Herbicidi u strnim žitima

Darko ima na prethodnim stranicama pisano o tome kako sme da se sve to pomesa zajedno ! Samo napred :)
 
Jos ne mogu uci u njive od prevelike vlage.Sve je spremno za ful zastitu.

I ja ću sutra ,prekosutra bombardovati pšenicu sa svime što imam , možda stavim i parfema nek se nadje . Biće sigurno Husar,Prosaro,vjerovatno Fastak ili sl , a neznam dal ću stavljati Kristalon . Razmišljam da stavim još neki jeftiniji fungicid sa nekom drugom osnovom , jes da će to sve koštati , al imam osjećaj da će joj to sve trebati. Najverovatnije nakon toga malo posoliti 50-100kg Kana/ha zlu ne trebalo.
 
I ja sam sve spremio za zaštitu (0.15 l sekator + 0.6 l falcon + 0.1 l fastac), samo da se prosuši. Kod mene je mnogo kiše palo.
Jedino što se još razmišljam da li da dodam i neko folijarno djubrivo. Inače pšenica je dobila 400 do 450 kg KAN-a po ha, u dva navrata. A na jednoj parceli gde je Balaton planiram da bacim još 100 kg KAN-a, da vidim šta će biti...
 
Do kada najkasnije smijemo ići sekatorom ? Kako prepoznati kada je izašao zastavičar , a još nije klasalo , svi listovi stoje prema gore? Na Bayerovom sajtu za Srbiju se kaže za Sekator do zastavičara , a na Hrvatskom Bayeru do 2. koljenca? :sta:
 
Do kada najkasnije smijemo ići sekatorom ? Kako prepoznati kada je izašao zastavičar , a još nije klasalo , svi listovi stoje prema gore? Na Bayerovom sajtu za Srbiju se kaže za Sekator do zastavičara , a na Hrvatskom Bayeru do 2. koljenca? :sta:

Dobre pšenice su izbacile zastavičar a klasanje možeš očekivati posle đurđevdana (na dobrim pšenicama).Probaj da opipaš stablo pri vrhu pšenice (treba da osetiš klas umotan) a po potrebi i razmotaj stablo na vrhu onda ćeš videti klas koliko je formiran i po tome ćeš znati kad će klasati i da je zastavičar razvijen.Moja će za 7-10 dana početi da klasa tako da i sekator ovih dana treba da iskoristiš pošto su zadnji momenti.Da dodam mislim da zastavičar izlazi posle četvrtog kolenca (ispravite me ako grešim).
 
Poslednja izmena:
A jeli neko koristio Sekator (ili Husar) kad se zastavičar već pojavio , imo sam neke komplikacije pa sam okasnio . Svejedno ću ići sa zaštitom ali bilo bi dobro ne propustiti i herbicid ?
 
ја сам одустао од поливања, мислим да би направио већу штету поливајући га, а видим и да су код нас ретке пшенице које су третиране против корова
 
Mislim da nisi upravu,ima svuda trave od kisa,bolje ga gazi i suzbi travu izgubi 2-3%,nego da te oderu na mlini 10%,moze da se prska kad izbaci zastavicar,samo nemoj vecu dozu od 100mil/h.
 
Negde ima trave,a negde nema.Zavisi od dobijenih padavina na razlicitim terenima.Neke njive nisam morao prskati,ali sam odradijo sve,zbog folijarne prehrane.Svakako cu i kasnije gaziti kada budem prskao od onih cirkusa u vlatu (tripsi)....
2-036.jpg
[/IMG]
 
Potpuno se slažem sa Nikolom , veća je šteta ne prskati nego prskati . Čak kolko se izgubi gaženjem , jedan manji dio se poveća prinos u redovima žita koji su bliži tragovima jer dobiju svjetlosti i prozrake . Moguće da bi se moglo , pogotovo ko radi svojim kombajnom, recimo pri košenju , dići keder visoko da vata samo klasove kad ide preko ugaženog , pa nakon nekoliko dana doći ponovo pa pokupiti nisko te prohode kad uzriju.
Jedno sam siguran , ovo je zadnja godina da sijem bez stalnih tragova , pa nebi bilo ove glupe priče :udri:
 
Da li neko zna koliko košta Prosaro i da li sme da se tretira žito sa njim drugi put? Prvi put sam išao Zamirom pre nedelju dana.
 
Ja ću danas da završim zaštitu pšenice. Ostala mi još jedna parcela. Popodne ću da je prskam, neka malo zahladi, sad je mnogo vruće.
Inače, kombinaciji 0.15 l SEKATOR + 0.6 l FALCON + 0.1 l FASTAC dodao sam i 2 kg Murtonika 19:9:27.
Pšenice su prosto poludele posle onih kiša u aprilu. Ja neke ne mogu da prepoznam...
 
Da li neko zna koliko košta Prosaro i da li sme da se tretira žito sa njim drugi put? Prvi put sam išao Zamirom pre nedelju dana.

Shale Prosaro se i koristi za drugo prskanje protiv bolesti ali sačekaj da ti pšenica počne da klasa pošto si skoro tretirao (15 dana tretman od tretmana) i dodaj insekticida a cenu neznam.
 
Ima li koga da je kupovao ovih dana Secator,Laren(mezzo),cycocel,Galofungin.......kako se kreću cene?
 
Kada je prskanje prvi a kada drugi put? kako treba da izgelda psenica pa da znas kad ces je prskati prvi a kad drugi put? Prvi kontam kad se pojavi trava, to sam radio, ali drugi put nisam, a hocu da probam pa pitam....

- - - - - - - - - -

Pitanje za Nikolu, nisam ga obelezeio :)
 
Nazad
Vrh