IMR - Rakovica

Svaka čast, nek je sa srećom rakovica.
Nikad mi neće biti jasno zašto farbaju izduvnu granu običnom farbom... Kod mene je to smrdelo danima dok nije izgorela.

Zna li neko čemu služi mala šiljasta ručica koja se nalazi na samom ventilu (razvodniku) hidraulika, s gornje strane? Kod mene je jedno vreme mogla da se mrda, a sad je potpuno zapekla u nekom položaju ali kiper i dalje radi.
 
da prebacujes izlaze za kipanje uvjek jedan izlaz kipa a drugi ne kada je prebacis u drugi polozaj onda je obrnuto
 
pojavio mni se probelm na rakovici 76. odjednom je pocela napred da zuji. skinuli smo remen kais i ustanovili da zuji oko remenice na radilici. nije pinjon od obrtaja. zuji samo,ne melje niti lupa kao sto se cuje kada ode lezaj. pritisak ulja na normali, a i ne pusta ulje. sta moze da bude? hvala na svakom odgovoru. hitno je!
 
sutra majstor dolazi da ispita. mi smo dva sata cackali ali nismo ustanovili sta moze tako da zuji. kao fen kada se ukljuci. probelm je sto treba da se ore i tanjra za psenicu a nesmemo dok ne saznamo sta je i otklonimo sta je problem. traktor normalno radi, pali bez problema,pritisak ne opada sve najnormalnije samo sto ubija sa tim zujanjem. nadam se da nije nekakv veliki kvar.
 
sutra majstor dolazi da ispita. mi smo dva sata cackali ali nismo ustanovili sta moze tako da zuji. kao fen kada se ukljuci. probelm je sto treba da se ore i tanjra za psenicu a nesmemo dok ne saznamo sta je i otklonimo sta je problem. traktor normalno radi, pali bez problema,pritisak ne opada sve najnormalnije samo sto ubija sa tim zujanjem. nadam se da nije nekakv veliki kvar.
Rakovica kad se skine klinasti kais nema vise ni jedan agregat koji bi mogao da zuji! Sto se tice zujanja kod motora zvuk moze da se prenosi sa nekog drugog dela motora, posto kazes da drzi pritisak ulja ujlna pumpa je ok, oslusnite dobro pumpu visokog pritiska! Ili snimi zvuk masine i okaci snimak recicu ti sta je kvar...
 
Sta mislite o rakovici 60 ona stara garda jos je donekle valjala ??? Kako su se pokazale ,znam da imaju problema sa poklopcima hidraulike i da malo razbijaju ruke ali u sustini kakvi su motori i sta mislite o njima ??? Licno sam imo iskustva sa 65 icom 94 god razocarala me totalno ,sad recite mi nesto vise o 60 tici molim vas.
 
Ja sam o mojoj pisao nešto malo u prethodnim postovima. Sumljam da takav kvalitet danas postoi na nekom traktoru pa i zapadnim. Za 35god (30god koliko je jod mene i oca) motor samo jedna generalka nikakvih drugih problema ni pre ni posle generalke (sem pucanja bloka što je greška korisnika, ne vozila-ostala voda u sistemu za hlađenje na niskim temperaturama), jednom vodena pumpa rađena, menječ-diferencijal ništa (samo semerinzi na polu osovinama jednom zamenjeni), hidraulika servisirana klasičnom zamenom gumica, zamenjena lamela i obloge na kočnicama, rame kod kućišta volana koje je puklo. To je sve što je rađeno na traktoru za 30god eksploatacije i obavljanja svih poslova na jednom domaćinstvu od 25kj. Ne očekujem ni od jednog traktora danas kupljenog da tako nešto može da ponovi ali naravno sve to zavisi i od načina eksploatacije i održavanja a o tome se u mom domaćinstvu vodilo računa.
Što se upravljanja tiče, taj traktor spada u "tvrde" traktore ako se tako mogu izraziti, dosta težak na upravljaču ako ide sam (sa nekom priključnom mašinom je naravno drugačije), tvrdo kvačilo, menjač sa "dubokim" stepenima prenosa koji pri promeni brzine redovno "krče" ali zato ne može da se desi na Rakovici da iskoči iz nekog stepena prenosa. O hidrauliku imaš ovde na forumu pisano, ja sam u brazdi koristio točak iako ako se dobro podesi kažu da nema potrebe. Priključno vratilo (kardan) i hidraulični sistem su direktno povezani i to je mala mana kod ovih traktora ali naravno ne tolika da se sa njom ne može raditi.
Eto, to su moja iskustva, a ako sam bar malo pomogao biće mi drago.
 
  • Like
Reagovanja: PKB
A reci mi za potrosnju ,i kako ti je zimi palila posto 65 uradjena generalna garazirana tesko pali bolje 533 sastavi od nje strasno ,a i dosta je bila neodredjena potrosnja te ovoliko te onoliko nikako da se ustali
 
Nikada na to nisam obraćao pažnju, da direktno idem na njivu sa namerom da testiram potrošnju ali sam jednim rezervoarom 60l moglo je poorati oko 4kj, otići na parcelu i vratiti se, naravno i da nešto ostane u rezervoaru. Tu negde je potrošnja bila oko 12-13l/kj. možda nekad i do 15l jer to zavisi od dubine i stanja tla.
Meni je zimi dobro palila iz prostog razloga jer sam ispuštao vodu kada je ne koristim pa sipao toplu kada sam hteo da je startujem i onda bez problema mada mislim da nisu sjajne po tom pitanju ali je zato tu "Start" sprej koji rešava sve. R65 ima drugačiji motor tj. drugačiji sistem ubrizgavanja goriva pa bi trebale da su bolje po tom pitanju od R60. Malo mi čudno za tu 65-cu što kažeš ali kod panjenja veliku ulogu igra pumpa-dizne odnos, njihovo stanje i podešenost.
 
Zdravo Postovani forumasi
Jednom sam na forumu nasao vrlo lep prikaz gde je jedan clan vrlo lepo predstavio kako je radio remont kocnica na Rakovici i to sve lepo propratio sa mnogo lepih fotografija. Mi sada na nasem traktoru hocemo da sredjujemo kocnice pa bi nam ti postovi bili vrlo korisni. Medjutim, problem je sto vec dva dana prelistavam postove unazad i ne mogu da nadjem gde se to nalazi. Bio bih veoma zahvalan ako bi mi neko pomogao u tome.
 
@sasa p
pogresio majstor. nije u pitanju pumpa visokog pritiska. nosili danas u sabac u servis i nije to kvar. ponovo danas majstor dolazi da ispita dalje sta moze da bude.
 
@sasa p
pogresio majstor. nije u pitanju pumpa visokog pritiska. nosili danas u sabac u servis i nije to kvar. ponovo danas majstor dolazi da ispita dalje sta moze da bude.
Tesko je drugar dati neku dijagnozu dok se ne pogleda masina, imas jos kompresor i to ti je to sto se tice zujanja... Ako i dalje zuji otvaranje motora je neminovno...
 
bio i danas majstor i ne vredi. nije uspeo da pronadje kvar. docice ponovo sutra da provere uljnu pumpu, pa ako nije ni tu ne znamo sta dalje.. sta moze u motoru tako da zuji nije mi jasno. kompresor proveren nije ni on. sve mislm da ce na kraju biti nekakva sitnica i glupost jer traktor apsolutno normalno radi
 
Nazad
Vrh