Gusta sadnja - prednosti i mane (razmak između voćaka i uticaj toga na rod)

Dugovečnosti zasada najviše zavisi od rezidbe tj od izbacivanja starih grana i zamjenom novih čime se konstantno posle 5-6 godine obnavlja rodno drvo. Sigurno za šljivu vijek ekspoloaticije je od 20 do 25 godina u gustom sklopu. Kao što već rekoh da održavam jedan voćnjak u 13 godini i da daje rod od 50 kg po stablu, i da izgleda super pa zašto nebi moglo da se ekspoloatiše još 8 do 10 godina najmanje. Mnogi tvrde da breskva ne može duže od 15 godina evo linka gde sam pisao pa da ne ponavljam

http://poljoinfo.com/showthread.php?1715-Breskva-Nektarina&p=530985&viewfull=1#post530985


Slika breskva je isto u 13 godini i nosi i dalje rod od 25 kg po stablu (slikano ispred kuće). Žao mi je što nisam napravio fotografije kako izgleda to u voćnjaku ali kad uhvatim vremena slikaću. Znači treba je za dvije godine vadita, ali ne vidim zašto kad izgleda super, ima sve malde grane, dosta zamjene, daje solidan rod i šta treba dalje.

Da je situacija u državi ne uređena slažem se, kod nas je bar malo bolje. I voćnjak nikad nija bilo lako podignuti pogotovo iz vlastitih sredstava, kad se kreće od nule.

Moj je savjet bolje posaditi duplo manje, a uraditi sve kako treba. Pa kad počne donosti zaradu onda polako proširivati voćnjak.
 
Oooo pa ne mogu da vjerujem kolega Ironman. :) Nije uzaludna diskusija i učiš polako.
E, glupa ti je fora a i dosadna. Ponavlajs je vec sto puta a kao iznenadjujes se.
Zeza te to sto na svakom komentaru postoji datum a ja sam od uvek pisao da postoje situacije kad vredi razmisliti o gustom sklopu.
Ona vasa budaletina od piljara uvek i za sve predlaze samo gusto i gusto. Kreten.
Ili mozda samo bezobrazan i dovoljno lukav da navuce vas novopecene "profesionalce" :)
sto rece fruitboy nista novo, pijacarski fazon rasadnicara, prodati sto vise sadnica, a koga drugog ubediti nego neznalice.

Druga stvar, sadnica je najjeftija stavka u voćnjaku
Pa sta?
To rasadnicara ne zanima, on prodaje sadnice i pokusava da ih proda u sto vecem broju, a ne stavlja njih o odnos sa ostalim stavkama. Inace, ta prica o tome kako su sadnice najmanja stavka i jeste klasicna prica rasadnicara koji njome pokusavaju da prikriju svoju nameru da utrpaju sto vise sadnica. Mora da ste i na tu pricu onog piljara naseli.
Sigestivamn jbg :)
Nego ajd iskreno, jel mu verujete zbog toga sto ima titulu il 'nako? :)

I mani bre ove pricice o tri kilograma u drugoj, sto u trecoj, 500 u stotoj godini.
Prinos je ozbiljna kategorija koja zavisi od toliko faktora da je ama bas skroz diletantski racunati ovako kako ti pokusavas.
Vazi li ta tvoja racunica i za recimo nadmorsku visinu od 750 metara isto kao i za 200, za zemljiste ciji je pH 3 kao i za ono sa pH 7. ono sa sadrajem humusa 1% i ono sa sadrzajem 5%, ono sa istocnom i ono sa severnom ekspozicijum, za cernozem i za pseudoglej.....hoces jos faktora?
Nemoj izigravati strucnjaka, ne ide ti.
A i slikao si sam svoje breskve, to govori nesto drugo od ovoga sto pises o sebi ovde. Ocajno izgledaju jbg.
 
Dugovečnosti zasada najviše zavisi od rezidbe tj od izbacivanja starih grana i zamjenom novih čime se konstantno posle 5-6 godine obnavlja rodno drvo. Sigurno za šljivu vijek ekspoloaticije je od 20 do 25 godina u gustom sklopu.
hmmm, naravno i od toga, ali priznacemo i od gustine sadnje. Ne moze biti isto kad se biljka razvija u 0.5 m^2 ili na prostoru od 4m^2. Benefit guste sadnje je samo sto vocnjak ranije ulazi u pun rod (~godinu dana), meni (a verujem i dobrom delu posetilaca i clanova sajta) to nije na mestu br.1.

