Gastronomija I kulinarske đakonije

Aha, to je onaj plitki.
Krčko je dubok.

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Dobijem danas bocu domaceg vina i odmah organizujem rucak po svojoj zelji .

Pile sa raznja , sir sa pestera , zelena salata iz baste i ledeno vino .

Znam da se crno vino ne rashladjuje , neka mi govore da sam seljak ali ja ga po vrucini ovako voleeem .

 
Hmm , ovde samo ja pišem ?

Evo jedne moje kreacije , balon-pizza .

IMG20220526223054.jpg

Odličan prolaz večeras za pivo .
 
Veliki sam ljubitelj pečenja , pojeo bi i pečenu kornjaču kad bi mi neko spremio.
Elem , ne mora svaki dobar obrok da se sastoji od mesa ....
Eto danas sam sebi učinio ugođaj , pa za početak popio ledenu dunjevacu , napravio salatu sa paradajzom , krastavcima , lukom , sirom , pasuljem i na to sve dodao prženje krompirice...
Ne treba reći da sam na kraju sve zalio sa Banjalučkim pivom....
IMG20220604173347.jpg

IMG20220604173233.jpg

IMG20220604173105.jpg

IMG20220604172230.jpg
 
I ja, sam danas rešio da jedem salatu, samo nisam slikao... Zbrčkao na brzinu sitno seckane masline crne i kalamati, mladi luk, čeri paradajz, dve konzerve tunjevine, i nešto zelene salate...
 
sigurno ste nesto zgresili pa sami spremate rucak?
Moji su otišli u produženi shopping ( delta-sity ) , po običaju tamo i ručaju ( mek..... ) I tako se sam snalazim...... osim toga , vikendom ja obično spremim par obroka .
Volim da jedem ali volim i da spremam... Ako imate neki oprobani recept recimo sa ovcetinom ispod sača okačite ovde....
 
zamastis sac, na dno naredjaj slanine, naseckaj krompir krupno, sargarepu na pola, luk na cetvrtine, stavi zacin, biber, aleve, meso usoli, pa naredjaj odozgo, nali vode, uzmi pivo pa polako,posle jedno sat ipo otvori vidi stanje dodaj vina, belog luka, ruzmarina malo, bosiljka prevrni meso da se zapece i sa druge strane, zatvaraj i finisiraj
 
Ja sač ne mastim mnogo, ne volim kada je masno.Ubacim kašiku masti, naseckan crni luk pa se posoli, krompir pa opet so, šargarepa pa so, meso usolim, namažem uljem i slatkom paprikom po mogućstvu da odstoji bar nekoliko sati pa se poređa u sač, dodam lovorov list i nekoliko grančica ruzmarina.Na kraju naspem pola čaše vode i to je to, povrće samo po sebi otpusti vodu a pogotovo šampinjoni ako se ubacuju a opet ne volim kada sve pliva u tečnosti pa ne praktikujem više od gore napisane pola čaše.Ide u rernu el.šporeta na 150 stepeni, 2 sata se krčka, isključi i ostavi tako još 2 sata i onda servira.Sač mi je glaziran, onaj klasičan daje neki čudan šmek pa nisam hteo takav.
 
Ja mast ne stavljam uopšte,ubacim komad gronika i on otpušta mast,a i pametan je gronik ispliva kad nema više šta da da,pa ga izvadim :D Sač je zemljani iz Zlakuse i subjektivno ne može po aromi da mu pridje ni jedan drugi.Ali i on ima mane treba malo jači žar dok se zagreje.

Vodu ne dodajem jer sve redjam u već zagrejan sač pa brzo krene otpuštanje sokova i sve se samo reguliše.

Što se tiče ruzmarina njega ne bi trebalo da sve grančicom ubacivati jer hoće grančica da zagoriči,a i slabija je aroma ako se bar malo ne izgnjeći rukom.Ja ga rukom ogulim direktno i taman se izlomi kako treba.
 
sigurno ste nesto zgresili pa sami spremate rucak?
Ja sam tvorac ove teme, i ako piše da je nemanja, nekako se to pomešalo, a ja se ne ljutim, nije ni bitno... Ako si gastronom, ili po prirodi i karakteru hedonista kao što sam sam, nije bitno gde je žena i šta radi..
Volim da jedem, i uživam u tome, volim da serviram i da napravim ugođaj neki kad se obeduje, volim i da kuvam, doduše više i češće u društvu, zbog samog druženja... Bar jednom nedeljno se nešto sprema u određenom krugu ljudi, samo ne davim u temi non stop o tome...
S druge strane živim u 21om veku a ne u plemenskoj zajednici, što znači kad su se žene izborile za svoje pravo i pravo glasa znači i da idu na posao i doprinose jednako u kući kao i muškarac, a kad je žena na poslu a ja kući i deca gladna posle škole šta treba da radim, da ih pustim da gladuju ili da zasučem rukave? I šta sad, jel mi tuki manji zbog toga? Jel to znači da sam zbog toga loš u spavaćoj sobi? (ili njivi, ili na šljivi.)
 
Nazad
Vrh