Herbicidi u strnim žitima

Nikola je napisao na 5. str da prska dva puta, s' tim da mesa i insekticide i fungicide....objasio je lepo i napisao doze....pa pitam kada prska ta dva puta? tacnije ovaj drugi put me interesuje vise, posto je prvi protiv trave pa znam otprilike kad je prskanje....
 
Taj drugi tretman je protiv Fuzarijuma klasa, i radi se u cvetanju psenice. E, sad, taj momentat je malo zeznut. Radi se kad su uvratine u punom cvetu,a pojedinacni klasovi u sredini njive tek krenuli sa cvetanjem, i to da je procvetalo nekih 15ak procenata cvetova na klasu... U praksi, vrlo kratak period, od dan-dva.
 
Prskas drugi put kad zito pocinje da izbacuje vlat,za dan dva i cveta,znaci od pocetka vlatanja(klasanja) do cvetanja,obavezno stavi i neki insekticid.
 
Uf, nisam ja toliko iskusan....mada kontam sta kazete...je l greska ako okasnim? da ne namestim stete vise nego koristi? I jos nesto, da proverim da li sam razumeo u onom tekstu....insekticid se stavlja drugi put kad se prska ili u oba puta? ja sam razumeo da prvo prskanje ide mesanje herbicida, fungicida i insekticida a drugo fungicida i insekticida opet....je l tako? Pitam vas ovo posto sam ja samo protiv korova i boleti prskao i to jednom samo, drugo prskanje nikad....a hocu ove god to da uradim
 
Uf, nisam ja toliko iskusan....mada kontam sta kazete...je l greska ako okasnim? da ne namestim stete vise nego koristi? I jos nesto, da proverim da li sam razumeo u onom tekstu....insekticid se stavlja drugi put kad se prska ili u oba puta? ja sam razumeo da prvo prskanje ide mesanje herbicida, fungicida i insekticida a drugo fungicida i insekticida opet....je l tako? Pitam vas ovo posto sam ja samo protiv korova i boleti prskao i to jednom samo, drugo prskanje nikad....a hocu ove god to da uradim
Nije sve jedno ni prvo prskanje kad radis.Bilo bi dobro da ti list zastavicar izadje kad radis prvi tretman protiv bolesti.To je odprilike druga polovina aprila.
 
Prska se do pojave zastavicara,moze i posle al se smanji doza,sto nije posao za "ljuce" korove,Fungicidom treba da se prska ranije da se zastiti zastavicar,pogotovo ce ove godine ici ranije udarila trava lepo,mekano vreme.
 
Neverujem da ce korov da se razvija brzo ove godine,dosta su gusta zita.
Zar zastita zastavicara ne ide tek kad on izadje?
 
Ljudi pocela je vec hemija da radi u psenici, evo obisao jednu parcelu posejanu simonidom i ona lagano nestaje. Slikacu danas sutra jer celo popode pada kisa pa ne verujem da cu moci da udjem u njivu. Predusev suncokret ,priprepma za psenicu 3 x tanjiranje. Korisceni preparati u prosloj godini Terbis i Fusilade forte. Nije bilo ponovljenog prskanja niti prejake doze. Od kolege cuo danas da i njemu ista pojava na ns 40s. Zemljiste bas i nije lakog peskovitog sastava. Pocela susa od prosle godine da ostavlja posledice izgleda. Konstantovacemo i ljude takodje iz PSS da daju svoje misljenje i sud.
 
Gura trava kao besna kod mene,a vidim i u susednim atarima,gorusica kao spanac...
Zastavicar treba zastititi od rdje,pepelnice pre nego sto izadje...
Nije samo uticaj herbicida,ima i posledica cikade...
 
da li imate iskustvo sa pirevinom livadskom travom u psenici, posejao sam ove godine neke njive koje su mi bile 5 god neobradive, pa je izbio korov, isprskao sma totalnim herbicidom u jesen pre oranja mesec dana, izorao posejao, i sada kad sam obisao njivu vidim da je krenula ponovo pirevina livadska trava, mozda je i kao psenica, sa cime bih mogao da oprskam, koji bi herbicid delovao?
 
da, da pirevina, ona kao u livadi, visika sto raste kao psenica, mislio sma d anece da izadje jer je orano , ali izasla mozda 30 posto od povrsine sa psenicom je ta trava

- - - - - - - - - -

da, da pirevina, ona kao u livadi, visika sto raste kao psenica, mislio sma d anece da izadje jer je orano , ali izasla mozda 30 posto od povrsine sa psenicom je ta trava
 
Kod mene najviše ljutića (Ranunculus arvensis) , znam da je secator majka , ali šta je jeftinije a da skida Ranunculus arvensis a i priljepaču , hvatalicu ?
 
Nazad
Vrh