Gume

Potrebne su mi gume za sejalicu 5,70-8, komada 2. Gume su za svoju dimenziju velike nosivosti.
 
Dajte neka iskustva sa Petlas zadnjim gumama. Imam neku opciju da ih uzmem za oko 38.000 po komadu, 320/85R28.
 
Naiđoh skoro na kompletan točak 13-ca od nekog auta, teška starudija, ostavljen-bačen pored puta, ne budem lenj, stanem i pokupim ga , ubacim u gepek, ako ništa drugo, valjaće mi čelična felna za nešto...
Jučer na jedvite-jade sam skinuo spoljašnju gumu sa felne, već sam mislio da je bacim nanovo, ali bio sam uporan, i na kraju, uspeo sam...
E , ali šta je bilo unutra, odnosno, unutrašnja guma, ne da je raritet, nego je u rangu antikviteta !!!!
Nisam mogao očima da verujem, felna onako, polu trulež, spoljašnja guma trulež u Full-u, a unutrašnja guma, pa pogledajte, ni jedna zakrpa, kao nova posle minimum-minimuma 30 godina :


 
ГОСТ стандард. Има у дворишту од кад знам за себе један резервни точак од ладе 155-165 држим за црну резерву али рачунам ако је ставим на приколицу распашће се
 
Spoljašnja guma je Semperit - Austria 145 R13....
Ali vidi, MADE IN USSR !!!!
Ko nova !!! 🍻
Kad samo pomislim da sam hteo da uzmem brusilicu pa da isečem spoljašnju gumu sa felne !!!!
Lepo mi nije dobro !!!! 🫣
 
Када сам купио први ауто дочека ме зима са снегом и летњим гумама. Некако се довучем до града, купим зимске гуме и чекам ред за замену. Испред мене југо и не могу да одвоје спољну гуму од фелне. Наравно, мајстор хвата флекс, сече не видимо се од дима у радионици а човеку видно није добро. Каже оригиналне гуме из 89-90 тако нешто. Уопште нису изгледале лоше.
 
Ruske gume imaju tu manu da su porozne i ispuštaju polako. Vozim Nive preko 20god pa znam, mora da se kontroliše pritisak bar jednom mesečno. U ovoj sad Nivi koju imam je rezervni točak nikad korišćen, ja sam prvi vlasnik, ali ispušta. Ostale gume su isto ruske, možda već četvrti komplet, i sa svima je isto.
S druge strane, na traktorskim prikolicama imam trayal i tigar unutrašnje, možda starije od mene, i to se nikad ne dopumpava niti ispuštaju. Kad rikne spoljašnja, stavi se nova i opet se tera.
 
To oko tih starih guma sam skoro komentarisao sa jednim drugarom. Imam pravljenu prikolicu od dajca 70i neko godiste i na njoj verovali ili ne njegove fabricke gume i spoljasnja a verovatno i unutrasnja. Ja za mojih 30 god nikada ih nisam niti pumpao a kamoli tocak skidao.Deda je kupio tog dajca 90esetih verovanto ko mu je prodao poskidao novije gume a vratio starije.To je za nepoverovati,a ove danasnje zveknu za par godina.
 
U ponedeljak sam bio kod vulkanizera i video da je Cultor gumu (čitavu) probušila stabljika kukuruza (istarupirana). I meni na YTO se isto desilo ali je meni spoljna popucala između ripni i skoro se vidi unutrašnja, tako da nije nikakvo čudo, ali ona Cultorka čitava pa opet nahebala...
E, odmah i pitanje. Šta uzeti? GTK, Ozka, Seha, BKT? Kod Bkt mi se ne sviđa što je mali broj ripni, inače bih nju uzeo....
 
Isto video juce na bkt,prednja na mtz 11,2-20...probio je stap od suncokreta.i bkt poceo da mulja?
 
Seha ne valja, tj bar ove dve koje ja imam.
Jedna je na balirki velika. Nju dva vulkanizera novu nisu uspeli da nameste tubeless. Istini za volju, i piše na njoj da je tube type ali ipak je suviše plastična tu oko felne i nikako da zadihtuje. Ovako je izuzetno kruta.
Druga je prednja na traktoru. Nju sam ja montirao i ona drži bez unutrašnje ali je između krampona izuzetno tanka i za godinu dana vožnje probušila se čak 5 puta i sad ima 5 čepova. Ne smem ni da zamislim da je sa unutrašnjom pa da sam morao da je skidam 5 puta za sezonu. Ovako nabijem čep na licu mesta i vozimo se dalje :D
 
Bkt na pronar prikolici bingo u odnosu na alijans. Ali bkt, što sam video na traktoru..... Ne sviđaju mi se uopšte. A samo taj tip šare imaju u ponudi. Šulok kaže da su GTK dobre. Mada me ne bi čudilo da tu ima naj zaradu pa su zato dobre....
 
Gtk i ozka su isto.to mi je potvrdjeno od volarisa,suloka i guma trade.samo trgovacko ime,kao galaxy i cultor.i gtk je za dimenziju 18.4-34 bio jeftiniji oko 2 000 u odnosu na ozku.
 
Koja se marka dobro pokazala za prednje gume na fergusona 6.00 16?

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Jelte, da pitam, na koji nacin i preko koje firme, kog tipa firme,bi mogle da se uzmu gume za poljo mehanizaciju bez pdv-a?

I jos jel neko uzimao ove gume montana, najjeftinije su, da li to vredi nesto?..
 
Nazad
Vrh