da dize podignem rucicu za poluge I pocnem da kipujem, a kad hocu da spustam recimo prikolicu prvo spustim rucicu za poluge pa spustam da nebi opterecivao pumpu prilikom javljanja pritiska na drugoj cevi za kipovanje.
Hocu da kazem da mozda I kod tebe treba prvo da podignes rucicu za poluge pa da radi kipovanje.
 
Covek je napisao da podigne rucicu, ali nece ni tad dok ne pogura polugu pozadi koja dodatno pritisne ventil, a to sto spustas rucicu kad spustas prikolicu da ne opterecujes puimpu mozes i drugacije da uradis.
Kod tebe je na razvodniku ukljucena dvosmerna hidraulika, ako ti nije potrebna iskljucis je i nemas problema :ppozdrav:
 
Dok ne podignes rucku za poluge nema kipovanja ni na jednoj rakovici... Bar ja nisam naisao na takvu... :sta:
 
Moja nema sanse da iskipa dok ne podignem rucku... Ja sa njom kipam tek druga godina do tad nikad nije kipovala...
 
To nikad necu da razumem k je smislio!!!! Da treba da spustim poluge pa da orenem onaj sraf pa da podignem rucku za pouge pa da kipujem!!!! A ako mi zatrebaju i poluge i kip onda mogu da se slikam!!!! Najvise ali najvise mrzim da kipujem sa njom!!!!!
 
Jer ima nacina da se nesto ugradi na rakovici da kipuje brzo ka recimo Belarus???? (nemislim na brzinu podizanja prikolice) nego jednostavnost.. Samo ubacim crevo i odmah mogu da kipujem nema nista da pomeram cvakam i tako,ja sam nemogu da iskipam rakovicu pa neznam sta da bude,jedan mora da pritisne poluge na dole dok ja okrenem sraf,posle jedan mora da drzi rucku za kipovanje povucenu napred da uopste mogu da prikljucim crevo!!!!!
 
Jer ima nacina da se nesto ugradi na rakovici da kipuje brzo ka recimo Belarus???? (nemislim na brzinu podizanja prikolice) nego jednostavnost.. Samo ubacim crevo i odmah mogu da kipujem nema nista da pomeram cvakam i tako,ja sam nemogu da iskipam rakovicu pa neznam sta da bude,jedan mora da pritisne poluge na dole dok ja okrenem sraf,posle jedan mora da drzi rucku za kipovanje povucenu napred da uopste mogu da prikljucim crevo!!!!!
Ja to prvi put cujem da se tako radi, nego ajd.
A postoji, fabricka ugradnja jos jedne pumpe koja bi samo opsluzivala kiper dok poluge ostaju za sebe
 
Pa ako mi je frka da sto pre iskipam,moram da izadjem i pritisnem poluge na dole.... Jer tri dana spustaju bez opterecenja...
 
Ti spustis rucicu dole i okrenes preklopnik i tad si spustanjem rucice rasteretio mehanizam, a gde su ostale poluge to te ne zanima.
Ja na primer dosta puta kad kacim rotacionu prvo podignem poluge skroz gore, pa onda okrenem preklopnik i spustim rucicu dole i odmah je podignem i koristim hidrauliku i ako sam podigao poluge gore, nikakve veze nema
 
Nazad
Vrh