IMR - Rakovica

Cini mi se da je 60 lt,mada meni nije to toliko ni bitno jer kad uzorem 2 hektara dodjem kuci da jedem pa na punjenje,a i najmanji je problem ubaciti veci rezervoar. Laksi je od 577 za nekih 900 kg ,ali mi to dosad nije pravilo neki problem ( jedino malo kod oranja) ali bez problema vuce 3*30 na dubini 25-30cm pri brzini od 7,5km/h
 
Nije mi jasno zasto nisu ubacili veci rezervoar fabrikanti. Ima jedan dva sela dalje od mene,nema trobrazni al u planu mu da kupi,577 dvobrazni plug ove god kad orao,napuni rezervoar i 5hektara poore i kuci.
 
Kod nas su ovde parcele oko 1 ha,retke su vece pa meni to i ne smeta,a i ja ga retko natankujem do vrha,obivno sipam 40-50lit,uzorem oko 2 ha i vracam se kuci na rucak
 
I kod nas tako slicno,retko ko ima vise od hektar,hektar i po u mestu. Mislim da je i bolje nekad imati njive na razlicitim mestima,uvek biva da negde bolje rodi sad,a negde naredne god.
 
Uf ja kad sam prosle godine orao sa rakovicom samo hteo sam da poludim zbog tog rezervoara od 60 litara to im je naj gluplje sto su mogli da naprave,recimo ja odem ujutru oko 7-8 sati pa po neki put orem i do posle ponoci.. Ponesem sendvice i samo cepam,a njive su mi udaljene od pumpe,pa moram da cimam caleta da dolazi kantama... To mi se ne svidja nikako.. Kod mene u okolini neznam ko je kupio novu Rakovicu u skorije vreme,skorije mislim zadnjih 10god.. A ni meni nije palo napamet da kupim nov traktor na kom nisu nista menjali od kad je konstruisan,to je ustvari traktor jos gori nego pre 20god.....
 
Da sad imam te pare kolko kosta nova rakovica,pre bih uzeo polovnu rakovicu 90god i 577 takodje polovan. Kvalitet pre vise od 20god je bio mnogo bolji nego sad.
 
Menjali su,ugradili su hidraulicni volan kao standardnu opremu 1993 godine,pre 20 godina:osmeh:i hidraulik nema vise one klackalice sa leve strane,samo ventil ugradjen u plocu hidraulika....i migavci nisu vise okrugli kao nekad:osmeh:
U sustini nema potrebe sta menjati,delovi isti pa moze da se jeftino odrzava kad nesto zaskripi.Jedino sto su trebali jos malo da porade na hidrauliku i na korpi i lameli.
 
Možda je ovo malo glupo pitanje al šta ću kad ne znam i nisam nešto mnogo se susretao sa rakovicama.
Kako se skidaju prednji točkovi na rakovici 65? Nije valjda da se moraju skidati sa srca felne ili direkton sa glavcina?
 
Skidaju se sa srca felne,srafovi na obodu felne.Prednji tocak je ujedno i teg posto je lagana napred pa se moralo negde uglaviti tereta.
 
Menjali su,ugradili su hidraulicni volan kao standardnu opremu 1993 godine,pre 20 godina:osmeh:i hidraulik nema vise one klackalice sa leve strane,samo ventil ugradjen u plocu hidraulika....i migavci nisu vise okrugli kao nekad:osmeh:
U sustini nema potrebe sta menjati,delovi isti pa moze da se jeftino odrzava kad nesto zaskripi.Jedino sto su trebali jos malo da porade na hidrauliku i na korpi i lameli.

Promene da ne kazem kakve,to za hidraulicni volan se slazem meni odpadaju ruke,jedan dan orem drugi odmaram... Pa uredu je to za delove da pasu i da se jeftino odrzava ali su mogli jos malo da porade na sitnicama,da odvoje kabinu od menjaca kao sto je to na novom 577 i jos mnogo toga... Jos ako su i osiguraci ostali na istom mestu onda tek je nebi kupio nikada novu!!! Treba da rasturim pola traktora da zamenim osigurac za svetlo,a kako cu to u mrtvom mraku??? :udri:
 
Ja i zadnje skidam sa onih srafova plizim obruca felne gde moze felna da se okrene i po potrebi rasiri traktor.. Tako mi je lakse nego da skidam onaj teg stalno pa posle trebam da ga vracam..
 
Pitam zato što drugar i ja treba da farbamo jednu a nismo se nešto često susretali sa rakovicom. Mislim, jesmo ali nismo zagledali nešto posebno tehnička rešenja
 
Ja imam 65-cu i brate sam zadovoljan sa njom. Niti 558,560,565 IMT-ovi ne mogu da joj pridju u bilo cemu. Ja sa njom i orem i vucem frezu IMT1.8m radni zahvat, vukao sam i silo kombajn sto nemoze nijedan od pomenutih IMt-ovih traktora. Samo preglednost vredi dosta, kad sednem u IMT-a, iza rakovice, kao u tunel nista se ne vidi....
 
Preglednos ima i okretnos ali sto se oranja tice 65-a i imt tu se nebi slozijo a u tezim posloma za branje kukuruza i oni poslova gdje treba precizna hidraulika ili mozda da tovaris sa kasikom pa da je drzis cileli dan na kvacilu hoceli to izdrzati
 
ja imam rakovicvu i 2.kom imt 560, i 567 vago sam za 40.kg je tezi 560. a za oranje nebi se slozijo zavisi kakva je zemlja kod mene 560 prvom brzinom ore bez blokade sa 16,9 gumama a rakovca sa blokadom i dubinski tockom 14,9 gumama razlika je u hidraulici sto je bitno za np.oranje
 
Ja sam uporedio Rakovicu i 558 a sa 560 ja mogu da orem ravnomerno i hidraulika mi ne igra veliku ulogu kada imam kopirni tocak... Po meni za rakovicu je izmisljen kopirni tocak i gotov problem sa hidraulikom...
 
Ja imam 542 i ove godine smo uzeli rakovicu,jeste da nisu u istom rangu ali rakovica je mnogo preglednija i okretna je kaOo 542. Ono sto mi smeta na njoj je 1. menjac-mnogo je tvrd ,a i oce da krci,ja kad sednem u 542 iz rakovice saltam kao da vozim formulu,ulazi kao u sir 2. Hidraulika - bila mi je nezgodna dok nisam navikao na nju i sad nemam problema sa njom,jedino je malo problem sa njom u oranju jer kad onu veliku rucicu spustim do kraja ( ne abs do samog kraja) i astelujem plug pa se desi da je oranju vratim u utralan polozaj ona malo odigne plug pa sam morao da je drzim u polozaju za spustanje
 
Svaki traktor ima svoje prednosti i mane, traktor se bira prema poslu koji vlasnik obavlja, recimo ja imam 558 i R65, i dosta vise posla radim sa R65 zato sto su njene prednosti ono sto je meni potrebno: okretnost, hidraulika(podizanj), jakca je na kardanu, preglednija, o kocenju da ne govorim, itt.
 
Nazad
Vrh