Elektro instalacija

znaci necete verovati u cemu je bio kvar....
kontanti su bili popustani i zato nisu punjeni akumulatori, tj. jedan je punio vise a drugi manje.
to znaci zato je jedan manje i gubio kontakt, odrazilo se na onaj drugi pa je visak gurao u drugi.. i zamalo da kupim onaj transformator sto kosta 7000 din, dosao danas majstor i pogledao nasao kvar, tj. da su bili labavi kontakti dotegao i sada radi normalno punjenje.. i ode 1000 din na MAJSTORA.. ziv bio ti meni majstore. :ppozdrav:
znaci sledeci put ...pprvo pogledajte da li je sve stegnuto , i da negi negde struju.. ::namigivanje::
 
Preključe probam da upalim traktor (IMT 560) i ne može dovoljno da zavrti anlaser. Akumulatori su stari (ali su ipak do sad nekako radili posao), pa im uz pomoć kablova dodam dva (ajd' da kažem ako ne baš dobra a ono sigurno solidna) akumulatora iz Rakovice i tarktor upali. Računam da su ovi akumulatrori iz IMT-a zreli za braću sa Tamićima i namontiram te iz Rakovice da bi ujutro iskoristio najavljeni mraz za oranje. Pokušam da upalim al' ono opet ista priča. Mrzilo me je da ponovo povezujem sa kablovima sva četiri akumulatora i pošto je Rakovica poslednjih dana puno puta paljena a nikad nije duže radila pomislim da će biti dovoljno da ih samo napunim. Priključim punjač i tako ostavim celu noć. Ujutro ista priča, traktor ne može dovoljno da zavrti anlaser. Prikopčam i ona dva stara akumulatora, al' opet ništa. E sad sam bio u rebusu, prethodno veče je upalio sa sva četiri akumulatora a ujutro neće. U IMT-u su bila dva od 75Ah a u Rakovici dva od 66Ah. Mislio sam da je možda tu problem (kad već nisam imao bolji odgovor na tu situaciju :D) i da su ova dva stara skroz gotova (traktor sam kupio 2001 i još uvek su ti akumulatori u njemu :D) pa sam kao rešenje video jedino kupovinu novih akumulatora. Međutim, srećom, vratio sam ove akumulatore u Rakovicu i ona je upalila kao od šale.

Tek tad mi je palo na pamet da problem može biti i u anlaseru a ne samo u akumulatorima. Danas mi je majstor sredio anlaser (automat je bio nagoreo a sam anlaser je u odličnom stanju) i oni stari akumulatori su bez problema upalili traktor. Znam da je za poznavaoce autoelektrike ovo trivijalno, al' eto ja sam ispričao ovo kao iskustvo za slučaj da neko ima sličan problem.
 
Moj savet ako ti treba...
Izmeri voltazu akumulatorina pre nego ih spojis...ako je voltaza oko 9 onda ti akumulator ne valja i samo ce ti opterecivati druge akumulatore (vuci ce struju od njih).Ako je iznad 11,11V znaci da valja,da cu sve celije u funkciji...napuni takve akumulatore i spoji ih onda bi morao da verga anlaser ako imas dovoljno ampera,Ah ako ne verga onda je do anlasera...automat kupis i promenis nije to neka majstorija a i anlaser ocistiti isto nije neka majstorija.Ja na oba traktora 542 i t40 sam sredio anlasere i rusa palim sa dekompresorom sa 97Ah bh ili sada sa 100Ah monbat.560 bi trebao da pali 97Ah 800A bh ili monbat.Posto ne radim puno zemlje jedan akumulator koristim i za 542 i t40.

Edit:Kada imas dva akumulatora malo je problem da kada na jednom ode celija on izgubi na voltazi i vuce struju od onog ispravnog i njega brzo isprazi a akumulator ne sme da stoji vise do dva dana ispraznjen.Tako da ti jedan los akumulator unisti i onaj dobar.Zato je bolje imati jedan akumulator,bar po meni...
 
E sad mi možeš verovati ili ne, ali nisam imao s' čim da izmerim napon akumulatora. (Uzgred, može akumulator da ima i 12 v a da ništa ne valja, odnosno da ima velik unutrašnji otpor. Naravno i to se lako utvrdi ako mu meriš napon pod opterećenjem.) Imam sigurno jedno 7-8 kojekakvih unimera ali silom prilika nisam mogao da nađem ni jedan. :D Moja mala radionica (bivši špajz :D) se nalazi neposredno pored kotlarnice i cevi od centralnog grejanja kroz nju prolaze u kotlarnicu. Ove godine sam menjao kotao na čvrsto gorivo za kotao na baliranu slamu i cevi na tom novom kotlu su višlje nego na starom. Zbog toga je moralo da se u toj mojoj radionici podigne visina cevi kako bi se ispoštovao potreban uspon za instalaciju centralnog grejanja. Da bi se prišlo tim cevima morao sam da ispraznim celu radionicu. Dogovor sa majstorom je bio da mi javi jedan dan ranije kako bih ja to sve lepo ispraznio. Naravno da ništa od tog nije bilo, majstor je javio da stiže za pola sata i ja sam bio prisiljen da bukvalno sve sguram u mnogo kartonskih kutija i prenesem u šupu gde mi je traktor. A u radionici je samo mrtav popa falio! :D I sad ja blage veze nemam gde mi je šta od alata u tim kutijama a još ne mogu da ih vratim jer pravim neke police gde će to sve biti poređano. Eto, zbog toga nisam mogao ništa da izmerim! :D
 