Istina je negde izmedju, planiram u nekoj skorijoj buducnosti vocnak (koja vocka ce biti, jos se premisljam). Ono sto je sigurno sklop nece biti po zapadnim sistemima, nego po naski. Razlog manja pocetna investicija, jeftinija i pristupacnija sadnica, daleko lakse za odrzavanje i zastitu (ljudi su upoznati sa time i tim nacinom).
 
To rasadnicara ne zanima, on prodaje sadnice i pokusava da ih proda u sto vecem broju

Ajde? Otkrio si Ameriku Kolumbo. :) Pa normalno je, rasadničari su, šta bi drugo. Ponavljaš ovu rečenicu već ko zna koji put i to svoje sa(znanje) prodaješ ko pamet? Oooo zemljo Arabijo :)
Izgleda da te neki od njih mnogo zeznuo u prošlosti ili si toliko ljubomoran na njih (tačnije dio njihovog biznisa u svoj ovoj priči) da ni u jednom postu ih ne možeš izostaviti, a prije da je ovo drugo. :)

Šljivar je sve objasnio, i dokle više priča o najvećoj investiciji u sadnice, koje su kod nas budi rečeno vrlo jeftine a i svaka baba ih skoro može proizvesti, a kroz kratak vremenski period i dio prinosa se vrlo brzo otplate.
Opet kažem, izgleda da čitava Evropa i sav naučni, profesorski, inženjerski i stručni svijet u njoj i dan danas sisa vesla, a jedino dio Balkana pokupio svu pamet i znanje.
 
Vidim da nemaš adekvatan odgovor na računicu pa ode u tri popodne sa argumentom. Ali evo odgovoriću i na to.

Vazi li ta tvoja racunica i za recimo nadmorsku visinu od 750 metara isto kao i za 200, za zemljiste ciji je pH 3 kao i za ono sa pH 7.

Ko sadi sa pH 3, i govori o ozbiljnoj proizvodnji. Samo lud čovjek može posaditi u takve uslove. Naravno može se posaditi i u takovo zemljište, ali prije sadnje se mora unjeti kreč i stajnjak kako bi se popravila struktura zemljišta. Što opet pravi iste troškove sadili u gustom ili glasičnom sklopu. I kakva je tu prednost klasične sadnje? A što se tiče nadmorske visine naravno da se rod smanjuje, ali smanjuje se u oba slučaja tj u gustom sklopu opet ima više roda. Ko se misli ozbiljno baviti proizvodnjom normalno da neće sadit u ekstremnim uslovima već će birati optimalne uslove za sadnju.

A i slikao si sam svoje breskve, to govori nesto drugo od ovoga sto pises o sebi ovde. Ocajno izgledaju jbg.

Sad si sve rekao o sebi, nemaš ti pojma kako izgleda breskva i šta je stablo breskve. Prevaziđen si odavno.
 
Necu dalje komentarisati,kod mene je stenlej bio takav u 5-6 godini,znaci toliko od velikih vocara koji nas ovde male savetuju kako se bavi vocarstvom.Kod mene je stablo trenutno debelo oko 15-16 cm.Visina je kao sto se vidi na slici jos vislje od auspuha 540,a 540 je dosta vislji od 533-539.Vocnjaku je trenutno precizno 9 i po godina.
Sadnja 5x4.
Namerno sam slikao traktor pored,zbog uporedjivanja,slika je na 5 metara sirine.

Oticu veceras pa cu opaliti jos koji foto.
 
Zanimljivo poređenje, uglavnom je metar jedinica za određivanje visine krošnje.
Kod mene na dvostruko manjoj krošnji (gustina sadnje 4x2m) ima dupli prinos u odnosu na ove slike koliko mogu da procjenim. Tako da ne vidim čemu ti je bitna visina/širina krošnje. Ove šljive sa tvojih slika nisu na adekvatan način orezivanje u startu.

