Elektro instalacija

u prodavnici kod nas mislim da 80e,kolko je kvalitetna i prakticna neznam a izgleda solidno
 
Jel ima neko na IMT traktoru instrument tablu(novi tip) i kako mu se sve to cini ,nadjem na internetu kod prodavca joca rapid u njegovom asortimanu ima(solidno izgleda) ,pa me interesuje cena i komentari u vezi iste
http://joca-rapid.com/brendovi/teleoptik/teleoptik-asortiman.html
Ja imam na 549 2010.god. i za sad nije bilo nikakvih problema.Inace,na tim tablama mi se ne svidja sto temperaturu pokazuje kazaljka koja ne pokazuje stepene nego samo boje(bela,zelena,crvena) i za pritisak ulja ima samo lampica.
Imam u planu da ugradim posebno ova dva instrumenta,za svaki slucaj.


Jos da dodam,dobro je zadihtovana
 
Poslednja izmena:
pozdrav drugari jel neko ima semu instalacije za mf 1014 jer mi skoro nista neradi a kad sam podigao tablu sa osiguracima video sam da su dosta zice pospadale sa table pa sada neznam koja gde ide
 
nažalost od svih stranica koje imam u bookmaksima nema ni na jednoj, jedino što ti mogu pomoći je da ako naletiš na šemu od landinija 10000 će ti isto odgovarati jer se radi o istom traktoru.
 
imam jedan problem, ubacio sam u imt 539 kompletnu instalaciju fabricki povezanu
A na staroj instalaciji je bilo dva kabla za dugo a dva za kratko, a na ovim novim i po jedan verovatno su planirali za obicne sijalice
e a problem mi se javlja jer su kod mene halogene sijalice dali neko zna deal mi mozda treba relej ili da ubacim po jos jedan kabal naknadnoda rasteretim instalaciju ali relej ne verujem da ce da pomogne ?::pomoc:;::pomoc:;
 
nemaš potrebe ako su žice1 ili 1,5 mm2 , jedino ako su tanje onda da ( a sumnjam da su ih stavljali manje). 1 mm2 kvadratni bakrene žice mora podnijeti konstantno opterečenje 10A za punu žicu a 15A za licnu što je znači 180 Wata a tvoje sijalice imaju vjerojatno 55W (ukupno 110W) , dok 1,5 mm2 mora podnijeti konstantno opterečenje od 16 A puna a 18 A licna (216 W) . A relej ti bez dodatnog provlačenja žica neće ništa pomoći osim što će štiti prekidač (bravu) jer mu je to i namjena da štiti prekidače od velikog opterečenja i samim time dulje traju .
 
Ne znam pa pitam.
Dobio sam izvjesnu količinu kabla 3x0,75 čini mi se. Tanko i nije iskoristivo na traktoru pa pitam jeli moguće sva tri zajedno vući kao jedan vod. To bi onda bilo 3x0.75=2,25.
 
ovisi za što ga namjeravaš koristiti , za zadnje lampe je dovoljno jedino za veće potrošače nije (dugo/kratko svjetlo, sirena) a tada možeš kombinirati spajanjem dvije ili tri zajedno, npr. ako imaš poziciono svjetlo u faru tada dvije spojiš zajedno i dovedeš struju za kratko svjetlo a treću iskoristiš za poziciono, a na drugom kablu dvije zajedno pa za dugo svjetlo a treću za žmigavac (ako je imt 533/539 ili sl. u pitanju). Kod svih novih auta i traktora se manje više koristi 0,75 za manja svjetla (pozicija, štop, žmigavci) a 1mm2 za ostala svjetla, mana tome što su vodići više opterečeni pa s godinama bakar pocrni i onda gubi spoj. mada bi teoretski i 0,75 bilo dovoljno i za prednja svjetla jer po knjizi je dozvoljeno konstantno opterečenje od 12A (144W) ali od viška glava ne boli.
 
Ali zasto mi crkavaju osiguraci i greju se kablovi ::jako_besan:: otvarao sam bos bravu sve je ok kablove sam povezao isto dobro provereno, aZnaci relej samo tu ulogu ima da zastiti prekidac nista drugo ? Zasto se onda stavlja stalna struja na relej valjda i povecava napon..
 