Kad je alnaser dobar kompresija solidna grijac radi IMT 560 upali sa akumulatorom od 55ah kao od sale do -15 pod vedrim nebom a u garazi upali od sale kad je puno nize jer je oko -10 u garazi "dascari".Ovo pricam jer mi bratic ima 560 "novi tip" i pali vec dvije godine sa njim.Ursus 335 je zlo za palenje sa 135ah tesko upali ako je navani i jako bude hladno.Torpedo 45ks sa 55ah upali vrlo lako.
 
Zoka
Hladno koliko ispod nule i jel na otvorenom ili ne,jel u zavijetrini ili ne sve to ima svoje.
 
Malo više vergla jer za njega je predviđen jači akumulator a ako mu sipam vruće vode pali ko metak
 
CAR je napisao(la):
Kad je alnaser dobar kompresija solidna grijac radi IMT 560 upali sa akumulatorom od 55ah kao od sale do -15 pod vedrim nebom a u garazi upali od sale kad je puno nize jer je oko -10 u garazi "dascari".Ovo pricam jer mi bratic ima 560 "novi tip" i pali vec dvije godine sa njim.Ursus 335 je zlo za palenje sa 135ah tesko upali ako je navani i jako bude hladno.Torpedo 45ks sa 55ah upali vrlo lako.
Zato što nema nikakav grejač.....
 
Ne znam za ursus 335, ali licno posedujem 355 i ako je akumulator dobar, i topla voda u hladnjaku, upali sa 100 ah pa neka je napolje severni pol.
 
Tako je sipaj mu vrucu vodu i sacekaj da rastopli motor pa upalio bi da je najlosiji jednostavno napravis temperaturu motora 20 stepeni pa mopra upaliti da ga jebes.Ali kad je antifriz unutra sta onda a ptice od studeni padaju,pljunes na drvo a isti tren ledenica se stvorila :sta: hmmm.Moj kolega zivi u stanu sa zenom i dijecom a drzi 500 ovaca i svaku vece mu traktor pred zgradom nociva a ujutro u 6 palenje i 45minuta do sela voznje i tako stalno i svaki dan.Cesto nemoze vrata otvoriti jer kvaka smrzne pa ih ni ne zatvara samo uz zgradu pricera da mu vijavica nenatrpa punu kabinu snjega.Zato je kontakt bravu izbacio i na prekidac kontakt pali jer cesto nema sanse ubosti kljuca u bravu.E tu nema zajebancije akumulator mora da valja,grijac ga grije i plamen da baca a ne da pljucka i samo se uzari a alnaser mora da vrti muski.Isti je problem kod mene ja Ursusa jedva upalim pa 5-6 puta ga grijem da sastavi nekad alnaser jednostavno smrzne pa cekic radi svoje.Medjutim Torpedo pali da je nezna koliko u minus bez grijaca jer sam ga izvadio posto mi je bio havario napravio u motoru.Otpao je i podletio pod klip i nepitajte sta je bilo.
 
Care, kako griješ ursusa? Čim?
Čekić je zbog bendiksa i kad je dole pregledaš kolektor i četkice.. Automat je dovoljno dobro očistit, malo podmazati, kao i pikse da ne vrti baš na suho..

Meni je U-360 palio kao bomba, uvjek antifriz, i zetor dobro upali, al mu treba pola minute da dođe sebi...
 
Kako mislis cime grijem :sta: pa ima 2 grijaca,jedan suhi 1 mokri.Alnaser je od zetora 25-taka od 3kw a Ursusov je 2,5kw.Problem je sto kroz vodu prodjem i snjega nanese zaledi i utjeraj mu malo ga kucnes po bendiksu i odmah okrece.
Post je spojen: [time]четвртак, 09. децембар 2010. 09:42:08 CST[/time]
_________________________________________________
Znam kako 360 pali imao sam ga do kraja ljeta dvije godine i upali dobro to pola minute sto vergla na prekide pa 10-tak sekundi je zanemarivo.Nabij mu pritisak na ac pumpi i upalice za 15 sekundi ako nije jakooo hladno ako jest mozes se slikati.jedino Torpedo pali cim 3-4 kruga okrene ali se ugasi pa opet tako i nema problema na -25 navani pod vedrim nebom na vjetrometini sav zaledi i zainja.
 
Ne, zetor ne vergla dugo 3-5s, nego radi traljavo i slabo prima (neprima) gas tih pol minute.
Pumpanje na AC pumpu je obavezno, bilo ljeto bilo zima, ako je u rezervaru pola ili manje goriva, znam i zašto, jednom cu valjda odvojit tih pol sata.
 
Ako nisi nikad bio u Liki svaki je komentar suvisan.Ovdje Ult se muci da prodje kad zatrpa i navije snjeg a ne Niva koja nema ni blakade diferencijala a "tur" 30cm od zemlje.Nije ona nit za blato nit za snjeg samo je provikana a trozi vise od Zila zimi.
 
Nazad
Vrh