Nemam sad na ovom računaru slike da kačim ali evo nekih ranije koje sam postavio.

http://www.imagebam.com/image/bc805c191963446
http://www.imagebam.com/image/b020e7191963542
http://www.imagebam.com/image/018c02191963617

Što ih ne zalijevaš?
 
@mirko015
Koliko tvoj zasad je rodio prosecno u zadnjih 5 godina?

@Vocar
Koliko zasad od 12-13 god, sto odrzavate, je rodio prosecno u zadnjih 5 godina?

Nemojte da filujete prinose, nema smisla. Budimo objektivni i realni.
 
Kod mene radja sve vise i vise,sasvim normalno,prosle godine (8 i po god.)prosek je bio 65kg po stablu,prodao sam 10 tona,a ostatak 6 tona je isao meni i burazerima za Radzu.250 stabala 55 ari.
Prosek jedne sljive je bio 70 grama.
Slike cu okaciti posle ima ih u kompu,sad odo,zurim.:ppozdrav:
 
Pa normalno je, rasadničari su, šta bi drugo.
Ali ovaj tvoj piljar, a narocito vi, prica o svojoj profesorskoj tituli, nju je stavio u sluzbu pijaca. Vi ste ga u zvezde kovali a evo sta se ispostavilo.
Vucibatina najobicnija.

, nemaš ti pojma kako izgleda breskva i šta je stablo breskve.
Jel?
Dobro, evo postavicu ih ponovo pa nek drugi ocene kvalitet zasada velikog znalca.
Ja sam svoj sud o nemu rekao. KATASTROFA!!



i govori o ozbiljnoj proizvodnji.
A Kolika je ta tvoja "ozbiljna" proizvodnja?
Daj neku sliku neke ozbiljnije povrsine, nesto kacis neke coskove i stabla po dvoristima a pricas o ozbiljnoj proizvodnji?
I kakva je tu prednost klasične sadnje?

Ne pricam da je prednost klasicne sadnje u nepovoljnim uslovima (mada je ima naravno) vec o tome da tvoje cifrice mogu da zbune naivne kakav si i sam pa si naseo na piljarevu caku o ogromnim prinosima u drugoj gofini?
Ako je to tako, ako imate 10 kg u drugoj godini, ako su vam prinosi ekstremno visoki, sto onda Banja Luka ne prodaje sljive nego ih kupuje? Ako ima toliko sljiva zasto je cena visoka, ako je preradjujete sto i preradjevine od sljive uvozite?
Nista se ne uklapa u vasu pricicu, ni jedan trzisni element, sadite po nekoliko komada po coskovima a pricate o, kako ti rece, ozbiljnoj proizvodnji.
Vi naprosto lazete.

Nikako ali nikako guts sklop ne moze dati prinos kao sto to moze klasican razmak. To je naprosto stvar fizike a pritiv nje ne moze ni onaj vas sesirdzjija.

Kolicina roda zavisi, u direktnoj je srazmeri sa zapreminom krosnji. Ako ti u gustom sklopu imas od 4 metra medjurednog rastojanja najmanje 1 ali i vise metara praznog prostora, nema grana, ti na tom prostoru ne mozes imati rod, dakle ti si 1/3 parcele bacio, beskorisna je sto se prinosa tice, Sunceva svetlost ne pada na list sljive da bi ona pravila prinos vec na zemlju i tako se, sto se prinosta tice, gubi. Ako se zna a treba da se zna, da su krosnje u klasicnom razmaku vise, to u njemu i na 5 metara visine postoji rod a u gustom sklopu ga nema na toj visini. Gde se onda nadmestuje i cak prebacuje taj rod?
Nemoj sad pricice o praznoj unutrasnjosti krosnje kod klasike, to svaki priuceni rezac lako spreci, dakle i klasika ima rod po celoj dubini krosnje.
Vise roda gust sklop ima samo u pocetnim godinama plodonosenja a kasnije prinos prelazi na stranu klasike.
 
Poslednja izmena od urednika:
Jako dobro izgleda! Prinosa ce biti, samo da jos cena bude korektna i da se konacno isplati trud.
 
