Herbicidi u kukuruzu

Mi ove godine mesamo i jedan i drugi,valjda ce biti dobro. U stvari: mezatron+rimex+nikosulfuron mu dodje kao Dupontov Arigo?
 
Rimex/Tarot zavisi od temperature dejstvo. Inace opstepoznato je da nikosulfuron je efikasniji od rimsulfurona u delovanju na sirak, a rimsulfuron na muharike.
Taj zakljucak ne pije vodu kod mene!
Najgore iskustvo imam sa nikosulfuronom odnosno Motivelom a ne ove druge neke leve kopije! Negde 90- tih koristio sam ga u dva navrata, jednom Motivel i cini mi se jednom Siran, u poredjenju sa Tarotom dao je nula rezultat!
Od tad u moje njive vise nikosulfuron nije usao!
 
Stvar je u tome sto sam adengo vec nabavio, a ovo vrijeme ne da nikako da udjem u njive, kukuruz je u 4 listu. Pa razmisljam da idem sa malko manjom dozom.
 
Nesto nevjerujem u te polovicne doze herbicida...imam komsiju koji uvijek zezne kukuruz sa tim polovicnim dozama i jeftinom hemijom...kupio sam i ja nesto adenga al mi nije zurba...prskanje cu obavit krajem maja..(ove godine cu po dva puta sijat...tu ce bit kukuruzi ,a ne ko kod vecine sto samo jednom siju)
 
U kojim dozama ide terbutilazin u kombinaciji sa 0.14l/kj mezotrioana?
 
Ako mene pitas idem do razvijenog 6 lista.

- - - - - - - - - -

Upravo kosultovao zastitara iz jedne jake kuce i moga komsiju zastitara sa preko 30 god iskustva.Kada kukuruz ima 5 razvijenih listova i do potpuno razvijenog 6 lista moze se ici sa 250ml/Ha CALISTA(mezotrion)+0,8-1lit/ha terbutilazina.Kolicina terbutilazina zavisi od samog preparata tj. njegove cistoce i moguceg poznavanja porekla.Vecina je kineska ali kvalitet koji se isporucuje recimo Syngenti ili Bayeru nije isti kao sto se isporucuje nekim manjih hemijskim kucama.
Obojica su rekli da je ta kombinacija bomba za male pare.
Sad vi kako hocete a ja sam vam preneo kako je meni receno.
 
Oko uskolisnih u kukuruzu sam pisao po nasiroko kao i jos mnogi clanovi. NEPOSTOJI sredstvo dovoljno selektivno po biljku a da istovremeno efikasnost na korove bude 100%. Za uskolisne korove u soji, repi, krompiru resavajte probleme.
 
Ako mene pitas idem do razvijenog 6 lista.

- - - - - - - - - -

Upravo kosultovao zastitara iz jedne jake kuce i moga komsiju zastitara sa preko 30 god iskustva.Kada kukuruz ima 5 razvijenih listova i do potpuno razvijenog 6 lista moze se ici sa 250ml/Ha CALISTA(mezotrion)+0,8-1lit/ha terbutilazina.Kolicina terbutilazina zavisi od samog preparata tj. njegove cistoce i moguceg poznavanja porekla.Vecina je kineska ali kvalitet koji se isporucuje recimo Syngenti ili Bayeru nije isti kao sto se isporucuje nekim manjih hemijskim kucama.
Obojica su rekli da je ta kombinacija bomba za male pare.
Sad vi kako hocete a ja sam vam preneo kako je meni receno.

Prošle godine sam se konsultovao sa zaštitarem iz Agrosave (čoveka koga izuzetno cenim kao stručnjaka) i on mi je preporučio da smanjim dozu terbutilazina na 0.4l/ha ako je kukuruz u šestom listu. Inače u kombinaciji sa dikambom (do petog lista) je pre dve godine savetovano da ide 0.8l/ha terbutilazina a ove godine su podigli tu dozu na 1-1.2 l/ha.
 
Pa eto price se poklapaju a savetodavci razliciti.
Za uskolisno kod nas sad uz preparat za sirokolisne ubacuju 30-40gr rimexa da bi kasnije isli sa punom dozom nikosulfurona.To su naravno jeftine kombinacije.
 
Smesi joj se 0,7l/ha dikambe,za prvu ruku :osmeh:


971tfn.jpg
[/IMG]
 
Da se nadovežem samo na Matića i Bojčetića. Ovde u mojoj okolini su ljudi počeli da primenjuju drugačiji metod protiv famoznog sirka. Koliko sam čuo prošle godine, a članovi iz Vladimirovca mogu da posvedoče, kod njih se masovno koristi herbicid Laudis u kukuruzu, izbeljuje sirak i stopira ga jedno dobro vreme, tako da dođe i to bolje nego efekat standardnih herbicida: niko, rim i foram- sulfurona kod kojih nema više nikakvog efekta.
Kod mene u selu su našli drugo al slično rešenje- poseje se suncokret i tuče se fuzilade-om, pa se po skidanju parcele istotališu (da se ubije preostali rizom) i sledeće godine se poseje opet kukuruz i tuče sa Adengom. Video sam, i mogu vam reći da taj Adengo stvarno drži čiste parcele, zato se i razgrabio jako brzo.

To je ok gde su čiste parcele, i eto može se držati pod kontrolom neko vreme, ali mislim da ćemo se pre ili kasnije vratiti na plodored i bar na tropolje.
 
Nazad
Vrh