Elektro instalacija

Momacki!! :osmeh: Al' nema veze posluzio je svrsi kad sam ga kupio,odradio sam s njim celu el.instalciju na 533 i jos dosta puta ovako za sitne poslice,kad opet zatreba odoh kod Kineza.
 
Garantovano ti je ostao preklopnik na merenju otpora, a merio si napon...
 
Hvala markokurjega. Mora se nosac malo prepraviti da bi se alternator malo udaljio.

Razlika izmedju diname i alternatora:

Dinama paravi jednosmernu struju i nema dodatnu elektroniku za ispravljanje jednosmernog napona (diode), pa samim tim je smanjen broj elemenata koji mogu da stradaju.
Alternator pravi naizmenicnu struju, pa samim tim su potrebne diode.


 
Drugari.
Promenuo bih na IMT 558 dinamo i stavio alternator.To bih radio sam,pa me interesuju neke smernice-saveti,a procitao sam da su neki ljudi radili ili sami ili kod majstora..Pa ako hocete da mi pomognete?Imam neka pitanja:
1.Dali moze alternator od stojadina(imam osnovne-fabricke, i dopunske farove za rad nocu-napred dva i postavio bih nazad dva ,mislim da su 55w).Da li moze da proizvede dovoljno struje alternator od stojadina?
2.Sta treba da uradim osim demontaze dinama i montaze alternatora?
3.Dali je potrebna zamena remenica na alternatoru?
4.Postupak sa zicama-instalacijom-ima li negde na forumu ili...crtez,sema...?
Ako nemoze od stojadina,od cega bi moglo i kolika treba da je snaga alternatora(ili kako se vec kaze)Moze i na PP.
Hvala unapred.
 
1.Dali moze alternator od stojadina(imam osnovne-fabricke, i dopunske farove za rad nocu-napred dva i postavio bih nazad dva ,mislim da su 55w).Da li moze da proizvede dovoljno struje alternator od stojadina?

Bez problema jer ako se ne varam barem na starima su bili 45A (540 W) a ti nećeš koristiti svjetla non stop već samo povremeno

2.Sta treba da uradim osim demontaze dinama i montaze alternatora?

preurediti nosač i zatezać i izbaciti vanjski regler

3.Dali je potrebna zamena remenica na alternatoru?


nije neophodno ali je bolje s manjom remenicom jer traktor radi na manjem ler gasu (pa onda svijetli kontrolka ili ev. tinja) a i maksimalni broj okretaj je manji tako da ako imaš mogučnost zamijeni remenicu manjom.

4.Postupak sa zicama-instalacijom-ima li negde na forumu ili...crtez,sema...?

na dinamu imaš D+ i njega spojiš na B+ alternatora dok na regleru moraš spojiti s rednom stezaljkom ili samo zavrnuti jednu s drugom D+ i B+ (spoj naravno omotaš izolir trakom) , ako nisi imao kontrolnu žaruljicu od dinama moraš je ugraditi i na nju dovedeš jednu žicu s kontakt brave (spajaš ju na stopicu koji ima oznaku 15 tj. kontakt) ili s osigurača koji dobiva struju kad daš kontakt kako će ti biti jednostavnije , drugu žicu za žaruljicu spojiš na DF alternatora (možeš iskoristi onou koja je išla na DF dinama) i to je to. Za kontrolnu žaruljicu moraš imati grlo s dvije s dvije stopice (priključka).
 
Alternator je projektovan da u najgorim uslovima za voznju proizvede dovoljno struje za potrosace. Kod najgorih uslova se pretpostavlja da su pored svetala i zadnjih stopova, ukljuceni i brisaci(prednji, zadnji), ventilator, grejac zadnjeg stakla.

img20121110175208.jpg


Karakteristike alternatora. Mislim da su bas za Iskrine koji su se ugradjivali u Zastavina vozila.
 
@mbranko
Imam tinjalicu fabricku sto je davala signal od dinama.Sve sam razumeo.Radim jednom pa hocu da napravim kako treba.
Hteo sam da stavim i sat za kontrolu punjenja ili vec koji treba(ne znam kako mu je tehnicki pravo ime kontrolni sat za.....)
Branko mislim da nije lose(koji mi savetujes da stavim,a da nelaze-proizvodjac) i kako to da spojim .
Jos jednom HVALA:ppozdrav:.
 
To ćeš vrlo teško naći jer barem se ja dosad nisam sreo ni s jednim koji bi toćno pokazivao. Inače radi se o Ampermetru ako želiš da ti pokazuje punjenje i potrošnju (pražnjenje ili o Voltmetru koji pokazuje samo stanje tj. napunjenost akumulatora i koliko ga puni.
 
@bata 87 a kako izračunati koliko A ima potrošača,kad na njima uglavnom je naznačena snaga,tj W,i koliko klima troši,ventilator,okvirno? I pitanje za iskusne:pošto bi stavio jači alternator,tražio bi sa tri izvoda-da ima izvod i za obrtomer,pa me zanima,šta mi još treba osim električnog obrtometra,stavio bi od URSUSa ili BELARUSa,koji mi bude pasovao u rupu
 
Querrcus je vec odgovorio za proracun.
Snaga ventilatora je oko 20W, a kod automobila ventilator za hladnjak je oko 150W, kod prosecnog automobila, medjutim taj ga na traktoru nema. Za klimu ne znam (mozda se ona napaja preko remena kao kod automobila).
 
Imam na traktoru ventilator na struju koji hladi hladnjak od klime,a kompresor je pogonjen naravno remenom od motora,ali ima elektromegnetnu spojnicu,pa sam na to mislio koliko troši

Jedno pitanje smo rešili,treba mi alternator od 90A,ostalo je drugo,vezano za obrtomer
 
Poslednja izmena:
Drugari imam ovu malu zastavu 35.8 kod nje je sve na 24v ugradje na je sklopka pre alansera pre neki dan ugasen kamijon akomulatori dobri al kad startujem samo se sklopka cuje tak, tak dal je do nje ili do alansera. izvinjavam se post je ovde tema traktori ,mada se i one dosta koriste u poljoprivredi.
 
Najverovatnije da je do alnasera,ali pregledaj osigurac na sklopki,ostale osigurace i kleme na akumulatorima,kao i kontakte na alnaseru.Nisam majstor,ali to je ono sto bih ja uradio prvo
 
Jel imao neko iskustva sa automatom za sva cetiri migavca na traktoru?
Bas sredjujem neku instalaciju od rakovice 65 i vidim da je ugradjen i prekidac i neka kutija (valjda automat) ali to ne radi. Migavce i sve ostalo sam poterao da radi ali samo me to jos muci tj. kako funkcionise.
 
Najbolje ti je da preradis na elektronski automat i onda ti ne treba taj za 4migavca..
Razlika tije samo sto moras da dovedes masu na relej, i da ga vezes sa prekidacem za 4m.. pozzz..
 
Pa znam da je najbolje tako ali ovo je vec postojeci sistem koji treba popraviti i naterati da ponovo radi.
Al dobro sad. Nije nista radilo a sad skoro sve osim toga radi pa nece biti ni greda ako to batalim. Ko jos koristi sva 4 u traktoru...?
 
Nazad
Vrh