Elektro instalacija

Imam problem sa kompresorom klime. Stradala je špulna na magnetnom kvačilu.
Nije problem da je namotam ali sam u dilemi kojom masom da je zalijem da se ne raspadne.
Čitam da može i silikon za oluke ali nisam siguran dali će izdržati te temperature jer je kod motora sve vruće a nebi da strijepim od požara.
Možda neki za visoke temperature mada sam imao jedan, na drugom mjestu pa nakon nekog vremena počeo da puca i osipa se.
Imaš da kupiš gel kojim se zalivaju kutije koje idu u zemlju ili u veliku vlagu.
 
Nije iz traktorskih instalacija, ali kad nema chat-a ne znam gde bih drugo ovo postavio...

Koji je ovo standard, tj. za koju zemlju je pravljen ovaj trofazni utikač?
Kupio sam neki polovan produžni kabel i kod takvih stvari obavezno pre upotrebe rastavim da pregledam je l' sve kako treba... I imam šta da vidim...

IMG-20230110-180707.jpg
 
Tako ispada. Verovatno su u nekoj zemlji oba donja priključka uzemljenje. Al' ne znam onda gde je nula?
 
Već sam ga izbacio.
Milion puta sam sebi rekao električne stvari kupuj nove, i ne vredi, vidim na vašaru nešto, učini mi se povoljno, kupim i posle krpi. Tako sam jednom kupio deblji gumirani kabel, došao kući, oblankovao ga da montiram utikač i utičnicu, ono kabel izgoreo. Ovaj sad je u redu, ali sam za iste pare mogao nov napraviti (nisam imao predstavu koliko je dužni metar kabela u prodavnici), plus ne valja utikač, a utičnica je ona zidna, nije baš za produžni kabel.
 
Meni se nikako ne svidjaju ti suko trofazni utikaci. Losa plastika, sve zgurano. Skroz lilavo resenje dok npr industrijski uko-uto su poprilicno mocno smisljeni ali su neprakticni u kucnim uslovima
 
Imam trofaznu struju u kući, ali u pomoćnim objektima nemam (imam samo monofaznu a i ta je sva kilava) pa su mi uvek potrebni kojekakvi produžni kablovi. Odavno mi je u planu da i do pomoćnih objekata dovedem trofaznu struju, ali hoću to da uradim kako treba (znači deblji provodnici (planirao sam bakar 4 mm2) i od strujomera direktno da vodim) a ima puno metara i treba da prelazim vazdušno ili da kopam dvorište da položim podzemni kabel. I uvek se nađe nešto preče...
 
Пре неку годину мењао сам каблове од летње кухиње па на даље. Оловна изолација и нека тканина!!! И све је било исправно али ај кад мењам да све урадим.
 
Moja prekoruka je da ideš samonosivim 4x16 kvadrata, u objekat do table bakar 5x6 i dalje redovno. Ako je neki dio kritičan zbog prolaska mašina odrade se na objektima metalni stubovi i digne na potrebnu visinu (ili podzemno, kome je šta lakše). Jeste veće ulaganje, ali poslije ne razmišljaš kad nešto dodaješ ili kupiš neku jaču mašinu.
 
Ja sam sebi ukopao, trofazne kablove uvukao u okiten crevo za vodu od 3/4 i tako postavio na dubinu 30-40 cm. Vazdušni kablovi su mi estetski bezveze, a vremenom to i propada na mrazu i vrućini.

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Poslednja izmena:
Imam trofaznu struju u kući, ali u pomoćnim objektima nemam (imam samo monofaznu a i ta je sva kilava) pa su mi uvek potrebni kojekakvi produžni kablovi. Odavno mi je u planu da i do pomoćnih objekata dovedem trofaznu struju, ali hoću to da uradim kako treba (znači deblji provodnici (planirao sam bakar 4 mm2) i od strujomera direktno da vodim) a ima puno metara i treba da prelazim vazdušno ili da kopam dvorište da položim podzemni kabel. I uvek se nađe nešto preče...
Kako misliš nemaš u pomoćnim?Svaka instalacija treba da se razvlači kao da je trofazna ili je majstor bio "majstor".

