Fungicidi u strnim žitaricama

Ja sam radio sa Exorta plus(duet ultra),falconom ali i bumper p u prvom tretmanu.Po meni bumper p ce ici i ove godine u prvom tretmanu.
 
Excorta plus je 15% slabija od originala u zastiti klasa. To priprisujem cistoci aktivne materije, i vrsti suspenzije u kojoj se nalazi. Sto se tice ogleda Instituta Tamis , uporedjivali su Adamu i BASF tj. Bumper P i Zamir i kod basf Osiris + Duet Ultra nisu imali znacajno razlicite rezultate. Vec nekoliko godina koristimo u prvom tretmanu Falkon a u drugom tretmanu Duet Ultra , pravio sam i ogled izmedju Falkona i Bumper P i nije bilo znacajnije razlike. Ono sto je bitno istaci da pregledate useve pre nego sto kupite neke fungicide jer se na ovim temperaturama sa vlagom koja je i u vazduhu i u zemljistu mogu prilicno razviti bolesti dok se ne udje u tretiranje. Ovo je pogotovo bitno kod psenica koje su posejane ranije ,razvijenije su i gusce. U tom slucaju trebace se raditi sa kurativnim i eradikativnim fungicidima koji lece postojece zaraze i sprecavaju dalje razvijanje. Sto se tice Pressinga koristio sam ga prosle godine u prvoj zastiti umesto Falkona jer nije bilo znakova bolesti ,a i preparat je sam po sebi PREVENTIVNI i prilicno jeftin.
 
Kod Duet ultra ima dve aktivne materije i samim tim veca i bolja zastita od presinga koji ima samo jednu.Po meni je Falcon najbolji sa tri aktivnr materije ali je i cenovno najzesci.
 
Svako radi kako misli da je najbolje a naravno da ako se kod tebe pokazalo da je dobro da neces menjati,kao ni ja moju kombinaciju.Sto kazu stari dobrog konja ne treba menjati.
 
2014 godina je bila pokazatelj.Presing je odlično sačuvao pšenicu do druge zaštite a drži 3 nedelje kao i ostali mnogo skuplji fungicidi.
Maticu ako je rec o prevenciji onda DA , moze i PRessing , ako vec postoji zaraza nece pomoci . Mora ici Kurativni i eradikativni fungicid. Npr. Acanto Plus .
 
Dragane uvek prskam preventivno.Ako se čeka pojava simptoma onda rodiš mečku i to nije to a 2014 su se svi uverili da li je potrebno uraditi preventivni tretman ili čekati i dočekati zlo.
 
Acanto i po ogledima je jako mocan kad vec ima zaraze. Falkon mi je dao bolje rezultate od njega, ali mora se paziti, da infekcija nije jaka. Kako je cena Falkona otisla na preko 4000din, mozda uzmem i Acanto jer je 1000din vise, a deluje mi mocnije.
 
Ja sam video Falkon u apoteci pakovanje 1L 5.500,00 a 0,25L po ceni od 1.350,00(otprilike).To je taman za dva hektara i izađe 6.800 dinara.Presing je duplo jeftiniji,za dva hektara oko 3.300,00 dinara.
 
Što se tiče prskanja pšenice, za drugu turu sigurno Prosaro, a ako nešto bude moralo da se radi ići će Falkon u prvom tretmanu...
 
Kod mene je prosle god. Acanto bio 45 eura,verovatne je jeftinije kad je za kes,ja ga duzim na psenicu,jedino sto mi uplate pdv nadoknadu,pa izadje 10% jeftinije
 
14nipls.jpg

Evo ovo moze pomoci.
Prelistao sam citavu temu i ne mogu nikako da nadjem link sajta sto je neko ranije bio okacio, tamo je bilo jako lepo i detaljno poredjenje svih aktivnih materija u odnosu na uspesnost u suzbijanju bolesti.


Jel ima neko da zna taj link, bas me zanima da detaljnije proučim. Ili bolju sliku ovoga da si mogu isprintat.
 
Na ovoj slici fali pikoksistrobin koji je najmocniji strobilurin, a nalazi se u Acantu.
 
Nazad
Vrh