Pa imajuci u vidu cinenicu da je mraz dosta prosarao ne bi trebalo da bude bas niska cena.
Mada je tih 12 dinara prosle godine za ovakvu sljivu bilo malo jbg, moglo je da se proda malo bolje ali evo sad se "znamo" pa mozda i nesto pomognemo oko prodaje jedni drugima.
A oko cene i gusta sadnje, sta tu tek reci kad cena omane.
 
Naravno da prerađuje i izvozi, zainteresuj se malo. Normalno je da se ne može porediti Srbija i RS u tom pogledu. Simptomatična je tvoja namjera da uopšte to porediš. Zanemarujući tu tvoju pomenutu bezvezariju, ta činjenica i dalje tebe ne čini znalcem koji očigledno nisi. :)

Baš kao što si i pomenuo, klasika ima problem sa ogolijevanjem grana, velikim granama i krošnjom uopšte. Neću opet ponavljati iste seanse nego se vrati i pročitaj prednosti ako si zaboravan, ali dolazi to sa godinama.
Ali nije problem velike krošnje u tvom slučaju jer ih mlatiš šticom, međutim nisi mi odgovorio koliko je dugačka i od kog je vrste drveta.

Mislim, ta drevna znanja i vještine nikad nisu od viška, da se saznaju od nazovi voćara kao što si ti kolega ironman. :)

Kako kupiš šljivu, jel pokosiš prije kupljenja ili izgori od totala koji pršćeš?
 
Jos uvek sam novi ovde i ne bih da ulazim u diskusije niti drzim stranu bilo kome; samo me zanima da li su breskve na slici gore fotografisane pre ili nakon zimske rezidbe?
Pozdrav
 
Baš kao što si i pomenuo, klasika ima problem sa ogolijevanjem grana
Koji se veoma lako resava adekvatnom rezidbom. I ta takva adekvatna rezidba je i dalje daleko jednostavnija i jeftinija od rezidbe koja je neophodna kod sljive posadjene u gustom zasadu.
Pa u slucaju da se radi adekvatna rezidba i da se spreci to ogoljevanje gde onda postizete da na manjoj zapremini krosnji dobijete vise roda?
Ili ces sad pricu o krupnijem plodu? Ako u nju krenes daj neki parametar, koliko tvog stenleja ima u kilogramu, koliki je prosecan precnik ploda (ne zaleci se, znam da ti to ne znas, ali to su parametri koji se proveravaju kod utvrdjivanja granica kvaliteta)
Ej, ne tresem nikakvim sticama (to su valjda motke) vec tresacem, Postoji ta sprava iako je tebi nepoznata.
A to oko korova, pravis se da nisi video slike koje sam postavljao i da ih nisi pohvalio, tako ti lakse ? :)
A st aces akoi nadjem i te slike i tvoj komentar na njih ? :)

Jbg Vocar, znam ja da je tebi neprijatno, pokusavao si ovde svim silama da se pokazes kao neko ko nesto zna, odusevljavao se novim saznanjima. Kad si otkrio feromonske klopke slikao si svoje rucice da se pohvalis (a to po uputstvu sa ambalaze:) ali onda omanes pa napises kako ih koristis ( sto ne pise na pakovanju) a ispostavi se da veze blage o tome nemas vec ih kupujes kako bi druge odusevio svojom savremenoscu (klopke koristene na onakav nacin su besmisleno bacanje para, nista, ama bas nista nisi postigao kupujuci ih). Tako i oko ove teme, uverio te onaj klipan da je onaj koji gusto sadi mnogo pametan a ti potrcao da ga poslusas.
Nije to veliki greh, ljudi u neznanju svakave greske naprave, ali budalasto je tvrdOglavo braniti ociglednu glupost a glupost je posaditi sljivu koju ces jeftino prodati (ne zavaravaj sebe, druge ne mozes, pricama o ceni od 50 evrocenti, prodajete vi branu sljivu i po ceni od 50 feninga, zna se to, to je oko 25 dinara a u Srbiji se, evo vidis, i za tresenu ocekuje ta cena, cena od 20dinara se smatra niskom)
Prihvatis da si nasankan, uvidis gresku i nastavis normalno.
 
Nazad
Vrh