Ako nemaš preveliku potrebu za trofaznom,može i monofazni da se pojača nulom ako je gužva u kutiji.

Samonosivi 4*16 nije skup,kuke takodje,zatezači nisu ni 200din par.Ako ćeš iz table da vodiš obavezno C ili D ili ako još imaš topljive ona 30A,kad već radiš nije ti veliko ulaganje da staviš spratnu tablu i FID da razdvojiš tu liniju.Iz spratne 5*3,5 do kutija i tu ako znaš kako pojačaš nulu,mada kad već radiš bolje je par m više 5*,35 i miran si.
 
To je rađeno početkom osamdesetih, sve je bilo prepušteno majstorima jer "oni znaju kako treba", a kasnije sam ja video da je to majstorstvo puno brljotina...
 
Ako poznaješ materiju bar malo kabliranje možeš i sam da odradiš i uštediš dnevnice što bi uzeo majstor.

Ja sam sam radio za radionicu iz glavne table 30A "D" do spratne table iz nje vodio kao da je zaseban priključak.FID i 24 osigurača,otišlo oko 400m kablova od table sam vodio 5*2,5 (ne 3,5 :D) Sve izašlo oko 60k din,a može i jeftinije zavisi šta uzimaš od automatike Šnajder 16 A "C" ti je 325 din,FID nije Šnajder jer ima levu nulu,pa sam uzeo sličan kvalitet drugog proizvodjača 4k din.Spratna tabla 2,5k din.

Tu je najskuplja stavka češalj koji je bezobrazno skup,ali i za to ima leka veze sam radio sa 4kvadrata za uzemljenje.
 
Imam trofaznu struju u kući, ali u pomoćnim objektima nemam (imam samo monofaznu a i ta je sva kilava) pa su mi uvek potrebni kojekakvi produžni kablovi. Odavno mi je u planu da i do pomoćnih objekata dovedem trofaznu struju, ali hoću to da uradim kako treba (znači deblji provodnici (planirao sam bakar 4 mm2) i od strujomera direktno da vodim) a ima puno metara i treba da prelazim vazdušno ili da kopam dvorište da položim podzemni kabel. I uvek se nađe nešto preče...
Nemoj bakar. Monogo jeftinija varijanta ti je aluminijumski, samonoseći većeg preseka. Uveliko se takve stvari rade sa njim.
Ja imam do radionice 2 žile, planirao da razvučem još dve mada od kad sam kupio manji kompresor nešto i nemam potrebe za trofaznom.
Uzemljenje sam rešio tako što sam ga spojio na metalnu konstrukciju hangara (stubovi idu u zemlju). Mislim da je ovo sasvim dobro rešenje.
 
Ja sam sebi ukopao, trofazne kablove uvukao u okiten crevo za vodu od 3/4 i tako postavio na dubinu 30-40 cm. Vazdušni kablovi su mi estetski bezveze, a vremenom to i propada na mrazu i vrućini.

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
Takodje, sve copi paste, nema te visine da ne smeta kombajnu… ako ne kombajn, onda bale… ako ne bale…
 
U vezi ovih parking kamera , da li postoji mogucnost da se poveze na telefon, tj da telefon posluzi kao monitor?
 
Gde pronaci lampe samo za poziciju i migavac i za okrugu poziciju napred? Za presu Welger trazim ili nesto slicno?
https://i.postimg.cc/wBLgGrFb/welger02.jpg
https://i.postimg.cc/zv1jkyvc/IMG-20221225-225807.jpg

Nabavio sam Hella lampe, dosta slicne starim. Pozicija/ gabarit malo drugaciji ali sluzice svrsi. Instalirao, ali nisam probao...

https://i.postimg.cc/bryp1c4p/IMG-20230209-140827.jpg
https://i.postimg.cc/vHPHLTQj/IMG-20230216-141837.jpg
https://i.postimg.cc/L5nQcx1j/IMG-20230216-141713.jpg



hvala clanu nesko2563 na ponudjenoj pomoci!
 
Nazad
Vrh