Elektro instalacija

15/54 je žica koja dolazi od kontakt brave
17 je izlaz za anlaser
19 izlaz za grejač
 
milos bota je napisao(la):
štaće ti radio u 577 kada nećeš moći da ga čuješ
neka ja bih probao :haha:
Post je spojen: [time]1292610383[/time]
_________________________________________________
jeste on bucan,ali muzika se mora cuti :bravo:
 
Dva zvucnika po 150w i pojacalo naravno tu dolazi bufer i po mogucnosti epilajzer.To ces sve od prasine morati zastititi ako nemislis samo b92 slusati i sl :haha: Crvena na plus"zivu struju" obicno crna masa kad pocne svijetliti onda ces nekako zvucnike skopcati.Nevijerujem da ces cd metati u traktor jer 99% nece raditi a ako mislis cd onda ce morati biti malo "skuplja verzija"a ne (piacianer)naravno ovo pricam jer ce ti cd "preskakati".Kasetas spajas ovako kako sam ti rekao a ostadne ti jos 4-5 zica i spoji se lako sama ti logika sve kaze a skoro na svakom ima sema sa zadnje strane.
 
@Traktorist sam radio postaviti u gornjem delu kabine znaci da ne pada prasina,2 zvucnika po 25w su sasvim dovoljna,ako stavite 2x50w imace te muziku bolju nego mnogi u autima.Struja se spaja tako sto masu(crnu) zicu spojite na masu najbolje probusiti rupu u ramu kabine i tu uvrnuti saraf i za njega spojiti zicu.Sto se tice struje + kontakta njega dovuci sa nekog osiguraca ili najbolje sa brisaca.Na radiju crvena oznacava + a zuta zica(ako je ima radio) oznacava memoriju koja se zajedno sa crvenom spoji na struju koju ste dovukli.Jaaako retko se srece tj ja nisam sreo ali sam cuo da negde plava zica oznacava memoriju,na radijima sa kojima sam ja radio je ona sluzila kao elektronska antena.
Za zvucnike cete videti u zavisnosti koliko ima izvoda...u glavnom idu po 2 zice iste boje,samo je jedna kombinacija neke boje npr plava i crno plava,e sad ne znam koja je koja mislim da je cista plava +,a sarena -.
 
Da malo dopunim North ARMY-ja.

Po pravilu, crvena žica je napajanje i ide preko brave, tj. kontakt ključa, tako da se vađenjem kontakt ključa gasi pojačalo u radiu. Ovako se sprečava da se isprazni akumulator ukoliko zaboravite da isključite radio.

Žuta se spaja direktno na akumulator (naravno preko osigurača koji su najčešće u sastavu priključnih kablova radia) da bi radio zapamtio memorisane stanice čak i kad izvadite kontakt ključ.
 
Ako radio ima tu funkciju i nije na 2 tockica jedan lijevo jedan desno.
 
dukej je napisao(la):
Po pravilu, crvena žica je napajanje i ide preko brave, tj. kontakt ključa, tako da se vađenjem kontakt ključa gasi pojačalo u radiu. Ovako se sprečava da se isprazni akumulator ukoliko zaboravite da isključite radio.
Ako je radio noviji, tj.ako se ne pali na prekidač nego tipkalo (malo mi to sad nezgodno za objasnit) MORA se spojit ovako kako je dukej napisao, inače nakon nekoliko dana pojede većinu struje iz akumlatora pa ni traktor neće upalit.

To je u praksi najčešća greška spajanja kod auta, samo je pražnjenje još brže jer su većinom akumlatori manjih kapaciteta nego na strojevima..
 
Petre

U pravu si ali koliko taj radio vuce "snage" to je zanemarivo ako nesvira kaseta-cd da nebi mogao upaliti nakon 10sati.
 
CAR je napisao(la):
Petre

U pravu si ali koliko taj radio vuce "snage" to je zanemarivo ako nesvira kaseta-cd da nebi mogao upaliti nakon 10sati.
necu ja slusati radio,kad je traktor ugasen,a pre svega zato ima altenator koji dopunjuje akumulator. :cool:
 
Cekajte momci kod mene na autu je fabricki ovako struja dolazi samo jedna crvena,na nju sam spojio zutu i crvenu.Plejer radi i kad imam i kad nemam kontakt,kad palim auto on onda prestane da radi na koji sekund.Kada ugasim auto on "pamti" stanice i na kojoj je pesmi stao(znaci to bi trebalo menjati) :sta:
 
Ako vozis benz.ili TD nesikiraj se sa 34ah upali na debelom minusu :ppozdrav: a aku.ti je puno jaci od 34ah garantujem.Prema tome neberi brigu.Traktor je druga prica.
 
NA, netreba ti prekidač, povučeš s kontakt brave.. Stanice, pjesme, postavke mora pamtit, a memorija troši premalo struje..

Znači, memorija je spojena na stalan ''+'', dok glavno napajanje ide preko kontakt bravice.

I, ako je slučajno fijat, onda je normalno da prilikom alnasovanja ugasi radio, jer ugasi i sve ostale potrošače (svjetla, ventilacija,..) da veselije može zavrtit.
 
Radi se o autu reno 21,ako povucem sa brave to znaci da moram povuci ceo kabal i rasklapati pola konzole,a ako u blizini plejera izvucem zicu za prekidac imacu puno manje posla.
Radio je u nivou rucice menjaca.
ftixjl.jpg
 
Ne razumem zašto bi pravio poseban prekidač za radio. Dovoljno je da radio ugasiš sa njegovom komandom, bilo to na starinskom radiu gde je prekidač obično u sklopu dugmeta za pojačavanje i utišavanje zvuka, bilo to na modernom radiu preko nekog tastera. Ovde se govori o tome da će ti izvući akumulator ukoliko zaboraviš da ga ugasiš a ako ga ugasiš nema bojazni da će isprazniti akumulator (naravno podrazumeva se da je radio ispravan). Baš zbog tog zaboravljanja gašenja radia je napravljeno da radio ima dve žice za napajanje, jedna za memoriju koja ide direktno na akumulator i koja nikad ne može da ti izvuče akumulator, i druga za energetski deo radia koja se spaja preko kontakt ključa da bi se vađenjem kontakt ključa onemogućilo pražnjenje akumulatora ako se zaboravi ugasiti radio. Ukoliko si siguran da nikad nećeš zaboraviti ugasiti radio onda je sasvim funkcionalno da se obe žice vežu direktno na akumulator. Samo, ko može garantovati da se to nikad neće desiti - niko, i zato se koriste dve žice za napajanje. :D

p.s. Pogledaj da li negde u blizini radia postoji neki prekidač (možda od ventilatora za grejanje) na koji dolazi napon preko kontakt ključa pa da sa njega mazneš struju za radio. :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh