Elektro instalacija

Kod mene se javio problem na Zetoru. Naime odjednom u oranju je pokazo lampicuod punjenja al nije bas bila ono jako upaljena ( kako kad je traktor ugasen) izadjem pregledam remen malo poslab dotegnem nista. Svi kablovi koliko sam uspio pregledat na svom mjestu a pri dodavanju gasa lampica slabije gori cim vratim na stangas ona opet jace sija. Sumnjma na alternator jel postoji nacin da se utvrdi ispravnost alternatora bez nekih skupih uredjaja ( kojih ja nemam) :osmeh:
 
Da, ima tih obrtomjera i brojača radnih časova u jednom za svakakve mašine. Maloprije sam našao jedan koji reklamiraju kao pogodan za motorne testere i slične alate. :osmeh:

Kontam da bi na motokultivatorima dobro došlo, jer ne zauzima veliki prostor, a zgodno za pratiti kad je vrijeme za pojedine redovne servise.
 
to je vjerojatno ovakvoga nešto http://www.ebay.com/itm/New-Laser-P...904?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item3f481505a8 ja sam ga imao ali ga "pregazio mile s traktorom" :osmeh: njemu samo zalijepiš reflektirajuću foliju na dio kojem želiš mjeriti broj okretaja.

- - - - - - - - - -

Može se voltmetrom provjeriti napon punjenja, ali vjerovatno su u pitanju četkice. Nisam siguran kako je kod tebe realizovano, ali obično se lako mijenja i nije skupa popravka.

I kad probije pobudna dioda također tinja, tako da bez instrumenta nema načina za sigurnu provjeru, osim promijeniti regler pa vidjeti ako se to i dalje događa onda je probila neka od dioda ja stavljam 1N4007 ali može bilo koja ispravljačka samo da je struju veću od 1A.
 
to je normalno, jer što je manji obrtaja manje puni i potrošnja je veća od struje koju alternator može proizvesti.


@Philby da ovaj je ok za benzinske motore jer mu se žica samo omota oko kabla za svjećicu.
 
ne mora biti meni tako radi već 12 godina, barem znam da je sijalica ispravna :osmeh: jer ovako ako je ugašena onda može biti i pregorena ili od vibracija izgubi spoj a onda ništa ne puni.
 
I pre mesec i jace sam primetio da na leru sija-trepti sijalica zmigavca. Posle nisam primetio od kad sam uradio onu masu i ne gubi kontakt kad rade radio i rotacija. Osiguraci ne izbijaju i sve normalno radi.
 
Caka ti je u tome da zapravo svi uređaji koje si nabrojio su na kabini gdje je i zadnji žmigavac a on je opet spojen s prednjim koji ima dobru masu i onda preko njega sve ovo "pokušava" dobiti masu
 
Baća treba da mu udariš uzemljenje.
uzemljenje.jpg
 
Nazad
Vrh