Elektro instalacija

Da druze,hvala ti! Na njen plus ide zica sa alternatora i sa bravice,a minus sa mase,tako?!
 
Ne! Sijalica se povezuje tako da jedan kontakt sijalice ide na alternator (na D+), a drugi kontakt sijalice na kontakt bravu na priključak 15. Sve jedno je koji kontakt na sijalici gde ide. Ona svetli dok alternator ne dobije dovoljan broj obrtaja kako bi se na njegovom priključku D+ pojavio napon oko 12V (tj malo veći al' ti to sad nije bitno...)...
 
I ako to nije moja struka, ja sam na svom IMT 533 sam postavio alternator.
Oko kablova mi je pomogao prijatelj mehaničar koji mi je objasnio kako i šta se radi.
Alternator je od Golfa 2, ali neka posebna vrsta sa malo drugačijim reglerom u odnosu na većinu golfova. Pošto mi je navoj na gornjem nosaču alternatora proklizao stavi sam duži šataf i maticu sa vanjske strane. Remenicu sam stavio orginalnu (onu sa diname) i remen je sada 1100x17. Za sada radi bez proglema.
Evo slike:
250qsli.jpg
 
Samo na IMT 533 ja izbacujem glavni osigurac i spajam direktno zice jer u radu ako ode osigurac znaju izgoreti diode na alternatoru, ili B+ spajam sa B+ alnasera ali onda neide punjenje preko ampermetra
 
Kupio sam elektricni sat temperature sa sondom za Torpeda pa bi pre montaze da se konsultujem sa vama. Naime na satu sa zadnje strane imaju 3 kontakta, +, D i jedan veliki dugacki. Pretpostavljam da se na taj veliki dugacki kaca sonda, na + kontakt struja sa kontakta 15 na bravici (fadip) koja je dovucena preko osiguraca, a cemu sluzi kontakt D? Da li je on za osvetljenje sata ili nesto drugo? Ako je za nesto drugo na sta se povezuje i cemu sluzi? Inace sat je proizvodjaca insa kataloski broj 433.46.611, nisam ga nasao na njihovom sajtu.
 
ako mislis na kontrolnu zaruljicu onda samo na nju dovedes struju od kontakta (15 s brave) a drugu zicu spojis na indikator , zato moras imati grlo s dvije stopice (ili kemijati s obicnim) .
 
Mijat na D treba da povezes zicu sa davaca sa stubline cilindra ali i davac bi trebao uzeti za sat a ne za lampicu kao sto si verovatno pre imao, na plus dovodis struju sa kontakta, ta dugacka sto kazes to bi trebalo da je sijalica za osvetljenje sata nocu i na to vezes struju sa pozicije a masu dobija preko tela.
 
Imam problem sa altenatorom neće da mi puni. Dešava mi se sledeće kontrolna lampica čas sija čas ne sija kada se okrene kaiš ja sumnjam na regler ali opet verovatno ima neko iskusniji da mi da odgovor
 
pregledaj četkice na regleru, stanje prstenova i onaj kontakt za pobudu unutra.
 
Ugradio sam ampermetar na traktor, ali ne znam kako da ga povezem. Jedni mi kazu da jednu zicu stavim na + a jednu -, dok mi drugi kazu da treba obe zice na +... Kako je pravilno ?
 
onu zicu koja ide od akumulatora ili anlasera na kontakt bravu prekines i onda ovu koja dolazi od akumulatora ili anlasera spojis na jednu stranu a odlaz na bravu na drugu stranu samo nisi napisao kakav ampermetar si kupio ako je onaj kao na 533 onda bi morao i B+ s alternatora spojiti na onu stranu na kojoj ti je odlaz na bravu.
 
ovo je bitno da ide i u lijevu i u desnu stranu tj. da pokazuje plus i minus amperazu znaci morao bi da ti sve radi spojiti onako kako sam ti napisao za imt. samo mi napisi da li iza na priključcima ima kakve oznake ili eventualno brojke. BTW gore sam ti napisao da prekidas ovu zicu koja ide na bravu ali i ne moraš vec je samo otpojiš s brave ( na bravi je oznaka 30 ) i spojis na ampermetar a s drugom takvom (po kvadraturi boja naravno nije bitna) spojis ampermetar i bravu to sve ovisi gdje ces staviti ampermetar , koliko je dugacka zica itd. a to je ovako napamet tesko precizno odgovoriti. uglavnom bitno je to da tebi na kontakt bravu struja ide preko ampermetra. isto tako onda moras otpojiti B+ koja ide s alternatora na anlaser ili akumulator (otpajas na akumulatoru ili anlaseru ovisno gdje je spojena zica s alternatora) i spojiti na tu stranu gdje si spojio i bravu jer u protivnom ce ti pokazivati samo potrosnju ali ne i punjenje tj. ici ce samo u - stranu.


VAŽNO

dok to sve radis obavezno otpoji - klemu sa akumulatora, mozes i samo + ali po pravilu se uvijek otpaja - klema a ako skidas akumulator prvo otpajas - klemu a zatim + kod spajanja je obrnuto tj. prvo + a zatim -. to je zato da ako slucajno kljucem spojis na masu i - klemu nece se nista dogoditi a ako spojis masu i + klemu e onda moze biti svasta. (to je ono kako bi se moralo raditi po PS-u)
 
Imam problem sa altenatorom neće da mi puni. Dešava mi se sledeće kontrolna lampica čas sija čas ne sija kada se okrene kaiš ja sumnjam na regler ali opet verovatno ima neko iskusniji da mi da odgovor

Pogledaj cetkice ali ako su one kratke nemoj da ih menjas vec zameni regler. Od prilike cetkice pokazuju i da je kraj radnog veka retglera. Nemoj da kupujes jeftine reglere,one domace iz male privrede jer su bas losi. Ima da se nabave neki Danski koji su bas kvalitetni i drze napon 14,4,a cena im je oko 700din. To je jeftinije od Bosa ali je istog kvaliteta.
 
Pogledaj cetkice ali ako su one kratke nemoj da ih menjas vec zameni regler. Od prilike cetkice pokazuju i da je kraj radnog veka retglera. Nemoj da kupujes jeftine reglere,one domace iz male privrede jer su bas losi. Ima da se nabave neki Danski koji su bas kvalitetni i drze napon 14,4,a cena im je oko 700din. To je jeftinije od Bosa ali je istog kvaliteta.

kod mene se krecu cijene (standardnih bosch/iskra) od nekih 3,5 € za neki bezveznjak pa do 10 € bosch, ja uvijek uzimam iskru ili hüco i oba su po kvaliteti u rangu boscha a cijena im je tu negdje kao i ovog sto si ti napisao tj. nesto manje od 7€

---------- Poruka napisana u 23:40 ---------- Prethodna poruka je at 23:29 ----------

Pogledacu sutra oznake na ampermetru.. Hvala

odmah pogledaj i kako ti je spojen B+ alternatora tj. da li ide na anlaser ili akumulator i isto odakle je izveden dolaz na bravu (oznaka 30 na bravi) koji isto moze biti spojen s akumulatora ili s anlasera. onda ti mogu nacrtati shemu jer slika govori vise od rijeci.
 
Ovaj Danski se zove Cargo i kosta 7e. Za iskrine kazu ima kineskih kopija,mada ne znam koliko je to tacno.
 
Spojio sam ampermetar danas.... Potrosnju mi pokazuje normalno, kada ga palim, ili upalim svetla skala vidno ode u minus.... Ali dok radi, tj. samo puni skala mi vrlo malo prelazi u plus zonu... Da li je dobro povezano ?
 
Nazad
Vrh