Elektro instalacija

Ja sam elektrotehnićar stalno nešta spajam ali nikako mi nije išlo od ruke dok nisam ćaćkao po forumu i naletio kako se sve spaja spojio i ja tako i sve radi za sada ... !
 
Ajd ubedili ste me mogu da glodjem zice i dodajem klesta za taj posao mi nema ravnog,al ne volem da spajam zice na tim zelenim masinama.
 
Ratarhr, kako povežeš utičnicu na traktoru, tako poveži i na prikolici i nema problema. Ionako ćeš retko naći da neko ima povezano po JUS-u.
 
na tom zelenom sve radi sto se tice zica i netreba nista cackati,imas jednog zelenog pa cackaj do mile volje:osmeh:
 
Ratarhr, kako povežeš utičnicu na traktoru, tako poveži i na prikolici i nema problema. Ionako ćeš retko naći da neko ima povezano po JUS-u.
Evo slika dal mi možete reći i napista šta se na šta spaja da znam ?
r0c9dv.jpg
 
Gospodine @ratarhr,
o ovome je pisano par stranica u nazad.Nemojte da se ponavljamo malo prelistajte forum pre pisanja posta!
 
Kopiram ovaj post iz teme o Rakovici, jer možda ovde zalazi više autoelektričara a koje Rakovica ne zanima! :osmeh:

Da li neko ima šemu instalacije na Rakovoci 65? Kupio sam joj nove akumulatore i vidim da je par žica sa osigurača spojeno na klemne. Neko je to očigledno prčkao a ja sad nemam vremena da gledam koji je koji osigurač i odakle su išla premošćenja, pa bih uz šemu instalacije to brže video.

Isšemirao sam rakovicinu instalaciju pre neki dan. E sad, pošto je tu neko očigledno već ranije radio, doveo sam je malo u red, a imam i par pitanja.

Po zatečenom stanju (na slici), napajanje (priključak 49) automata žmigavca (Iskra AEP 1103) je išao preko osigurača na priključak kontakt brave 30 (dakle stalna struja), dok je napajanje automata žmigavca (Rudi Čajavec RA-21) za sva 4 žmigavca (sigurnosno svetlo) išlo preko prekidača sva 4 žmigavca i potom osigurača na priključak kontakt brave 15 (dakle struja preko kontakt ključa). Malo mi je nelogično da sigurnosna 4 žmigavca idu preko kontakt ključa, a da "obični" žmigavci idu na stalnu struju (akumulator). Pošto su i žica od prekidača sva 4 žmigavca do svog osiguirača, i žica od priključka 49 Iskrinog automata za žmigavce do svog osigurača, sečene i nastavljane, pretpostavio sam da je to neko zamenio mesta pa sam im obrnuo mesta, tj. sad sigurnosna 4 žmigavca idu preko stalne struje a obični žmigavci preko kontakt ključa. Takođe sam uočio i jedan (očigledno fabrički postavljen) vod u bužiru neiskorišten (poništen) koji vodi od prekidača sva 4 žmigavca do automata za obične žmigavce. Pretpostavljam da je možda i ovaj automat za obične žmigavce dobijao napajanje preko prekidača sva 4 žmigavca, jer na njemu postoji jedna neiskorišćena sekcija prekidača koja radi suprotno onoj koja povezuje automat za sva 4 žmigavca (RČ RA-21), tj kad je jedna sekcija uključena druga je isključena, i obratno. (Tako bi praktično bilo onemogućeno da oba automata budu istovremeno pod napajanjem.) E sad, pretpostavljam da je tako bilo (a voleo bih kad bi neko mogao to da proveri kod sebe na instalaciji), a da je posle to raskačeno i da je automat običnih žmigavaca spojen direktno na osigurač jer je ovaj prekidač sva 4 žmigavca bio u očajnom stanju (nekad ima kontakt, nekad nema), (a ja sam ga sad rasklopio i sredio kako treba, dok ne nabavim novi).


upload pngpng

I još nešto što mi je malo neobično, al' mislim da tu nije ništa dirano i da je tako i fabričko stanje: oba oborena svetla idu preko jednog osigurača, a svako dugačko (levo i desno) ima svoj poseban osigurač. Eto i to bih bio zahvalan ako neko može da proveri na svojoj instalaciji ili ako ima šemu instalacije.

edit: i još jedano me zanima, nigde nisam video mesto za glavni (kratki) osigurač, i debela žica sa klemne ide direktno na 30 priključak kontakt brave. Da li je tako i kod vas?
 
pozdrav svima.zeleo bih svima da vam se zahvalim jer sam iskljucivo uz pomoc ovog foruma uspeo da odradim komplet instalaciju na traktoru i prikljucnim masinama i prezadovoljan sam.i ujedno da postavim jedno pitanje,imam imt 560 i proletos kad smo cale i ja vukli zmajevku i petotonku okrunjenog kukuruza sa njim desilo mi se da mi se stopica koja drzi glavni osigurac toliko zagrejala da se utopila u kuciste i morao sam da menjam kutiju za osigurace.da li neko zna zbog cega se ovo desilo i sta da uradim da se to ne ponovi??hvala.:ppozdrav:
 
kutija jeste plasticna al kod nas ni u prodavnicama nisam druge nasao,mada verovatno ima razlike u elasticnosti lima.a primetio sam da nije bio najbolji kontakt,pa sam to sad sredio.nadam se da je to u pitanju.
 
Nazad
Vrh