Ali zasto mi crkavaju osiguraci i greju se kablovi ::jako_besan:: otvarao sam bos bravu sve je ok kablove sam povezao isto dobro provereno, aZnaci relej samo tu ulogu ima da zastiti prekidac nista drugo ? Zasto se onda stavlja stalna struja na relej valjda i povecava napon..

stalna struja se stavlja zato da ti rele spaja nju na potrošač a ne ovu s prekidača, tako da prekidač uključuje slabiju struju potrebnu samo za uključenje elektromagneta na releju. kod traktora kojima je cijena prekidača/brave mala kao što je na imt-u se ne stavljaju jer cijena tri kvalitetna releja (jedan za dugo drugi za kratko a treči za kontakt) prelazi cijenu brave ali kad ti je cijena brave 100 ili više eura onda češ naravno staviti rele.

koji osigurači ti crkavaju i koje žice se griju? ako je to od dugog/kratkog svjetla možda si ti krivo spojio (ili je bilo krivo spojeno na ovim novim kablovima) pa uključuješ obadvije žarne niti odjednom (i za dugo i za kratko svjetlo) postoji mogučnost i da si kupio halogene sijalice od 80/100W (ili 90/100W) a ne standardnih 55/60W.
 
stalna struja se stavlja zato da ti rele spaja nju na potrošač a ne ovu s prekidača, tako da prekidač uključuje slabiju struju potrebnu samo za uključenje elektromagneta na releju. kod traktora kojima je cijena prekidača/brave mala kao što je na imt-u se ne stavljaju jer cijena tri kvalitetna releja (jedan za dugo drugi za kratko a treči za kontakt) prelazi cijenu brave ali kad ti je cijena brave 100 ili više eura onda češ naravno staviti rele.

koji osigurači ti crkavaju i koje žice se griju? ako je to od dugog/kratkog svjetla možda si ti krivo spojio (ili je bilo krivo spojeno na ovim novim kablovima) pa uključuješ obadvije žarne niti odjednom (i za dugo i za kratko svjetlo) postoji mogučnost i da si kupio halogene sijalice od 80/100W (ili 90/100W) a ne standardnih 55/60W.

Pa greje mi se osigurac od dugog kad upalim dugo, i kratko isto tako kad ga upalim, sve je povezano ok, ipak ja nisam pocetnik radim to dosta dugo i nisam imao nista slicno ovome samo sto nikada nisam ugradjivao ovu fabricki povezanu nego sam ja pravio instalaciju i ubacivao kablove pravog preseka a dali moze jedan kabal 1,5 mm da gura tu struju sijalice su bosh 55/60 w
 
1,5 mm2 bi po standardu trebalo biti dovoljno za tri takve sijalice (doduše na granici) , osim ako se ne radi o žicama koje imaju debelu izolaciju a unutra par licni (poput onih kineskih kablova za paljenje). Ako imaš ampermetar probaj izmjeriti koliko vuče svako svjetlo ako je sve u redu struja bi se morala kretati oko 10A za obje lampe .
 
Sad sam izmerio amprermetrom i pokazuje mi na drugu crtu na ampermetru na ovom
imgres
a kad jednu sijalicu probam on pokazuje na prvu ja mislim da nebih treb ao da imam problema
A dali mi se mozda ne greju kablovi zbog lose mase sad sam proveravao kablovi su dobro povezani ali je izgleda spoj haube i mase (znate gde hauba od imt 539 dobija masu na ona dva safa dole) los korodirao je mozda i zbog toga

- - - - - - - - - -

I jel mozes jos da mi kazem koja je razlika izmedju voltmetra i ampermetra ? jel ja mogu ampermetrom da izmerim dali mi puni alternator ???
 
ne bi bilo do mase onda bi bila slaba svjetla (tinjajuća) ili ne bi svjetlila. Mislio sam na instrument ampermetar a ne na ovaj koji je na njih ugrađivan jer je on dosta neprecizan (može promašiti i za konjski nokat :osmeh: ) . Kablovi se mogu grijati isključivo iz dva razloga a to su prevelika struja ili loša kvaliteta tj. presjek manji od deklariranog (što je čest slučaj na kineskim i turskim). A osigurač bi trebao biti 16A i kod njega dosta igra ulogu kvaliteta, već sam pisao kako me zezala instalacija na jednom traktoru a problem je bio u lošim plastičnim osiguračima koji su nešto malo kraći ( 0,8 mm) od standarda što je izazivalo loš spoj od čega su se pregrijavali i još dodatno smanjili i svjetla su prestala raditi a osigurač je na ok ispravan i kad staviš ispitivač na njega sve je u redu i još jedna stvar kod tih jeftikanera što lim na njima nije bakren (ili aluminijski) već obični samo prevučen tankim slojem bakra ili aluminija. Najbolje je pronaći i kupovati standardne tj. keramičke osigurače .

ovako su večinom pakirani ovi loši

elektrika_pribor12_zps5c7579f6.jpg
 
A koji mi uredjaj treba da postavim u traktror da vidim jel mi puni alternator u radu, pa ja ne znam sta je Keramicki su mi osiguraci setio sam se toga odmah parao sam pauka i sa tim :osmeh: ucio sam zanat tri godine i ovo jos ne mogu da prokuzim nije mi se desavalo, uradio sam bezbroj drugih traktora za pare i njima i danas dani radi samo sebi nisam mogao da uradim. ali ja jos jedino sumnjam na masu ? ::prica::::spreman na sve::
?
 
dali li su kontakti koji drze osigurac labavi ili se desi da neke nove kutije su meki kontakti i uvek prave jade i gube.
 
Nazad
Vrh