Elektro instalacija

Veca potreba za punjenje akumulatora- veci je otpor koji pruza altenator. Kada je akumulator ''pun'' alternatoru je lako. Ukljucenih 6 farova je velika potrosnja. Koje su sijalice u farovima? Ako su ne srazmerni potrosnja i punjenje opterecenje se povecava. Jos je tu jedna stvar bitna: Akumulator [ njegova sposobnost da primi onoliko stuje koliko su oduzeli potrosaci] . Koji je kapacitet akumulatora ?
Sto se alternatora tice pitanje je[vec je neko pitao] jel to 12 ili 24v? Za koje je obrtaje alternator? Koliko je punjenje bez potrosaca i sa potrosacima?

e bio sam zaboravio za ovo...
Altenator je 14V a 45A Iskrin original kostao oko 10000...
 
Resio sam da radim el instalaciju na mom fergusonu,sutra idem u shopping pa me interesuje sta sve treba ?
Za pocetak sam ovako napravio:
2 prednja fara,prednji migavci,zadnje lampe,za zadnje radne farove cu da iskoristim stare
jedna 7 polna uticnica,luster kleme,kutija u kojoj ce biti luster kleme,stopice ili kako se vec zovu,jedan mis(stop prekidac),automat i prekidac migavaca imam,2 kutije osiguraca mi rebaju.
Jos ne znam koliko meteri kabla mi treba a isao bih sa kablom od 2.5mm.
 
Kontakt brava, brava za startovanje, signalna sijalica za kontakt, a kutije za osigurače ti treba jedan običan i jedan koje poseduje mesto za glavni osigurač
 
Zašto 2,5 mm kablovi? Nepotreban trošak i teže se provlače i uvlače, a nema potrebe za tolikim presekom.
 
Jel si video koliko su debele fabričke žice na traktorima, a pogotovo na automobilima?
 
ja koristim samo za farove 2,5 kvadrata jer idem obje sijalice preko jednog kabla , i sve gdje možem idem sa 2,5 baš iz mehaničkih razloga , ako električno gledamo većina kablova može biti veoma malog presjeka ali sam protiv toga
pošto se obično ovdje radi o traktorima a na tim mašinama se obično ne obraća pažnja po pitanju snage osigurača onda može da se desi
 
Za ferčiku ti treba nepunih 10 metar kabla 5x1,5mm moja ti je preporuka da masu do svih potrošaga vučeš sa kablom i luster kleme za spojeve nemoj koristiti samo veži zice i dora izolir traka ne sa pijace :ppozdrav:
 
prvo **greška forum jer sam napisao poruku k'o pjesmu a on mi je 'ladno izbrisao , peder :udri:

ajmo iz početka
i ja obično koristim 2,5 kvadrata iz mehaničkih razloga , tanje žice izbjegavam mada je zorancile potpuno u pravu
tanje žice znaju da naprave sranje ako se desi da je osigurač malo jači nego što treba a dodje na kraju voda do kratkog spoja , onda se obično desi da izgori ta žica jer je velike dužine u ima veći otpor tako da osigurač ne crkne odmah , nego prije toga spali izolaciju sa kabla , ako je deblji kabal bez obzira na njegovu dužinu i snagu osigurača osigurač crkava momentalno

EDIT
ljudi šta je ovo sa forumom , onaj post što mi je nestao eno ga gore ali nekompletan , ovdje je nešto poludilo :sta:
 
Gledao sam koliko je fabricki on je 1.5mm,a mozda nije ni toliko.
Isto cu i ja uraditi 1 zica za oba prednja fara,isto i nazad jedna zica za 2 fara.
I jos jedno pitanje da li da potrazim zicu "na komad" ili da kupim onaj petozilni ?
 
samo se izlažeš trošku ali od volje ti, ja bužir koristim samo iza alasera tu idem sa jednnožilnim kablovima za sirenu ,grejač ,paljenje i kontrola punjenja za grejač i paljenje ,od glavnog osigurača do kontakt brave,i vezu između kontakt brave i brave za paljenje koristim od 1x2,5 mm
 
Imam u traktoru ampermetar koji ne znam da li radi,jer dinama nije godinama radila,sad sam namestio alternator.Kako da proverim ampermetar da li radi ?
 
Nazad
Vrh