Grad i protivgradna odbrana

Dice im plate sa 4000 na 4200,pa ce ljudi biti trezni i uvek na raspolaganju.Zalosno je to sve i jadno,a ocigledno nadlezne to puno i ne sekira.Bitan je samo EPP.
 
E, pa i mi obrali u ovom izvlačenju.
1d00a4c24f767e51da2bb9c6acb47160.jpg
90a5439d75b1d7236c7914f2be64f092.jpg
 
Ma ajte ljudi, mnogi jedva skrpe za setvu, štedi se na zaštiti, na đubrivu a da još plus osiguravaju useve
Čemu onda plaćamo porez...
kad sve što treba da bude time poduhvaćeno usmerava se da nekom drugum turamo pare u džep
Pa svi plaćamo porez a o osiguranju useva toje druga priča meni je pre dve god grad stuko 2h maka šteta je bila oko 200,000 din i to pred samu zetvu dasam osiguro imo bi nešto ovako ništa to kad razdelim imo sam osiguranje isplaćeno na 10godina, al od tada paradajz ,mak ,i sve te malo problematičnije kulture osiguravam bolje dati na sva ta velika ulaganja još koji din,nego gledati u nebo dal če obići grad ili ne a kukuruz i suncokret to za sada izbegavam osigurati prošle god nije bilo grada i ispade dasam dao drzavi 250 eu ako tako gledam onda se ništa ne isplati al sad na miru spavam:spavam: a pored svog osiguranja ostalo je i meni nešto ::novac::
 
Katastrofa, sta reci, bitno da su lajali ovi sto vode statistiku da ce zita biti u rekordnom rodu i da imamo za nas i za izvoz, e sta smo docekali, treba ih streljati sve mamu im ........
 
Sta mislite kolike povrsine su unistene gradom? Kod nas u Kikindskom ataru nema stete od grada jedino od pologa. U okolini tj u Mokrinu, Basaidu vec ima stete i od grada.
 
Tuzne slike gledamo ovih dana.Protivgradna totalno omanula.Razlozi su ocigledno duboki i treba nesto podhitno promenuti.U mom kraju su se cule rakete,ali to nije dovoljno.Postavio sam svojevremeno ovu veoma ozbiljnu temu,a sada posle ovih desavanja postavljam ovu sliku.Da nije zalosno,bilo bi smesno.Na to me je isprovocirala delovanje,ili ti ne delovanje protiv gradne odbrane.
 
Mi smo ljudi seljaci.Postujemo struku i ne znamo na kojoj visini se formira supercelija.Nekad smo i paranoicni,ali cinjenica sa kojom raspolazemo je da je 21vek.Tehnologije napreduju.Spremni smo da unistimo planetu,ali gradonosni oblak nismo.Cinjenica je i da nam je naneta steta,za koju se neko nije ni pocesao.:ppozdrav:
 
Sa procenjenom visinom od oko 16km, mogli su što se mene tiče i atomskom bombom da ga gađaju, ništa ne bi uradili.

Nebitno da li podržavate ideju protivgradne odbrane ili ne, morate shvatiti da protiv superćelije rakete i bilo šta drugo nemaju šansi.
Molim te za stručan odgovor, da rešimo ove nedoumice. Ako sam te ja dobro razumeo, potpuno bi svejedno bilo da su sve stanice ispalile po 12 raketa, umesto po ovu 1 (jednu), u proseku? Šteta bi bila identična ovoj sada? Nisam ciničan, zaista me zanima mišljenje stručnjaka. Hvala ti na odgovoru.
 
Cinjenica je i da smo skeptici za osiguranje.Mom dedi je svojevremeno zbog visokih podzemnih voda pao pomocni objekat.Komplat kucu je osiguravao decenijama.Kada se desila steta,receno je da je to visa sila.Dinara nije dobio,a inkasanta je isterao i vise nikad nije osiguravao.Kolega mi je godinama osiguravao TV servis.Kada su mu lopovi isekli izlog i odneli neke uredjaje,osiguranje nije nadoknadilo stetu,jer nije imao resetke na izlogu.:osmeh:Kada su osiguravali,samo daj novce.Resetke nisu bile uslov.To su moja iskustva.Neko sigurno ima i dobra iskustva,ali mislim da ce jos puno vode rekama proteci dok zazivi osiguranje.Dotle se uzdamo u protivgradnu,ali nam ocigledno i od toga slaba vajda.:ppozdrav:
 
Da je imao resetku ,ne bi bila od odgovarajuce cvrstoce materijala.. Bar se meni tako cine stvari oko osiguravajucih kuca , uvek nadju neki detalj koji im ide na ruku da izbegnu placanje odstete.
 
Sa procenjenom visinom od oko 16km, mogli su što se mene tiče i atomskom bombom da ga gađaju, ništa ne bi uradili.

Nebitno da li podržavate ideju protivgradne odbrane ili ne, morate shvatiti da protiv superćelije rakete i bilo šta drugo nemaju šansi.

Molim te za stručan odgovor, da rešimo ove nedoumice. Ako sam te ja dobro razumeo, potpuno bi svejedno bilo da su sve stanice ispalile po 12 raketa, umesto po ovu 1 (jednu), u proseku? Šteta bi bila identična ovoj sada? Nisam ciničan, zaista me zanima mišljenje stručnjaka. Hvala ti na odgovoru.

Kolike su to gromade leda bile na 16 km kad su na zemlji bile veličine teniske loptice? Zar se ne istope dok padaju? Pozdrav i hvala
 
Kolega koji radi dosta povrća i koji plati godišnje oko 20 000e za osiguranje, imao je štetu pre par godina. Na procenu štete mu poslali dipl.inž. voćarstva i vinogradarstva. Šteta je bila totalna a on počeo da vrti priču kao oporaviće se, šteta je oko 10 %, itd. Nema sreće kod nas sa tom rabotom jer nema zakona.
 
Da je svake godine ostavio tu sumu u slamaricu a ne ranio dzabalebarose bolje bi prosao sigurno
 
Protu gradne rakete ne djeluju tako da tope led kako mi se cini da neki misle da rade vec u sebi nose punjenje srebro jodida koji eksplodira i taj prah treba da se prospe na sto vecoj "kubikazi" u oblaku a poslije strujanje u oblaku raznosi te cestice. One treba da uzrokuju stvaranje sto vecih kapljica vode koje zbog velicine padaju na zemlju a ne idu strujanjem u vise slojeve da ze zalede. Pretpostavljam laicko objasnjenje jer su nas tako ucili u srednjoj skoli.

Ovdje u RH u pogranicnom pojasu zbog prijasnjeg sporazuma sa Srbijom zabranjeno ispaljivanje raketa pa onda sa specijalnim brenerima zagrijavaju zrak i spaljuju neku tekucinu a ostaci dima i aerosola se dizu toplim zrakom u vise slojeve i trebalo bi da rade kao i rakete. Koliko je jedno i drugo efikasno svako ima svoje misljenje ali kod mene koliko je meni poznato i ovi sto su osiguravali nisu se usrecili pa ne osiguravaju usjeve. bude sporadicno grada ali na manjim povrsinama i ne bude 100% steta , prije 2 godine sam imao jednu parcelu kukuruza ali je steta bila max 30% , isjeckani listovi i izgledalo lose ali kukuruz izbacio klipove.

Prije nekoliko godina vezano uz tu protugradnu bez raketa neki htjeli da to polupaju svuda u okolini padala kisa a nas obilazila:haha:.
 
Nazad
Vrh